GODRAK M 744. ™u VRIJDAG, 6 Jul\i MGO- Dit Blad verschijnt tweemaal in de wccltdes Dingsdugt en Vrijdag». De l'rijs van het Abonnement i» 1,50 in de 3 miandenVan AdvertentiënI tot 6 regels 60 Cents elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afznn'terli/ke nummers, /0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. II. ram Oeeff, te Amersfoort, Bureau Amersfoorlsche Courant, Singel Wijk E N". 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directcuren in bet Rijk. Provinciale Staten van Utrecht. ZiUing van Dingtdag 3 Jul ij 1860. De Zomervergadering der Provinciale Staten van Utrecht is Dingsdag 1.1. door den heer Commissaris des Konings met eene toepasselijke aanspraak ge opend. Afwezig waren de hoeren Mr. II. Verloren, Vos en Ilam. Nadat de geloofsbrieven der nieuw benoemde leden de H.H. Daron van Iloelsclaar van Dubbeldam cn Daron van Lijnden van Sandenburg waren onder zocht cn in orde bevonden, werden deze toegelaten tol het afleggen der voorgeschreven eedeu, en namen zy zitting. Onder de ingekomen stukken z(jn: 1 Een voorstel van Gedeputeerde Staten tot vr|}ziging der provinciale begrooting voor 1859. ter voorziening in de verplecjikosten van arme krank- zinnisen, waarbij wordt voorgesteld eene som van ƒ1300 op dien post over te schrijven. Gesteld in handen der H.H. Wijers, Voetvan Veersen, Doer en Sc bas. 2°. Een voorstel tol het toekennen van een nader provinciaal subsidie van ƒ1000, voor de verbetering der zeehaven van Spakenburg, onder Bunschoten. Als Toren. 3". Advies van Gedeputeerde Slaten op het adres van bet Gemceutebesluur van Bunschoten, om ondersteuning in de kosten van het lager onderwijs in die gemeente, waarbij wordt voorgesteld eene bijdrage van 340 voor den tjjd van vyf jaren Ie verlcenen door het Rijk en de provincie, ieder naar evenredigheid. Gesteld in handen der H.H. van Del. Meteier kamp. Strick van Linschoten, de Koek cn rati Tuijl van Zuijlen. 4". Gelijk advies op een gelijksoortig adres van het Gemeentebestuur van Renswoudcwaarbij wordt voorgesteld een gelijk subsidie van 400 voor den tjjd van vijf jaren. Besloten als voren. 3®. Gelijk advies len aanzien van de gemeente Marmolen, waarbij wordt voorgesteld om tot het bouwen ccr.er onderwijzerswoning en het vergrooten van liet school locaal eene bydrage te verlcenen (door het Rjjk en de provincie) van 3470. Besloten als voren. 6". Gelijk advies op een adres van het Gemeente bestuur van Maartensdijk om ondersteuning in de kosten van het lager onderwijswaarbij wordt voorgesteld hierop afwijzend te beschikken. Als voren. 7". Mededeeling van het Koninklijk Besluit, waarbij aan de gemeente Lopik voor de inrigting van baar lager onderwijs, over het loopend jaar, een Rijks-subsidie wordt verleend van ƒ1235. Aangenomen voor kennisgeving. 8®. Verzoek van Gedeputeerde Staten om voor diligent te worden gehouden tot de herfstvergadering len aanzien der voordragt tol wijziging der be grooting voor 1860, tot vinding der som van ƒ2000. toegestaan voor het verleenen van toelagen aan schoolonderwijzers. Gesteld in handen der Com missie vermeld by n°. 1. 9®. Voorstel van Gedeputeerde Staten tot eene nadere regeling der reis- en verblijfkosten van de ambtenaren van den Waterstaat in provinciale I dienst. Gesteld in handen der II.H. de Ileus, m de Louter, van Veersen, van Nootcn en DasierL 10®. Voordragt van Gedeputeerde Staten tot bet in dienst stellen van eenen provincialen Opzigter. Besloten als voren. 11°. Begrooting der kosten van het Provinciaal Bestuur, voor zoo veel het Rijks-Bestuur is, over 1861.Gesteld in handen der H.IÏ. Droers, Doer VoetPabst en Cordes. 12°. Rekening en verantwoording van Gedepu teerde Staten wegens de provinciale inkomsten en uitgaven voor 1858.Gesteld in handen der II.H. Jotigenccl, de Ma rail, van Del, Scltas cn Spengler 13®. Begrooting der enkel provinciale en huis houdelijke inkomsten en uitgaven voor 1861. Dezelfde Commissie als bij n°. 11. 14®. V oorstel van Gedeputeerde Staten tot onder- handsche verpachting van het grasgewas op den Bisscbopsweg. Besloten als voren. 13®. Voordragt van Gedeputeerde Staten tot het aanvragen van verlenging van concessie voor de helling der weg- en Druggelden op het zand- en jaagpad van Breukelen naar Ouderkerk. Gesteld in handen der H.H. Droers, van Asch van Wijck, van de Poll, Dam en van Tutjl van Zuijlen. 