AM1RSF00BTSGHE C 0 R i N Tfe J& 839. vau DINGSDAG, 4 Junij d86d. Dit Blad verschijnt tweemaal in de weekdes Dingsdagt en Vrijdags. De Prijs van het Abonnement is /"1,50 in de 3 maandenVan AdvertentiëoI tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, /0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Ditgever A. H. tan CUeff, te Amersfoort, Bureau Amersfoortsche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directcnren in het Rijk. Dit nummer verschijnt in dubbel formaat. Als men, inzonderheid uit Stad, Arron dissement en Provincie veelvuldiger advcr- tentiën gelieft te plaatsen, en geschikte stukken en berigten in te zendenzal deze Courant ook later in het verdubbeld formaat kunnen verschijnen. De twee legervereenigingen te Milligen. Er zullen ingevolge 's Konings Besluit van den 2G April j.l. N°. 34 dit jaar twee kampen te Mil ligen plaats hebben. Het le kamp zal gekommandeerd worden door Z.K.II. ilcn Prins van Oranje, Luitenant-Generaal. Inspecteur der Kavalerie. De Luitenant-Kolonel van den Bosch is Chef van den Slaf, aan wien als adjunct wordt toegevoegd de Kapitein Roloff, van den Generalen Staf. De Kapitein Grisarladjudant van den Inspec teur der kavalerie zal de functiën van adjudant hij genoemden Bevelhebber waarnemen. Met de administratieve dienst in het kamp zal belast zyn de Onder-Intendant Ie klasse Olken, aan wien 'wordt toegevoegd de Onder-Intendant 2e klasse Hijgerbos Ouwens. Met de Geneeskundige dienst Wordt belast de eerste officier van gezondheid 2e ltlasse van Dommelen. De eskadrons bestemd voor dit kamp zijn: het 2e, 3e, 4e, 5e eskadron van het 5e reg. Dragonders. 3e, 4e le 3e. 4e 3e De 4 eerst vermelde eskadrons onder de bevelen t van den kolonel de Sturler maken het le regement ■uit, en elk der eskadrons heeft eene sterkte van officieren en 100 bereden onder-officieren en manschappen. De 4 overige eskadrons zullen het 2e regement uitmaken, onder bevel van den kolonel Vcrlholen, en hebben elk eene sterkte van 5 officieren en 110 onder-officieren en manschappen. Dc batterij Rijdende Artillerie, die aan dat kamp zal deelnemen, zal met een de'lachement Artillerie Transporttrein eenige dagen later dan de kavalerie te Milligen aankomen, zullende dit kamp betrokken worden den 13 Julij en eindigen den 12 Augustuse. k. Het zal bestaan uit een 50tal hoofd- en verdere officieren en omstreeks 900 ruiters; 6 kanonnen a 12®, 4 artillerie-officieren, met 8 officiers paarden en 107 artilleristen met 130 rijkspaarden en het detachement artillerie transporttrein. Dit kamp wordt in gereedheid gebragt door den luit.-kolonel van den Bosch, aan wien zijn toegevoegd de kapiteins Roloff en Grisarl, zullende zy zich op den 14 Junij e. k. te Milligen bevinden, bene vens een de'tacliement Mineurs ter sterkte van 2 sergeanten, 2 korporaals en 16 mineurs, en een ddlachement van het le Regement Infanterie ter sterkte van 2 luitenants en 80 onder-officieren en manschappen. Het tweede kamp zal worden gekommandeerd door den Generaal-Majoor Baron van Geen. De kolonel Klapp, is chef van den staf. aan wien als adjuncten zijn toegevoegd de Kapiteins van der Star en Pleifferen als adjudant de le luitenant Baron Taels van Amerongen. De Onder-Intendant le klasse Olken is belast met de administratieve dienst aan wien zijn toegevoegd de Onder-Intendant 2e klasse Hamming en den Kapitein-Kwartiermeester Thomas. Het kamp zal door twaalf bataillons Infanterie j worden betrokken, als: le, 2e, 4e bat. van het reg. Grenadiers en Jagers, le, 2e, 3e 2e reg. Infanterie. Bte, 3e, 4e 7e 2c3e4e 8e Deze bataillons worden op eene sterkte gehragt v.'.van 330 soldaten, waartoe een getal miliciens der Hjjgting van 1838 zal worden opgeroepen. Gemelde B bataillons worden verdeeld in 2 brigades; de 6 eerstgenoemde zullen tot de le brigade en de 6 ■laatstgenoemde zullen tot de 2e brigade behooren. iDeze brigaden zullen respectievelijk worden ge- Eommandeerd door de kolonels van Hoeyen Engel- brcgl. Als chefs van de staven dier brigades zijn ri. benoemd dc kapiteins Enderlein en Diltlinger, cn Als adjudanten de lo luitenants van der Schrieck fin van Helden. I Verder zullen aan dat kamp deelnemen: I bel le, 2e, 3c eskadron van liet 2c Reg. Dragonders «B het le, 2e, 3e 4e elk ter sterkte van 5 officieren en 110 bereden Bpndcr-officicren cn manschappen, allen onder de BRicvelen van den' kolonel Baron van Dcdemwjjders 2 batter'yen