GL C O 0 R A H Ujf^ry ran VRIJDAG, dS Januarij d86d. xjljgj?! Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Dingtdag» en Vrijdag»De Prijs van liet Abonnement is ƒ1,50 in de 3 imandenVan Advertentiën1 tot 6 regels 60 Cetts elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelrcgt. Afzonderlijke nummert, ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. U. mm CUtff, te Amersfoort, Bureau Amersfoortsclic Courant, Singel Wijk E N°. 61, soomede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Directcnren in het tlijk. AMERSFOORT. 17 Januarij 1861. Bljjkens achterstaande Advertentie vindt op den 22 Januarij het Tweede Concert d la, Strauss in Amicitia plaats en vestigen wij daarop gaarne de aandacht, vermits muzijkale genoegens in dit uit muntend genre alhier in den winter lot de zeld zaamheden behooren, en het eerste Concert ruim schoots heeft beantwoord aan de verwachting, welke men teregt daarvan koesterde, liet mag dan ook worden verwacht, dat velen zich zullen aan gespoord gevoelen, Dingsdag avond e. k. het Concert by te wonen. Eene buitengewone collecte kortelings gehouden ten behoeve der Israëlitische armen te Amersfoort, bedraagt f 220,bijeengebragt door een dertigtal geloofsgenooten en de Israël. Ziekensocieleit alhier. Z. M. heeft den Heer Mr. J. P. J. A. Graaf van Zuylen van Nyevelt, op zijn verzoek, eervol ontslagen als Minister van Binnenl. Zaken, onder dankbetuiging voor zijne aan den lande bewezen diensten, en gelijktydig tot Minister van Buitenl. Zaken benoemd den lieer Mr. L. N. Baron van der Goes van Dirkslandlid van den Hoogen Raad van Adel. De procureur-generaal in Utrecht heeft bekend gemaakt, dal G. AL Rijnders, laatst commissaris van de diligence-diensten van van Gend Loos en van Floor Comp. te Amersfoort, bij arrest van het prov. gereatshof in Utrecht, d.d. 2 Jan. jl., ter zake van diefstal als bediende (préposé) van een voerman (voiturier) wederspannig aan de wet is verklaard. Wij vernemen, dat eergisteren per telegram van Z. Ex. den Minister van Oorlog, aan den Voorzitter der algemcene vereenigde Commissie te Amsterdam, is berigt, dat de veldartillerie te Utrecht, behulpzaam zal zijn in het vervoer der goederen van Utrecht. Voorwaar een nieuw bewijs hoc alle autoriteiten zich beijveren de pogingen ten behoeve der noodlijdenden aangewend, te ondersteunen. Thans heeft het water zijne verwoestende krachten tot de Geldersche dorpen aan den Maas kant uitgestrekt, als lledel, Ammcrzoode, Well, Uriel, Rossom. De Waaldijken, die sedert de afsluiting van Maas en Waal, by Rossum uit vrees voor doorbraak, te algemeenen kosten met grof puin bezwaard waren, zijn desniettemin niet in staat het water te keeren, waardoor groote onge lukken te betreuren zijn. Toen het kanaal van St. Andries nog niet gedigt was. kon dit ruim een derde van het overtollige Waalwater en ijs afvoeren cn de Beneden-Waal daarvan ontlasten. Dit kanaal is evenwel gesloten ter bevordering van particuliere belangen. Bij de treurige ondervinding van dit jaar ware het te wenschen. dat bij St. Andries eene ruime doorlaatsluis gebouwd werd, waardoor water en ijs afgevoerd konden worden; hierdoor zouden inderdaad doorbraken met hare noodlottige gevolgen kunnen worden verhoed. Men schrijft uit 's Uertogenbosch \an den 12 dezer het navolgende: Nog steeds komen er vlugtelingen uit den Bom- mclerwaard alhier aan. De burgemeester van Ros sum heeft onderkomen verzocht voor een 200-lal noodlijdende