CODBAVT M 707. van DINGS DAG, A'";V f. 2S February i860. Dit Rla<1 verschijnt tweemaal in de week des Dingtdagt en Vrijtlagt- De Prijs van het Abonnement is 1,50 in de 3 maanden. Van Adrertentien1 tot 6 regels 60 CeaU elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zcgelrcgt. Afzonderlijke nummertfOAQ. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. van Clee[f, te Amersfoort, Bureau Amerifoortsche Courant, Singel Wijk E N°. lil, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het Rijk. KENNISGEVING. BURGEMEESTER es WETHOUDERS oen GEMEENTE AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den lieer Commissaris des Koning» in de provincie Utrecht, d.d. 14 Februarij j.I. N*>. 1 N. M. enS.begeleidende ccnen Nominatieven Staat van de lotclingen dezer gemeente, bchoorende tot de lig- tingen van vroegere jarendie docr den Militieraad, zitting houdende te Utrecht, voor één jaar of finaal van de dienst der Militie zijn vrijgesteld; Brengen ter kennis van de belanghebbendendat deze Staat in afschrift aan de Waag is aangeplakten gedu rende drie maanden, alle werkdagen, van 10 tot 1 ure., op de Secretarie der gemeente ter inzage zal liggenwelke termijn ook is opengesteld omindien inogt bevonden worden, dat iemand door valsche attesten of verklaringen of door hel ten onregte opgeven van gebreken of inlirmi- teit is vrijgesteld, zich te vervoegen aan hel Gemeente bestuur of de 'Gedeputeerde Staten, ten einde de zaak kunne onderzocht en gehandeld worden overeenkomstig het bepaalde hij art. 152 der Wet op de Nationale Militie van 8 Januarij 1817 StaatsbladN". Ij. Amersfoort, den 23 Februarij I860. Burgemeester en fFethouders voornoemd De Burgemeester De SccretaritA. G. W IJ E II S. J. C. LEINWEBER, fd. Secr. Het nieuw Ministerie. In ons vorig nummer werd de optreding van liet nieuw Ministerie medegedeeld cu kwam de heer Huron van Hall daarin voor als Minister van Buitenl. Zakenail interim belast met de Financiën. Later bleek, dat bij tot Minister van Financiën, ad interim belast met de Buitenlandsche Zaken was be noemd en toch was onze vergissing gansch zoo grondeloos niet, want in de best onderrigle kringen te 'sGravcnhage geloofde men aanvankelijk aan ccne vergissing der Staats-Couraut, gelijk ook de best ingelichte Bladen, als h. v. de Amslerdamsche Courant, die gezegd wordt niet geheel vreemd te zijn aan leden van het Kabinet, dezelfde vergissing beging. Werkelijk schijnt dan ook het plan geweest te zijn (en is liet wclligt nog niet opgegeven), dat de Baron van Hall naar de Buitenlandsche Zaken zou overgaan, liet is hem echter niet gelukt een Minister voor de Financiën te vinden en daar hij niet zonder titularis voor die portefeuille wilde voor 'den dag komen, schijnt hij dan toch maar zich dc'liniiicf tol Minister van Financiën te hebben doen benoemen. Wij hebben evenwel nog iets grond om le geloovcn, dal het misschien, om het zoo uit te drukken quasi definitief is, cn het later welligt blijken zal, dat bij de meer gemakkelijke porte feuille van Buitenlandsche Zaken voor zich reser veert. Zeker is het, dat met verschillende personen over de portefeuille van Financiën onderhandeld werd, o. a. nog den laatstcn dag met den door ons bedoelden hoofd-ainblenaar, terwijl door den Baron van llall aan niemand de Buileulandsctie Zaken weiden aangeboden! liet is niet onmogelijk, dat hij nu trachten zal zelf als Minister van Financiën de zaak der spoor wegen mede af te doen, cn dan eerst naar de Buitenlandsche Zaken zal overstappen. Ten