AHSBSFOORTSCHI C0ÜBABT JIS 785. van DING SI) AG, 20 November i860. I V r- \M: i g-ee-a-ai ■eaaga—1 Dit Blad verschijnt tweemaal in de wenk des IHaytilajt en Vrijdags. De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van AdvertentiesI tot 6 regels 60 GenU elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregl. Afzonterlifkc ma-nmert/0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden hij den Uitgever A. U. om» Gat ff, te Amersfoort, Bureau Amertfoortiohe Courant, Singel Wijk E IN0. 61, soomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directcaren in het Rijk. Provinciale Staten van Utrecht. In de tilling der Provinciale Staten van 13 Nov. rijn ingekomen 1°. 5 missives van Ged. Staten inet bijgevoegde verroekschriften der gemeenten LeusdenStoulenburg Zuijlen, Loosdrecht en Willigen-I-ingerak om subsidie op grond van art. 36 der vel op het lager onderwijs. Het advies van Ged. Staten strekte daartoedat het venoek der 4 eersten zou worden afgewezenen in dat der laatste zou worden toegestemd. Deze stukken werden gesteld in handen der vroeger benoemde commissie betrekkelijk dit onderwerp, bestaande uit de 11.11. van Bel, Melelerkamp Slriek eau Linie holende Koek en titn Beeek Calkoen 2°. Gelijke missive, bevattende opgave der redenen, waarom in deze zitting gecnc onlwerp-reglcmenten voor waterschappen zijn ingekomen, hetgeen is geschied op gronddat dpovcrscbillendc afmetingen nog niet door den waterstaat waren gcveriGëerd. Aangenomen voor ken nisgeving. 3". Een ontwerp tot regeling der opheffing van bet kollegie van dijkgraaf en hoogheemraden van het water schap van den Zuid-IJsseldijk en de IJssclkade, dat ook bij de Staten van Zuid-Holland is ingekomen. Tot advies gesteld in banden der H.H. Cornet, van Nooten Striek van Liuichoten, de Koek en Baitert. 4°. Mededeeling van de Staten van Zuid-Hollanddat door lien zijn aangenomen de ontwerp-reglemenlen tot splitsing dor polders Nieuwkonp-Zevenhovep, en Nieuwkoop- Noorden. met cene enkele geringe wijziging. Aan de orde gestold. 5°. Gelijke mededeeling betrekkelijk het ontwerp-regle- ment voor het waterschap den lloogen Boezem onder Haas trecht. Aan de orde na n°. 4. Vervolgens wordt door de rapporteurs van vroeger be noemde commission verslag uilgehragt, als: Door den heer de Koek over hel verzoek a der gemeente de Bilt om ondersteuning lot herbouwing van hel school- Waal strekkende lol afwijzing op gronddat die gemeente door zelve daarin te voorzien, niet te zwaar zou worden gedrukt b. Van Mijdrecht als voren tol herbouwing der school aan den Hoef; geadviseerd lot toewijzing van hetgeen zulks meer dan ƒ2660 zou kosten; c. Van Woudenberg, als voren; afwijzend geadviseerd, op grond dat een gelijk verzoek reeds in de Zoiner-verga- dering is afgewezen d. Van Achltienliaven tot ondersteuning in de kosten van liet onderwijs; afwijzend (in strijd met Ged. Staten), op grond: dat het verzoek eigenlijk strekt om te voorzien in liet prnsiocn van eenen vroegeren onderwijzeren aan genomen dat art. 36 ook op dergelijk geval ziet, dan locli de gemeente door invoering ecner belasting op het gedisleloerd er zeer wel in znu kunnen voorzien; e. Van Bunschotenals vorengeadviseerd lol verlcening rener som van ƒ200 voor den tijd van drie jaren; f. Van Kockengen als vorengeadviseerd te verlcenen ƒ400 gedurende vijfjaren; g. Van (blijkals vorenconform het advies van Ged. Staten, subsidie van ƒ250 voor vijfjaren; h. Van Renswoude, als voren; geadviseerd te verleenen ƒ250 voor vijfjaren; i. Van Westbroek als vorengeadviseerd tot afwijzing op dezelfde gronden als bij Achtlienhoven. Door den lieer Bosch over de door Ged. Stalen voor gestelde subsidie van ƒ900 tot herstelling der Alainberts- kadc nabij Kortenhoef. Ofschoon de provincie daartoe niet wettelijk verpligt is. heeft zij toch belang bij dat onder houd. weshalve hij adviseert tot toewijzing. Door den heer Baitert over het voorstel tot opheffing van den veenpolder Groot-West veen. Het advies strekt om het lerugtezendcn aan Ged. Stalen, en hen uittenoo- digen tot oproeping der ingelanden, ten einde hen daar over te