AMEBSFOOBTSCHE lOORAIT^ 89» JK 78». ran DMCSDIG, dd December J8GO. Dit Blad verMhijnt tweemaal in de week de* Dingidagt en VrqilagtDe Brij» ran het Abonnement i» f!,SO in de 3 maanden. Van Adrer ten tien1 tot 6 regek 60CcaU, elke regel meerder 10 Cent», beha Ire het /.egel r egt. Afzonderlijks nwnmcrtfQ. 10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. mus CUeff, te Amersfoort, Bureau Amersfoorttche Courant, Singel Wijk E N°. 61, iooiiiede bij alle Boekhandelaren en Bost-Directcarea in het Uijk. AMERSFOORT. 10 December 18(50. Met genoegen Termeiden wij, dal morgen. Dings- dag arond 11 December in Amicitia alhier bet le Concert d la Slrauss zal plaats vinden, en op Dingsdag 18 December mede aldaar eeneFransche Tooiieelvoorstelling wordt gegevenwaartoe de Tooneellisten van het Théatre Francais te Amsterdam rijn geëngageerd. Den 5 dezer overleed te Zeijst de hoog welgeb. Vrouwe J. L. A. baronnesse Taels tan Amerongen echtgenoote tan den WelEd. geb. heer i. T. Groihe; die gemeente verliest door dit afsterven eene harcr weldoensters; de overledene was algemeen hoog geacht om hare mildheid tot leniging van den nood der armen, allerminzaamst van karakter en wordt door velen betreurd. Gedurende de laatste 14 dagen zijn wederom 28 personen wegens openbare dronkenschap door het kantongeregt te Utrecht veroordeeld. De Kamper Courant deelt mededat bij Ministeriële aanschrijving van 21 Nov. j I. is be paald dat alle artillerie-officieren moeien worden gewapend met de zoogenaamde kavalerie-aabel van model en dat men een achttal dagen daarna hierop is teruggekomen en heeft bepaald, dal men het nog wel met het oud model kon doen. De Kamp. Cour. acht dit minder aangenaam voor de officieren die reeds aan de eerste aanschrijving gevolg hadden gegeven. De in verschillende Couranten opgenomen licrigten omtrent bestellingen van goederen voor het Sardinische leger, zijn onjuist; het eenige wal daarvan beslaat, is. dat op verzoek van twee Bel gische heeren. monsters zyn vervaardigd en op gezonden uil Tilburg. Men herigt dat in eene gemeente van Noord - Hollandin de omstreken Tan Alkmaar, een persoon de ligtgeloorigc menigte, op zonderlinge wyte van Instaande kwalen wil genezen. Hij raakt even de wonden of hun ligchaam aanprevelt daarbij eenige woordendoorgaans dat hy de hulp bewjjsl in den naam des Vaders. Zoons en Heiligen Geestes. be werende voorts tot het verleenen van hulp alleen Vracht te hebbendoor hem in liet Opperwezen gesteld vertrouwen. Het is bijna ongeloofelij khoe nog in den tegen woord igen tijd. onderscheidene menschen dien persoon raadplegen met voorbijgang van genees- of heelkundigen, soms evenwel met dit noodlottig gevolg, dat kwalen, die. naar het oordeel van deskundigen, hadden kunnen genezen worden, door verzuim van goede hulp. droevig tyn afgeloopen. Behalve opgemelde formaliteiten en oplegging der hand, onthoudt zich de bedoelde persoon van het verleenen van eenige daad van hulp. De betalingen die hiervoor geschieden, zijn doorgaans van klein bedrag en vrijwillig. Grond tot vervolging, tot straf schijnt hier alzoo niet aan wezig, maar wel tot ernstige waarschuwing om zich te wachten, voor zoodanig bjjgelo&f, waardoor men zich zelf en de zijnen op onverantwoordelijke wijze benadeelt, ja leven en gezondheid in gevaar brengt. In den morgen van den 6 dezer zijn twee militairen, die sedert eenige dagen gedeserteerd waren, te Amsterdam binuengebragt. Er heeft op den Delftschen weg eene hevige worsteling