I1ERSF00BTSGHI CODRilT M 857. van DINGS DAG, 18 Mei *864. Dit Iliad verschijnt tweemaal in de week des Dingsdagt en Vrijdags. De Prijs ran het Abonnement is ƒ1,59 in de 3 maanden. Van AdvertentiënI tol 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, /O.IO. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. U. rass Cf re ff, te Amersfoort, Bureau Amerifoortsche Courant, Singel Wijk E N°. 61, xoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directciiren in bet Bijk. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER es WETHOUDERS DE* GEMEENTE AMEIlSFUOItT Gezien de aanschrijving van den Heer Commissaris des Koning] in de provincie Utrecht d.d. 24 April 1861 N". 2 N M en S (provinciaalblad N 1139) Brengen ter kennis vau de belanghebbenden, dat in het lokaal de POTH, op tfoensdag, den 5 Jnnij aanstaande, des voor- middags ten elf ure door den Kolonel Militie-Commissaris INSPECTIE aal gehouden worden over alle Miliciens-verlof gangers der ligtingen van 1857 en 1858 en voorts die der ligling van 1859welke lich op het tijdstip der inspectie reeds langer dan drie maanden in het genot van groot verlof bevinden. Amertfoortden 25 Mei 1861. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Bnrgemeetter De Secretarie. A. G. W IJ E R S. w. is. scii Ei. rus. DE BURGEMEESTER van ANEHSFOOllT Brengt ter kennis van de Ingezetenen dezer gemeentedat de door den Commissaris des Konings in deze provincie executoir verklaarde kohieren No. 9 van de PERSONELE BELASTING, en van 't PATENTREGTover het dienstjaar 181 /ss t aan den Ontvanger van 's Rijks Directe Belastingen alhier zgn ter hand gesteld, aan wien ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Cedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Atnersfoortden 25 Mei 1861. De Burgemeetler voornoemd urne mee: A. G. WIJERS. Rij llurst en Blnckett is uitgekomen: Java, of op welke wijze ecne kolonie ie Ie beheerenzijnde eene practische oplotting der moei lelijkheden die thans in Britsch-Iudie betlaan, door J. R. Money, advocaat, in 2 deden. De heer Money hield zich vier jaren te Calcutta op, begnf zich in 1858 naar Javana nog te Singapore vernomen tc hebben, dat het Nedcrlandsche gouvernement een ach terhoudend monopoliserend tyranniek bewind wasgehaat door de Javanen. De Timet zegt over dit werk, waarin het Nederlandsche stelsel in lndië door een Engelschinaa ten hoogste gepre zen en aanbevolen wordt, onder anderen bet volgende: aIndien wij zonder omslag de beletselen, welke in den weg staan, ter zijde konden stellen, dan zouden de ge volgtrekkingen welke de heer Money in lijn boek mede deelt, ons de oplossing schenken der chronische moeije- Iijkhei>1 van ons Indisch deficit. De heer Money wijst ons op list Nedcrlandsche bewind te Java, om daarvan eene les tc ontvangen, die even onverwacht is als toepasselijk op onze eigene behoeften. De Nederlandsche Oost-Indische politiekzoo algemeen verguisdis tot heden in dezelfde male miskend gewordenen wij vernemen nu dat men ■net die politiek in alle opziglen is geslaagd en zij in vele punten edn voorbeeld voor ons is. In 25 jaren zijn de inkomsten van Java tweemaal verdubbeld, is de schuld afbetaald, het jlarlijksch tekort in een overschot veran derd de handel verdrievoudigdhet bewind verbeterd misdaad en regtspleging verminderd; hst volk geniet rust, veiligheid en overvloed, de Europssche erf Inlandsche be langen zijn vereenzelvigd, en wat nog meer verwondering baart, de Ooslersclie bevolking is verdubbeld en tien iniiliocn overwonnen zielen, tot het Muzelmanscbe ras bchoorendezijn tevreden met het beheer hunner Over- zccschc overwinnaars. Deze gevolgen, thans onmogelijk te betwisten, schijnen lot de verhalen van een looverland te hehooren. en wij wenschen het geheim te welen van den tooverstaf, die verdrukking en geldgebrek in tevredenheid en voorspoed veranderdeons verbeeldende dat de heer- schende beschermgeest eener Nederlandsche kolonie in eenige betrekking