COHHAIT^g; JS 710. ran Y RIJD AG, 9 Maart i860. Dit Blad verschijnt tienmaal in de week des Dingtdagi en Vrijdags. - De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van AdverteatienI tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. II. wan CUtff, te Amersfoort, Bureau AmertfoorUcke Courant, Singel Wijk E N°. 61, soomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het Rijk. Di COMMISSARIS DES KONINGS in DE PROVINCIE UTRECHT Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat dc Minister van Oorlog in het belang der inlandsche paardenteelt is gemagligd ombij wijze van proef neming, gedurende het loopende jaar een zeker getal remootpaarden van zuiver inlandsch of zoo genaamd gecroiseerd ras. ten behoeve der regi menten dragonders, veld- en rjjdende artillerie, onmiddelyk van de eigenaren tegen dadelijke betaling te doen aankoopen door eene Commissie, zamengesteld uit den Chef van het corps, als Voorzitter, en nog twee Officieren, daartoe door den Inspecteur van het wapen te benoemen, en geadsisteerd door een Paardenarts; wijders dat dc voorwaarden tot dien aankoop voor een ieder ter lezing liggen in een der lokalen van het Pro vinciaal bestuur te Utrecht. Utrecht, den 3 Maart, 1860. De Commissaris des Konings voornoemd, R E L L. SPAARBANK. Het Bestuui ul sijne eerstvolgende fitting houden op Ma«*dnff 19 Maart e. k. ten Raadhui*e te Amerifoort, des namiddags van 12 tot 1 ore. VAN DE POLL, Secretaris. AMERSFOORT. 8 Maart 1860. Z. M. heeft bepaald dat de miliciens der ligling van 1830, die zich van de verschillende corpsen des legers in reserve bevinden, den 17 dezer bij hunne corpsen in werkelijke dienst opgeroepen sullen worden, om aldaar gekleed en in den wapenhandel geoefend te worden; zullende de inilicieus, die tot de regementen infanterie en het regement grenadiers en jagers, het le. 2e en 3e reg. vesting-artillerie, alsmede tot het bataljon mi neurs en sapeurs beboerenvoor den tjjd van zes maanden, en diegenen, die tot het wapen der kavalerie en de regementen rjjdende en veld-artil- lerie belmoren, voor een jaar in dienst worden gehouden, met uitzondering van de miliciens, die door het lot verpligt worden tot aanvulling van ontbrekende vrijwilligers bij gezegde korpsen langer onder dc wapenen le bljjven. Voor den lloogen Raad der Nederlanden, kamer van strafzakenis behandeld de bekende zaak van Philip Kropveld, te Zwolle, tegen een arrest van het prov. geregtshof in Overijssel, waarbjj is bevestigd een vonnis van de arrondissements-regtbank van Zwolle, houdende zijne veroordeeling tot gevan genisstraf van zes maanden, geldboete van ƒ100, enz. als schrijver van het tooneclstukje: Jonas de Bankroetier of bijzonderheden uit het leven van een ouden schelm. De aÜv.-generaal Karseboom heeft geconcludeerd tot verwerping van het beroep. Uit spraak 20 Maart. Uit het door den raadsheer Mr. van der Sande uitgebragt rapport bleek, wat het feit aangaat, hoofdzakelijk het volgende: dat door Jonas Heijman Polak, vroeger koopman in manufacturen, thans zonder beroep, wonende te Zwolle, eene schriftelijke aanklagt was ingediend tegen Kropveid, als den schrijver van een kluchtspel, getiteld: Jonas de Bankroetier of hijsonderheden uit het leven van een ouden schelm; dat in dat stuk. Jonas wordt voor gesteld als iemand, die van een koopman te Antwerpen een wissel zou hebben gestolen, een bedrieger, een gewetenlooze schurk; als iemand, die zich met bedriegeljjke handelingen ophoudt cn faillissement gemakkelijk tracht te maken enz.; dat Polak daarin laster tegen zijn persoon heeft vermeenen te ontdekken, daar zoovele bijzonder heden in hel kluchtspel daartoe ruimschoots aan leiding gaven, uls, de aan Jonas toegekende naam van Jonas uit de Roggestraat, onder welken naain Polak in Zwolle algemeen bekend is; het ten tooneele voeren zijner twee schoonzoons, een uit Leeuwarden en een uit de residentie, onder de namen van Frieseman en Hofstad; het in het derde bedrijf inlasschen van een koor vau geheel gelijke strekking, alleen met verandering van eenige woorden, als een liedje sedert geruimen tjjd op Polak op straat gezongen wordende enz., enz. Kropveld heeft echter steeds volgehouden, niet Polak maar een denkbeeldig persoon ten tooneele te hebben gevoerd. By het behandelen in appel zijner zaak voor het Overjjsselsche hof heeft Kropveld zyue verdediging in versmaat willen voordragen, hetwelk echter door het Hof is ge weigerd. Naar men uit eene goede bron verneemt is het op last van honger hand, dat de heer officier van justitie bjj de arrond.