plaats gehad tusschen hen en de met hunne gevangen neming belaste manschappen. Men verneemt, dat op de begroeting der ge meente Zutphen, over het aanstaande jaar 1861, onder anderen is uitgetrokken de aanzienlijke som van f 20,000, zijnde de vermoedelijke opbrengst van den accjjns op de sterke drankenVerondersteld zynde, dat i hiervan door het gebruik van den volksdrank, de jenever, wordt voortgebragt. zal men gemakkelijk kunnen nagaan, dat er aldaar nog ai een aardig getal vaten van het loonende vuur wordt geabsorbeerd. F.en geacht ingezeten der stad 's ITertogenbosch is dezer dagen het voorwerp van een der sluwste opligterijen geworden. Er vervoegde zich namelijk een deftig gekleed jong inensch by hem. uaf voor de toon te zijn van mijnheer te Haarlem, wist door eenige bijzonderheden te bewerken, dat bij voor eenige dagen als logd werd uitgenoodigd en maakte zich die gelegenheid ten nutte om, aan gezien volgens ziju zeggen zijne goederen reeds huiswaarts gezonden waren en hij, van eene reis terugkeerendzijne contanten had uitgegeven, eene aanmerkelijke som ter leen te vragen. Aan dit ver zoek werd gereedelyk voldaan. De logd vertrok. Al reizende bezocht hij ook de stad Venlo. Duar kwam hy in kennis met zeker jongeling, die eene betrekking tocht. Als hulpvaardig menschenvrie'nd bood hy dezen zijne diensten aan, gaf te kennen dat hy de zoon was van mijnheer een voornaam handelaar aldaar, in wiens zaak hij door zyne bemiddeling zou geplaatst worden. Ook van dezen leende hij, als geheel toe'allig zonder gelden zijnde, geene gerit.ge geldsom. Të Valkenswaard, Megen en Ravenstein, welke plaatsen hij achtereenvolgens bezocht, speelde hij dezelfde rol en was tot dusver gelukkig in zijne ondernemingen. Onze avonturier is thans bekend geworden, hij is werkelijk van Haarlem afkomstig en zal eerlang gesignaleerd worden; zyne antece denten zyn geenszins gunstig, wyl hij vroeger reeds door het hof van Noordholland tot criminele straffen veroordeeld is. Men schryft uit Helmond dat ook Noord-Brabant een verdediger van 's Pausen wereldlijk gezag heeft geleverd. Deze. Antonius Verheijen geheeten, heeft kort na Pinksteren het vaderland verlaten en werd in de Kerkelijke Stalen aangekomen, bij het corps Zouaven ingelijfd, dat zich te CastelAdardo zoo gunstig heeft onder-scheiden. Uit de brieven Tan Verheijen hlykt, dat bij in dien veldslag een Sar- dinisch officier, die hem met de blanke sabel in de hand aanviel, doodgeschoten, en een ander officier, die gekwetst was. gevangen genomen heeft I.ater viel Verheijen «elf in handen der Piëmontezen. Even als de andere vrijwilligers van den Paus, klaagt ook deze bitter over de behandeling, hem door de Sardiniërs bereid. Vooral gedurende liet transport van Lorelto naar Alessandria heeft hij veel van hun ruwheid te lijden gehad. De krijgs- gevaogenis te Alessandria was een donker hut. waar de soldaten niets anders dan zwart brood en water ontvingen. Gedurende deze gevangenschap werd hun geen gelegenheid verschaft om van onderkleederen te verwisselen of ze te laten reini gen. Na zyn invrijheidstelling is Verheijeo naar Rome teruggekeerd. Des namiddags van 30 Nov. had onder het gehucht Overjjs (Limburg), liet volgende ongeluk plaats. De landbouwer A. Bouillon bevond zich in de nabijheid van den spoorweg, gcleidcode zijne kar. bespannen met twee paarden, juist toen de spoortrein van Aken voorbijreed: de paarden ver schrikten door het gedruisch. gingen op hol en wierpen Bouillon