AHERSFOORTSCHE COÜRAÏT^ v" vAS 846. Tan VRIJDAG, °28 Junïj i860, Dit Blad Terichijnt tweemaal in de vreek des Dingsdug* en Vrijdag*. De Prijs van het Abonnement if /'I,50 in de 3 maanden. Van Advertentiën t 1 tot 6 regel» 60 Cent» elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt, Afton'Urlijkt nummers, f0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. U. wan CU*ff, to Amersfoort, Bureau Amersfoorltche Courant, Singel Wijk B N°. 61, zoomede bij alle Bockhandelaren en Post-Directenren in het Rijk. AMERSFOORT, 27 Juny 186». Ten - gevolge der verandering van woonplaats van den Secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrijken te Amersfoort is dit secretariaat vacant, en zal eerlang tot het benoemen van eenen nieu wen titularis worden overgegaan. V' Bij de op 24 dezer ten Raadhuize dezer Gemeente gehoudea aanbesteding is de levering van houtwaren voor stalswerken aangenomen door S. Knoppers alhier, voor de sotn van f 740. f Bij de vier laatste zittingen is ter Amers- foortsche Spaarbank ingehragt door 43 inbrengers, waaronder 5 nieuwe f565.en uitbetaald aan 15 personen f 720.voor een groot gedeelte we gens verandering van woonplaats. L'e heer H. Maas, te Üooruheg nabjj Amers foort, is op de tentoonstelling van het Landhuis- houdkundig congres te Dordrecht bekroond geworden met de bronzen medaillevoor versierselen van gebakken steen, van zijn fabrikaat. Voor belanghebbenden en belangstellenden berigten wij. dat het weghalen van mest der paar den der Veld-Artillerie in de legerplaats bij Milli- gen op 3 Julij e. k. zal worden verpachtmoetende de biljetten van inschrijving op dien dag vóór 12 ure zijn ontvangen ten kantore van den Kolonel kommandant van het corps te Utrecht, ingerigt overeenkomstig de voorwaardenwelke ter lezing liggen bij het gemeentebestuur van Apeldoornen op het bureau van den kapitein-kwartiermeester te Utrecht. Bij Besluiten van 23 Junij 1861, n0J. 14 en 15, heeft Z. M. goedgevonden: 1°. aan den heer Chs. F. Pahudop zyn verzoekeen eervol ontslag te verleenen als gouverneur-generaal van Nederl. Indië, oader dankbetuiging voor de vele in die betrekking door hem aan den lande bewezen be langrijke diensten; en 2°. tot gouverneur-generaal van Nederl. Indië te benoemen den heer Mr. L. A. J. \V. Baron Sloet van de Beele, thans voorzitter van den raad van toezigt op de spoorwegdiensten. Zoo als reeds gemeld is zullen van den 20 der volgende maand tot den 23 September a. s. met de tirailleur kompagniën van het 4e, 7e en 8e reg. inf., onder bevel van den majoor Beekman van het 5e reg. inf. in de legerplaats te Zeijst kampereu een gedeelte van het corps mariniers. Het kommando over de kompagnie mariniers is opgedragen aan den kap. Stengel, inet toevoeging van den len luit. Chonuei en don 2eu luit. Korwig van gemeld corps. Uit Hardenberg meldt men: Daags nadat de weide de Mars alhier publiek was verhuurd, ontwaarde men 's ochtends een aan tal nieuwsgierigen, om te zien in hoe ver de zoo genaamde burgers, die geene weiden gehuurd hadden en zich nog zoo veel van hunne oude regten ver beelden, zich zouden gedragen; waarvan het resul taat is geweest, dat drie van die partij hun vee in de weide bragten, waarbij zekere II. Z. G. J. Zn. den burgemeester, in zijne qualiteit tegenwoordig zijnde, toevoegde: ik sch..t wat in jou burgemeester, ik geef de bl....m van jou, jij denkt den geheelen Hardenberg te regeren en daarover den baas te spelen; waarop hem de burgemeester vroeg, wien hy bedoelde, en by ten antwoord gaf, jou voor den bl....rn. Den 23sten dezer zal bij voor de arr.