staat tot dc^ geachte pleegmoeder van onze oude kennis: Roodkapje." En dit in den Timet Doch verder: «Het antwoord dat het Nedcrlandsche orakel (ile lieer Money) ons geeftbegint met ecne vergelijking die verre van bemoedigend is voor onze nationale ijdel- heid. De lieer Anient deed den schrijver opmerken, dat vóór 1833 Java ««in denzelfden ellendigcn toestand ver keerde. waarin Indië (Brilsch-lndië) zich thans bevindt,"" en inderdaad, zegt de heer Money, er bestond, even als thans in lndië, toen op Java armoedemisdaad, ontevre denheid onder de inboorlingen, mislukking en algemeen ongenoegen onder de Europeanen ecne groote schuld een jaarlijksch tekort in de inkomsten der koloniën en een gemis van goede verstandhouding tusschen Europeanen en inboorlingen. Dc verandering is te danken aan het kul - tinirstelsel van generaal van den Roscli, in 1832 ingevoerd op de overblijfselen van het Engelsche beheer in Java, nadat dit door de Nederlanders hij hunne terugkomst in 1816 gewijzigd was geworden." Na eenige minder belangrijke aanmerkingen over Bata- via en dc zeden der Nederlanders in Indië, gaat het vnr- slag aldus voort: «Wel verre dat liet Nederlandsche gouvernement deze gevolgen zijner polilick wenscht te verbergenis de jaarlijksche uitgave van een parlementair blue book dat meer inlichtingen naar Nederland zendt dan wij van lndic ontvangen een feil. liet is waar dat het gouvernement op Java de pers onder den duim houdt ten einde eenige zijner eigene fouten of overtredingen zoo mogelijk te verhelen, doch in plaats van opzettelijk en algemeen geheimhouding te hroogen. beslaat de voornaam ste wijze van verbergen in liet bezigen van de Nederland sche taal. Een eigenlijk gouverneinciilsinonopolie is er niet, - behalve (als in lndië) wal opiumzout en gambier be ft treft. De groote uilgestrektheid der kroonlanden en het 4 uitsluitend regt der Handelmaatschappij om prodneten - uit te voeren is genoeg om een tegenovergestelden indruk I (dien van monopolie) te werg te brengen. Er bestaat voor- sekcr geen monopolie in spccereijendoch deze leveren een zooveel nadeeliger uitkomst op dan andere voortbreng- w telendat sij alleen op de gouvcrncmcnla-gronden worden geteeld, en dus slechts voor rekening van het Nederlandsch bewind worden uitgevoerd. Vreemdelingen staan achter bij de Nederlanders en zonder twijfel worden er hooge differentiële en beschermende regten geheven. Dc zende lingen zijn aan met groote zorg vastgestelde bepalingen onderworpen, en kunnen zich slechts in de havens met gemengd ras bezig houden, terwijl de inboorlingen van het Binnenland opvoeding moeten missen en aan geene pogingen der zendelingen blootstaan. Dc inwoners en vooral vreemdelingen lijden voortdurend last van c.e vei- ligheidslicpalingen reispasseu en policie-maatregelendoch er beslaat niets dat naar dwingelandij zweemtbehalve in het brein van zekere jonge Nederlanders, wier oordeel door Money niet zeer hoog wordt geschat, omdat zij ge lijktijdig den wentch uitten naar een terugkeer van Engel sche heerschappijom de niet zeer vleijende reden dat onze vrije en onbelemmerd politiek de kroonlanden dadelijk in particulier eigendom zou doen overgaande Javaausehe grooten van alle magt berooven, en dat dan elke Euro. peaan naar verkiezing met het landvolk zou kunnen om springen, in plaats van, zoo als nu. op zoogenaamde tyranuieke wijze verpligt te zijn, zich tot maatregelen om geld te winnen te bepalen, als schadelijk noch belee- digend zijn voor de inboorlingen. Het verslag behandelt vervolgens de ruwe Javasche baten, die op 3 a 3'/s mil- lioen p. st. worden geschat ci» volgens den schrijveruit den zak komen van den Europeschen verbruiker. De in komsten in Java bereiken 16 sh. 6 d. per hoofd, met slechts I sh. 6'/. d. reglstreeksche belasting, ia plaats van. zoo als in lndië (Uritsch-Indië)5 sh. d. per hooft met 2 sh. 8'/« d- reglstreeksche belasting. «Wan neer wij de onverschilligheid" (zoo leest men