AHERSFOOBTSCHE M 788. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des D'njsdagt en Vrij lag». De Prijs var» het Abonnement is ƒ1,5>J in de 3 maanden. Van AdvertentiënI tot 6 regels 60 Cests elke regel meerder 10 Cents, behalve liet Zegelregt. Afzonderlijke nummers/0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. II. van CUtff, te Amersfoort, Bureau Amertfoorlsche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Directenren in het Uijk. van Y RIJ DAG, 7 December i860. HPA1RH1H K. Het Bestuur zal sijne eerstvolgende zitting houden op Mnandng 10 December e. k. ten llaadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 lot I ure. VAN DE POLL, Secretaris. AMERSFOORTfi December 1800. In de vier laatste Zittingen van Commissarissen der Amersfoortsche Spaarbank is door 24 personen ingebragt ruim ƒ330, en is uitbetaald aan 8 per sonen 220. Onder de eersten waren 4 nieuwe inbrengers. Dij een dezer dagen aan hel leger uitgevaardigde algemeene order, is opgegeven een aantal oHicicrcn die gemagtigd zijn het cijfer en het ondersclicidings- teeken voor langdurige dienst als otTicier te ver wisselen. Onder anderen zijn gemagtigd om bet cijfer XL in XLV te veranderen de luil.-gen. baron Nepveuadj. van Z. M. in buitengewone dienst, chef van generaion staf; de generaals-tnajoor v. Mulkcn. Scheltus, Daneel van \V(jkbujjse, Engel- hcrls en de kolonel Doorman. liet prov. geregtsliof in Zuid-Holland heeft 3 Dec. uitspraak gedaan in de zaak van een der eigenaren uit de lloofdsteeg te Rotterdam tegen die gemeente. De regihank te Rotterdam had des cischer? vordering afgewezen en alzoo de gemeente bevoegd verklaard, om stoep en hek voor de woning van dien eigenaar weg te ruimen tot den aanleg van een trottoir, liet hof heeft hel vonnis der regt- hank vernietigd en de vordering des eigenaars toe gewezen. waarbij ter dezer zake schadevergoeding van de gemeente Rotterdam werd geëischt. Zekere beruchte en in het Politicblad gesigna leerde Francis tan der Lee, bijgenaamd Sis de doove, uit lieden, wegens bet ver wouden van drie (tersoncn is hij verstek veroordeeld tot zes maanden eenzame opsluiting; en, niettegenstaande men hein op het spoor is. is hy der politie leeds vier malen ontsnapt. Zoo hebben in de vorige week twee mare chaussees van Oss en de veldwachter van Geilen, waarbij nog later tot adsistentie geroepen werden, de te Oss gestationeerde brigadier rijksveldwachter Smits, cn een marechaussee, het huis, waariu v. d. L. zich schuil hield, omsingeld, zoodat er niets uit noch in kon. Rij het aanbreken van den morgen vond gen. Sinits voor een gat in de schuur cene pet en daarachter een buis, en het bleek al dadelijk, dat de guit reeds voor de aankomst der adsistentie door dit hol ontsnapt was, zoo als men hem dan ook blootshoofds en in zijn hemdrok in liet dorp gezien had. Iulusschen doet de ijverige politie haar best en zal zeker niet rusten, voordat zij hem in handen heeft. Tegeu het vallen van den avond van 28 Nor. had te Oss, op liet nog woelige marktplein, het volgende akelige voorval plaals. Zeker persoonuit llcrpeii-Schaijk, twee vechtenden willende scheiden, werd door een hunner met een mes boven door de borst gesloken, zoodat men. wegens het aan merkelijk bloedverlies, zeer bevreesd is voor het behoud zijns levens. De vermoedelijke dader, Jo hannes Sinits, bijgenaamd van Calen, reeds meer malen wegens verwonding veroordeeld, was eerst ontvlugt, doelt eenige uren later in handen der politie gevallen. De inschrijving voor de zoogenaamde stille armen bij de Hervormde Gemeente te Gorinchem heeft ongeveer ƒ1300 opgebragt. In de laatste dagen worden in de omstreken van Diever de kievitten nog bij menigte gezien, o. a. op 27 November eene vlugt van eenige hon derden. ludien men nu de profetiën der ouden voor echt kan aannemen, dan gaan wij geen strengen winter te gemoet. Den 3 dezer is in het schouw van de Alge meene Landsdrukkerijte 'sGravenhage, een begin van brand ontstaan, die echter spoedig ontdekten ook door aanwending van de meest gepaste