&HERSFQ0RTSCH1 COUR AST, M 819. ran VRIJDAG, Maart Ó86J. va Dit Blad verschijnt tweemaal in de week det Dingtiagt en Vrijdagt. De Prijs van het Abonnement ia /*l,5l) in de 3 mianden. Van AdvertentiënI tot 6 regels 60 Cesta, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, f0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. U. mm* Cletff, te Amersfoort, Bureau Amerifoorttche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directearen in het Rijk. KENNISGEVING. Dc BURGEMEESTER vak AMERSFOORT Brengt ter kennis van de Ingezetenen dezer gemeente, dat het door den Commissaris des Koning* in deze provincie executoir verklaarde kohier van het Patetttref t over het 3>!e kwartaal van het dienstjaar 18*'/6I aan den Untvangf van 's Rijks Directe Belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder vcrpligt is zijnen aanslag, op den bij du Wet bepaalden voet, te voldoen. Gedaan en op dc daarvoor gebruikelijke plaatsen aan geplakt te Jmertfoortden 25 Februarij 1861. De Burgemeester voornoemd, L G. WIJERS. Zullen de Amersfoortache aandeelhouders in de Nederlandsche Centraal Spoorweg- Maatschappij blijven awijgen Hot vooruitzigt der opening op 1 January 1862 van den spoorweg Utrecht-Amersfoort-Zwolle is niet alleen thans donker, inaor zelfs koesleren velen de Trees, dat daarvan melt komen sal, en wat nog meer zegt, dal de tien procent, door de aandeelhouders gestort, grootendeels of geheel door de ge naakte kosten worden verslonden. Voor waar des te treuriger dringt zich bij velen den stand van zaken op, als men bedenk l, dat andere streken en steden des Rijks in het staatsspoorwegnet zjjn opgenomen on onze slreken nieL Hoog was de verwachting en het vertrouwen van velen, toen vjjf voorname Nederlandsche kapitalisten, chefs va» gerenommeerde firma's, de heeren Cramerus, llumjcvan der Vliet, tion Hemert eD HoUsman, zich als Raad van Administratie van de betrekke lijke spoorweg-maatschappij constitueerden, hunne circulaires en statuten publiceerden en zich als secretaris dun heer Mr. David J. C. van Lennep toevoegden. Waar zulke mannen aan hel hoofd staan en goeden wil in het nemen van aandeden werd beloond, moest naar 'l algemeen gevoelen weldra de spoorweg tot stand komen. In onderscheidene aan dc spoorwegroute gelegen steden vormden zich commissiën tot het bevorderen van het ia- schrijven voor aandeelen. Hier ter stede bestond de commissie uit den geachten heer Burgemeester Mr. A. O. Wijert, die jaren aan jaren met ruste- loozen ijver, inet opoffering van tjjd, moeite en geld arlieidt om voor Amersfoort eenen spoorweg te verkrijgen; de heeren Mrs. A. R. van Del, Joh. de Louter, E. L Baron van Har denbroek van Lockhorst, die mede sedert jaren daartoe met woord en daad hunne krachtigste pogingen aan wenden; de heeren J. Luden van Stoulcnburg en G. van den Bergh, die dezen daarin waardig ter zijde stonden, hebbende laatstgenoemde, als Pre sident der Kamer van Koophandel en Fabrie ken aanhoudend daarvoor geijverd, en schreef hij, naar men zegt. voor twintig aandeelen in, waar van het volle kapitaal ƒ3000.— bereids gestort. Deze Commissie moedigde niet alleen alhier in Julii des vorigen jaars door eene kernachtige circulaire tot deelneming aanmaar zelfs vijf harer leden namen de hoogst moejjeljjke laak op zich, per soonlijk geadresseerden der circulaires te bezoe ken en werden dan ook hunne pogingen door gunstigen uitslag bekroond, vermits p. m. ƒ80,000 aan aandeelen door deze is verworveu, terwijl hare leden glansrjjk voorgingen mei mede voor Belangrijke sommen in te schrijven. Het algemeen gevoelen was, dat men met in te schrijven geld op de aandeelen zou verliesen, b. v. 10, 20, 30 procent, omdat toch de spoorweg exploitatie niet of weinig winstten minste in de eerste jareu zou kunnen opleveren. Verreweg het grootst aantal der inschrijvers wilde gaarne die geldelijke opof fering (ook voor degenen die niet wilden inschrij ven cn dus hunnen geldbuidel gesloten hielden) lyden, maar men zou daardoor dan ook den spoorweg bekomen. Om dat doel te bereiken wilden velen geld verliezen; maar men wil geen geld ver liezen om Amsterdamscbe geldmannen voor hunne kosten te dekken. In de circulaire der Commissie las men: Mig daarentegen de deelneming aan de verwachting be antwoorden, dan beslaat er gegrond vooruitzigt, dal door medewerking van elders, datgeen wat aan hel maatschappelijk kapitaal nog ontbrekm sal, verkregen zal worden; terwijl de ondergetekenden hier mogen bijvoegen, dat bij hen de overtuiging