C 0 D B A V 848. vail VRIJDAG, 5 Julij i860. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Dingsdags en Vrij dagt,De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiën, I tot 6 regels GO Ceats elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, f0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. U. san Qet/f, te Amersfoort, Bureau Amersfoortsche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directenren in het Rijk. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER vak AMERSFOORT Brengt ter kennis van de Ingezetenen dezer gemeente dat het door den Commissaris des Konings in deze pro vincie executoir verklaarde kohier No. 3 van het Personeel (Wijk F) over het dienstjaar 180,/ö, aan den Ontvanger van 's Rijks Directe Belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wicn ieder verpligt is zijnen aanslagop den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aan geplakt te Amersfoortden 1 Julij 1861. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. Provinciale Staten van Utrecht. Op Dingsdag j.l, is de xomerzitling der Provinciale Staten van Utrecht door den heer Commissaris des Konings geopend met eene korte toespraakwaarin hij den gun- stigen toestand van dit gewest schelste gedurende de af- geloopcn maanden en hulde hragl aan de weldadigheid van (icszelfs ingezetenen, zoo ruimschoots betoond bij ge- lbgcnhcid der watersnooden. waardoor eerst een gedeelte van ons vaderland en daarna een deel onzer ovcrzceschc bezittingen werd geteisterd. Het jaarverslag van Gedeputeerde Stalen zal eerlang aan de leden worden toegezonden. Afwezig waren de II. H. van Lijnden van Sandenburg, de Louter, Bosch, Kien, van Ascli van Wijck, Vos en Hetelerkamp. - Verschillende kennisgevingen zijn ingekomen van H.II. (Gede puteerde Staten, behelzende mededeclingdat door den koning zijn goedgekeurd de vroegere besluiten der Blaten betrekkelijk a, de splitsing der polders Nieuwkoop en Zevenhoven, en de afscheiding van cenige gronden van den polder Nieuwkoop en Noorden bde opheffing van het collegic van den Zuid-IJsscldijk; c, het reglement voor het waterschap de lloogc boezem, achter Haastrecht; d, verlenging der concessie voor twee jaren voor de heffing van weg- en bruggelden op het zand en jaagpad tusschen Breukelen en Ouderkerk ede wijziging der provinciale huishoudelijke begrooting voor 1860; het besluit tot af- en overschrijving op die begroo ting ter uitbetaling van hel verleend subsidie van ƒ900. voor de versterking der Alamberts-kade. gelegen tusschen de Locndervcensche en Kortenhoefsche plassen. Verder worden ter tafel gebragt eenige medcdeelingen in verhand met vroeger gevraagde ondersteuning in som mige plattelands-gemeenten ten behoeve van het lager- onderwi'-; en wel: afwijzende beschikkingen der Hooge Regering, ten aan zien der gemeenten Woudenberg en de Bilt tot het aan- koopen van gronden voor, of subsidie tot vergrooting van hare schoolgebouwen en onderwijzerswoningalsmede der gemeenten LeusdenStoutenburg en Zuijlcn voor de kosten van het gewone lager-onderwijs. vaststelling van een rijks-subsidie aan de gemeente Mijdrecht ten bedrage van ƒ2520, en aan Ilarmelcn van ƒ1287.50.tot behoorlijke inrigting van haar lager onderwijs, niet een gelijk subsidie van de provincie; ter wijl door de gemeenten zal worden betaald respcctivelijk ƒ51660 en ƒ3300; verlecning van een jaarlijksch subsidie tot wederopzeg gings toe, (en niet, zoo als de Staten hadden geadviseerd voor een tijdvak van 3 of 5 jaren, omdat men hel eerste wege I een tijdvak van o of 5 jaren, omuat men het eerste in andere provinciën aldus had voorgesteld)van hel Rijk en de provincie ieder, aan Achttienhoven van 25; Bunschoten ƒ100; Kockengcn ƒ200; Loosdrecht /ƒ150; Odijk 125; Rcnswoude 