hooren. Door denzelfden over het voorstel tot wijziging van het provinciaal veenreglement betrekkelijk het uitkeeren der renten van de consignatie-penningen. Wordt geadviseerd tot afwijzing, op grond dat het niet wenschelijk is nu reeds nvcrtcgaaii tot liet maken van wijzigingen van het bedoelde reglement^ Door denzelfden over het voorstel van Ged. Stalen be trekkelijk de opneming der afmetingen enz. in de waler- scliaps-reglcmenten. Wordt geadviseerd met eene kleine wijziging conform het voorstel, en besloten beide slukken te doen drukken. Door den heer Boer over bet voorstel tot wijziging der begrnnting voor 1860; geadviseerd tot goedkeuring. Door den heer Ram over de voordragt betrekkelijk de tolheffing van weg- en bruggeld op het zand- en jaagpad van Breukelen naar Ouderkerk, en een daartoe betrek kelijk verzoek der veerschippers. Advies met eene geringe wijziging tot goedkeuring. Al deze rapporten worden achtereenvolgend aan de orde gesteld. Door de II.H. van Nooten, Baitertvan Reede tol ter Aa en van de Poll, wordt een voorstel ingebrngt. dat de Staten zullen besluiten voor rekening der provincie peilschalen te doen stellen bij alle watcrscliaps-boezems en 11.11. Gedeputeerden te magtigen hiertoe met den niecsten spoed over te gaan. Nadat dit was toegclir.lit, wordt het gesteld in handen der ll.il. van Beeek CalkoenBatlerl, de Louter, Memo en ran Nooten. In de zitting van Woensdag 14 Nov. zijn na eene korte discussie goedgekeurd 1°. De reglementen tot scheiding der polders Nieuwkoop- Zevenhoven en Nieuwkoop-Noorden; tegen stemde de hecr- van Tui/U van Zuijlen. 2°. Het reglement van het Waterschap der Iloogcn- Boezem onder llanstrcclit; 3°. De Conclus-: der Commissie tot .afwijzing van het verzoek der gemeenten de Bilt, Woudenberg, 'clittien- Jwvcncn Westbroek, (nadut niet 31 tegen 4 stemmen was beslist, dat niet het advies van Gedeputeerde Staten, maar dat der Commissie het ecrsl in stemming zou worden gebragt;) en tot toewijzing eener subsidie aan de gemeenten Mijdrecht voor ééns; Bunschoten voor 3 jaren; Kockengen. Odijk, en Renswoude voor 5 jaren. Alleen de Conclusie betrekkelijk Mijdrecht werd aan eene hoofde lijke stemming onderworpen, en slemden daartegen de 11.11. van Boelselaar tan Dubbeldam cn Baitert. De lieer Pabtt brengt rapport uit over de iogehragle bezwaren legen de dooi trekking van het Tienhovensche Kanaal. Daarna komt in behandeling: 4°. liet rapport over de Alamlicrls-knde, hetgeen zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen, terwijl wordt bepaald, dat de vercisclite som van ƒ9011 zal gevonden worden door af- en overschrijving. 5°. De Conclusie betrekkelijk den Veenpolder Grool- Wcstveen wordt goedgekeurd 6°. Insgelijks die over de renten der consignatie-pen ningen, nadat daarover door sommige leden het woord was gevoerd, en wel met 26 tegen 9 stemmen, zoodat hel Veen reglement niet zal worden gewijzigd. 7°. Het voorstel tot wijziging der bcgrooling over 1860, tot het vinden van liet henoodigde voor den opzigter van den Waterstaat en awordt zonder discussie aangenomen. 8°. Over de Conclusie betrekkelijk de heffing der weg en bruggelden op liet zand- en jaagpad tusschen Breukelen cn Ouderkerk, ontslaat eene langdurige discussie, in den loop waarvan door dc II.II. tan Lijuilen van Sandenburg en Baitert amendementen op de conclusie worden voorge stelden de heer de Mnralt een voorstel doet, oni het beheer over deze zaak voorlaan niet door een Lijzonder collegic, maar door 11.11. Gedeputeerden te doen voeren, even als hij andere provinciale zaken. Daar dit beheer in verccniging met Amsterdam geroerd wordt, vreesde de heer Batlerl hij aanneming van dit voorstel voor inoeijelïjkheden en oponthoud en stelde hij daarom als amendement voor. dat het voorstel van Ged. Stalenhetwelk reeds ooor Amsterdam was goedgekeurd en daartoe strekte, oin de passagiers der schuilen voortaan te ontheffen van de betaling van dat bruggeld, insgelijks aantenemenen voor den tijd van 2 jaren de hiertoe In noodigde concessie zouden worden uil_ stellen te doen lol verandering der administratie, hetzij