-regt- bauk te Deventer wegens een en ander leregt staan, terwyl levens dagelijks tegen hem cn zijne colega's, die met inweiden voortgaan, processen verbaal wor den gedeclareerd. Voorts vernemen wij dat het getal onderteeke naars voor eene schikking der m-rktegronden. het welk den 1 dezer 64 bedroeg, dagelijks toeneemt, zoodat de hoop, om het benoodigde getal van 100 te krijgen, nog niet is verloren. Zoo als bekend is, krijgen de onderteekenaren van de acte van afstand, bijaldien het noodige getal bereikt wordt, anderhalf bunder of 73 roeden markle- grond, waardoor hunne benaming van geheel en half burgers verandert in cx-geheele en ex-haive burgers; terwyl de onburgers en de zoogenaamde burgers, welke niet willen afstand teekenen. voors bands hunne titels blijven behouden. Komt echter eene schikking tot stand, dan kan het worden vrijheid, gelijkheid en broederschap! Het 17e jaarvorslag der Nederl. vereeniging Tot afschaffing van sterken drank, is dezer dagen verschenen. Naar de eind-cyfers is er doorgaans vooruitgang. Het aantal afdeelingen heeft geene verandering ondergaandal der correspondentschap pen is met 12 en dat der leden met 323 vermeer derd. liet algemeen ledental bedraagt thans 13 k 14.000. liet getal contribuerende leden is in het flfgeloopen jaar vau 841 tot 1077 geklommen en dai der personen, die f2 of meer contribuéren, van 1391 tot 1388 gedaald. De berigten van de O. I. afd. getuigen van merkelijke verllaauwing. Bij het verslag is gevoegd het jongst verschenen ge schrift der Vereeniging: De sterke drank als volks drank veroordeeld, verklaringen bevattende van ongeveer 500 geneeskunstoefenaren, dat het voort durend zelfs matig gebruik van sterken drank schadelijk is voor de gezondheid. Men leest in het Weekblad de Zuiderzee: «Hoe ver zich het bijgeloof nog uitstrekt, deelt men ons uit Staphorst het volgende mede: Een byker aldaar, bezit 100 korven met bijen, in eene derzeive was geene levendigheid of werking; by onderzoe': bleek het, dat hun koning was overleden. De eigenaar hield eene lijkpredikatie en ging het de overige qegen en negentig een voor eendoor aanklopping a?n deszelfs korf, bekend te maken. Daarna deed hij eenen nieuwen Koning in den korf, doch deze werd niet aangenomen. De byen hielden hierover raad en kwamen overeen, een Koning uit te kiezen. Na verloop van een uur, stormden al de bijen op den korf aan en den anderen dag was alles in volle werking." Het Hoog geregtshof van Baden heeft beslist, dat de Redacteur van een Dagblad niet strafbaar is, wanneer hij weigert zich als getuige te laten hooren, bijaldien de regter verlangt te weten wie de schrijver van een artikel in zijn blad is. Zonder deze bescherming ware het redactie geheim eene illusie. Reizigers van Buenos-Ayros en ook van Men- doza melden ontzettende bijzonderheden omtrent de aardbeving die in laatstgenoemde plaats op 20 Maart II. voorviel. Er zijn verscheidene bergen ia de Cordilleras gescheurd en de aarde opende zich. In een der logementen van Mendoza zijn ruim twintig personen aan tafel zittende plotseling ver zwolgen. doch op verscheidene plaatsen had de aarde zich gesloten, terwijl eenige ledematen boven den grond bleven. Opmerkelijk is de lange tijd ge durende welken personen onder de puinhoopen in het leven zijn gebleven. De berigten in de dagbla den gewagen zelfs van 16 dagen, doch een oogge tuige der verwoesting van