Dit Blad verschijnt tweemaal in dc week des Dingsdags en Vrijdag». De Prijs ran het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Ad verten tienI tot 6 regels 60 Cents elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zcgelregt. Afzonderlijke nummers, f0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. II. aan CUeff, te Amersfoort, Bureau Amertfoorltche CourantSingel Wijk E N°. 61soomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directearen in het Rijk. KENNISGEVING. SCHOUW. BURGEMEESTER er WETHOUDERS beu GEMEENTE AMERSFOORT, Gezien Art. 22 van het Reglement op het onderhoud v.n gebruik der Wegen in de Provincie Utrecht, d.d. 8 November 1853 (Provinciaalblad N°. 102), alsmede Art. 104 van het Algemeen Policie-Reglemcnt voor de Ge meente Amersfoort; Doen te wetendat de bij voormelde Artikelen bedoelde Najaars-Schouwover de navolgende Wegen, Slooten en Waterleidingen, aan hun toezigt of beheer onderworpen, tol gehouden worden op Maandag, den 15 October aan staande en volgende dagen. Kleine Nachlegaalsleeg. Weg, buiten de St. Andries- poortZwarteweg. Weg loopende van de Kamppoort door de Groole Kachtegaalsteegtot aan de Keijenstraat buiten de St. Andriespoort. -- Koetlijkenceg. I.iendert- seheweg. IVa ter steeg. Binnenpad naar Hoevelaken. Laaglandscheweg. Groene steeg. Oude Soesterweg. Wolfersteeg. Flasakkerveg. IValer steeg. Uensdensche- ineg. IF egloopende van de Slijkpoortlangs Beeken- stein. De Slooten langs voormelde Wegen.De Beek, loopende van de Hoevelaker- tot in de Barnevelder Beek. Voorsche Wetering en Rotten Wetering. Wordende bij deze de bepalingen van bovengemelde Reglementen aan de belanghebbenden in herinnering gc- bragt. Amersfoort, den 1 October 1860. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De SecretarisA. G. WIJ ER 8. W. L. SC HELT US. SPAARBANK. Het Restaur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Mnandng 8 October e. k. ten Raadhuize te Amerrfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure. VAN DE POLL, Secretaris. AMERSFOORT, 4 October 1860. Met zekerheid vernemen wy, dat één persoon voornemens is, voor het volle bedrag van tien duizend guldens inteschrijven in de geldleening voor het bouwen van eene Armenschool, door het Gemeentebestuur van Amersfoort tegen den 11 Oc tober aangekondigd. Op Donderdag 8 November e. k. zal ten Raad- huize de verkiezing geschieden van drie leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amers foort. zijnde met het einde dezes jaars de heeren E. Herschel, J. F. Ltu/erwcij en E. E. Visser, leden dier Kamer, aan de beurt der aftreding. Uit het vroeger gemelde 12tal heeft de ker- keraad der Hert. gemeente te Amersfoort Maandag avond op het zestal geplaatst de predikanten R Gewin te Heemstede, C. van Rogge te Oostzaan, N. Osti te Dclfshaven, W. L. Riehin te VlaardingenA. B. Le Coullre te Stcenwykerwold en L. Steinfort te Bloemendal. Daaruit zal op Woensdag 17 October een drietal worden gekozen. De Opregte Haarlemsche Courant van gister bevat de mededeeling, dat reeds een hunner, de Heer Le Conhre. is overleden. Naar aanleiding der aanschrijvingen van den lieer Minister van Oorlog, dato 5 Junij laalsll. N#. 67 B en 4 September j.l. N°. 