AHERSFOORTSCHE Tftu VRIJDAG, Uit Blad verschijnt tweemaal in de week dc» Diujidvjt en frijia'/s. De Prijs van het Abonnement is /*t,50 in de 3 in tanden. Van AdvertentiënI tot 6 regels 60 Ceats elke regel meerder 10 Cents, behalve hel Zegelregt. Afzonderlijke nummert, /0.10. Brieven franoo. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. II. earn CUtff, te Amersfoort, Bureau Amertfoortsche Courant, Singel Wijk B X'. 61, zoomede bij alle Boekhui del areii en Post-Directeuren in het Llijk. De aftreding? des Ministers van Koloniën. Blijkens de Staats-Courant van Maandag j.l. (juist toen ons vorig artikel verscheen) heeft de Minister van Koioniën o; i. .i verzoek een eervol ontslag verkregen, waardoor aanvankelijk de ko loniale oppositie In de Tweede Kamer eene over winning behaalde, namelijk de verwijdering van eenen Staatsman, die in zijne specialiteit stellig niet overtroffen en moeijelyk geëvenaard zal wor den. Het ontbrak en ontbreekt te dezer gelegenheid niet aan oordeelvellingen en beschouwingen in ver schillende bladen, waaronder er zijn, die de af treding van bet gansche Ministerie, of wel de aftreding alleen van den President-Minister als een gevolg der afstemming van het budget van Kolo niën noodwendig achten, vermits het koloniaal stelsel van den aftredenden Minister van Koloniën niet slechts was zjjn stelsel, maat tevens dat van het geheele Ministerie, of dan ten minste van den President-Minister, floe naar ons gevoelen er wen- schelijkheid moge bestaan tol aftreding van den laatstgenoemde (en ook de woorden tot hem gerigt in de Tweede Kamer gedurende de Jongste zittin- 5 gen leveren daarvan het meest grondig bewijs), kunnen wij de afstemming van een budget van een departement als geen reden vinden, dat de titularissen van andere departementen aftreden, voornamelijk omdat de laatste twaalf jaren ons hebben geleerddat alle andere Ministers aanbleven, toen hel budget van Oinnenlandscbe Zaken tijdens den Minister Simons en het budget van Oorlog tijdens den Minister Forslner door de Tweede Kamer zijn afgestemd, en wel deze Ministers, maar niet hunne arnhtgenoolen hunne Ministeriële zetels verlieten. Wil de President-Minister het Ministerie verlaten, A hij zal zeker daardoor een algemeenen wensch be- vredigen, maar dat h|j zou aftreden, omdat het 'j. budget van Koloniën thans door eene meerderheid in 'ft de Tweede Kamer is verworpen, dat zouden wij niet kunnen billijken. Wel is waar, ;s nopens vrijen arbeid op Java, bet contract Pangka en andere Indische hoofdpun ten een levendige slfjjd gevoerden als het drijven Jder koloniale oppositie ingang inogt verkrijgenzoo dra hare eisclien verwezenlijkt worden, dan heeft «hul Ministerie en voornamelijk de opvolger des fMmisteis Rochusscn eene rnoeijelijke taak te vervul den; tul de tegen schok met on wederstaanbare kracht Kicli in Oost-Indië doen gevoelen, en misschien zoo danig, dat Nederland daardoor eon onnoemlijk Wetlies lijdt. Maar nu toch eenmaal de strijd op jtoloniaal gebied den keer van thans heeft genomen, tien wij liever dat hij voleindigd wordt, hetzij maar het tegenwoordige of naar het nieuwere slcl- Kel, dan dat nog langer wordt getransigeerd. Immers, 'liet kan niet wordeu ontkend, do*>r de oppositie, ■welke bij sommige gevallen ook zeer vele andere «kamerleden aan hare zijde lokte, werd meermalen Ide Minister van Koloniën zoodanig heen en weder ■geslingerd, dat hij, om op regelinatigen voet zyn Keparleineiit te kunnen beheeren, niet altijd vol- Kinnen de rigling kon volgendoor hein voorgestaan nis het best overeenkomend met het belang des ■Vaderlands en der Koloniën. Men wil bopen, dat 'bij, op wicn des Konings keuze zal vallen, zich jjgeliecl hetzij aan de eene of andere zijde schare, «n niet dan eens voorwaarts en dan weder achter waarts iu de desbetreffende stelsels zich wende. Waar het gevoelen van allen die de zaken juist in zien. is dit do eenige weg om inel vrucht aanbel hoofd van dat hoogst gewigtig en veelomvattend departement te blijven. Met gespannen verwachting Ziet men het berigt te gemoet. wie onzer koloniale celebrilciten zich er aan zal durven wagen in dc plaats des Ministers Roe/tussen optelreden. AMERSFOORT, 27 December I860. Gislor namiddag en avond vierden de kinderen ier Anna Paulowna Bewaarschool alhier liet kers- est in hun schoollokaal, alwaar een sierlijke kersboom was geplant. To dezer gelegenheid zon gen dc kinderen franje en aan hel feest geëigende gezangen, werden zij op chocolade en broodjes onthaald, en by het huiswaarts gaan ontving elk kind een krentenbroodje, een voor hunnen ouder dom geschikt boek, cii naar gelang ven hun ge- plachl een doekje, pet