verder), «om niet te zeggen den tegenstand die de pogingen ter bekeering van de Mahomedanen tot het christendom on dervinden, voorbijzien, dan worden aanzienlijke baten, niet uitzondering van genoemde omstandigheidverkregen zonder iemand te benadeeten." Daarna beschouwt de stel ler van het overzigt de Nedcrlandsche politiek van vóór 1811, dan ondergang der Oist-lndische kompagnie, het bewind der Engelschen, de invoering na 1816 van de kuituur-contracten door generaal van den Bosch wijders vergelijkt hij de voordeden die Java oplevert met de na- d eel en van Britsch-Indië, en besluit met dc volgende aanmerking: «Het bock van den heer Money geeft ons geene handleiding omtrent de wijze van invoering van zulk een stelsel (het Nederlandsche) in Brisch-lndië. De bestaande beletselenzoo als eene vrije drukpersvaste bezittingen, pleglig bekrachtigde regten en bepalingen die in werking zijn, konen hij den eersten oogopslag onoverkomelijk voor. Doch indien de schrijver een te hoogen dunk heeft van hetgeen mogelijk waredan bezit hij nogthans een deugdelijken grondslag van feiten waar op hij steunen kan. Hij heeft zich verdienstelijk gemaakt door die op te merken, te verzamelen en toe te passen, en door hem is eene aangelegenheid ter sprake geliraht. waarvan wij in alle geval meer en meer hooren zullen." Dit werk van een Engelsch schryver verdient des te meer de aandacht, omdat men thans in de Tweede Kamer nopens de Koloniale Zaken tot eene politiek begint over te hellen, die geene andere dan onzalige vruchten kan dragen. Men wil thans aanvangen in het Koloniale het goede af te breken en gerust kan worden voorspeld, dat als men daarvan Diet afziethet Vaderland allengskens van de zoo noodige Indische baten zal worden verstoken, liet genoemd merkwaardig werk wordt echter nu reeds door een blad, dat in stokebranden zijn heil zoekt, gedeprecieerden het wil aan dat werk alle gezag ontnemen door de verklaring dat Jaoa, or how to manage a Colony is geschreven met een enthousiasme de commandehet werpt de insinuatie op. dat liet werk is geschreven op last en voor rekening van eenige vermogende Nederlandsche contractanten op Java. De nietigheid dier beschuldiging springt evenwel van zelve in hel oog als men het doorleest. Java en Nederland bloeijen met het tegenwoordig Koloniaal stelsel. Wat wil men meer? De Indische heethoofden in de Tweede Kamer willen dat stelsel in hunnen ultra-liberalen geest veranderd hebben. De treurige gevolgen zullen niet uitblijven. AMERSFOORT. 27 Mei 1861. De Ie Algeinecne Vergadering der Nederlandsche Centraal-Spoorweg-Maatschappij Vrijdag 31 Mei e. k. zullende plaats hebben te Amsterdam, des middags ten l ure in het lokaal van 'l Nut wan algemeen, zoo worden de aandeelhouders daarop opmerkzaam gemaakt, en hoopt men, dat zy in groot getal aldaar zullen tegenwoordig zijn. De afliop van de aanbesteding der werken op de eerste sectie der (Utrecht-Amersfoort), welke Zaturdagjl. zou plaats hebben, is ons nog niet bekend. De tirailleur-kompagnitln van het 1 bataillon van het 7 reg. inf. en die van het en 4 bataillon van het 8 teg. inf., welke den 20 July a. s. de legerplaats te Zeist tulleu betrekken, zullen den 17 Augustus dat kamp vorlaten en alsdan naar de legerplaats te Milligen oprukken, om aldaar te gelijk met hunne bataillons aan te komen, welke zyn aangewezen om daar te kamperen. Da overige tirailleur-kompagniën in do legerplaats te Zeist zullen den 23 September dat kamp eerst verlaten. Men verneemt dat Z. M. de Koning eerst tegen den verjaardag van II. M. de Koniogia uit de residentie naar bel Loo zal vertrekken; zullen* de tegen dat tydslip ook H. M. van Stuttgart al daar aankomen. Sedert jaren is te Hoorn omstreeks dezen lijd van het jaar zoo veel boter niet aangevoerd als thans. Gewoonlijk werden in dezen tijd van het jaar hoogstens 1000 a 1200 kopoen boter aan gevoerd thans is die aanvoer geklommen tot 3000 a 3500 koppendie tot redelijk hooge prijzen