16®. Ontwerp-Reglementen voor de waterschappen: Holland. Slicht, Garsten. Hoeker, Voorburg. Oost zijde. en Broekzijde. Gesteld in handen der H.H. van Denck Calkoen, van Reede tot ter Aa, Spengler, Strick van Linseholen cn de Vries. 17°. Idem voor de waterschappen: de Ilooge en Lage Weide, Vleuten, Themaat. Maarssenbroek de Haar, Laagnieuwkoop en Oudegein.Besloten als voren. 18®. Voorstel van Gedeputeerde Staten tot op heffing van bestuur der Binncnlandscbe lasten van de Dill. Besloten als voren. 19®. Ontwerp-Reglementen voor de waterschappen de Bunscholer uitwatering. Duist, 't Nieuweland, de Haar, de Hond, Overzelderd. Nederzelderd en Middelwyk; benevens een adres van H. Ebben- horst c. s. cn eene missive van den Burgemeester van Hoogland, daartoe betrekkelijk. Gesteld in handen der H.II. Cordes, de Louter, Harmscn, van Nooten en ran de Poll. 20®. Ontwerp-Reglement Tan het waterschap de Ilooge Boezem, vasttestellcn in overeenstemming met de Staten van Zuid-Holland. Gesteld in handen der II.IT Droers, van Nooten, Cordes, de Vries en Dastert. 21®. Gemeenschappelijk met Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland ontworpen voorstellen betrekkelijk de splitsing van de polders Nieuwkoop en Zeven hoven alsmede betrekkelijk de uitsluiting van eenigc percecien buiten den polder Nieuwkoop en Noor den. Besloten als voren. 22®. Onlwcrp-verordeningontworpen in overeen stemming met Gedeputeerde Slaten van Noord-Hol land. op het trekken ran specie uit den bodem van dc Waver en de Ilolendrecht. Besloten als voren. Vervolgens werd overgegaan tot het trekken der Afdeelingen, door welke werden verkozen in de 1c Afdeeling tol Voorzitter de heer Droers. tot On dervoorzitter de heer G. Verloren. In de 2e Afdeeling als voren de II.H. Metelerkamp en de Deaufort; in de 3e Afdeeling de H.H. van Dceck Calkoen en Doer. Tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten overeenkomstig art. 89 der Provinciale Wet werd benoemd de heer Droers. 23®. Eindelijk deelde de Voorzitter mede. dat was ingekomen een voorstel van de H.H. Pabst, Doer en van Nooten, tol bet benoemen eener Com missie. waaran hei onderzoek zou worden opgedra gen der vraag, of er termen bestaan tot het in dienen van een adres aan de Tweede Kamer der Stalen-Generaalwaarbij de wenschelijkheid zou worden betoogd, om de rigting der aanteleggen Staats-spoorwegen te wijzigen, voor zoover deze Provincie aangaat Dit voorstel terstond in behandeling gebragt zijnde, wordt door den heer Pabst kortelijk toegelicht, waarbij bij als zijn gevoelen te kennen geeft, dat bet belang der Provincie medebrengt, dat het aansluilingspunt van den Rijn-spoorweg en den Zuider-spoorweg niet te Maarsbergen maar te Utrecht worde gesteld. Nadat zonder hoofdelijke omvraag was besloten tot het benoemen der verlangde Com missie. worden tot leden daarvan door den Voor zitter benoemd de II.H. van Deeck Calkoen, Jonge ncel. de Heus, van Ilardenbroek en Pabst. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de ver gadering gesloten, en de volgende bijeenkomst be paald op Dingsdag 10 July des voormiddags ten elf ure. De réorganisatie van de Tweede Kamer. Onderscheidene bladen bespraken in de laatste weken den uitslas der jongste verkiezingen, wilden daaruit de meerdere of mindere sympathie der kiezers voor het Ministerie pompen, en eindelijk, omdat er vijftig duizend van de vier en tachtig duizend kiezers van de stembus wegbleven, willen velen daaruit de meerdere of mindere liefhebberij voor de verkiezingen zuigen, tezen of voor de tegen- woordize constitutionneele instellinzen te velde trek ken. Wat ons aangaat, wij onthielden ons van al deze doellooze bespiegelingen, van de stelling uit gaande. dat gelijk niets volmaakt in de wereld is en Thorbecke evenmin, ook de Grondwet van 1848 even als haar schepper hoogst onvolmaakt bltjkt te zjjn, de daaruit voortrloeijende Kies- en anderé wetten, als alzoo tocli een ondeugende grondslag hebbende, nog onvolmaakter werden, en het ge- volgelijk dc vraag moet zyn, wat tot verbetering dier onvolmaaktheden kan worden aangewend. Alles ten ondersten hqven of dooréén te werpen, of met eene nieuw te maken Grondwet aan te vangenzal te 'veel tegenstand ontmoeten niet alleen, maar kan aanleiding geven dat onze onover troffen Premier van Hall tot zijn laatsten snik Minister, en nog wel van de Financiën zal blyven vermits bij door het