met of zonder afscheiding van Amsterdam. Met 22 tegen 13 stemmen wordt tot dit laatste besloten. vuur ucii nju Idu I.irrii ne merioc ne- ic aantevragenterwijl H.II. Gedeputeerden uilgenoodigd^ inmiddels de noodige voor- In dc tilting vin Donderdag 15 November werden de navolgende rapporten uitgobragt 1°. Door den heer de Louter over het ingekomen voorstel be trekkelijk het plaatsen van peilschalen. Het advies strekte om voor rekening der provincie op verschillende plaatsen vaste ken merken te doen plaatsendie de verhouding aantoonen incl het Amslcrdamsche peil (A. P.); doch gecne peilschalendaar deze meer kostbaar zijn. Aan dc orde. 2°. Door den heer Metelerkamp over de gevraagde subsidiën voor het schoolonderwijs te ZuijlenLensden en Stoulenbnrg. Even als Gedeputeerde Staten wordt geeonclndeerd tol afwyzing, onder anderen, omdat in Leasden en Sloutenhurg het onderwijs geheel gratis zal zijn; dat de opcenten op de ongebouwde eigendommen aldaar niet tot het maximum worden geheven; en er gecne belas ting is op den wijn. Aan de orde. 3". Door den lieer de Koek tot toewijzing van het verzoek van Willigen-Langerak om een gelijk subsidie; en tol het verleenen aan de gemeente Loosdrecht van ƒ300 voor den tijd van 3 jaren. Aan de orde. 4°. Door den heer ivm Nooten tot goedkenring van het regle ment tot opheffing van het waterschap van den Znid-IJsscldijkmet eenigc wijzigingenen om tevens den dank der vergadering te heluigen aan hel afgetreden bestuur. Aan de orde; nadat het bcrigt was ontrangen, dat de Staten Tan Zuid-Holland dit reglement met wijziging van art. 3 bereids hadden aangenomen. Vervolgens wordt in gebragt een voorstel van don heer de Muralt, daartoe strekkendedal de Stalen de beschikking over den post der hegrooting betrekkelijk het verleenen van subsidiën voor het aan leggen en onderhouden van wegen enz. voortaan aan zich znllea honden, en niet meer aan Geil. Staten mllen overlaten. Wordt besloten, dat hem nader gelegenheid zal worden verleend om dit toe te lichten. Daarna komt in behandeling het rapport over het al of niet op- uemen in de waterschaps-reglemcnlcn van de verschillende werken met wier onderhoud zij zijn belast, en derzclver afmetingen. Dit wordt na eene langdurige discussie aangenomen met 23 tegen 12 stemmen. Mitsdien zulleu voortaan in den regel noch die werken, noch hare afmetingen in de reglementen worden opgenomen, maar alleen dan, wanneer bijzondere gevallen van meer uitgebreid waler- slaatsbclaog zich voordoen, of buitengewone omstandigheden dit noodzakelijk maken, aan Gedeputeerde Sisten in het bijzonder regle ment de bevoegdheid worden toegekend, om de afmetingen der daarin op te noemen werken tc bepalen. rte /icing wordt daarop verdaagd lol Diogsdag 29 November des middags ten 12 ure. AMERSFOORT, 20 November 1800. Io de vorige weck ging eene vrouw alhier uit om eene boodschap le verriglen en liet iwce kin deren te huis; bij hare tehuiskomst vond zij het eene kind allerdeerlykst gebrand: kort daarna is het kind. zijnde een tneisjc van 2} jaar. aao de gevolgen overleden. Weder een bewijs hoe gevaar lijk het is kinderen zonder eenig toezigt le laten. Gisteren in de voormiddag godsdienstoefening der Remonstranten alhier, had de pleglige inwjjding plaats van een Orgel io het kerkgebouw dier gemeen te: de inzegening geschiedde door den WelEerw. lieer van MaaoenCandidaat bij de Remonstraosche gemeente, naar aanleiding van Ps. XXXIII: 1; het orgel is een geschenk van den Heer II. Maas, van Doornheg. Dank zij den edelen gever, die alzoo veel bijdraagt lot opluistering van hel godsdienstig kerkgezang in die gemeente. Naar aanleiding eencr aanschrijving vau den Minister van Oorlog, d.d. 9 Nor. 4860. N*. 