-regtbank te Leyden in booger beroep is gekomen van bet vonnis, waarbij de heer Mr. G. W., die weigerde in eene strafzaak als getuige den eed af te leggen, door gemelde regtbank is vrijgesproken. Van de komst der rijdende artillerie te Arnhem in garnizoen, is, ofschoon hoogst waarschijnlijk, nog niets met zekerheid bekend. De Gemeenteraad had geweigerd gelden te bestemmen voor iden aan bouw van nog ontbrekende stallen enz.; daarop is een nieuw voorstel van wege den Minister van Oorlog ontvangen, waarmede de Raad in zjjne ver gadering van 5 dezer is bekend gemaakt. Zaturdag 10 Maart zal worden beraadslaagd. Mogt dit wapen dus naar Arnhem verlegd worden, dan zal zulks niet met Mei maar met November aanstaaode ge schieden. Den 4 dezer is te 's Ilage overleden Mr. I. W. v. Romunde, laatstelijk Minister voor de zaken der R. Katholieke Eeredienst, vroeger raadsheer in het provinciaal geregtshof in Noord-Holland, lid van den gemeenteraad, lid der Prov. Staten van Noord- Holland, lid der plaatse!, schoolcommissie enz. enz. Een langdurige ziekte maakte een einde aan zyn leven. Drie jongens van 10, 11 en 12 jaar hebben dezer dagen te'sGravenhage een complot gevormd, met hun drieën winkels te bestelen en wel op deze wjjze: een hunner zou de winkellade openen en daaruit geldt ontvreemden; een tweede zou in den winkel post houden om toe te tien of de bewoners naderden en een derde zou aan de deur een sein geven, zoo er vreemde koopers mogten binnentreden. De politie schjjnt deze vindingrijkheid al te aardig gevonden te hebben, want, o wonder! de jeugdige industriëlen werden allen gearresteerd. Het te Purmerende verschijnende Algemeen Weekblad meldt, dat de heer Mr. P. M. Tutein Nolthenius zich zijne eventuële benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Stalen-Generaalals afgevaardigde van het kies-district Hoornzal laten welgevallen. Uit Breda wordt gemeld: Meer en meer hoort men hier de gazverbruikers klagen over de onnaauwkeurige aanwijzing der gazmeters. Eenigen, die eiken avond drie of meer gp.zlichlen branden, betalen zeer weinig, terwijl anderen, die niet meer dan ééae vlam ontsteken, worden gerekend eene aanzienlijke som verschul digd te zijn: zeer veel meer dan zij besteedden by het gebruik maken van olielampen. Men hoopt, dat een rjjksijk der gazmeters hieraan een einde moge maken. Gisteren nacht is in den ouderdom van 63 jaren, na eea smartelijk lijden van eenige weken, te Vughtwaar by voortdurend verblijf hield overleden, de generaal Rigot de Begnins, buiten gewoon adjudant des konings, provinciaal komman- dant in Noord-Brabant, grootkruis, kommandeur en ridder van onderscheiden orden. Het leger verliest in hem een zijner braafste en kundigste officieren de provincie een barer geachtsle en meest beminde burgers, het dorp Yugbt een zijner voornaamste weldoeners. Zijn naam zal te 's Hertogenboschbij zeer velen die hem hoogschattedennog lang in aangename herinnering blijven. Aan een particulieren brief uit Batavia, dd. 11 January, ontleent de Amsterdamsche Courant de volgende bijzonderheden aangaande het gebeurde met de Onrust: De Onrustdie van Malapoera was gezonden oin eenige oproerige kampongs tot zwjjgen te bren gen, vond dadelijk de bevolking tot onderhandelen gereed. De Commandant der boot. geen kwaad vermoedeude, leende hiertoe gewillig zijne toe stemming. Het gezantschap kwam aan boord en men ging in de kajuit de onderhandelingen openen. Onderwijl hadden zich vele praauwen rondom dc boot verzameld om groenten en vruchten te ver- koopen. Op alle deze praauwen waren mannen als vrouwen verkleed en toen de bemanning druk aan het koopen was, toonden de verkoopers onverhoeds hun waar karakter cn in eens was het schelmstuk volbragt, (erwyl het gezantschap zich in de kajuit, zoo als van zelve spreekt, tegelykertyd van de officieren zal hebben meester gemaakt" Nu leest men zelfs in de Arnhemse/te CouratU h(] die ter goeder trouw de vermeerdering der Priesters in onze bezittingen heeft in de hand gewerkt (de heer Duymaer van Twist, steeds zoo gevierd by de ultraliberale partij), heeft lodië meer kwaad berokkend, dan de ergste vijanden doen konden, en heeft het verlies dezer gewesteu voor het Vaderland voorbereid, wanneer er niet onmid dellijk en krachtig gehandeld wordt." Naar men verneemt is in den jongsten storm in de