maat regelen, schielijk gestuit werd. Het was, naar men zegt, het gevolg van liet verwarmingstoestel, dal, even als in eenige andere groole localen in de residentie, ook in dat der drukkerij is aangehrast. Brandweer, schultcrjj en autoriteiten waren weldra tegenwoordig; zelfs waren er twee brandspuiten aangerukt, maar alles liep gelukkig zoo snel af. dat de gewone drukke werkzaamheden aan het bedoelde etablissementspoedig konden worden voortgezet. Gedurende de maand Nov. j.l. zijn tc Har derwijkvoor de dienst in Indiën, aangekomen en gekleed 102 man. In den nacht tusschen 23 en 20 Nov. is in de nabijheid van Vccndjjk onder Siddehurcndoor den heer Burgemeester der gemeente Slochtercn, geadsisteerd door twee doctoren en een paar veld wachters, onderzoek gedaan by eene weduwe, van wie het gerucht zeide, dat zij in 'l geheim bevallen was en het kind zoude hebben omgebragt, met het gevolg, dat de doctoren, van hare bevalling zeker, haar tot bekentenis gebragt hebbenwaarna zjj bet kind te voorscliyn gehaald heeft, dat zij op cenigen afstand in den grond verborgen had. Zjj is daarop, na eene mislukte poging om te ont- vlugten, gearresteerd, en, met de vrucht van hare onlucht in het voorschoot, naar Groningeo getrans porteerd. De vergadering van den Gemeenteraad van 4 Dee. j I. is bijgewoond door 13 leden. Met kennisgeving waren af wezig de Ü.H. ran If eekhoren en de Jong. Aan de orde was 1°. een voorstel van Burg. en Weth. om de betrekking van havenmeester en ontvanger van het vuur-haven- en tongeld te vereenigen niet die van scheepsmeteren daaraan een traktement van ƒ700 te verhinden. Tot dusver had de belooning van den ont vanger, die percentsgewijze werd betaald, en van iederen schipper daarenboven 13 cents ontving, ongeveer 525 bedragen. De lieer Scheertnberg merkt op, dat in October 1852 was besloten, dat de inning vat} het haveng-hl voortaan hij vrrpnehting sou geschieden omdat het bedrag daarvan morijrlijk was te controleren. De uitvoering van-dit besluit was uitgesteld tot de herziening van de belasting-reglementen. Het is mogelijkdat het Rijk de Eem zal overnemen daarom is het beter die ontvangst nu voor één j-iar te verpachtenen geen nieuwen ambtenaar aan te stellen op het voorgestelde traktement. De Voorzitter antwoordt, dat h:t mogelijk is. dat in 1852 zulk een besluit is genomen, maar dat nooit door cenig Raadslid op de uilvoering daarvan is aangedrongen dut liet dus schijnt, dat sedeit de inziglen zijn veranderd. Er moet nu een meter lienocmd wordenen het is dus nu liet geschikte oogenhlik oiu deze zaak te regelen. Dit belet echter nietdat men daarop later kan terugkomen. Het denkbeeld der verreniging dier betrekkingen is oor spronkelijk van de Raadsleden zeiven uitgegaan. De heer van Beek acht het wenscbelijkdat de nieuwe ambtenaar van eene instructie worde voorzienen dat bij verpligt zal zijn te wonen nabij de Koppelpoort. I*e Voorzitter zegt, dat het eerste in zijne bedoeling ligt. De heer Diemont vraagt, of dan nu het besluit van 1852 zal gerekend worden vervallen te zijn. De Voorzitter zegtdat hij daarop thans geen bepaald antwoord kan geven, daar bij niet wist. dat die vraag ter sprake zou komenen dus nu de notulen van dien tijd niet opzettelijk heeft geraadpleegd. Hij kan daarom niet verzekeren, dat de bewering van den heer Scheerenberg juist is. Het beginsel der vereeniging van de bedoelde betrek kingen wordt alsnu in stemming gebragt, en aangenomen met 10 legen 3 stemmen (die der H.B. IVolff, Scheertn berg en Diemont). Alsnu komt in behandeling het voorgestelde traktement van 700. De heer SchhUter vraagt, of Je betaling der 15 cents door de schippers voortaan zal ophoudenhetgeen door den Voorzit Her bevestigend wordt beantwoord. De beer van Beek stelt voor het traktement te brengen op ƒ600, met den wenscli, dat aan dien ambtenaar ook worde opgedragen de betrekking van commissaris van het Amslerdamsclic beurtveer. De Voorzitter zegtdat Burg. en JVeth. den commis saris moeten aanstellenvolgens het reglementen deze daarover