overvloede wijzen wij op de woor'en door den Baron van llall, als lid der Tweede Kamer zelf uitgesproken bij de behandeling der spoorweg- ontwerpen op 15 November j I. (Bijblad Staats Cou rant, 54e vel, pag. 1114) toen hij zcidc:«Ik geloof «niet, dat er een Minister van Financiën zal komen «die meer toegeeft aan de cischcn der Kamer dan «hij (van Bossegedaan heeft, maar ik geloof wel «dat cr een Minister zijn kan, die anders denkt dan deze Minister. Ik mag gerust hierover spre- kenik zelf ben geheel gedesinteresseerd in de u Kwestieop mijne jaren kan men veilig zoodanige onderstelling uilen." Wie kon dan vermoeden dat na zoodanige verklaring de Baron van Hall weder Minister van Financiën zou kunnen worden, tenzij hij de leer van Talleyrand huldigt: la parole esl donnèe a l'ltomme pour cachcr sa pensee Hakende naar het einde der Ministcriëele crisis, doet ons de optreding van het nieuw Ministerie veel genoegen, en ofschoon eerder een ander dan de heer Baron van Hall daarin wordt gewenscht (misschien prijkt hij weder als chef de file), zoo mag men, in aanmerking der omstandigheden, evenwel tevreden zijndat mannen als de hccren van Heemstra en Godefroi, zich met den heer Mulsters hij de aangeblevencn wilden aansluiten, en is cr met grond voel goeds op materieel gebied van hel nieuw Ministerie te wachten, 't Is waar, de benaming Ministerie van Hall is een wanklank, maar men hechte thans minder aan dat hinderlijk vlekje, 't welk misschien verdwijnt met ferm wrij ven en krabben. Het spreekt van zelf, dat politieke homogeniteit niet bij deze te zamenvoegmg schitteren kan, doch hoe wenschelijk ook, zij wordt nu in minderen graad vercischt, omdat de twee hoord-onderwerpen, de spoorwegen en de rcgtcrljjke organisatie redelijk wel. zonder veel politieke poespas, door de tegen woordige Ministers van Binncnlaudsche Zaken en Justitie met de Kamers kunnen worden afgehandeld en juist hunne Excellentiër; de hecren van Heemstra en Godefroi de mannen zijn, die de politieke dwar- lingcn ontwijkendebeide onderwerpen in behouden haven zullen trachten te brengen. Üc nieuwe Minister Baron van Heemstra is een staatsman van kunde en ondervinding, opgedaan in onderscheidene hooge Rijksbetrekkingen en aan gelegenheden; vlugge en gegronde opvatting van zaken en personen, énergie, routine in den doolhof der organieke cn andere wetten, en vooral de gave van vrij sterk op de repliek te zijn. paren zich daaraan. Hoewel het Hamlelsblail hem lout court liberaal noemt, is hij naar onze meening. volstrekt geen ti//ra-liberaal naar het hart van het Handels blad c. s., maar eerder een gematigd-liberaal in den geest onzer rigting, eerlijk mogelijk de Grondwet van 1848 willende toepassen, doch volstrekt niet blind voor hare talrijke gebreken, zelfs door pro fessor Thorbccke laatstelijk erkend. Voor de scherpe hoeken zal hij schrander liet snoeimes weten te bezigen. De optreding van den heer Godefroi als Minister van Justitie vindt bij bijna alle Bladen veel bijval, waaronder inzonderheid het Handelsblad en de Arnhemsche Courant, Bladen, die toch kunnen worden geacht aan de spits der zeer liberale dag bladpers te staan. De Amsterdamsche Courant, met andere van eene tegenovergestelde politieke rigting, is daarmede zeer ingenomen en zegt: «De, heer Godefroi is dus in liet nieuwe Ministerie de eenige, die voor de eerste maal de portefeuille aanvaardt. Wij koesteren warme sympathie voor den nieuwen Minister van Justitie. Hij is bij alle partijen geacht, en bij allen is de