52 B., zijn de noodige bevelen gegeven, dat met 1 November a. s. aan dc corpfjn infanterie in de garnizoenen waar artillerie is, door een officier onderrigt zal worden gegeven in de exercitiën met het geschut, voor zooveel het belegerings- en kustgeschut betreft, dc mortieren uitgezonderd, liet voorschreven onderwijs bepaald op tweemaal 's weeks gedurende twee uren zal niet verder uitgestrekt worden dan tot de be diening der vuurmonden en het verwerken dcrzel- ven, zonder in eenig beschouwend of theoretisch onderwys te treden; in een woord het strekt om goede hulpbcdienden te vormen. Maandag heeft te 's Gravenhagc de heer P. II. Brocx, referendaris bij het Min. van Just., ridder der orde van den Ned. Leeuw, zjjne vijftigjarige dienstvervulling gevierd. Bij die gelegenheid zijn hem door den Minister en verschillende ambtenaren fraaijc zilveren geschenken aangeboden. Dit ge schiedde met hartelijke toespraken, die door den feestvierende werdea beantwoord. Niettegenstaande die langdurige dienstvervulling, wordt de taak. den hoofdambtenaar opgelegd (liy is aan liet hoofd der afdeeling gevangeniswezen geplaatst), steeds inet ijver en naauwgezelheid door hem vervuld. De Begering vraagt cene som aan van 11,900. voor den aankoop van gronden te Ede, in de pro vincie Gelderland, bestemd voor de oprigting van eene nieuwe gevangenis voor jeugdige mannelijke veroordeelden, met inrigliogen voor land- en tuin bouw. Ofschoon de gevangenis voor jeugdige mannelijke Iveroordcclden te Rotterdam in den laatsten tyd verbeteringen heeft ondergaan, is het reeds sedert lang algemeen erkend, dat dit gebouw, om de bekrompenheid en ligging, vooral uit het oogpunt van gezondheid en ontwikkeling der daarin opge- slotenen, eene ongeschikte gevangenis is. Zij ligt in eene digt bevolkte, ongezonde buurt, zonder dat er gelegenheid bestaat om de veroordeelde jongens met arbeid in de open lucht bezig te houden, of zelfs op eenigzins voldoende wjjze de vrye lucht te doen genieten. Voor eene strafge vangenis, welker vestiging in een centraal punt wenschelijk is, kan de ligging van Rotterdam ook niet als gunstig worden opgemerkt. Het zou boven dien zeer moeyelyk zijn, in die stad een voldoend terrein tot het bouwen eener nieuwe gevangenis te vinden. De overbrenging der jeugdige veroordeelden, te Rotterdam gedetineerd, naar een gezond oord, waar tevens gelegenheid voor land- en tuinbouw gevonden wordt, is dus zeer wenschelijk. Het voornemen bestaat derhalve, om op de boven gemelde gronden eene nieuwe gevangenis te vestigen voor jeugdige mannelijke veroordeelden, werkzalen voor verschillende ambachtenen tevens met imigtingen voor landbouw en tuinarbeid, op de wyze als soortgelijke gevaagenissen of landbouw koloniën voor jeugdige mannelijke gevangenen in Belgie en Frankrijk bestaan. De bedoelde gronden bestaan uit twee afzonderlijke perceelen. waarvan het een groot is -9 bunders 36 roedenlerwjjl het andere eene oppervlakte heeft van 14 banders 66 roeden, welke bij onderzoek tot bet doel geschikt zyn bevonden. Volgens een voorloopig ontworpen plan, zullen op een gedeelte van het eerstgemelde perceel (gelegen aan den grindweg van Ede naar Barneveld, niet ver van de kom der gemeente Ede), de gebouwen voor de gevangenis en hetgeen daartoe behoort worden opgerigtterwyl het overige van dit perceel, alsmede het tweede perceel, voor landbouw en tuinarbeid der veroordeelden en voor de vereischte stallen, en verdere verrigtiogen zullen worden gebezigd. Volgens het ontwerp zal de nieuwe gevangenis uit een hoofdgebouw, met het front en dus ook den hoofdingang langs den evenge noemden grindweg, en uit twee vleugels bestaan, zoodat het geheel een langwerpig vierkant zal vormen, dat, door eene gracht of door eenen muur omringd, op voldoends wijze zal worden afgesloten. In het hoofdgebouw zullen zich bevinden de woningen van den directeur en verdere hoofd beambten; voorts al de lokalen voor de adminis tratie en de dienst van eene soortgelijke gevangenis vereischt; alsmede die voor het onderwijs en de godsdienstoefeningen, de ziekenkamers en