ook reeds hadden gedacht, even als van andere bcurtvcercn, in welk geval uien het traktement zou kunnen verminderen. Daar de heer van Beek alsnu zijn voorstel intrekt, neemt de heer Scheertnberg dit over, dewijl hij 600 genoeg vindt. I)e heer E. I.ager we if vraagt, of de ambtenaar ook een horglogl zal moeten stellen. De Voorzitter aegt, dat hij meent van ja. Nadat de II.II. tf'olff. Herschel, cu Schlatter nog kot li-lij' over dit onderwerp het woord hadden gevoerd, stelt de Voorzitter voor, dat het traclement provisioneel op 700 zal worden gesteld, totdat daaraan andere betrekkingen zouden worden toegevoegd, waarna nieuwe regeling zou plaats hebben. l)it wordt aangenomen met 9 tegen 4 stemmen (die der II.II. tan Ljockhorst ScheerenbergHerschel, en Diemont), De Voorzitter zegtdat in de volgende Raadsvergadering een voorstel van Burg. en Wetli. zal inkomen betrekkelijk den tc stellen horgtogt, en daarna kan worden over gegaan tot de benoeming van den tituliris. Inmiddels kan eene instructie worden ontworpen. Nadat was besloten, dat dit door eene Commissie zou geschiedenwordt zulks door hein opgedragen aan de H.H. Schlatter, Sc herren- bergcu van Beldie waren belast geweest met de herziening van het turfrcgleincnt. 2n. Is aan de orde het advies van Burg. en Weth. op het rekwest van G. J. Schotcrman ouderwijzer in de gym nastiek daartoe strekkende, dat hein als proefneming zal worden verleend eene gratificatie van /2U0, cn hij zich daar entegen znl belasten met het geven van gratis onderwijs aan de hulponderwijzers der Armen- en Tussclienschool en aan de kweekelingen tol dat deze een voldoend examen hadden afgelegd; waarna hij vervolgens op vaste lijden bet onderwijs zou bijwonen, dat door hen aan de leer lingen zou gegeven worden. De heer E. Lagerweij acht liet wenschclijkdat ook de kweekelingen van de Kweekschool voor aankomende onderwijzers van dit onderwijs genot moglen hebben, het geen zonder bezwaar zou kuuucn geschieden. Nadat dit denkbeeld door verschillende leden was onder* steund, en de Voorzitter had gezegd, dat hij geloofde, dat de requestranl daartegen geene bedenkingen zou heb ben, (daarbij opmerkende, dat bier geene sprake was van liet verfeenen van een traclement, maar van eene provisionele toelage op zekere voorwaarden te geven), wordt het voorstel aldus gewijzigd aangenomen met 11 tegen 2 stemmen(die der H.H. Schelttu en van Bedt). 3°. Het reglement en tarief voor bet beurtreer op Amsterdam, zoo als dit door den Gemeenteraad aldaar was aangenomen, wordt zonder discussie met algemeene stemmen goedgekeurd. 4°. Het ontwerp-besluit tot vaststelling van het maximum van den onderstand aan armen in 1861op denzelfdca voet als lot dusverrewordt eveneens goedgekeard. 5°. De voordract van Borg. en Weth. ten aanzien der benoeming van hulponderwijzers aan de Armenschool. Op grond dat zich geene sollicitanten hadden aangemeld voor de betrekking van derden hulponderwijzeren dat er zeer geschikte sollicitanten waren voor die van tweeden stellen Burg. en Weth. voor twee hulponderwijzers aan te stellen ad ƒ300, en een ad 400. De Voorzitter zegt dat de ondervinding leert, dat er Sne geschikte personen voor minder tractemewt zijn Xe omenen acht dus de aanneming wenschdijk Hij voegt er echter bij, dat hij dee vorigen dag eene missive had ontvangen van C. Fijnenberg. waarbij deee zich bereid verklaart dc betrekking van derden hulpon derwijzer te aanvaarden, zonder dat blijkt, of hij kennis droeg van bet voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhooging van het tracteiuent. De heer van Lookhorst zegt, dat hij uit dien hoofde tegen het voorstel zal stemmen, omdat er alsnu niet genoegzaam blijkt van de noodzakelijkheid der verifying. De heer L. E. Lagerweij is voor het voorstel, maar menscht dat dan ook de 2e hulponderwijzer f 25 meer zal erlangenomdat eenige opklimming doelmatig isten einde de eerzncht meet op te wekken om tweeden hulp- ouderwijzer te worden. Oreral elders geschiedt dit om die reden. De Voorzitter acht dit bedenkelijk, daar