ingezetenen zijner gemeente, die Maandag verwacht werden. Een adjudant van Z. M. den Koning is mede hier aangekomen, om den toestand van de ramp op te nemen. Ook de mili tairen, bchoorende tot het algemeen dépót van discipline, hebben een dag hun brood ten behoeve der noodlijdenden afgestaan. Uit Gorkum schrijft men ons o. a.: Als oog getuige kan ik u melden, dat te Brakel en vooral te Zuilichem de nood zeer hoog is geklommen, daar honderden huisgezinnen in de scherpe koude aan alles gebrek hebben. Op een armzalig dak kamertje vond men 17 menschen bijeenwaaronder een stervende en eene kraamvrouw op een stoel gezeten, met het kind in allerlei lappen gewikkeld en dat bij de ergste kou, in een onreinen damp kring. In een ander verblijf zag men ruim 100 menschen bijeen, eveneens in koude en gebrek en zonder ligging, op banken en stoelen, cn verder op de hurken zittende. In het huis van den pre dikant te Zuilichem zijn 97 vlugtelingen opgenomen. Sedert den 13 zijn 182 vlugtelingen te Gorkum aangekomen, waar ze in schoolgebouwen worden gehuisvest. Uit Aspcren wordt van den 12 gemeld, dat den 6 de djjk te Herwijnen gevaar heeft gcloopcn door te breken; er wa;en zelfs reeds groote stuk ken weggespoeld toen de doorbraak te Zuilichem het water deed vallen. Had die doorbraak een kwartier later plaats gevonden, dan zoude de ge- hcele Tielcrwaard, het land van Gulemborg cn de Betuwe overstroomd geweest zyn. Den volgenden dag heeft men lusschen llaaflcn en Hellouw het zelfde gevaar gehad, daar het water even als den volgenden dag tusschen Bommel en Tiel op onderscheidene plaatsen over den dijk liep. Te Bommel liep het 3 voet over den dijk en sprong met stralen tusschen dc steenen in de stad uit. «Het water, dat alles bedekt is nu bevrozenen zoo lang het dus vriest, is hier het gevaar geweken; wat de dooi kan geven is Gode alleen bekend." Uit 's Uertogenbosch wordt gemelddat in den Bommelerwaard o. a. drie veehouders, welligt nog meer, al hun vee verloren hebben. Op een pnnt, waar de dijk half afgescheurd was, werd een huis afgebroken cn met een mijt takkebossen iu de opening gewerkt. Aan de Vier Heuvels is het water over eene lengte van 100 el overgeloopen. In de Prot. kerk te Driel waren 2000 menschen zonder eten bijeen, die eindelijk als om strijd op een uit 's Bosch gezonden kar met brood aanvielen, waarbij de burgemeester echter gciukkig door zijne krachtige houding de orde nog handhaafde. De rivieren hebben zich thans allerwege vast gezet en die vastzélting heeft zich zoowel op den Rijn als op de Maas ver bovenwaarts uitgestrekt, zoodat men. voor het oogenblik, het gevaar gewe ken acht. Het water is ook overal vallende en de opstuwingen voor de ijsdammen, die van lieverlede meer water doorlaten, worden gaandeweg minder. De ijsbezetting in de killen vooral heeft water en ijs onder doorgelaten en schijnt dit nog bij voort during te doen. Op de Neder-Rijn en Lek wordt onder de omstandigheden de buitengewone rivier- correspondentie tijdelijk opgeheven. Men meldt uit Zalt-Bommel van den 16 Jan., des ochtends ten 8 ure: Waterstand 6.49el; in 24 uren gevallen 3 dm. Het vloedwater staat 5.51 el; gevallen 11 dm. in 24 uren. Ter bevordering der veiligheid en bewaring van bezittingen en eigen dommen in de overstroomde dorpen in den Bom melerwaard, zijn 3 man marechaussées aangevraagd. In den morgen van 16 Jan., is de heer Staats raad Commissaris des Konings in de provincie Gelderland, vroegtijdig naar Tuil