overtuiging levendig, dat hij groote bekwaam heid aan een edel karakter, onvermoeideu ijver aan schranderheid en beleid paart. Wij vertrouwen dat zyn optreden algemeen rnet genoegen zal vernomen zijn. Reeds voor lang toch werd hij, en bij her haling, door de publieke opinie eenstemmig als toekomstig Minister aangewezen." Een ander Blad zegt: De heer Godefroi is een uitstekend regtsgeleerdcvoor de verbeteringen die Nederland op regtskundig gebied sinds zoo lang verwacht, kan men op zijne ervaring en kunde rekenen." De Bladen der midden- en uiterste partijen stem men dus iu voldoening nopens zijne optreding met elkander overeen, en ofschoon de Nieuwe Botter- damsclie Courant geheel daarover het stilzwijgen bewaart, een stilzwijgen, dat (vermits wij meenen daarvan den juisten draad te vatten), haar niet tot eer verstrekt, zoo blijkt uit die eenstemmigheid, dat 's Konings keuze ten deze algemeen en met warmte wordt gehuldigd. Het Ministerie zij dan ccnige tijdruimte geleend om zich in zijnen boezem omtrent de hoofd-onder- werpen grondig te verstaan, en mag de hoop voedsel worden gegund, dat de Vertegenwoordiging en de Dagbladpers het zullen steunen, zelfs met de aan wezigheid van den Baron raw llall, in het bevor deren van het heil des Vaderlands. AMERSFOORT, 27 February 1860. Met warme belangstelling begroeten wij dc vast stelling der statuten vancn het op- nstellen der inschrijvingen voor aandeden in den Spoorweg Utrecht-Amrrsfoort-Zwolle. De Hecren Millionnairs, waaruit de Raad van Administratie (zie onderstaand berigt) bestaat, leveren door hunne namen de meest gcwonschte cn solide waarborgen voor dc zaak cn zal c. in Nederland wel geene Spoorweg-route kunnen worden gevonden (als om en in liet hart des lands gelegen cn de natuurlijke verbindings- route tussclien de Noordelijke provinciën en Utrecht, Noord- en Zuid-Holland, de Zuidcfijke Provinciën cn vooral met Amsterdam daarstellende) welke gunstiger resultaten zal kunnen voorspiegelen dan deze. Veilig mag dan ook worden aangeraden, dat ieder naar gelang zijner middelendoor inschrij ving voor aandeden het zijne bijdrage tot het in stand helpen brengen dezer zoo hoogst nuttige zaakvooral iu uaauw verband zullende staan met do welvaart der strekenwaardoor de Spoorweg zal loopeti en allergewcnscht voor den handel; ter wijl de inschrijvingen juist door de vele tydniimten voor de stortingen en het betrekkelijk klein bedrag der aandeden zeer gemakkelijk zijn gemaakt Hèt is echter te betreu en, dal tot het inzamelen van inschrijvingen te Amersfoort is belast de vriend van Mr. L. Zegers Veeckens, namelijk de Notaris Scheerenberg. Dit baantje is bem waarschijnlijk door voorspraak van zijnen Amsterdamscben Schoonzoon Claasen bezorgd, en ofschoon hij de inschrijvers wil inpompen, dat hij dit werkje verrigt, zonder daaraan iels te verdienen, zal wel niemand in Amersfoort, die den Notaris Scheerenberg weet te wegen, zoo onnoozel zijn le gelooven, dat hij zoo iets voor niets doet. Hij loopt dan ook sedert eenige dagen tnin of ineer in het duister (zijnde liefheb ber der duisternis) rond met eene inteekeningslijst (gelijk kunstenmakers cn dergelijke veelal voor hunne te geven voorstellingen doen), door welke wijze van werken het getal der geplaatste aandeelen veel tniiuler is, dan wanneer de gewone wijze van werken bij het financiewezen en den handelstand in zwang ware gevolgd. De zaak is en wordt dus geheel ver° keerd door hem behandeld, want nu regelden en regelen zich de inschrijvers naar hunne