opstellen van eene nieuwe constitutie stellig gelegenheid zou vinden zijne apaisement-talenten ten toon te spreiden. We! is waar verkiest hij nog vooreerst niet heen te gaan, doch het is toch niet te denken, dat hy zijn levens lang aan den algemeenen wensch zal kunnen weder stand bieden en die bepaaldelijk alleen hem, en niemand dan hem, van alle staatszaken wenscht te zien verwijderd. Het beste middel om eene ver betering in den tegen woord igen politieken toestand, spoorwegen en verdere noodzakelijkheden te ver krijgen. en daarmede in verband te brengen het vertrek van onzen Premier van Hall, moet, dunkt ons, niet liggen in het maken eener nieuwe Grond wet, maar eenvoudig in eene réorganisalie van de Tweede Kamer der Sta ten Generaal. De Tweede Kamer, geljjk zij is ingerigt. beeft in een elftal jaren bewezen, dat Toornamelyk in baar het beletsel is, om vele degelijke zaken tot stand te brengen; door de Tweede Kamer, met al hare knappe bollen, wordt eigenllijk bewerkt, dat cr niets wordt uitgevoerd dan administreren. Wil men aan dat stelsel van niets doen een einde maken men taste de Tweede Kamer aan. De stormram tegen hare inrigting behoeft geen ander te zyn dan het spreekwoord: veel hoofden. Teel zinnen. Meer dan vijftig meesters in de regten, betinden zich onder het zeventigtal leden dier Kamer, dat gemeenlijk aan de beraadslagingen deel neemt. Bijna een ieder van dat zeventigtal wil zijn gevoelen uitdrukken en gevolgelijk waar zoo veel praters zijn, wordt men bel zelden eens en wat het ergste is. veel lyd wordt verslonden. Wat kan er dus beter zijn, dan dat er zoo weinig mogelijk tijd wordt verpraat en verbeuzeld en zooveel mogelyk wordt uitgevoerd? Om daartoe in eens af le ge raken, zal het doelmatigst wezen, aan Z. M. den Koning eerbiedig te kennen te geven, dat eene verandering uitermate wenscheiijk is in de eerste Afdeeling Tan Hoofdstuk III der Grondwet, bestaande daarin: dat de Tweede Kamer met vijftig leden wordt verminderd en in het vervolg de Tweede Kamer uit een twintigtal leden zal zijn zamengesteld. De kiezers zullen dan wel de knapslen verkiezen, er zal zoo veel niet gepraat, maar des te meer gedaan worden en onze Premier van Hall, die alleen door het veeltal leden Minister en Premier kan bly ven, zal alras gevoelen, dat hy tegen de eendragtige slagen dier kleine, maar degelijke phalanx niet bestaad is. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting bonden op maandag 9 Jullj e. k. ten Raadhnize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 nre. VAN DE POLL, Secretaris» AMERSFOORT, 5 July 1860. In het belang van leveranciers hier ter stede a environs deelen wij mede, dat op den 9 July e. k., onder nadere goedkeuring van het Ministerie van Oorlog door den Intendant in de 2e Militaire Afdeeling te Arnhem zal worden aanbesteed de leverantie van vleesch, zout, azijn, ryst, aardap pelen, brandhout, iegstroo en fourrages, benoodigd voor de troepen en paarden, welke van den 21 Au gustus tot den 20 September aanslaande in de leger plaats bij Milligen zullen worden vereenigd. De voorwaarden dier aanbesteding vindt men o. a. in de Staats-Couranten dezer maand Termeid. Z. M. de Koning groothertog van Luxemburg heeft deu heer Mr. A. G. J. baron Taets van Ame- rongen, Majoor der Schutterij te Utrecht, tot officier der orde van de Eikenkroon, en den heer G. A. de Wit, chef van de griffie Tan het provin ciaal bestuur van Utrecht, tot ridder dier orde benoemd. Z. M. beeft tot rector magnificus aan de hoogeschool le Groningen, voor het akademiejaar 18601861, benoemd deu hoogleeraar Dr. i. van Deen. Bij besluit ran deu Minister rao Binnen!. Zaken is over dco jare I860 eene som van ƒ3260 toegestaan ten behoeve van onderwyters-gezel- schappen, onder welke som 200 is begrepeo voor de kweekschool voor ouderwijzers te Amers foort Naar de provinciën is die som verdeeld: Noord-Brabant /7I3, Gelderland ƒ530, Zuid- Holland 330. Noord-Holland ƒ660. Zeeland ƒ330. Utrecht 473. Friesland ƒ493, Overijssel ƒ385, Groningen 383, Drenthe ƒ273, en Limburg 440. Vroeger wei.' er altyd bepaald hoe veel ieder schooldistrict oulviog. Uit Zutphen wordt gemeld: Bij het amoveren der Viscbpoort, naar alle gedachten nog uit de 16e eeuw alkomslig, beeft men twee vierkante ijzeren plaatjes opgemerkt, die in een der zjjmuren waren bevestigd; Op eene

Amersfoortsche Courant | 1860 | | pagina 1