Mendoza, verzekert dat een der 100 of 150 nonnen die in ée'n klooster omkwamen, zeven dagen bedolven was geweest en zich eindelijk eene uitkomst groef met het eeoigste werktuig dat zij bezat, eene schaar. De jongste tijdingen geven het getal der personen die verzwol gen onder de puinhoopen begraven of vermoord werden, (want de bandieten der omstreek waren na de aardbeving op roof uit), of omkwamen in de vlammen van den brand, veike uitbrak, als tien of twaalf duizend op, en de gezamenlijke geldelijke schade word op 6,300,000 doll.of bijna zestig milioen holl. begroot. Men is thans bezig naauwkeurige bijzonderheden te verzamelenten eiude ze naar Europa te zenden, en de omstreeken van Mendoza zullen onderzocht worden om den krater van den vuurspuwenden berg, welke naar men veronderstelt de aardbeving voortbragt te ontdekken, doch men heeft nog siechts scheuren en omgeworpen bergen gevonden. Toevallig heeft men het bestaan eener nieuwe sekte in Engeland ontdekt. Een harer eerst ge loofspunten is het volslagen fatalisrnus. De politie ontwaarde namelijk in verschillende kort op elkander volgende gevallen, dat kinderen uit gemis aan ge neeskundigen bijstand stierven, en dat de moeders verklaarden tot de secle der «nieuwlichters" te belmorendie het zonde acht een arts te raadple gen. naardien God alleen hulp verleenen kan. Noch de politie noch de wet is bij magte dezen waanzin te stuiten. Den 23 en 24 dezer woedde te Londen op Scovells en Deps Wharfs een felle brand, die ook de Chamberlains Wharf trof en. in weerwil van de spoedig aangebragte hulp. tot de pakhuizen aan de zuidzijde van de Londonbrug oversloeg. Zestig aan elkander grenzende pakhuizen zijn eene prooi der vlammen geworden; zij waren met pek, teer. talk, spiritus, boter, salpeter en meer andere brandstollen gevuld; de schade valt op dit oogen- blik nog niet te berekenen, maar is zoo aanzienlijk dat men voor het vermoedelijk cijfer terugdeinst. Zondag morgen ten 7 ure was men den brand meester. Alleen aan talk zyn 9000 vaten verbrand. Dat men in Engeland er niet tegen opziet en 't nog niet verleerd heeftom voor uitmuntend fokvee hooge pryzen te geven, blykt uit den afloop eener veeveiling, die onlangs by Rochdale, iu 'l graafschap Lancaster, heeft plaats gehad. De eigenaar van den troep korthoorns. die aldaar verkocht is, besloot tot dien verkoop, omdat er onder zyne gronden eene laag vuurvasten leein ontdekt was, die hem meer beloofde te zullen opbrengen dan de fokker^ opleverde. Er waren 24 slierenkoeyen en vaarzen die, gemiddeld, gegolden hebben f479. De zeven stieren golden gemiddeld f 592; de koejjen en vaarzen ƒ428. Voor een vierjarigen stier werd betaald 1260; voor eeuen anderhalf jarigeu /"lOOS. Eerst sedert 1853 was de troep gevormd, en eene menigte prijzen waren er door de dieren by ten toonstellingen behaald. Daarom bad men nog hooger prijzen verwacht dan ~.ns besteed zyn. In alle geval blyven 't mooye sommen. De geheele troep bragt f 11,063 op. Wanneer wij bier te lande beter begrip hadden van veefokken zouden er door be kwame fokkers ook zulke winstjes kunnen behaald worden. [Landb. Cl.) In eene der laatste zittingen van de Nassa-sche Tweede Kamer, werden de aanwezige Ministers op het nadrukkelykst geïnterpelleerd over de reeds vroeger verlangde opheffing der speelbanken, onder bijvoeging, dat indien dit wegens de bestaande contracten voor 's bands nog niet bewerkstelligd kon worden, deze banken intusschen met eene aanzienlijke belasting op de netto