voorgangers (wij kunnen dat gronden) met het nemen van aan deelen op de inteekeningslijst, zoodat menigeen, met vele middelen gezegend, die anders vau 6 tot 25 aandeelen had genomen, nu maar voor één of twee aandeelen op de Scheercnbcrgschc inteekeningslijst voorkomt, omdat men niet gaarne boven autoriteiten en bekenden in den hoogen stand wil uitblinken. Hij zelf, als vlug willende hebben maar niet vlug in het geven, stond gister nog niet op zijne intee keningslijst; doch desniettemin zal hij zelf toch ook wel al is het maar een paar aandeeltjes nemen, kunnende er dat toch wel van overschieten, inzon derheid wanneer hij als Notaris wordt belast met de onteigeniogs-conlraclen cn andere Notariëele besognes, als welverdiende belooning voor de vele diensten, nu door hem, naar zijn zeggen, zoodood belangeloos verrigt! Niemand onlhoude evenwel om den persoon, zijne onderleekening op de lijst tot het nemen van aandeelen voor de zaak, die hoogst aanbevelens waardig is. Men schrijve diensvolgens ruim mogelyk in, niettegenstaande de inteekenlijst wordt voor gehouden door den jovialen Notaris Scheerenberg. Eene copie van namen der heeren inschrijvers op de inteekeningslijst bovengemeld, met het getal der aandeelen waarvoor door il.Ed. is ingeschreven, is in ons bezit. Bij het ter perse gaan der Courant ontvangen wij het berigt van eene gëacrediteerde firma le Amsterdam, dat: het kapitaal voor den aanleg van den Sjmrweg Utrecht-Amersfoort-Zwolle volleekend is en iLl heden (Maandag) de acte zal wordeti geregistreerd. Blijkens de statuten der Nederl. eenlraal-Spoor- weg-Maatschappij Utrecht-Amersfoort-Zwollenota rieel opcemaakt, is liet oorspronkelijk kapitaal groot vijf milliocn en bestaat de Raad van Administratie uit de heeren E. IF. Cramcrus, president, F. H. Bange, C. D. van der Vliet, C. A. von Hemert en A. Holzman, te Amsterdam, die geene vaste jaarlijksche bezoldigiug ontvangen. Zij ontvangen een aandeel uit de winsten boven de vyf procent per jaar verkregen. Tachtig procent dezer winsten worden door de aandeelhouders genoten. De Maat schappij wordt opgerigt onder de Nederlaodsche Wet en aangegaan voor !)0 jaren. Het kapitaal wordt bepaald op 5,000.000 verdeeld in 20,000 aandeelen van f 250.elk. De aandeelen zijn in blanco; tien aandeelen geven regt op ééne stern. De Raad van Administratie doet jaarlijks rekening en verantwoording van het gehouden beheer. 11e balans wordt in de jaarlijksche algemeene ver gadering van aandeelhouders aan hunne goedkeuring ouderworpen. Do stortingen zullen geschieden in tieu termijnen, met tusschenruimte van minstens twee (traanden cn hoogstens 20 procent bedragen. De eerste storting die tien procent bedraagt, inoet geschieden binnen eene inaand na de dagteekening der acte van oprigting. De zetel der Maatschappij is te Amsterdam. Zyne Eic. de heer Baron van Heemstra. Minister van Binnenlandsche Zaken is uit de residentie naar Middelburg vertrokken en keert tegen Donderdag tv. s. weder terug. Zijne Rxe. de lieer Godefroi, Minister van Justitie, heeft Zaturdag jl. den gevor derden eed in banden des Konings afgelegd. In verband lol ons vorig berigt nopens de organisatie der militaire geneeskundige dienst, volgt hetgeen deze organisatie hoofdzakelijk behelst. Het personeel der geneeskundige dienst zal bestaan uit: een inspecteur (kolonel); 2 eerste officieren van ge zondheid der Ie kl. (luit. kolonels)5 eerste officieren van gezondheid der 2e kl. (majoors); 33 officieren

Amersfoortsche Courant | 1860 | | pagina 1