men voor bet gestelde cijfer bekwame personen beeft gevonden. Als het noodig mogt zijn kan men eene graliGcalie geven. Met 12 tegen 1 stem (die van den heer tw* Lookhorst) wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouder* aan genomen. Met 8 tegen 5 (die der H.H. L.B. Lager weij Herschel, J. F. Lagerweij, IVolff en ren Bel) wordt het voorstel van den heer L. F'. Lcgerweij ver worpen. Daarna worden uit de ingtzondt.i voordragten met alge - meene stemmen benoemd tot len hulponderwijzer Hendrik Bos; tot 2en G. A. de Jong'.. Insgelijks wordt tof 2en Hulponderwijzer benoemd C. Fijnenberg met 8 slemnten, terwijl 5 stemmen vereenigd waren op J. Hrtogsveld. 6°. Het -apport der Commissie aangaande de invordering van plaatselijke belasting op den turf, met daartoe be trekkelijke missive van den Controleur. De heer Scheerenberg vraagtof het rapport ook aan den Ontvanger was medegedeeld, en of »cn dezen hier omtrent geen antwoord was ontvangen. Nadat de Voorzitter had gezegddat het hem was toegezondenmaar zonder gevolg, stelt de heer Scheerenberg voor, ook de missive van den Controleur aan den Ontvanger mede te deelen, opdat deze zich kunne verantwoorden op de daarin ver vatte beschuldiging van nalatigheid en onvoorzichtigheid. De Voorzitter meentdat desniettemin de conclusie van het rapport in behandeling kon genomen worden. De lieer van Bel dringt ook aan op afdoening dezer taak, die sedert verscheidene maanden ter sprake komt cn tel kens wordt uitgesteld. Hij gelooft nietdat men veel meer zal kunnen doen, dan de couclusie aannemen, en zich be palen tot het nemen var. inaatreg.-Ieu voor het vervolg, maar wil dan ook dat men hiertoe zoodra mogelijk overga. De heeren Scheerenberg en van Beek antwoorden, dat zij niet wenschendal nu reeds beslist wordedat men eenvoudig in het gebeurde zal berusten, en meenen dat, als er blijkt van nalatigheid van den Ontvangerer mis schien termen zijn om diens horgtogt daarvoor aan te spreken. De heer van Bet hervatdat hij alleen wenschtdat men beginne met het nemen van maatregelen oin de her haling van het gebeurde te beletten, maar ir niets tegen heeft, d.it men lieproeve of men van den een of ander iets kunne bekomen lot dekking van liet geleden verlies. Nadat de Voorzitter had opgemerkt, dat er veldra weder eene raadsvergadering zat plaats hebbenen daarom het welligt beter zou zijn de zaak nog een paar weken ia haar geheel te houden wordt hel voorstel van den beer Schee renberg zonder hoofdelijke omvraag aangenomen. 7". Voorstel van den heer ran Lockhorst tot wijziging tui de instructie» der heel- en vroed meesters. Lie Voorsteller licht dit korlelijk toe en zegtdu ia de instruc tie is bepaald, dat de beet- en vroedmeesters belast zijn met bet kosteloos leveren van uitwendige geneesmiddelen en heelmiddelen dat dit niet wenschclijk isdaar men bierdoor het eigen belang in bet spel brengtdat het daarom beter is dit te veranderenen bet ook volgens i.jnc information .et meer dan ongeveer f 60 per jaar zou bedragen voor de gemeente. Lie beer Harschei vraagt, of er dan k lag ten sijn ingekomen, betlij ran de heelmeesters of van anderen. De beer Diemont antwoordt, dat als eene zaak verkeerd is, men niet behoeft te wachten met eene venmdering tot er over geklaagd wordt. De r oorzilter zegtdal er geene kiagten hij hem zijn ingekomen en merkt op, dat vroeger bjj bet daarstellen der instructie de ge neeskundige commissie ia geraadpleegddaarom aebt bij het doelmatig deze nu andermaal Ie raadplegen. De heer Scheertnberg herinnertdat de bedoelde bepaling vroe ger in de instructie is opgenomen in bet belang dar paUentm opdat ileie bij ougelukken enz. terstond souden kunnen geholpen worden, en niet eerst baar een Apotheker behoefden Ie gaan. Daarbjj komtdat de bedoelde middelen meretel onkostbaar iss. De beer van Lockhorst sprcekrdit laatste tegen. Hy bolovlt meer dc uitwendige geneesmiddelen, too als bgv. kwtktalf en drrgtljjke die duur is en soms met ponden gebruikt wordt.

Amersfoortsche Courant | 1860 | | pagina 1