Veld-Artillerie onder kommando van Hfttlcu Luit.»Kolonel Dijckmeester. Dit kamp zal betrokken worden den 16e Au gustus en eindigen den 16 September e. k. Het zal alzoo bestaan behalve de officieren uit circa 4200 mau infanterie; circa 40 kavalerie-officieren en 700 ruiters; 2 batterijen veld-artillerie, bestaande uit 6 kanonnen A 12 en 6 kanonnen h 4 (de 6 laatste gelrokken geschut), waarby 10 officieren en 176 onder-officieren en manschappen1 batterij rijdende artillerie, bestaande uit 6 kanonnen a 12 waarbij 4 officieren en 99 onder-officieren en man schappen; tevens eene kompagnie artillerie trans porttrein met 30 paarden. Het zal in gereedheid worden gebragt door den Kolonel van den Generalen Staf Klapp, aan wien zijn toegevoegd de Kapiteins van der Slar en Pleiffer en den le luit. Baron Tacts van Amerongen, welke officieren op den 18 Julij e. k. te Milligen zullen aankomen. Den 23 Jul ij zullen van ieder der 12 kamperende bataillons aldaar aankomen een detachement sterk 1 officier en 28 onderoffi cieren en manschappen, ten einde de werkzaam heden tot het in gereedheid brengen van dit kamp onder de bevelen van den Kolonel Klapp te ver- rigten. AMERSFOORT, 3 Junij 1861. De Red. v. d. Amersfoortsche Courant ontving in dato 1 Junij uit Amsterdam de volgende opga ven nopens de op den vorigen dag gehouden al- gemeene vergadering der Nederlandsche Centraal- Spoorweg-Maatschappij Met den aanleg van den Spoorweg was nog geen aanvang gemaakt, omdat, volgens het verslag van den Raad van Administratie, de Regering daartoe nog geene vergunning had verleend, die echter, volgens de verklaring van den Minister van Bin- neulandsche Zaken aan een der aandeelhouders, eerstdaags zou worden verleend. Zoodra een aan vang met het werk zal zijn gemaakt, zal de Raad van Administratie eene buitengewone vergadering beleggen, ten einde het Bestuur op nieuw te con stitueren, en verdere voorstellen te behandelen. Het door de aandeelhouders gestorte kapitaal is in prolongatie en beleening uitgezet, en uog geheel aanwezig, terwijl aan de aandeelhouders van bet gestortte gedeelte 5 rente zal worden te goed gedaanvolgens de statuten. Op de aanvraag in het vorig jaar geschiedom concessie voor eene verlenging der baan tot aan de Duitscbe grenzen, is nog geen antwoord verkregen. De onlangs aan gekondigde aanbesteding was niet door den Raad van Administratie, maar door de aannemers van den weg, de heeren Delellres, Pcre Co., te Parijs, uitgeschreven, die, volgens vroeger gesloten contract, met den aanleg zijn belast. Er was aan de Regering een plan ingediend voor de brug over den IJssel, waarop men vertrouwde, dat spoedig de vereischle goedkeuring zal worden Verleend. Hoezeer vele aandeelhouders betreurden, dat de onderneming nog niet verder was gevor derd, verklaarden toch alle aandeelhouders, ter Vergadering aanwezig, dat zij het volste vertrouwen stelden in de loyauteit vaa den Raad van Admi nistratie. Het Handelsblad en de Amslerdamsche Courant van gister bevatten omtrent opgcmelde vergadering het volgende in deze bladen eensluidende berigt: Vrijdag werd te Amsterdam onder presidium van den Heer E. W. Cramerus. de eerste jaar- lijkscbe algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders in de Nederlandsche Centraal- Spoorweg-Maalschappij (Utrecht-Zwolle). Zij werd bijgewoond door ruim 40 personen, vertegen woordigende 2821 aandeelen geregtigd tot 88 stemmen. Uit lïet verslag, bij monde van den Secretaris, den Heer Mr. David J. C. van Lennep, uitgebragtbleekwelke gebeurtenissen en om standigheden het oprigten der Maatschappij waren voorafgegaan en hetgeen sedertzoowel ten aanzien der Regering als met betrekking tot de aanneming der werken, tot nu toe was geschied; terwijl, vermits zoowel de voorloopige kosten tot en met 31 Januarij dezes jaars als het waarborg-kapitaal door de aannemers waren gekweten, de door dc overige aandeelhouders gestorte gelden ongebruikt zyn, en rnen vertrouwde nu spoedig de vercischte goedkeuring der Regering op de ingeleverde plans enz. te erlangen om tot dc uitvoering der werken over tc gaan. De balnne over het argcloopcn jaar werd goedgekeurd terwijl in den loop der dis cussion bleekdat de Minister van Binnenlandsche Zaken de beste bedoeling voor dc onderneming koestert cn het zich verwachten laat dat de kwestièn, ten aanzien van eene overbrugging by de Grebbc-linicvan de rigting over