Dit Blad verschijnt tweemaal in de weck des Dingsdags en Vrijdags. De Prijs van het Abonnement is f 1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiën1 tot 6 regels 80 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummers, /0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. M. vam Cletff, te Amersfoort, Bureau Amersfoortsche Courant. Singel Wijk E N®. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directcareu in het Rijk. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op IMnnmliig 27 Mei c. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van I2 tot I ure. VAN DE POLL, Secretaris. AMERSFOORT, 23 Mei 1861. De majoor Jhr. A. IV. A. Gevers Deynootthans te Amersfoort in garnizoenis benoemd tot kotn- mandant van het te Leijden in garnizoen liggend ddtacbement van het regement veld-arlillerie. Bij bet regement veld-arlillerie is overgeplaatst de majoor van het 3e regement vesting-artillerie Jhr. WUewaal van Stoetwegenthans iu garnizoen te Groningendie waarschyolyk te Amersfoort bij bet aldaar in garnizoen liggend déiachemcnt van bet regement veld-artillerie zal worden geplaatst. De kapitein lloltius van het regement veld-artillerie, tbans te Utrecht in garnizoenis in zijnen rang overgeplaatst bij het detachement te Amersfoort en zal aldaar het kommando voeren over de 2e kompagnie artillerie transporttrein. Ter zitting van Maandag 13 Mei der Com missarissen van de Amersfoortsche Spaarbank is door 29 personen, waarbij 2 nieuwe deelnemers, ingebragt f337,77; aan 6 personen werd uitbe taald 368.44. Men meldt van het Kralingsche Veer: l)e vangst van zalm blijft voortdurend gunstig; op de beide markten aldaar waren ongeveer 300 stuks aangevoerd. Hebben de prijzen al eenige ver laging ondergaan, desniettegenstaande blijft men hooge prijzen besteden. De handelaren, die naar het buitenland verzendenkochten de zalmen gretig op; dagelijks worden dan ook een aantal zalmen, behoorlijk in manden gepakt en ruim van ijs voor- tien naar Engeland en Frankrijk verzonden. De vangst van elft, die dit jaar aller ongunstig was. is als afgedaan te beschouwen. Slechts enkele wor den nog aangevoerd. Zij zijn nu vervangen door kleine soorten (zoogenaamde vinten) waarvan de vangst zich gunstiger laat aanzien. ïn den morgen van Zondag 19 Mei had te Middelburg een treurig ongeluk plaats. Een meisje van ongeveer tien jaren werd onder kerktijd, door hare moeder uitgezondenom in de buurt water en vuur te halen; toen zij daarmede terugkeerde, sloeg de wind in het vuur. waardoor hare ligte kleed eren vuur valleden; hierdoor ontsteld snelde zij voort, doch alvorens zij de ouderlijke woning had bereikt, w?s z'tf reeds zoodanig gebrand, dat men voor het belioud van haar leven vreest. Den 16 dezer kreeg een te Oldedoornnabij Assen, voorbij varend schipper geschil met zijne vrouw, waaiop de man zoodanig in drift ontstak, dat hij met den stok-, waarmede hij zijn vaartuig voorwaarts schoof, de vrouw trachtte te slaan, met het gevolg, dat hij het kind, hetwelk aan hare borst lag. trof, zoodat het dadelijk levenloos uit de handen der moeder nederviel. De schipper moet daarop onverwijld het lijkje genomen en in het water geworpen hebben, ten einde den schijn van verdrinken in dit geval te kunoen geven. Zoodra deze treurige zaak publiciteit erlangde, is de schip per gearresteerd en naar de gevangenis te Heeren- veen overgebragt. Voor eenige dagen stic. plotseling het eenig kind van een landbouwer uit de buurschap Hen gevelde (Ambt Delden), na het gebruik van de hem voorgeschreven geneesmiddelen. Men verneemt dat uit de voorloopige information is gebleken, dat de jongeling, die wat pijnlijk was. onder behan- deling is geweest van den heer t. B.plattelands heelmeester te