of iets dergelijks tot geschenk. Eere zij den edeldenkenden gebragt, die alzoo jde kinderen van Amersfoorts onvermogende inge zetenen een aangenaam Kersfeest bereidden. (F In de vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort, lieden namiddag gehouden, is het (navolgende behandeld U liet bedrag van den zakclijken of pcrsonclcn borgtogt voor den ontvanger van het vuur-, haven en tongeld is bepaald op f 1000. Tot ontvanger van het vuur-, haven- en tongeld havenmeester en scheepsmeter is bij de tweede vrije stemming benoemd de beer n. Ilubcrs Gz. Tot lid der plaatselijke Schoolcommissie is her benoemd de heer L. E. Lagerweij. De benoeming van den klerk bij den ontvanger is opgedragen aan Burgemeester en Wethouders. De missive van den ontvanger, ter zake de inning van turf belasting, zal in handen van den controleur gesteld worden. De afstand van een gedeelte der Vlasakkers voor den spoorweg, tegen vergoeding, is aangenomen. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders, om aan dc agenten der volkstelling ieder f 40 toe te leggen, is aangenomen. Aan de Geneeskundige Commissie zal een nader advijs worden gevraagd omtrent het voorstel van den heer van Lookhorst tot wijziging van de instructie der stads heel- en vroed meesters. Aan den commissaris van inkwartiering is eene gratificatie van f 20 toegelegd. liet verzoek van den directeur der gaz-fabriek, om vrijstelling van de Brandweer, is afgewezen. Na het ter tafel brengen van eenige ingekomen stukken, en het houden van eene geheime verga dering is de zitting gesloten. Het voorloopig verslag over het wels-ontwerp lot nadere wijziging der Postwet is rondgedeeld. Algemeen toonde men zich met de hoofdbepaling, de invoeiing namelijk van een uniform-port, inge nomen. Eenige leden echter achtten het roekeloos, zonder gebiedende noodzakelijkheid, 4 of 5 tonnen gouds af te staan. Men bragt dit in verband met den aanleg van staats-spoorwegen. Bij Besluit van 24 Dec. i860, n*. I, heeft de Koning goedgevonden, aan den Minister van Staat, den heer J. J. Rochussen, op ziju daartoe gedaan verzoek, met 31 December a. s.te ver- leenen een eervol ontslag uit de betrekking van Minister van Koloniën, onder dankzegging voor de vele en gewigtige diensten, door hein Zijner Ma jesteit en den lande bewezen. Wij vernemen tevens dat Z. M. aan den aftre denden Minister het grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw in briljanten geschonken heeft. Naar men verneemt zullen door de Regering in den loop der volgende maand eenige detache menten koloniale militairen (allen van Nederland schen oorsprong)die hij het werfdépót te Harderwijk voor de Indische dienst zijn aangeworven en van de verschillende corpsen des legers hier tc lande voor gemelde dienst zijn overgenoincu, naar Java uitgezonden worden. Dingsdag op den middag was het voor dc residetiliebewoners een ware feestdag in het Voorhout, door ooggetuigen te zijn van eene menigte arre- sleden Daarin waren o. a. gezeten II. M. de Koningin, Z. K. II. de Prins van Oranje, benevens vele aan zienlijken. De eene slede was al prachtiger dan de andere. In het Noordeinde heeft evenwel inet eene arreslede een ongeluk plaats gevonden, liet paard werd schichtig en ging aan het hollen. De bestuurder viel er af en bekwam verschillende verwondingen en kneuzingen, zoodat hij met eene vigelante naar zijne woning is teruggekeerd. Uit Hoorn wordt van den 24 Dec. gemeld: Nadat Zaturdag en Zondag j.l. reeds eene ontel bare menigte arresleden. de een nog sierlijker dan de andere, deze stad hadden doorkruist, werd he den langs een der hoofdstraten, het Groote Noord, alhier, eene harddraverij met paard en arresleden gehouden. 18 paarden, waaronder schoone dravers, dongen naar den prys, welke prijs, bestaande in een sierlijk bellentuig ter waarde van /'80. werd behaald door de zwarte merrie van den heer II. Brands van de Wogrneer, terwijl dc premie, be staande in een fraayen staartriemter waarde van 33, werd behaald door den zwart ruin van den heer C. Boerenpoot te Hoogcarspel. Het geheel langs de baan had eeu sierlijk aanzienen ofschoon na altoóp der harddraverij eene ontelbare menigte arresleden langs dc baan kruistenhetgeen tot laat in den avond voortduurdeis alles in de beste orde afgeloopen, en heeft men met bel minste ongeluk tc betreuren gehad. Men verneemt dat de politie te Delft, on derzoek gedaan hebbende naar de oorzaak van den schok door den namiddagtrein van 's Huge 1.1. Dingsdag in de nabijheid van het station te Delft ondervonden, eene vervolging heeft ingesteld tegen personen, die vaten met melk op den spoorweg nedergelogd en alzoo voor den trein