omver, zoodat paarden en kar over hem heen gingen; de man werd daarbij zoo zwaar gewond, dat hij bel ongeval geen half uur overleefde. L.l. Woensdag had aan de Scheveklap, gele gen over bel Termunterzijldiep. een treurig ongeluk plaats. Het dienstmeisje van den kastelein en klap- meester T. Wolthuis, de klapbrug opgehaald heb bende tot het doorlaten van schepen, had bij het nederlaten liet ongevaldat zij op de nederdalende klap, waarbij men de verkeerde gewoonte heeft, tot spoediger daling, op te loopen. kwam te strui kelen. in het diep stortte, ongelukkig op een paal viel en zich zoodanig kwetste, dat zij kort daarna is overleden. Volgens een schrjjven uit Mahon van den 11 November werd het Nederiandsche fregat Evertscn aldaar geheel ledig gehaald en nagezien, ten gevolge eetier aan boord heerscliende epidemische oogziekte. Er waren te Toulon GO man in het hospitaal achtergebleven en te Mahon waren er mede reeds een ÜOtal in het hospitaal. Den vorigen dag zijn er bij de geneesknodige inspectie nog 40 ontdekt, bij wien zich de kiem dier ziekte vertoonde. Al de officieren hadden kamers aan d<*n wal betrokken. De luitenant ter zee 1ste kl. W. F. L. de Vriese zou over land naar Nederland vertrekken. Volgens den Prêcurseur bevindt de beruchte Hengstmengcl zich thans in Engeland, en zon liet hein gelukt zyn derwaarts te ontsnappen, door zich onbemerkt aan boord van een naar Londen vertrekkende Belgische stoomboot te hegeven en zich daar schuil te houden tot dat een gedeelte der reis was afgelegd. De buitengewonen treinen tusschen Parijs en Brussel leggen den weg in G uren 2o min. af, zoodal een inwoner van Brussel, die des morgens 5 ure met dien trein vertrekt, ten 11 ure en 23 min. te Parijs aankomt, onthyt, zijne zaken ver- rigt en ten 4 ure weder vertrekt, oin naar Brussel terug te keeren, alwaar hij om half elf ure terug komt. na dien dag alzoo een weg van 140 uren te hebben afgelegd. in de EngelscUfi bladen vindt men eene be langrijke beschrijving van hel gepantserde oorlogs fregat la Gloire. In deze beschrijving, geleverd door den heer Hussey Vivian, iid van het Lagerhuis, die het vaartuig onlangs te Toulon gezien, maar te vergeefs verzocht heeft het ook van binnen (e bczigligcn, wordt dit schip als een hoogst gevaarlijk oorlogswerktuig voorgesteld, bestand tegen de wer king van bet zwaarste geschut, gewapeod mete._ veertigtal gegroeft'e kanonnen van groot kaliber, aan den boeg kort bij de waterlijn, voorzien van eene vooruitstekende snebbe van zwaar ijzer, waar door bet andere schepen in den grond kan stooten, en voorzien (volgens opgaaf) van stoomwerktuigen van 1000 paardenkracht, waardoor bet eene vaart bezit, welke die der meeste oorlog-stoomschepen overtreft. De berigtgever voegt er bjjdat de Frao- scheo nog Tier dergelijke vaartuigen reeds te water hebben, en tien andere in aanbouw zijn. Eene jeugdige dame. te Parijs, liep een paar avonden geleden in de straat ia Rochefoucauld toen een falsoenijjk gekleed heer haar by den arm greep en baar toevoegde: «Ik zal u leereo chawla te koopen en uw man door uwe verspilzucht tot een bedelaar te maken." Met een rukte hjj baar de chawl Tan de schouders en verwijderde zich in de grootste verontwaardiging, zoodal de voorbij gangers. overtuigd dat er hier een huiselijk toooeel plaats greep, hel niet noodig oordeelden, zich er mede te bemoeyen. De dame stood als overbluft en kon geen woord spreken. Na eenige minuien echter bicld zjj eeo paar politieagenten aan en