125Westbroek ƒ50; Willige Langerak ƒ200; welke suhsidiëu alzoo zullen blij ven voortduren tot de omstandigheden sullen toelaten die te doen ophouden. Vervolgens worden ingebragt en gesteld in handen eener commissie, beslaande uit de H. II. van Bel, SchasJon gencel, van Nooten en Cordes: 1°. De verslagen der commission van toczigt van de kweekscholen voor aankomende onderwijzers te Utrecht en te Amersfoort over 1860 2°. voordragt tot nadere wijziging der huishoudelijke provinciale bcgrooting van 1860; 3°. begrooting der kosten van hel provinciaal bestuur voor zoo veel het Rijks-bestuur is. over 1862; 4°. bcgrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1862; 5°. voorstel tot onderhandsche verpachting van het gras- gewas van het Tienhovensche-kanaal. Aan de H.H. van Tuijl van Zuijlcn. de Koek. Meteler- kamp, Boer, en Pabst, wordt opgedragen het onderzoek van zes adviezen van 11.11. Gedeputeerde Stalen op even zoo vele adressen van gemeentebesturennaar aanleiding van art. 36 der wet op het lager onderwijs; als: tot ondersteuning in de gewone kosten van het lager- onderwijs in de gemeenten Tuil en 't Waal, Maartensdijk, en Loenen; strekkende de advirzen tot afwijzing van het laatste, en tot het verleenen eener janrlijksche tegemoet koming van ƒ500 aan de Ie en van ƒ600 aan de 2e, tot wederopzegging, door het rijk en de provincie ieder voor b. tot subsidie in de kosten van aanbouw of van ver nieuwing en vergrooting der schoollocalen en onderwijzers- woningen in de gemeenten Abcoude-Proostdij, Vrcelaud, en Wilnis. Het advies strekt, om door die gemeenten in de noodige kosten tc doen dragen, respcctivelijk de van f 1500; ƒ3000; en ƒ2400; terwijl door rijk en i,i. l-IA ,I_ii__ pro vincie ieder voor de helft de overige kosten zouden worden gedragen, begroot op 8347, 8742,89, en /7255. Verder worden in handen van verschillende commission gesteld 1°. van de H.H. Boer, Wijers, Menso, Strick van Lin- schoten en van de Pollde rekening en verantwoording van Gedeputeerde Staten wegens de provinciale inkomsten en uitgaven over 1859 2°. van de H.H. Cordes, de Vries, Bastert, van de Poll, en Ram, een nader voorstel tot opheffing van Groot West veen, onder Wilnis, als veenpoldcr; alsmede een nader adres van het veenderij bestuur van Westbroektot wijzi ging van het provinciaal veenreglementbetreffende de uitkeering van renten der consignatie-penningen 3°. van de H.H. van Beeck Calkoen van Reede tot ter Aa, de Vries, van Nooten, en Bastert19 ontwerpen van bijzondere reglementen van de waterschappen: Garsten, Hoeker, Voorburg, Holland. Sticht, BroekzijdschOost- ziidschde Koode molenHoog- en GroenlandDonker- vliet, Oucoophet Honderd, Brcukelerwaard Hooge en Lage weide. Vleuten, Themaat, de Haar, Laag Nieawkoop, en Maarsenbrock 4°. van de H.H. Cordes, H. Verloren van Ilardenbroek van Lockhorst, van Boctselaar van Dubbeldam, en Wijers, 8 gelijke ontwerp-reglemeiiten van de waterschappen: de Bunschoter en Duister uitwatering in zee, Duist-Nieuwe- land. OverzclderJ. Nccrzelderd, de Hond, de Haar, Mid- delwijk, en Klein Vuijlcop; 5°. van de H.H. Cordes, Broers, van Nooten, de Vries, en Basterteen ontwerp-reglement van het waterschap Ztvenhoven, dat in overleg met de Staten van Zuidholland moet worden vastgesteld. Eindelijk zijn ingekomen de presenlie-lijsten der verga deringen van Gedeputeerde Staten welke ter griffie zijn nedergelegd Ier inzage van de leden. Nadat was overgegaan tol het trekken der Afdeelingen, werden gekozen tot Voor zitters derzelve de H.H. van Beeck Calkoen, de Beaufort, en van Bel; tot Undcr-Voorziiters de H.H. Broers, van Boelselaar van Dubbeldam, en Cordes. Tot buitengewoon lid van hetkollegie van Gedeputeerde Staten wordt benoemd de lieer Broers. Niets meer te behandelen zijnde, wordt