Diepenheimdat deze, geïnformeerd lijnde dat er op het gebruik d;r reeds gegeven middelen nog geen herstel scheen te volgeneen Sift, morphine, in poeder heeft voorgeschreven, om ie in twee keeren te gebruiken, en «lat de lijder, na het gebruik der eerste helft, is ingesluimerd, ■onder weder te ontwaken. Een geregtelijk onder- «oek is door deskundigen aangevangen en inet be langstelling ziet men den verderen loop dezer zaak te gemoet. Door den gemeente-veldwachter te Haulcrwijk is gearresteerd en vervolgens naar het huis van arrest te Heerenveen getransporteerd, zekere II. van beschuldigd van met opzet en met voor bedachte rade «Ie door haar bewoond wordende woning in brand tc hebben willen steken. Naauweiyks tyn de werkzaamheden in de -groot e veengraveryen onder de gemeente Stecnwy- lerwold begonnenof de staaltjes van ongeregeld- Mdcn van den zomer van 1860 vinden weder plaats. De jarige turf is geconsumeerd en de veenbazen moeten veel laten graven; de arbeiders weigeren tegen het bedongen loon van f 0,90 en f I per roede te werken en degenendie blyven doorwer- ken. worden door de belhamels gedwongen het werk te staken. De algemeene verloting voor den watersnood;, die dezer dagen te 's Hage heeft plaats gehad schijnt, wat de wijze van verloting zelve betreft, bij het groot publiek weinig bijval te hebben ge vonden. Wij vernemen dan ook, dat de commissie voor de Ja va-loterij aldaar, voornemens is, eene andere, minder ingewikkelde wijze van verloting te volgen. Betreffende de te Gent gepleegde wanordelijk heden wordt door hel Werkverbond, het orgaan der werk lieden-vereenigiugen, medegedeeld, dat de aanleiding er toe geenszins gezocht moet worden in eene ongunstige gezindheid van het werkvolk jegens het huis Parmenticr Co.dit is algemeen bemind en mag hierop dan ook werkelijk aanspraak maken wegens al hetgeen het zoowel voor de industrie als voor de werklieden zeiven gedaan heeft. Het werd echter door de kleinere fabriekanten met leede oogen aangezien, vooral omdat het niet was toe getreden tot de vereeniging van patroons tegen de werklieden. Deze kleinere fabriekanten nu schijnen de aanstokers van het gebeurde te zijn geweest, in welk gevoelen men vooral versterkt is door de omstandigheid, dat hunne werklieden, die anders naauwelijks een uur vrij af konden krijgen, nu in massa verlof kregen, om de werkplaatsen te ver laten, «ten einde hunne broeders ter hulp te snellen," terwijl eenige fabriekanten zeiven zich onder de muitelingen hebben begeven, otn met zekere voldoening den loop der gebeurtenissen gade te slaan. De Ostsee Zeitung bevat eene oogenschijnlyk officiëele mededeeling nopens het overzeilen van de Pruissische bark. Seejungfer door de Fransche stoomboot Cydnos inden ochtend van 22 Maartj.L, nabij Gallipolisop de reis van Odessa naar Engeland. De Seejungfer was behoorlijk van lan taarns voorzien, en toen zij door de onverklaarbare nalatigheid des gezagvoerders van het Fransche schip te gronde was gezonken, geraakte baar commandant, kapitein van Mare'es, die daardoor buiten schuld geheel zijn vermogen zag verloren gaan (daar het schip slechts voor der waarde, en de lading in het geheel niet verzekerd was), in een zoo hevigeu toorn, dat hij een der officieren van de Cydnos bij de borst pakte en hem «net verwijtingen overlaadde. Daarop werd hij aangev.it en in eene kamer opgesloten. Nadat hij een half uur daarin had doorgebragt en tot bedaardheid was gekomen, werd hij naar het dek gesleept, gebonden en zijne bloote voeten met ijzeren boeijen vastgelegd. Daartegen kwainen echter onderscheidene passagiers met name de Engelsche courrier kapitein Wright, en de koopman Sternberg uit Hamburg, in verzet, zoodat hij eindelijk van de boeijen bevrijd en