hetgeen verder tot de geneeskundige dienst van het gesticht behoort, en eindelijk de magazijnen en bergplaatsen terwijl dc beide vleugels uitsluitend bestemd zullen zijn voor de werkzalen der verschillende ambachten, alsmede voor de eetzalen en slaapzalen der jeugdige gevangenen. Op de slaapzalen zullen ijzeren alcoves voor dc nachtelijke afzondering worden gesteld; en bij iederen vleugel zal een dag- en nachtverblijf voor een bewaarder worden gebouwd. Omtrent de inrigling van soortgelijke gevange nissen in Belgie en in Frankrijk, en gedeeltelijk ook omtrent de daar verkregen uitkomsten, ver meent men le mogen verwijzen naar het rapport der commissie, belast geweest met de opneming van buitenlandsche gevangenissen [Mei 1848, bladz. 7o48 en 93—97]. Meu vleit zich. dat uit de inededeelingendaar voorkomende, het nut der beoogde inrigling te Ede. in vergelijking vooral met de thans bestaande gevangenis te Rotterdam genoegzaam zal blijken. In den avond van den 30 September ontstond le Enschede twist tusschen twee broeders. Jan en Gerrit S.die zoo hoog liep. dat zij tot dadelijk heden oversloeg en laatstgenoemde den eerste met een mes verschrikkelijke wonden aan den slagader van het hoofd toebragt. De gewonde is onder aller hevigste bloedstorting gelukkig dadelijk door den geneesheer J. Koster verbonden geworden. De heer Mr. II. ter Krulle, kantonregter, beijverde zich den dader onmiddelijk in hechtenis te doen nemen, hetgeen door den brigadier titulair Scbutstal en den onbezoldigde» rijksveldwachter Lempers ge schiedde. De misdadiger is den volgeodcn morgen uaar Almelo vervoerd. Deze noodlottige twist is in bet ouderlijk huis ontstaan ter oorzake van twee meisjes. Uok de ouders hebben ligte wonden bekomeu by de pogin gen die tij aanwendden om den twist te stillen. Men schrijft uit Almelo van den 1 October: Terwijl de vrecsselyke zaak van B. Reinders en G. Rietberg, van de buurtschap Langweer, gemeente Tubbergen, verdacht van kindermoord, thans 'jog in instructie is bjj bet provinciaal geregtshof en op beden voor den regter-commissaris bjj dezereglbank de getuigen worden gehoord over de geweldige ver wonding van een der veldwachters dier gemeente door een commies, is thans in den nacht van dea 30 September weder een verschrikkelijk feit geschied. De onderwjjzer van Tubbergen op reis zijnde, heb ben alstoen twee misdadigers zich door inbraak en inklimming toegang tot zjjne woning verschaft, de vrouw gebonden, moorddadig geslagen, meteen mes sterk verwonden toen zjj poogde Ie ontvlugten haar bij de haren door den modder gesleept, zoo dat men voor het behoud van baar leven vreest Onder de meest treurige zaken, die in den laatsten tijd voor het prov. geregtshof van Noord- Braband behandeld werden, kan wel de volgende gerangschikt worden, welke in de vorige week is uitgewezen. Een jongeling van 19 jaren, surnume rair bij de posterijen, te zwak voor verleiding, had eenige koffijhuisschulden gemaakt. Door val- sche scbaamte gedreven, verzweeg hij dit echter voor zijne zeer bemiddelde familie. Ten gevolge van herhaalde aanmaningen tot betaling, ontvreem de bjj twee aangeteekende brieven, eene gezamen lijke geldswaarde aan bank- en mnntpapier bevat tende van ƒ1115. Hiervan voldeed bjj gezegde vorderingen. leende er een zoogenaamden koffij- buisvriend ƒ185 van, terwjjl er nog 625 zijn in beslag genomen. Het hof heeft den surnumerair schuldig ver klaard aan genoemd feit en hem veroordeeld lot 4 jaren correctionele gevangenisstraf. In de Vergadering van den Gemeenteraad van 2 October waren, met uitzondering van den beer de Jongalle leden tegenwoordig. Aan de orde was 1®. het rapport