vertrokken, ten einde den toestand der door den watersnood ge teisterde streken andermaal op te neinen. Bij Ged. Staten dier provincie is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood, aan verschil lende giften eene som van ruim ƒ12000 ontvangen. Uit Arnhem wordt gemeld van 14 Jan.: Sedert gisteren morgen 8 ure is het water voor deze stad 5 duim gevallen. In den stand van ijs is geene verandering. Het dorp Rossum is door de bewoners geheel verlaten. II. M. de Koningin weduwe heeft, naar wij vernemen, aan het provin ciaal bestuur voor de noodlijdende eene som van ƒ500 gezonden. De Commissie der loterij voor de noodlijdenden door den watersnood alhier heeft gisteren van II M. de Koningin als prijs ontvangen een paar fraaije porseleinen vazen. Het typo grafisch gezelschap Nut door oefening, zal tot hetzelfde doel op aanstaanden Zaturdag eene voor stelling geven. De hier ter stede in garnizoen liggende eskadrons van het le reg. dragonders, hebben besloten, zonder onderscheid van rang, ieder een hal ven dag traktement af te staan ten behoeve der nood lijdenden door den watersnood. Sedert eenige dagen is de Maas voor de stad Roermond, zoodanig toegevroren, dat zij zelfs met vee, paarden en rijtuigen wordt overgestoken; op vele plaatsen wordt zij ook met geladen karren bereden. Aldaar heeft het ijs weinig of geen scha de aangerigt, daar slechts de lage landen onder water slaan, hetgeen bij hoog water steeds het geval is. liet ijsvermaak eischte den 11 dezer te Besoyen ongelukkiglijk twee menschenlevens. Een vader met zijne 22jarige dochter, welke zich op het ijs hadden begeven, zijn jammerlijk verdron ken. "et meisje, dat, naar men zegt. niet wel hij het gezigt was. geraakte in eene zoogenaamde wak, waar de vader te ve-geefs tot redding toe schoot, met het ongelukkig gevolg, dat ook zijn leven verloren ging. De vader alleen gaf bij het uit het water halen nog eenig teeken van leven. De droefheid der nog overblijvende familie, bij het vernemen van dit noodlottige voorval, is niet te beschrijven. De hoofdcommissie tot stichting van een gedenkteeken voor Vondel verzoekt te beriglen, dat zjj. in aanmerking nemende den nood des tydsdie zoo menig beroep op de Nederlandsehe weldadigheid dringend gebiedt, meent vooreerst hare plannen te moeten laten rusten en thans geen beroep te mogen doen op den Nedcrlandscheu kunstzin. De dure pligten der eerste erkennende, gaat haar dc goede naam van den laatslen te zeer ter harte, dan dat zy dien eenigzius in de waag schaal zou willen stellen door ontydig offers te vragen voor hare vaderlandscbe onderneming. In den nacht van de afgeloopen week reed de heer J. C. Man Notaris te Workumvan Makkuin in zijn rytuig naar huis terug langs den zeedyk. Door den gladden toestand van den rijweg, of misleid door den sneeuw, schijnt het paard met de chais van den dijk te zijn gegleden, aithans men vond den ongeiukkigen in den ochtend aan den vopt des dijks dood onder het paard liggen. Men leest in de Groninger Courant: Nederland het bekleede ook in 't afgeloopen jaar weder eene eervolle plaats in de rij der vol ken, door zijn nijverheid, maar bovenal doorzyne vrijheidsliefde, zijne verdraagzaamheid, zijn zin voor orde en wet. In 'l staatkundige werd het grootendeels beheerscht door de spoorweg-kwestie en daardoor kwam er ook nu weder op het gebied der wetgeving weinig lot stand, daar de wet op de regterlijke organisatie nog altoos moet worden goedgekeurd door de