verkocht werden. Men zegt dat het lang op stal houden en het met hooi voeren van het vee hier» van de oorzaak is, daar de thans verkregen melk voordeeliger voor hel maken van boter dan voor kaas is. De Groninger Courant van 26 Mei behelst een welgeschreven artikel nopens de zaak der schutte rijen. waarvan wy het volgende overnemen, als verdienende wel de overweging van daarbjj be trokkenen: De Wet beeft niet gewilddat ieder schutter gedurende geheel zijn vijfjarigea diensttyd des zomers om de veertien dagen zoude moeten exerceren. De Wet heeft niet gewild, dat de schultery zoude gebruikt worden voor de exercitiëa in de battailjonschocl, waarbij het toch alleen op de bekwaamheden der officieren en onder-officieren aankomt. Men kan niet zeggen, dat de kennis der battaljooschool voor den schutter onontbeerlijk is, want zoo deze gevorderd werd, bleef er weinig te ontberen over. Neen, zoodra bij geschikt is om voor de manoeuvres, ia die school behandeld, te worden gebezigd, bezit bij de bekwaamheden, in heai gevorderd, en behoeft by ia 't vervolg ter exercitieplaats niet weer op Ie komen. Wij zien al verder een strijd met de Wet ia het houden van parades door de schutters. Art. 45 der meergenoemde Wet zegt: «De schutterjjea zullen geene parades betrekkeu." Dit voorschrift, zoo duidelijk en ondubbelzinnig, wordt achier overal uit het oog verloren. Wij weten wel. dat men een; parade inet den naam bestempeld van inspectie, en dat, wanneer men werkelijk parade houdt, inen het doet voorkomen, alsof het eene wapenschouwing is, bij de Wet volgeschreven, maar het komt ons bier ntet twijfelachtig voor, dat ten aanzien van dit punt des wetgevers be doeling geheel illusoir wordt gemaakt. Of is het eene gewone wapenschouwing, wanneer men de schutters (zoo als onlangs op "s Konings verjaardag) twee uur achtereen onder de wapenen houdt op eene Groote Markt, hen stelt onder het commando van een militairen bevelhebber en hen in vereeni- cing met de infanterie de meest ongeljjke ma» irofcuvres laat uitvoeren, waarbij aan eene eigenlijk gezegde inspectie niet eens gedacht wordt? Er zal wel geen zaakkundige zijn, die dit io opregt- heid durft beweren." Bij Koninkl. besluit van den 5 dezer sjjn strengere bepalingen vastgesteld omtrent het examen van hen, die op eene buitenlandsche academie een diploma als tnedicinae doctor hebben ver kregen. Dat examen zal voor het vervolg geschieden: ln. in de schei-, plant-en natuurkunde, in zooverre deze een deel uitmaken van den geheelen omvang der geneeskundige wetenschappen; 2*. in de ont leedkunde van den mensch. de ziektekunde, de geneesmiddelleer, de artsenijbereidkuude; 3*. in de geneeskundige practijk, ook door een examen aan het ziekbed, en ia de theorie der heel- en verloskunde. De duur vaa het examen voor elk der 3 genoemde onderdeelen wordt bepaald op miusteus 2 uren. De caudidaat zal in het voor gaande gedeelte moeten voldaan hebben, om tot het volgende toegelaten te worden. Dit besluit zal ongetwijfeld ten gevolge hebben, dat de knoeijerijen. die op sommige Duitsche booge scholeu met hel verleenen van dea graa«l van doctor worden gepleegd, voor ons laad onscha delijk gemaakt worden. Naar men verneemt, heeft de gemeenteraad van Weert andermaal besloten tot eene gelijke regeling van het onderwys, als die onlangs, bj| Koninklijk Besluit van 23 April dezes jaars. ver nietigd is. met bepaling evenwel, dat de broeders der onbevlekte ontvangenis hun kloostergewaad in de school zullen afleggen, dat da deur, door welke iuweudig gemeenschap tusschen het klooster en het schoollokaal bestaat, digt en uitwendig aan het schoolgebouw eene andere kleur dan aan bet kloostergebouw gegeven ul worden. Het schijnt dat tnen tich vleit, dat op die wyte voldaan zyn zal aan 's Konings Besluit en dat de Üooge Rege ring daarin zal kuunen berusten. Er xjjn echter anderen die meenen, dat dit noch by dc conati-

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1