winst derzelve mogten bezwaard worden. Deze interpellatie sloot met di verklaring, dat indien de Regering mogt volhouden aan dien wensch geen gehoor te geven de Kamers het regt meenen te hebben hierover hare afkeuring op de meest nadrukkelijke wjjze te kennen te geven. liet te Palermo gevestigde centrale comilté van het genootschap ter bevordering van Italié's eenheid," heeft dezer dagen Victor Hugo tot zijn medelid benoemd. De dichter heeft bij een van Brussel gedagteekend schrijven verklaard die be noeming aan te nemen en daarbij zyne sympathie voor de heilige zaak van Italië betuigd. Uy zegt. onder meer, dat de beschaving aan een vereenigd Italië behoefte heeft, en voorspelt dat eens de tijd komen zal. waarop er geene grenzen meer zulien wezen. Dan zullen zoo vervolgt hy de oor logen opgelost worden in de verbroedering der rassen en de groote dag voor het Vaderland der menscbiieid zal dan zyn aangebroken. De brief eindigt m«.i de woorden: Italië moei Venetie en Rome bezitten, want zonder Rome en Venetië bestaat er geen Italië en zonder Italië geen Europa. Dingsdag morgen (of volgens de Mahome- daansche tijdrekening 16 Dschu'l-hedcbe 1277-ée'n dag na de drie gelukkige dagen van die maand-) is de sultan Abdul-Medjid-Kahn overleden. Geboren 23 April 1823 (II Chaban 1238) werd deze 31ste souverein van het geslacht Osman en 28ste sedert de inneming van Konstantinopeldus 38 jaren. 2 maanden en 3 dagen oud. Hij volgde den 2 Juljj 1189 (19 Rey-el-akhir 1255) zjjneu vader Mahmud Kahn II op. en laat 13 kinderen na. Zijn broeder en opvolger Ahdui-azis-etfendi is geboren 9 Febru ary 1830 (15 Chaban 1245) en dus 5! jaar oud. De Britsche Minister van Builenlandsche Zaken heeft deze tyding Maandag avond kort vóór raid- dernacht in het Parlement medegedeeld, en de Fransche Moniteur van Woensdag morgen verkon digt insgelijks des sullans overlijden. Dat door dezen dood al dadelijkvoor het oogenblikccne verandering in den hagchelijken toestand van den Ottomanischen Stait zal komen, is niet aan te nemenmaar er bestaat veel grond om te veron derstellen dat het niet lang zal duren of de par tijen de zoogenaamde liberale of liever Euro- peeschgezinde en de fanatieke zullen scherp tegen elkander overstaan. Bekend is het, dat de laatstgenoemde op de ondersteuning van den nieu wen sultan rekent; doch zy kan welligl eene teleur stelling ondervindeodaar Abdul-Azis, bg het besef dat inwendige verdeeldheden den buitendien naderenden val van het Turksche Rijk slechts kunnen verhaakten, misschen het oor leent aan den raad van de meer verlichten onder zyne om geving. Niet alleen de Financiën van den Staal ca de hervormingen in de regering, maar Syrië, dc llerzegowina en Bosnië, Montenegro, Servië, de Vereenigde Donau-vorstendom menKandia, en ookEgypte met de Suez-kwestie. zyn zoo vee! elementen voor verwikkelingen en mneyeiykheden. die vermoedelijk na Abdul-Medjids dood in niet geringe mate zullen toenemen, om nog niet eens van de eventuele houding der groote Europe- sche Mogendheden te gewagen- dat inderdaad als men aan Abdul-Azis een raad moest geven, men zoude t rechte: hem te bewegen de zaken vooreerst althans in statu quo te laten. Parys verwacht de uilgeve Tan eene brochure geschreven door Mirós zeiven en getiteld; Aan mijne regters - mijn leven en mijne zaken. Het boekje is be- I stemd om de regtbank bekend te maken feilen cn om standigheden die niet uit de processtukken blijken.

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1