zoogenaamde Goudzee lusscben Marken en Monnikkendam een schip vergaan, waarby eene vrouw en kind zjjn verdronken; de schipper en knecht zijn gered. Den 3 dezer overleed in de buurtschap Lenthe, in de gemeente Dalfsen, eene vrouw, die volgens sommigen den buitengewoon hoogen ouderdom van 115 jaren bad bereikt. Zij genoot bet voorregt tot kort voor haren dood een scherp verstand te be zitten en verrigtte bovendien nog dagelijks eenig huiswerk. Te Makkum zou een vergelijkend examen voor de hoofd-onderwyzersbetrekking plaats hebben en waren er 8 solicitanteo opgekomen. Men wilde echter den onderwijzer slechts voor 5 jareq hebben, bij wijze van pacht. De sollicitanten hebben wys- selijk voor zulk eene behandeling van wege 't ge meentebestuur bedankt en zich teruggetrokken. - Als eene bijzonderheid meldt men thans uit Steenwijk, dat bij de loting voor de nationale mi litie voor 1860 zich onder de lotelingeo een jonge ling bevond, genaamd Jacob Slager, geboren 5 January 1841 te Steenwyk, die de buitengewone kleinte heeft van 1 el, 2 palm en 1 duim. Niette genstaande die kleinte is by regelmatig van bouw, beeft een goed uiterlijk en is zeer vlug en hoewel tot den beboeftigen stand behoorende. laat het zich wel aanzien, dat er bij goede opleiding wel iets goeds van hem te maken was. Iu eene drooge sloot in den Zuidplaspolder is gevonden bet lyk van Adrianus Erkelens, arbei der, wonende te Scbiebroek, welke persoon sedert eenige dagen uit zijne woning werd vermist De ongelukkige, die aan krankzinnigheid leed, is ge vonden met een mes in den neus. hetwelk tot in de hersenen was doorgedrongen. De officier van justitie van Rotterdam heeft bereids een onderzoek ter plaatse voornoemd ingesteld. Uit Gene mui den wordt gemeld: In den hooihandel wordt hier meer leven be speurd dan sedert den herfst (zoo geheel ongewoon) bet geval was. Er zyn in de vorige maand circa 400,000 kilo gekocht, doch bet meeste in bet vooruitzigt bet te kunnen persen. Dat persen van hooi is echter in ons vaderland nog lang niet op de hoogte, zoo lang er kosten aan verbonden zijn van een uitgebreid personeel van 7 a 8 personen en daardoor uitgaven van ƒ3 a 4 per 500 kilo; immers dit wordt te drukkend voor bet voorwerp binnenhooi, dat thans 5 tot 7 de 500 kilo kost; daarom heeft het bestuur dezer gemeente als proef een pers in de maak naar een amerikaansch model, op de ijzergieterij van de heeren G. J. Wispelwey en C'. te Zwolle, die spoediger, en met 2 a 3 personen en dus ook veel goedkooper zal kunnen werken. Wij hopen dat de eerstdaags te nemen proef aan de verwachting moge beantwoorden. Een man van middelbaren leeftijd stond in den stal van den Heer B, te Zutphen. toen een der paarden op eens den poot met drift opiiglte en hem met het hoefijzer zulk een geweldigen slag toebragt, dat bet onderste gedeelte van zyn aangezigt letterlijk werd afgescheurd. De bedelaars, bestemd Toor de Kolonie Ominerschans, die van tjjd tot tyd, ten getale van 20 a 30, door de Zwolsche stoomboot van Amsterdam te Zwolle worden aangebragt, ziet men tegenwoordig paarsgewijze als misdadigers aan elkander geboeid, niettegenstaande zy door een behoorlijk geleide gedekt zijn. Men weet voor dezen strengen maatregel geene gegronde reden, tenzjj bet wettigt geschiedt om te voorkomen dat, zoo als onlangs, een der veroordeelden over boord springt en verdrinkt Voor het hof van cassatie te Parijs is de volgende zaak behandeld. Een raadsheer van bet bof van Agen, die benoemd was om de zittingen van bet geregtshof te A'uch te presideren, sprak, na de jury te hebben beëedigd, den verdediger. Mr. Alein-Rousseau, aldus aan: «Mr. Atem, ik heb atle visitekaartjes, die aan mijn hotel zyn afge geven. naauwkeurig onderzocht, doch het uwe niet daaronder gevonden. Hetzy dil met opzet of uit vergissing is geschied, gy hebt niet aan uw pligt voldaan.Mijnteer de president," antwoordde Mr. Aletn, «er beslaat noch wet. noch besluit, noch reglement, welke my voorschrijven u ecu bezoek te brengen, en opdat alle twjjfel worde opgeheven, verklaar ik, dat ik met opzet u geen bezoek heb gebragL" Op die woorden stond de procureur-generaal op en requireerde, dat deu verdediger eene waarschuwing zou worden gegeven, waarmede het hof zich vereenigde. Van dit vonnis is Mr. Alem-Rousseau in cassatie gekomen en bet hof van cassatie heelt do middelen van cassatie verworpen en dat vonuis bevestigd!

Amersfoortsche Courant | 1860 | | pagina 1