in de passagierskajuit 2de klasse gebragt werd. Eenige uren later werd bij met zijne manschappen bij de Dardanellen san land gezet, nadat eerst de Fransche bemanning de twee booten der Seejungfer, waarin zich eenige geredde zaken bevonden, en die aan de Fransche stoomboot vastgehecht waren, had losgesneden en laten wegdrijven. Aldaar wilde de Engelsche consul Cal bert. tevens Pruissisoh vice-consul, ua het verhooren der aan land gestapte personeoook de bemanning en passagiers op den Franschen bodem in gehoor nemen, hetgeen hem echter door de officieren van dien bodem werd belet. Kapitein van Marées en zijne mausehappen hebben zich daarop naar Constanlinopel begeven en het voorgevallene ter kennis gebragt vau den Pruis- sischen gezaut aldaar, graaf tioltz. Uit Napels meldt men, dat de bende van San Prisco geheel verstrooid is, even als die, welke in Terra «li Lavore gevallen is. De roovers in Basilicate hebben zich in de bosschen verborgen en vermoorden ieder die hun in handel valt. Garibaldi heeft aan generaal Microslawski het volgend schrijven gerigt; Waarde vriendDe beslissende strijd voor de onderdrukte nationaliteiten naakt. Men moet steeds gereed zyn. Zeg «lus uwen landgenootcnwat ik den Italianen gezegd heb: «Men moet het voor den aankoop van een millioen geweren uoodige geld bijeen brengen." De dappere Polen, die gedurende de slagtingen te Warschau bewezen hebben, in staat te ziju het vaderland hun leven ten offer te brengen, zullen ook wet een gedeelte huuucr in komsten tot dat doel kunnen opofferen. Gy. gene raal, cn uwe Trienden, g(j zijl bereid uw leven Italië ten beste te geven. Goed. ik cn de inyne, wy zullen hetzelfde voor Polen docu." VERGADERING van den Raad der Gemeente Amersfoort van Dingsdag 21 Mei 1861. Afwezig de H.H. van Bockom Maas en Diemont. Na het voorlezen en goedkeuren der notulen zijn aan de orde: 1®. liet Onlwerp-Reglement voor de Openbare Tusscheu- schooldat bijna geheel overeenkomstig u met dat «oor de Armenschool, en zonder discussie met algemeene stem men wordt aangenomen; 2°. het rekwest van de politic-agenten om verhooging van Iractementmet advies van Burg. en Weth. Dit advies erkent, dat werkelijk op sommige andere plaatsen hoozcrc tractementen worden toegekenddoch daar dit welligt aan bijzondere plaatselijke omstandigheden is toe- teschrijven kan dit op zich zelf geene reden geven om ook hier de tractementen te verhoogen. Het zou ook hoogst gevaarlijk zijn, want zeker zouden andere ambtenaren dit voorbeeld volgen en ook met den besten wil zou men niet aan aller eischen kunnen voldoen. Daar echter som mige levensmiddelen in den laatsten tijd weder vrij duur sijn geworden, stellen Burg. en Weth. voor aan de re quest! anten eene gratifleatie te geven van f 20 voor ieder. De heer Scheerenberg vraagt of het «le bedoeling is deze f ratificatie voor ééns te geven; zoo ja dan sou hij haar iever op andere gronden toekennen; bijv. omdat reqnes- tranten in het vorige jaar bij gelegenheid van het congres vele buitengewone diensten hadden gedaan. De duurte toch der levensmiddelen drukt iedereen den gewonen burger zoowel als den ambtenaar, terwyl de laatste altijd op zijne inkomsten kan rekenen, veel beter dan de eerste. De Voorzitter zegtdat de giatiGcatie maar voor ééns wordt voorgesteld. Wil men daartoe een anderen grond aangeven dan bij het advies daartegen verzet hij zich niet, hoezeer hij eene gelijkstelling van ambtenaren en burgers ten deze niet kan toegeven. In stemming gebragt wordt met algemeene stemmen besloten de voorgestelde gratificatie toetekennen. 