36B, ten gevolge Tan een daaromtrent gehouden overleg met den Minister van Koloniën, zal voortaan de tijd. welke door personendie zich voor de kolooiale dienst engagerenmet bestemming voor de landmagt in West-Indie, of die in gezegde gewesten eene nieuwe verhiodtenis of reëngagement aangaan, even tueel in de klasse van discipline doorgebragt zal worden, rekenen als interruptie van dienst door eisen toedoen; zullende by het engageren van vrij willigers enz., voor de dienst in West-Indiën de belanghebbenden van voorschreven bepaling moeten worden onderrigt. Voor eenige dagen zijn van den Helder ge deserteerd vier Zwitsers, behoorende lot het garni zoen van die vesting. Alle nasporingen zijn vooreest te vergeefs geweest. Sommigen meenden, dat zjj de roekeluoze kans hebben gewaagd om in eene sloep den overtogt naar Kngcland te ondernemeo; liet vermissen van cene der sloepen op deze kust moet lot die onderstelling aanleiding hebben ge geven en werkelijk zyn zij daarin ontvUigt. Het berigt, voor een paar dagen uit bet Nieuwe Diep medegedeeld, betrekkelijk liet ver moedelijk fusilleren van een vreeindeling-iofanterist, aldaar in garnizoen, is op zijn minst voorbarig. Wel heeft de man zich aan vergrijp jegens zijne meerderen schuldig gemaakt, een feit hetwelk hem volgens dc letter der krijgswet, die straf zou moe ten doen ondergaan, maar de zaak is, naar men ons verzekert, nog in behandeling by den krijgs raad en de uitspraak van het vonnis, zoo dit at gewezen is, nog niet bekend. Dc kwestie tusschen de stad 's Hertogenbosch en de gemeente-ingezetenen van Orthen, jurisdictie 's Boschis eindelijk beëindigd. De stad had in der tijd te Orthen eigenmagtig een paar bunders land ingenomen en tot eene aIgemeene begraafplaats doen aanleggen. Orthen vorderde daarop in regten hand having in het ongestoord bezit met veroordeeliog van 's Kertogenboschom den grond in deo vorigen staat terug te brengen en in de kosten der procedure. Zoowel in eerste instantie als in appèl en cassatie werd deze vordering toegewezen. Voor 's Hertogen bosch blegf niets anders over dan om de eoorine geregtskosteo te belalen en met Orthen ie transi geren. Deze transactie is thans lot stood gekomen de stad betaalt f 1000 per bunder en 5 pCt. ver goeding voor schade. Hierdoor zullen een aantal ingezetenen worden gerust gestelddat meo de doode Bosschenaren niet weder stadwaarts zal behoeven te vervoeren. Een Arnsterdamseh Doctor die een schal van gezondheid voor 't tolk ten beste geeft, zegt onder anderen: pannekoeken, een zeer onverteerbaar voedingsmiddel, is geheel en al ongeschikt voor kinderen. Men moest den geleerde eens een paar dozijn Dreutsche boereo-jongeos laten zien. vau 40 a 12 jaar, die in hun nog zoo jeugdig leven, wie weet hoeveel onverteerbare pannekoeken hebben gegeten. In den nacht van 14 op 45 dezer is ernabjj Almelo brand ontslaan in eene boerenwoning, die door het aanwezige hooi en stroo zoodanig toenam, dat in weinig tijds alles lot op deu grond toe is afgebrand. Naar men verneemtis by dezen brand eene verregaande en lakenswaardige onvoorzigtigbeid te betreuren, daar reeds op den dag te voren dooi broeying brand in het hooi was geweest, dien men wel is waar oogenschjjoljjkmaar niet voldoende had gebluscht. Nadat men zich rustig had te bed begeven, is het schijnbaar gehlusctile vuur tot smetiling overgegaan, met het voormeld ongelukkig gevolg. In den afgeloopen weelc werd te Schoonhoven door het luiden der klokken en het geroffel der alarmtrom de aankondiging van brand vernomen; al spoedig bleek het, dat de ramp. die al dadelijk hevig woedde, was ontstaan in eene bergplaats van lotnpeu. beenderen enz., waarin almede hooi en stroo geborgen was. Dit gebouw en eene daaraan belendende stalling is met hetgeen er zich in be vond totaal vernield. Dank tjj de wakkere brand weer en inzonderheid den werkbazen, metselaars en timmerlieden, die door hunne doelmatige en Teelal gevaarlijke pogingen bet Tel woedend element door stil weder begunstigd, wisten le beteugelen. De gebouwen zjjn geassureerd, nok de lompen, beenderen enz.; de gebruiker tan liet hoofdgebouw, de zoogenaamde Tagaryn. in wiens goederen de brand ontstaan is, by de justitie Terhoord ajjnde. werd den volgenden morgen met zijnen compagnon gevankelijk naar Rotterdam getransporteerd. Ter tereglziiting der regtbaok teRoermoudc, had 44 dezer weder een dier treurige voortallen plaats, die zich maar al te dikwijls hcrhaleu. Zekere

Amersfoortsche Courant | 1860 | | pagina 1