vaststaat, dat geen geld zal worden gevraagd, voor dat de uitvoering van het werk verzekerd is." Hel maatschappelijk kapitaal is volgeschreven. Geld is gevraagd en verkregen. Is thans de uit voering van het werk verzekerd? Velen met ons betwijfelen dit; ja, menigeen wanhoopt daaraan. Gerust mag m-n daarbü voegen, dat waar de leden dier Commissie hunne overtuiging te kennen gaven deze hunne overtuiging niet alleen aan velen ten spoorslag strekte om aandeelen te nemen, maar ook hunne overtuiging heeft de overtuiging van velen opgewekt, dat (hoewel met het ioschrjjven van aandeelen geld zou worden verloren) de spoor weg zou worden gelegd. Zelfs in de verste verte ligt het niet in de be doeling het der Commissie aanterekenendat men zich thans ziet teleurgesteld. Integendeelde hoop van steller dezes en van velen blijft met klimmende verwachting juist op da geachte Com missie gevestigd. Van haar verwacht men, dat zij het initiatief zal neraea nopens hetgeen in den tegenwoordigen stand der zaak nuttig zal zjjn. Zij heeft zoo volmaakt, met zoo gunstigen uitslag het doel weten te bereiken, waartoe zij sich geconstitueerd had. Maar bescheiden wordt hier uitgedrukt, dat klaarblijkelijk een algemeen, een hoofddoel in het door haar verkregen doel ligt geweven, en dat is: het verkrijgen van den spoorwegZal zij aan anderen het pogen daartoe overlaten? Zij, dieèndoor baren invloed met het plaatsen Tan aandeelen, èn door de positie harer leden, meer dan anderen de kracht en de magt bezit hij den Raad van Administratie en op de (te hopen) Algemeene Vergaderingen der der Ned. Centraal-Spoorweg-Maatschappij voor de belangen op te treden dergenen, die op baren aandrang aandeelen namen. Men wil bopen, dal de Commissie zich zal laten gelden, spreken zal! Artikel 31 van de Statuten der fied. Centraal- Spoor weg-Maatschappij luidt: De eerste gewone jaarlijktche Algemeene Vergadering van Aandeelhouders sal in Mei van het jaar achttien honderd een en seat!? worden gehouden. Het is thans nagenoeg Maart. Slecht.' twee maan den blyven nog over oin zich te wapenen op deze Vergadering te spreken en te handelen. Centralisatie van aandeelhouders, vóór dat die vergadering plaats vindt, is noodig; of wel een or ander openlijk manifest of initiatief der geachte Commissie. Isolo- ment van aandeelhouders zal aan den Raad van Administratie vóór. op en na de Alg. Vergadering vrij spel laten. Tij 1 kent geene perken. Daarom wordt thans hier het bovenstaande der publiciteit prijs gegeven. Steller dezes streed onrermoeid met zijne middelen om den spoorweg voor Amersfoort te helpen erlangen. Om dat doel te bereiken, bragt hij zoo veel mogelijk het zjjnetoe. Misschien wordt ook thans weder, even als soms met wat nu en dan uit zijne pen vloeide, het geheel of deel van het boven staande min gunstig beoordeeldveelal door degenen die hel minst daartoe bevoegd zijn. Deze consideratie mogt hein niet weêrhoudeoook nu weder de pen op te vatten, vermits ook daardoor iets voor den spoorweg kan worden verkregen: de aandacht daarop van betrokkenen, belanghebbenden en belangstellenden. 27 Februarij 1861. v. C. Tot bemoediging dergenen, die het tot stand komen van Jen Spoorweg duister inzien, strekt het volgende: «In de vorige week is het Rijks Committé, be staande uii de heeren van Meurs c. s te Zwolle geweest, waarheen het op last van den Minister van Binnenlandsche Zaken is gegaan, hoofdzakelijk oin de plaats optenetnen. waar de Centraal-Spoor- weg den IJssel zon moeten passeren. De weg van de Eein tot den IJssel is dotfr de Ingenieurs der NederlandscheCentraal-Spoorweg-Maatschappij geheel opgenomen en in kaart gebragt. Som migen meenen, dat de toestand der geldmarkt op de Spoorwegzaak van invloed is, en zjj die met de geldmarkt bekend zijn, weten, dat het tegen woordig oogenblik uiterst ongunstig is om buiten 's lands geiden te negotieëreudaar men thaus zeer veel daarvoor moet betaleu." AMERSFOORT. 28 February 1861. Dingsdag 26 Febr. j.l. werd voor het kantongeregt alhier de zaak behandeld van M. K. ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente S. aangeklaagd dat hij in zijne kwaliteit van ambtenaar van den Burgerlijken Stand te S. bad ingeschreven 1°. in het register van geboorten, de geboorte van zijn eigen kind; 2». in het register van overlijden het overlijden van dat kind. waarbij hij als aangever is gecompareerd voor zichzelven als ambtenaar van den Burgerlijken Stand om de geboorte en het overlijden van zyn kind te constateren. Het bleek ter teregtzittingdat op het oogenblik dut beide akten moesten worden ingeschrevenM. K. de eenige ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente S. was. daar de andere ambtenaar wegens ziekte zjjne function onmogelijk koude waar» nemen. Het O. M. requireerde de schuldigverklaring van M. K. op grond van art 4 van het Kon. Besl. van 8 Junij 1823 Staalsbln*. 