3°. Vaststelling van de jaarwedde voor eene onderwij zeres in de vrouwelijke handwerken aan de Armenschool. Burg. en Weth. stellen voor dit tractement vast te stellen op een maximum van honderd gulden. De Voorzitter zegt tot nu toe geene uitvoering aan het vroeger Raadsbesluit te hebben kunnen geven omdat er naar hij meende te dezer stede geen geschikt personeel aanwezig was. Thans gelooft hij, dat daarin verandering is gekomen, weshalve hij na op de regeling van dit on derwerp aandringt. Er wordt aliecn een maximum voor gesteld, omdat net mogelijk zou kunnen zijn, dat niet de geheele som tot het voorschreven einde benoodigd was. Zonder discussie met algemeen? steramen aangenomen. 4°. Si ppletoire staten van oninbare posten ter zake van den hootiielijken omslag cn de hondenbelasting, dienst 1859. De Voorzitter zegt, nat d'e staten ter visie hebben ge legen en hij daarom voorstelt die terstond in behandeling te nemen. Hiertoe besloten xijnde, merkt hij op, dat de personen daarop voorkomende meerendeels een gedeelte der verschuldigde belasting hebben betaald, en dat zoowel de Controleur als de Ontvanger adviseren deze posten thans als onïnbaai te beschouwen. Zonder discussie worden de staten goedgekeurd. 5®. Benoeming van een stembureau voor de verkiezingen van leden voor den Gemeenteraad. Tot leden van het bureau worden verkozen de II. H. van Bel en Sc/sluiter; tot plaatsvervangers de H.H. Scheltut en de Jong; terwijl alle overige lellen worden gequalifi- cecrd om bij ontstentenis der aangewezenenals zoodanig op tc treden. Ingekomen ziju: 1°. Bij Burg. en Weth. eene mededeeling van den Semcente-Ontvangcr, dat 11. van den Hoek de verschut- igde landpacht over 18G0 niet heeft voldaan. Burg. en Weth. verzoeken mitsdien magt-giug oin hem in regtea daartoe tc noodzakenna alvorens het advies van eene regtskundigc Commissie te hebben ingewonnen. Hiertoe wordt beslotenen tot leden dier Commissie benoemd dc H.H. tan Bef, Scheerenberg en tie Voorzitter. 2". Missives van Gcdep. Stalen houdende berigt van goedkeuring der raadsbesluiten lot afstand van heidegrond aan de Ccnlraal-Spoorweg-Maatschappijen tot vaststelling der jaarwedde van den hulponderwijzer op de tusscben- school. 3". Eene missive van den districts-Schoolopsiener waarbij deze aan den Raad mededeeltdat hem is geblekendat hel lokaal der lusschenschool slechts eene genoegzame ruimte bevat voor 72 kinderen, terwijl er op dit oogen- klik 142 aanwezig zijn. Hij heeft tot grondslag van bere kening genomen de voorschriften gegeven door H.H. Ge deputeerde Staten dezer provincie, Provineiaalbl.nl I860 n°. 76. Daar dc tegenwoordige toestand hoogst nadcelig is voor de gexondheid der leerlingendringt hij dus aan op dc noodige veranderingen. De Voorzitter meentdal deze brief behoort verzonden te worden aan Burg. en Weth., als betreffende het een onderwerp, dat door hen zal moeten worden voorbereid. Hij stelt dus voor dien aan dat koltegie te verzenden, opdat hel daaromtrent eene voorJragt doe. Dienover eenkomstig wordt besloten. 4°. Eene mededeeling van de Plaatselijke Schoolcom missie, dat op Woensdag 22 Mei des voormiddags ten IU ure het openhaar examen zal plaats hebben op de Armenschoolcn dat op Donderdag 23 M<-i des voormid - dags ten half 10 uredc ofiiciëelc inwijding der Tusschen- school sal plaats hebben; lot bijwoning van welke beide plcglighcden de Raadsleden worden uitgenoodigd. Pc heer non Lockkorst spreek! over de rermi «daring t»-i ket garnizoenwelke oulangi beeft plaats gehad, ea zntkv nadat nog zoo kort geleden zoo vele getauwen aan het Rijk in gebruik lijn afgestaan. Hij meent dat daarsoor geene e.groode nden bestaat. Vroeger U er wel een» geklaagd ovei de kazernes maar 1 fliers zijn er >n gebruik, die nog veel minder doelmatig i«n. Hij wenscht daarom dat uien zien tc dier zake tol de Regering wende.

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1