gevaar te weeg gebragt hebben, waartegen bij de wet op de spoorwegen straf is bepaald. Het is te hopen dal by deze gelegenheid, waarbij gelukkig niets anders is gebeurd dan een geringe beschadiging aan «en der wagens van den treio. doordien de ijzeren treden tegen de vaten geslingerd, en niet, bet geen bad kunnen geschieden, die vaten inedege- sleept en voor de raderen geworpen beeft, een voorbeeld worde gesteld tot afschrik van anderen, om geen misbruik te maken van bun regt tot uit gang over den spoorweg, maar levens ook lot nadrukkelijke vermaning van wachters en opzig- ters, om niet te dulden, dal iets op den spoorweg worde nedergelegd, hetwelk belemmering ban geven, dewijl de wet van 21 Augustus daarover even bepaald spreekt, al3 over de strafbepaling voor hen. die zelfs zonder opzet, gevaar, dat zij badden kunnen en moeten voorzien, doen ontstaan. In de afgeloopen week hebben te Frankfort twee zelfmoorden plaats gehaddie naar alle waar* schijnlijkbeid de gevolgen zijn van verliezen aan de speeltafel. In het hötel Westerhaler beeft name lijk iemand, die aldaar gelogeerd was. zich een kogel door bet hoofd gejaagd. De andere zelfmoor denaar is een coinmis-voyageur van een handelsbuis te I.ubeck. Eerstgenoemde bezat een uitgestrekt landgoed in Posen en bad eenige dagen geleden by het spel 100,000 thalers verloren. In zijn reis koffer vond men evenwel nog ruim 5600 florins. De andere had in Nassau 2000 thalers verloren, die hij te Kassei voor zijn patroon had ontvangen. Men vond in zijn valies eenige kleederen en ruim 11 thalers aan geld. liet yacht van den markies D., dat zich thans te Napels bevindt, is het looneel geweest van een belangwekkend drama. De markies kruiste met zijn yacht sedert eenigen lijd in de wateren van Napels met eenige leden zijner familie en zyoe dochter lady Alice, liet yacht werd gecommandeerd door een luitenant der marine op non-activiteit. De mar kies had een uitstapje aan wal gedaan en kwam onverwacht aan boord van zijn yacht terug en vond de luitenant aan de voeten zyner dochter, terwyl hy hare handen kuste. De verontwaardigde vader, een man van eene herkulische ligchaains- kracht, greep den luitenant bij de kraag en slingerde hein over de verschansing van liet yacht in zee. De ongelukkige zonk, en in weerwil van alle aan gewende pogingen naar sommigen zeggenook van den markies mogt men er toch niet in slagen hein te redden. Deze zaak maakt veel gerucht en zal waarschijnlijk aanleiding geven tot eene geregtelijke vervolging. De vrijheid van discussie, toegestaan by het dekreet van 24 November j.l., heeft weder eenige brochures in Frankryk doen in het licht komen. De heer Prévosl-Paradu! heeft eene nieuwe uitgave van zijne Verhandeling over den parlementairen regeringsvorm bezorgd, en de beer Saint-Marc Girardin heeft insgelijks de nieuwe vrijheden willen beproeven, even als een bekwaam schaatsenrijder het ijs beproeft alvorens zich er op te wagen. De brochure Dc nationale opperpriesters is de tegen hanger der brochure Paus en Keizer van den heer Cayla. De schryver wil dat elke natie baren nati- onalen opperpriester hebbe; inaar hij neemt schei ding tusschen de twee soorten van gezag aan en verlangt niet dat het hoofd van den Staat ook de sleutels der Kerk bezittc. Pius IX zou volgens hem Italiaanscbe opperpriest-r blyven. en te Parijs zoude men een afzonderlijken paus hebben. Het getal Couranten dat te Parijs tot korteiing verscheen bedroeg 503maar is nu geklommen tot 504, oindat dezer dagen eene nieuwe Courant is verschenen onder den titel van Banketters- Courant en voornamelijk gewyd oin de belangen dier smakelijke industrie te bevorderen. Uit Marseille wordt berigt dat te Rome 's nachts zeer veel plakkaten aan de muren der straten worden aangeplakt, waarop Let verlangen naar eene inlijving hjj hel Italiaanscbe koningrijk vermeldt staaten die allen beginnen en eindigen inet de woorden: «Leve Victor Emanuel." Ken groote volksmassa verdrong zich om die biljetten te lezen; doch geen dier personen werd in hech tenis genomen. Met dezelfde gelegenheid verneemt men dat de Paus in het jongst gehouden consistorie gesproken heeft over dc vertolgingen der christenen in Gochinchinn en Syrië, en over het wegncmeu van Umbrië door Victor Emanuel; voorts bevatte zijne allocutie een antwoord op de brochure Paus en Keizer van Cayla. Uit Napels is do 'ijdiog ontvangen dat ie Maddalont eene reactiounaire beweging tegen de Garibaldisten was bewerkstelligd. Het nieuws uit de Abrur.tcn is of overdreven óf door de partijen waarvan hel afkomstig is ver minkt. De witiler belemmert iu die streek de

Amersfoortsche Courant | 1860 | | pagina 1