daarna de ver ten hal? twee ure. zijnde, gadering verdaagd tot Zaturdag 6 Julij des Namiddags AMERSFOORT, 4 July I8C1. liet berigt dat onlangs in verschillende couranten was opgenomenbetrekkelijk eene aanbesteding van bruggen en duikers ten behoeve van den Centraal-Spoorwegwas onjuist. Deze aanbesteding heeft wel plaats gehadmaar voor eene andere spoorweg-maatschappij. In plaats van den lieer Jolioal is thans de Heer Borel door de hoofdaannemers van den Centraal- Spoorweg aangesteld tot hoofd-ingenieur voor den aanleg van dien weg. Hij zal zich eerstdaags naar Amersfoort begeven om op de plaats zelve te onderzoeken, of er gelegenheid bestaat den overtogt over de rivier de Eem te vermijden, en ten zuiden van de stad den weg te leggen. Indien dit mogt gelukkenzou natuurlijk ook het station op eene andere plaats komen, dan vroeger was beraamd, en zouden de belangen van den handel daardoor waarschijnlijk bevorderd worden. Ter Vergadering van de Kiesvereeniajng de Een- dragt van eergister, welke door den heer Mr. ,4. R. van Bel werd gepresideerd, is door den heer F. T. de Charro, Penningmeester, rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar ter tafel gehragt, wordende deze goedgekeurd. Voor de twee aftredende leden des bestuurs, de heeren F. T. de Charro en G. Nieuw- land. die naar het voorschrift des Reglements thans niet herkiesbaar waren, werden gekozen de heeren Dr. D. Burger Jr. en P. Hondius TJzn.die zich deze keuze lieten welgevallen. Daarna werd een gros opgemaakt voor de vijf vacatures in de Ge meenteraad, waaruit in de Vergadering van Zaturdag avond aanstaande vjjf candidateu zullen wordet gekozen. Is een ambtenaar van den burgerlijken stand bevoegd als zoodanig te slaan over acten zijn eigen kind betredende? Deze vraau werd Maandag behan deld hij den lloogen Raad in de zaak van den lieer M. Kerkhof, landbouwer, wethouder en ambte naar van den burgerlijken stand in de gemeente Stoutenburg. Deze lieer had in genoemde betrek king aan zich zeiven gedaan aangifte der geboorte van zijn kind en ook later van het overlijden van dat kind, zonder dat andere personen waren ver schenen orn die aangifte te doen, en had alzoo als ambtenaar van den burgerlijken stand gestaan over acten zijn eigen kiud betreffende. Het 0. M. zag daarin wel geene overtreding van bet Burg. Wetb. of van eenige andere wet, maar meende, dat de handeling in deze strafbaar was krachtens het Koninklijk besluit van 8 Junij 1823, (Staatsblad N". 21). De beweegredenen van dat besluit luiden als volgt: «Overwegende, dat de ambtenaren van den burgerlijken stand, in hunne betrekking als zoodanig, evenzeer als in hunne betrekking van officieren der regterl|jke policie, aan het departe ment van justitie ondergeschikt zijn, en dal het aan de administratieve autoriteiten opgedragen toczigt op het riglig houden der registers van den burgerlijken stand zicb niet verder behoort uit te strekken dan tot de bevoegdheid, om zich ten allen tjjde die registers te doen voorleggen, ten einde zich te verzekeren, dat dezelven zijn bijgehouden, behoorlijk z|jn ingerigt volgens de wet eu in duplo ziju opgesteld, en ten einde de misbruiken, die aft daaromtrent mogten ontwaren, of de bedenkingen, die baar mogten voorkomen, te brengen ter ken- nisse van bet departement, waartoe de zaak behoort; willende voorzien omtrent de bedenkingen, die zicb, met betrekking tol eenige puntenhet stuk van den burgerlijken stand betreffende hebben opgedaan" enz. «hebben besloten en besluiten" enz.; terwijl arL 4 van dat besluit is vao den volgenden inhoud: «De ambleuaren van deo bur gerlijken stand zullen niet vermogen te staan over acten, welke ben zelven, bunne vrouw, ouders of kinderen betreffende; in die gevallen zal door den burgemeester of het hoofd der plaatselijke regering, tot bet ontvangen derzei re. bij eene speciale acte, een andere burgemeester, schepen, assessor, en des noods, een ander lid van den sledelyken of plaat selijken raad moeten worden benoemd." Op grond nu van dat artikel beeft het openbaar mi nisterie den gemelden ambtenaar vervolgd voor het kantongeregt te Amersfoort, ten eiade ter zake voorschreven te worden veroordeeld, ingevolge art 1 der wet van 6 Maart 1818 (Staatsblad n*. 