verhaalde hun. dat ijj dien man in het geheel niet kende. De agenten liepen den man na en wilden hem arresteren. Ily en een ander persoon verzetten er zich legen, doch te vergeefs en beiden werden Daar de prefectuur van politie gebragt, waar zjj erkenden met elkander in gemeenschap te bandelen ten einde zoodanige diefstallen te plegen. De heer Poinsotvoorzitter tan een der kamers van het hof van appèl te Parjjs, werd in de vorige week vermoord gevonden in een waggon le kl. op den van Mulhouse komenden spoortrein. Hy had in Champagne tjjne landgoederen bezocht, en den avond te voren te Troyes in den waggon plaats genomen. Kort daarna moet daar nog een persaon verschenen zijn, die op eenigen verderen afstand den trein verlaten moet hebben, zonder dat zjjn vertrek tot eenig vermoeden aanleiding gat Men verzekert dat de moord is gepleegd met het doel het slagtoffer le bestelenalthans het borologie van den beer Poinsot is verdwenen, 's Morgens ten vyf ure vond men hel Ijjk in bloed badende in den waggon, waarin niemand anders dan de vermoorde ea de moordenaar hadden gezeten. Volgens gissing moet de misdaad gepleegd zjjn vóór de aankomst aau bet station Noisy-le-Sec; eene dame, die zich iu een ander afgesloten gedeelte van denzelfden waggon bevond, zou verklaard hebben dat zij vóór dat de trein daar voorbijkwam eenige krelea bad gehoord. Hel lyk lag op warmflesscben. In de nabijheid van geooemd station heeft men voet stappen in het zand ontdekt, en hieruit leidt men af dat de moordeuaar uit den wagen moet rjju gesprongen, op het oogenblik dat de trein iets langzamer voortstoomde om bet brievenpakket aan le nemen. De gelaatstrekken van het lijk waren misvormd zoodat de moordenaar waarschijnlijk den heer Poinsot iu diens slaap getroffen heeft met een of meer pistolen. Het bovendeel van bet boord en de schedel waren letterlijk vermorzeld de hersenen spatten op een der banken. B(j de lijkschouwing bleek, dat drie schoten zijn gelost; een kogel werd in de hartstreek gevonden, een tweede aan het voorhoofd, een derde achter het oor. Bovendien heeft de moordenaar met een scherp werktuig den ongelukkige zware slageu op het hoofd toegebragt De heer Poinsot was ruim zestig jaar oud en als mei)scli en magistraatspersoon algemeen geacht en bemind. De woorden, welke Napoleon op St. Helena over Italië uitte, zyn niet onbelangrijk en wettigt in de harten der Italianen gegrift; zy zijn de volgende: «Italië is eene éënige natie; de eenheid in zedenin spraakin literatuur moeten eenmaal in eene meer of minder verwyderde toekomst, de bewoners tot ëéti Staat vereenigen. Zonder twjjfel is Rome de hoofdstad, die de Italianen eenmaal daartoe zullen kiezen. Italië is genoegzaam bevolkt eti ryk genoeg, om. zonder marine. 400,000 sol daten te kunnen opleveren, en daarmede al zjjeus grenzen tegen Frankrijk en Oosteurijk te verzekeren. Daarenboven heeft geen land van Europa eene betere ligging, oin eene groote zeemogendheid te worden; met zyne eilanden beeft bet een derde deel meer kusten dan Spanje, eo de helft meer dan Frankrijk; de gehcele bevolking van Italië, de meeste groote steden liggen aan de kusten. De drie grootste oorlogshavens zyn: Spezzia, de schoooste der wereld, beter dan Toulon, eu ge makkelijk le verdedigen; zy behcerscht met hare vloten de zeeën van Korsika en Sardinië2°. Tarente, a'lergeschikst om Sicilië, Griekenland, de Levant, de kusteu van Syrië en Egypte (e beheerschen.

Amersfoortsche Courant | 1860 | | pagina 1