Eerste Kamer. Uit de spoor weg-beweging ontsproot echter eene spoorweg-wet, die, in plaats van het reikhalzend verlangen naar een spoorweg-wet te bevredigen, dat verlangen veel eer nog aanzienlijk heeft verhoogd. Naast de spoorweg-zaken namen weder, vooral in de laatste helft des jaars, de koloniale zaken eene belangrijke plaats in, want in een land, zoo klein van omvang en reeds zoo zwaar belast als het onze, wordt in de allereerste plaats de spoor weg-hoop maar al te ligt eene illusie, indien ooit de koloniale baten inogten uitblijven. En nu zegt men, dat er ten dien opzigte werkelijk gevaar be staat. De Max llavelaar is eeDklaps komen beves tigen, wat reeds sedert lang door sommigen werd gezegd en door sommigen werd gezegd en door velen vermoed. Dat belangrijke boek, die noodkreet, is tot dusverre door niemand tegengesproken; integendeel zegt bet jongst ontvangen Bataviaansch Uandbl., dat de zakeu reeds zoover zijn gekomen,' dat de volkomen emancipatie van den Javaan wenschebjk is geworden. God geve den Koning zijnen raadslieden, den vertegenwoordigers des Volks, en aan allen, die invloed uitoefenen op den gang der openbare zaken, licht en wysheid in deze voor het Moederland zoo hoogstgewigtige zaak, om vooral ook ten dezen le bedenken en te doen wat noodig is. zoowel in 't belang van de eer als van de welvaart van het land onzer in woning. Gedep. Staten der provincie Noord-Brahand hebben bij circulaire de gemeentebesturen van dit gewest te kennen gegevendat, indien zy wel onderrigt zijn, men in sommige gemeenten, oolc na 1°. Jan., de onderwijzers in de openbare scho len op den ouden voet heeft laten voortgaan, zoowel wat het innen van schoolgelden als wat de levering van school behoeften betreft Daar deze handelwijze in strijd zoude zijn met de voorschrif ten der wet op het lager onderwijs, volgens welke het inkomen aan de onderwijzersbetrekking ver hol.den, geheel uit de gemeentekas wordt voldaan; en die wet derhalve niet toelaat om een gedeelte van dat inkomen te vinden uil bijdragen, te ver strekken door hen. die van het onderwys gebruik maken, terwijl de wet wijders wil, dat in de kos ten van schoolboeken en schoolbelioeften van wege de gemeente worde voorzien, welke kosten dan ook eene uitgaaf vormen, door de gemeentekas te dragen en geenszins door hen die aan het on derwijs deel nemen, hebben genoemde Staten het niet ondienstig geacht de aandacht op het onwet tige van dergeiyke handelwijze te vestigen en de gemeentebesturen aan te sporen, de bepalingen der gedachte wet getrouw en overeenkomstig ha ren waren zin uit te voeren. Te Parijs wordt nog niet gedanst, maar naar het schynt zal in Polen het geheele saizoen niet gedanst worden. De gansche adel zal zich onthouden van deelneming aan de icesien, die telken jare in de eerste drie maanden daar gegeven worden. In naamloozc brieven, die by duizendtallen ver spreid zijn, wordt gezegd dat de Poleu niet moeten dansen in hun land. terwijl hunne broeders in ballingschap, in de kerkers of in de mynen van Siberië zuchten. Voorwaar, dit offer op hel altaar des Vaderlands moet aan velen iu het klassieke land der mazurka enz. zeer zwaar zyn gevallen. De Daily-News deelt hel volgend staaltje van onverdraagzaamheid mede. Een arm Engetsciiman. te Purys ziek geworden cn in een hospitaal opge nomen zijnde, zond om D». Fornes, om hem in zyne laatste oogcnblikkeu hij te staan. De predikant

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1