12). De kantonregter heeft echter gemeend, dat het aangehaalde besluit behooreode tot het Wetboek. Napoleon, en te gelijk mei bet wetboek is afge schaft, en derhalve hier niet kon worden toegepast; en dat mitsdien de onderwerpeljjke handelwijze, noch bij het Bnrgerlijk Wetboeknoch bij eenige andere wet is verboden. Van daar ontslag van regtsrervolging. Op het hiervan ingesteld hooger beroep door het Openbaar Ministerie, beeft de arrondissements-reglbank te Amersfoort het vonnis des kantonregters vernietigd en aangenomen, dat meergemeld koninklijk besluit van 1823 niet is afgeschaft, ten minste niet de drie eerste regels van art. 4; en die beslissing was hoofdzakelijk gegrond op de overweging, dat het besluit niet zóózeer kan geacht worden te behooren tot den Code Napoleon, dat het daarmede te geljjk was afgeschaft, en de geïntimeerde alzoo in deze als ambtenaar van den burgerlijken stand had gestaan over acten zijn eigen kind betreffende. De geïnti meerde is op grond van een en ander veroordeeld tot twee geldboeten, elk van ƒ10, en in de kosten. Tegen dit vonnis, gewezen 1 Mei 1.1. heeft de ver oordeelde zich voorzien in cassatie, en zyn door den advocaat Mr. W. A. 't Hooft, nameos den re- quirantaangevoerd de twee volgende middelen van cassatie: I. Schending van arL 103 der Grond wet van 1815, en van art. 1 van het wetboek van Strafvordering en verkeerde toepassing van art. 1 der wet van Maart 1818 (Staatsblad n#. 12). omdat de bepaling van art 4 van bet kon. besluit van 8 Junij 1823 (Staatsblad nn. 21) ab initio nietig is geweest; 1#. als zijnde in strijd met art. 13 der wet van 28 Plat. VIII; 2°. als regelende een punt van stellige burg. wetgeving; II. (Subsi diair). Schending van art. 1 van bet Wetb. van Strafv. en verkeerde toepassing van art 1 der wet van G Maart 1818: 1°. omdat arL 4 van bet kon. besluit van 8 Juny 1823 dour de latere bepaling vaa het Nederl. Rurgerl. Wetb* aangaande de acten van den burgerlijken stand stilzwijgend is afge schaft; 2°. oindat evengenoeind koninkl. besluit, als behoorende tot het wetb. Napoleou in elk gevat door art. 1 der wet van 1G Mei 1829 (Staatsblad no. 33) uitdrukkelijk is afgeschafL Den 13 dezer zal door den heer adv.-gen. Karseboom in deze zaak conclusie worden genomen. Z. M. heeft benoemdbinnen het arrondis sement Amersfoort, ter standplaats de gemeente Soest, tot Notaris, den heer IE. Collard, Candidaat- Notaris te Dreda. Men schryft uit 'sGravenhage d.d. 30 Junij: Sedert de kazernes van de stad z(jn overgegaan aan het R(jk, is de kantine in de dragonderskazerne door andere bewoners betrokken. Vroeger werd do kantine van wege de stad voor hoog geld verhuurd, en de huurder kou hoog geld geveu, aangezien hQ als tapper, een goed deel der tractementsgeldea van den soldaat ontving. Thans is ook de sterke drank uit de kantines der residentie verbannen, en do soldaat kan tegen billijken prjjs koffij, bier, thee; kaas, dergelijke onschadelijke versnaperingen be komen; nu kan de kantinehouder zulke winsten niet behalen, als tappers in den rep nieten, maar bjj behoeft ook geen huur te I en kan dus met eene tamelijke winst tevreden z(jn." Men leest in de Volksvriend van deo 1 Jul»: Zal ik herbalenwat onze hoogepriostoreu Ta

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1