det Commissiebelast met het ondersoek der vraagof eene herziening der ver ordening tot benoeming van de gemeente-ambtenaren wen schelijk was. De Voorzitter begon met de vergadering te herinneren aan de conclusie van dat rapport, daartoe strekkende: o. dat voortaan de benoeming van de commiezen, de portiers, en den roeiier der gemeente-belasting, soa wor den opgedrigen aan betzelfde collegie; b. dat dit zon zijn, niet van Burg. en Weth.maar de Raad; c. dat ook <U scheepsmeter daardoor sou benoemd wordenen d. dat de bijweger der waag zou worden aangesteld door Burg. en Weth. Hij voegde er bij, dat hij niet noodig rekende zijn gevoelen betrekkelijk deze conclusie andermaal mede te deelendaar dit nog zeer onlangs door hem was ge schied. De heer van Loclhorst zegt, dat ten aanzien rass pont a. geen verschil van gevoelen bestond, doch wol met be trekking tot punt b. De meerderheid der Commissie h*d voorgesteld de bedoelde beamming voor te behouden aan den Raad, omdat dit blijkWir lag in den geest der Ge meentewet. Art. 145 schrijft voor, dat de Raad alle amb tenaren benoemt, wier benoeming niet bij deze wel of de plaatselijke verordening aan anderen is opgedragen. Hoe zeer nu de wet eenige ruimte laat ten aanzien van die opdragt aan anderen zoo schijnt het toch weldat de wetgever zulks van de plaatselijke omstandigheden beeft willen doen afhangen. En nu meent hijd.it er ia gemeente als deze, geen bezwaar zijn kan voor den Raad, om zelf dergelijke benoemingen te doendaar bet niet moeijelijk is oin onderzoek te doen naar de geschiktheid der sollicitanten. De heer van Bel antwoordt, dat hij als lid der commissie niet met dc meerderheid heeft kunnen instemmenomdat de bedoeling der Wet hem niet «oo duidelijk voorkomt, en hij niet gelooft, dat de conclasie overeenstemt met het algemeen belang. Ten aanzien van art. 145 der Gemeentewet rekent bij, dat de Wet ten draea alle vrijheid laat, maar noch de memorie van toelichting, noch de gehouden discussiën verspreiden ccoig licht over de eigenlijke bedoeling van den Wetgever bij de vaststelling van dit artikel. De geschiedenis echter van andere artikelen dierzelfde Wet toont genoegzaam aan, dat hij wiet heeft bedoelddat de Raad de benoeming van ondergeschikte betrekkingen aan cich sou houden. Waaneer een talrijk col leg ie benoemt, zoo hangt de herneming dikwijls vaa het toeval af. Niemand is verantwoordelijk. Volt da nenoeuide later tegen, don verschuilt men zich achter het voorwendsel, dat dit aan de meerderheid is te wijtca terwijl niemand weet, wie al of niet tot de mtNdcrbei<i heeft behoord. Daarom is bet wenschelijkdot of een persoon of een klein collegie daarvoor aansprakelijk rij, llit was ook het denkbeeld der regering bij de outwerptaw der Gemeentewet. Zoo zeide zij betrekkelijk de hrnaièning van den ontvanger, WMiozntreast slechte eene r-tihrrrftlm geschiedt door Burg. en Weth., «dat hel wenschelijk. «was, dat de verantwoordelijkheid van eene goede keus groolendeels op Burg. en Wethouder» werd geUyd." Met betrekking tot art. 179, waarbij het benoemen van Wijk- en Brandmeesters, en van da ambtenaren en ha- dienden bij dc Secretarie aan Burg. en Weth. is opge dragen zeidc de regering in haar antwoord aan de Ie. Kamer; «hel gouvernement gelooft, dat een klein collegie, «als dat van Borg. en Weth.. veel beter geschikt is tot het doen van eene goede keuzedan eene talrijke vergadering als de Raad." Spreker meent daaromdat in den regel dc Raad niet mooi benoemenen dit alleen moet doen bij meer mwigtige betrekkingen, waarbij eene zekere onafhankelijkheid en zelfstandigheid gevorderd

Amersfoortsche Courant | 1860 | | pagina 1