den IJssel bij Zwolle en de onderhandelingen met het de partement van oorlog wegens het doorsnijden van de defensie-linie, waarschijnlijk binnen zeer kort geëindigd zullen zijn. Vrijdag j.l. had te Amersfoort door den LuiL- Kolonel Kellnergarnizoens-kommandaatbelast met het beheer fier garnizoens bakkerij de aanbe steding plaats van 12 lasten tarwe, waarvoor de minste inschrijver bleek te zijn, de beer A. Mol, te Utrecht, tot f371,per last, en 3 last rogge, waarvan de minste inschrijver was de heer J. Koppen, te Amersfoort, tot f229,per last, zijnde beide posten gegund, behoudens nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog. Men meldt ons uit Baarndat eene aldaar door den heer W. Lammerde, Luitenant Kolonel bij het leger in Oost-Indië, gehoudene Collecte voor de noodlijdenden op Java heeft opgebragt f 190. De Eerste Kamer heeft Vrijdag de voorgestelde verandering in de wet op de brievenposterij en vermindering van bet briefport tot een uniform port van 5 cents per enkelen brief, afgestemd met 20 tegen 12 stemmen. Z. K. II. de Prins van Oranje, vergezeld van zijne adjudanten, is in den morgen van 29 Mei te Zutphen aangekomen. Na inspectie te hebben ge» houden over de kavalerie aldaar in garnizoen, en de twee kazernes der dragonders, het schoone manége-gebouw, de stallea en het magazyn van kleeding bezigtigd te hebbenis de Prins des avonds ten zes ure naar Deventer vertrokken. Bij beschikking van deu Minister van Binnen landsche Zaken van den 30 Mei is bepaald, dat de verkiezing van een Jid voor de Tweede Kamer der Slaten-Generaal in het hoofdkiesdistrictGouda, noodig ten gevolge van bet aannemen der betrek- king van officier van justitie bij de arrondissemenls- regtbank te 'sGravenhage, door Jbr. Mr. NV. M. de Brauw, op Dingsdag 18 Junij, en de herstemming zoo noodig op Dingsdag 2 July a. s. zullen ge-, schieden. De Minister tan Oorlog heeft bepaald, dat by de aanstaande troepen-vereeniging in de leger plaats te Milligen, te Zeist en te Waalsdorp, aeu de kamperende troepen geen jenever, maar in plaats daarvan's morgens voor den aanvang der exercitiën, een warme drank, bestaande uit koffij en melk. zal verstrekt worden. Men heeft met genoegen ontwaard dat, bjj gelegenheid van de jongste 's Gravenhaagsche ker mis, door den Burgemeester verboden is, op de Paardenmarkt op eenigerlei wys sterken drank te verkoopen. Maar wij betreuren het nog veel meer, dal de scheok- en taplafels van de levende paarden naar de houten paardjes zijn verhuisd. Waar men ze vroeger, voor aller oog, openlijk zag aangerigt, in de Maliebaan, buiten de kom der gemeente, op dien enkelen halven dag, voor de Paarden markt bestemd, daar heeft men ze ditmaal gemist; doch waar ze vroeger nooit zijn opgemerkt, bij de voorheen onschuldige draaimolens, daar hebben wij ze nu, tot 10 tegelijk, ontdekt te midden van het volle kermisgejoelmaar verscholen achter en bezijden die geheel ontaarde draaitenten, die gedurende de geheele kermis schier zonder ophouden «werken", bij dag en avoud voor kleine en groote kinderen, bij nacht voor Dat schijnt de aandacht van wien het aangaat, ontgaaö te zijn. Men schrijft uit Zall-Bommel. d.d. 31 Mei: i De aardappelen staan hier in den Bommelerwaard uitmuntend, lieden heeft zelfs een landbouwer gerooid en verzonden. In den Tielerwaard beloven de kersen een zeer grooteo pluk. terwijl er reeds koopers zijn aangekomen om ze naar Engeland uit te voeren." Woensdag heeft het Provinciaal Gereglshof van Noord-Brabant uitspraak gedaan in de zaak van: 1°. Jan Hendrik van Fngelen; 2". Cornelia de Bakker, huisvrouw van Jan Hendrik van Ko gelen; 3#. Willem Lucas Dornseilfen, eu 4*. Johannes Smits, alle beschuldigd van zich in de maand Augustus van het vorige jaar te Antwerpen, door bedreiging vau moord, van den landbouwer C. Rijken, te Prinsenhage woonachtig, de onder- teekening vau twee geschriften, houdende het eene bevrijding en het andere verbindteuis. te hebben afgedwongen. Het Hof heeft veroordeeld den eerste tot 6de tweede lot 5 jaren tucht huisstraf, den derde tot 3 maanden eenzame opsluiting, terwyl de vierde beschuldigde, Johan nes Smits, is vrijgesproken. De regter-cominissarisvergezeld van den officier en wuarnctnend griffier bij de rcglbank te 's Hertogenbosch, heeft zich naar de gemeente Cujjk c. a. begeventen einde in loco eco onderzoek ia

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1