2l) ia verband met de Wet van 6 Maart 1818 (Staalsbl. n8.12) en de Wet van 29 Junij 1836 Staalsbln°. 113) en mitsdien veroordeeling tot twee geldboeten ieder van f 10 en in de kosten. Voor M. K. trad op Mr. J. van der Leeuw, advocaat alhier, die in eene zeer uitgewerkte pleit rede betoogde 1°. De nietigheid der dagvaarding, omdat deze was geschied door eenen rijksveldwachter en niet door eenen deurwaarder 2'. De onbevoegdheid des Kantonregters om in dezen te oordeelen, omdat het Kon. Besluit van 1823 na de invoering van ons tegeawoordig B.W. geene regtskracht meer bezat en M. K. dus. zoo bet feit strafbaar was, teregt moest slaan voor de arrondissements-regtbankals den daartoe door het Burg. Wetb. en het Wetb. v. Burg. Regtsv. aange wezen bevoegden regler. 3*. Dat. al ware liet Kon. Besluit van 1823 nog vaa kracht, dan nog M. K. geene strafbare daad had gedaan. De Kantonregter zal Dingsdag 3 Maart a. s. uit- spraak doen. "j Pleiter verklaarde, dat hij liever vaa dit middel geen gebruik xoudr. gemaakt hebben doch zich daartoe genoopt voelde, omdat dexe dagvaarding zulk een curieus stuk was, zijnde nam. beteekend ten wooohnize van den beklaagde te S. sprekende met hem in persoon te A. Met vernietiging van het vonnis der arron dissements-regtbank te Amersfoort d.d. 29 November 1860, waarbij de na te melden persoon van alle regtsvervolging is ontslagen, als zoade het hein ten laste gelegde en bewezen feit noch misdaad noch wanbedrijf, noch overtreding opleveren, heeft het Provinciaal Geregtshof in Utrecht, bjj arrest van den 22 Januarij 1861den persoon van T. J. H., landbouwer en veenbaas, wonende te Hoogland, schuldig verklaard aan het ontduiken van plaatse lijke belasting van Amersfoort, als hebbende hij, bij den invoer van turf aan de Ulrechtsche poort, slechts 21 tonnen aangegeven, terwijl de vervoer de hoeveelheid, ruim 30 tonnen bedroeg. Dienten gevolge is de beschuldigde veroordeeld tot betaling eener geldboete van f 50, ten behoeve van de ge meente Amersfoort, en subsidiaire gevangenisstraf van vier dagen, met verbeurdverklaring wan de als borgtogt gedeponeerde sotn van f 10, en ver oordeeling in de kosten Tan het regtsgeding, zoo in eersten aanleg als in booger beroep gevallen, iavorderbaar bij Ijjfsdwang. Wij maken van deze zaak melding, ten einde dit tot waarschuwing voor andere vervoerders kaa strekken. Het vergelijkend examen voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de op te rigten tusschen- school te Amersfoort heeft plaats gehad op Dingsdag en Woensdag j.l. De meeste leden van den Raad en der Plaatselijke Schoolcommissie toonden door hunne tegenwoordigheid van hoeveel belang zij dit beschouwden. Zeven Candidaten zijn ver schenen, uit welke door Burgemeester en Wet houders in overleg met den Heer Üistricts-School- opzieuer. Mr. A. N. J. van de Poll. onder wiens leiding het examen plaats greep, een viertal aan den Raad zal worden voorgedragen. Z. M. heeft benoemd tot surnumerair bjj de administratie der posterijen, den heer P. J. van Werkhoven, thans geagreëerde klerk op hel post kantoor te Amersfoort. Even als in vorigen jaren zal er naar men verneemt, ook neder in dit jaar in de legerplaats te Zeist gekampeerd worden, en wel door eenige compagniën van bet balaillon mineurs en sappeurs te Utrecht in garnizoen, en door een aantal tirail leur compagniëa van de verschillende infaaterio corpsen. In de Staats-Courant leest men: 's Gravenhage, 23 Februarij. De Koning heeft den ondergeteekende gelast,' oin door middel van de Staats-Courant de betuiging van zjjuen bijzonderen dank over te brengen, voor de vele adressen door autoriteiten, collegiën en partikulieren, bjj gelegenheid van Hoogstdeszelfs jaardag, als eene hulde wegens het verrigtte bij deu jongsten watersnood, aangeboden, en door Z. M. achtereenvolgens met het meeste welgevallen ont vangen. De Directeur van het kabinet des Konings; ns Kock." Aan de Leden der Tweede Kamer is rond gedeeld de memorie van beantwoording ter sake het ontwerp van wet op de brievenpcslerjj. De Regeriug volhardt bjj een uniformporu

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1