CODBAI vim DIN GS DAG, SO July J86J. Dit Blad veracbijnt tweemaal in da week de» Dingtdagt en Vrijdag|)e Prij» ran het Abonnement il 1,50 in de 3 maandenVan Adrertenliën, I tot 6 regel» 60Onto elke regel meerder 10 Cent», behalve het Zegclregt. Afzonderlijke nummertf 0,10. Brieven franco. Be»tellingen geschieden bij den Uitgever A. U. mm CUeff, te Amersfoort, llureau Amenfoorttche Courant, Singel Wijk E N°. 61, xoomede hij alle Boekhandelaren en Po»t-D»rectcurcn in het Rijk. AMERSFOORT, 29 July 1861. Op Woensdag den 31 July 1861, des namiddags ten dén ure, zal de Raad der gemeente Amersfoort weder eene vergadering houden, waarin de punten van behandeling zijn: 1". Missive van Regenten van het Burger Wees huis aangaande de bezoldiging van de naai- maitres. 2®. Missive van den Heer Commissaris des Konings aangaande het bureau voor den ryks telegraaf, met ontwerp-besluit. 3®. Rekwest van G. J. Schoterinan c. s. tot het erlangen van terrein voor de zwem- en bad- inrigting, met daartoe betrekkeiyk rekwest van den lieer C. Baron Ncpvcu. 4°. Benoeming van twee leden voor de openbare Gezondheidscommissie. li®. Missive van de Centraal-Spoorweg-Maatschap- PÜ, betrekkeiyk de rigting van den weg. Vrijdag I.I., des morgens ten half vyf ure, ontlastte zich boven deze stad en omstreken een hevig onweder, zware donderslagen en een schit terend licht, vergezeld met geweldige stortregens. Welke geruimen tijd aanhielden, gelukkig heeft men hier en in de omstreken van geene ongelukken gehoord. De hooibouw is nagenoeg afgeloopen, het maaijen der rogge heeft een aanvang genomen, bet boekweit staat in vollen bloei en heeft een zeer verrukkelijk gezigt; zoA die gelukkig moge binnen komen dan laat het zich aanzien, dat hij dit jaar een ruim beschot zal opleveren; de ziekte in de •ardappelen bepaalt zich meest tot het loof der Vroege soorten, daar de aardappelen zelve daarvan tot nog toe slechts zeer weinig zijn aangetast. Z. M. heeft op verzoek pensioen verleend aan kapitein II. van Goudoever, van het 2e regement infanterie, van f 1020. Aan de diaconie der Ilerv. gem. te Bunscho ten is door wijlen den Heer A. Mooi gelegateerd "eenderde gedeelte zijner nalatenschap, zynde zuiver 4100alsmede aan de kerken de diaconie aldaar ieder 500 door wijlen de wed. Nagel. L.I. Vrijdag werd in het Park Tivoli te Utrecht de vierde jaarlijksche vergadering der vereeniging van kostschoolhouders in Nederland gehouden. Be halve de huishoudelijke punten, had gedachten- wisseling plaats gevonden over de volgende onder werpen Genieten de jongelieden in de Instituten eene Christelijke opvoeding; en is het ongunstig oordeel, hetwelk in dat opzigt over deze inrichtingen wordt geveld, 'gegrond of ongegrond? Ingeleid door den heer IV. van Loon. Kan men gegronde redenen aanvoeren, waarom zelfs, bekwame theoretische paedagogen weinig ingenomen zyn met Kostscho len? Ingeleid door den heer M. Pruim. De In stituten als huizen van opvoeding. Ingeleid door den heer J. II. Kramers. Het onderwys in 't schryven. Ingeleid door den heer A. M. Kollewijn, Ns. Eenige opmerkingen over het onderwys in de taal kunde. Ingeleid door den heer J. II. Eicliman. Welke is de meest geschikte wyze om de kost leerlingen den Zondag te doen doorbrengen; en wat kan de hoofdonderwijzer doen om zijnen jeugdigen huisgenooten dien dag aangenaam en Bultig te maken? Ingeleid door den heer IV. van Loon. Tot leden van het Bestuur werden herkozen de H.H. Af. Pruim, Pres.; J. II. Kramers, vece-Pres.; A. Af. Kollewijn, Ns., Ie Secr.; G. J. Kapteijn, 2e Secr., en A. Kooiman, Penningmeester. Een vriendschap- pelyke maaltijd eindigde dit voor allen genoegclijk samenzyn. In den avond van 2idezer, omstreeks8 ure, is er brand ontstaan in de fabriek van hoep- en leenhouten van den heer A. C. Vierbergen, te Utrecht, buiten de Tolstecgbarrière, die in den beginne een zeer ernstig aanzien had, doch spoedig, door de aangebragte hulp van de brandweer, werd gebluscht. De byenmarkt aan tie Nieuwe Wey en de Klomp it thans geëindigd. Aan de Nieuwe Weg zyn aan- gtbragt 35 vrachten, bevattende 2139 korven, en ttn de Klomp 11 vrachten, bevattende800korven. Dtpryzen variöcrden van f3,00 tot f5,35. Hoewel deie prijzen vry hoog zijn, was toch de handel Istendig, vermits vele ymkers in het najaar hunne ktrven zeer zuinig hebben opgezet en met den btrdeu winter veel byen hebben verloren, welk deficitdoor slecht zwermen in het voorjaar niet if aangevuld, zoodat zij zich, om met hun gewoon ottal aan het boekweit te komen, op de genoemde Menmarkt ook van Brabandsche byen hebben 'meten voorzien. Biyft het weder gunstig, dan is bél te verwachten, dat er dit jaar een goed gewin van honig zal zijn. Den 22 dezer, des avonds ten 8 ure. werd er alarm geblazen in het Cavaleriekamp by Milligen en 15 minuten na dien tyd waren de troepen onder commando van Z. K. II. den Prins van Oranje op rnarsch naar het Soeringer bosch. Ter handhaving van de policie in de omstre ken van de legerplaats te Milligen, is aldaar ge durende den Kamptijd gestalionneerd geworden eene brigade der ryksveldwacht en als hulpofficier van justitie aldaar de wachtmeester Vink, van het wapen der Koninklyke mardchaussde. Den 15 der volgende maand zal het le, 2e en 4e bataillon van het regement grenadiers en jagers, alsmede du muzijk van gemeld corps, onder kommando van den luitenant-kolonel Beekman, de residentie verlaten en naar de legerplaats te Milligen marscheren, om den 17 aldaar aan te komen. Volgens een gerucht, zou do heer v. Heemstra, minister van binnenlandsche zaken, den heer tnr. A. J. W. baron Sloct vervangen als voorzitter van den raad van toezigt op du spoorwegdiensten. Dingsdag l.l. heeft men te Zutphen een begin gemaakt met de werkzaamheden voor de spoorweg brug over den IJsscl; naar men verneemt moeten de landpijlers met October a. s. zoo ver zijn, dat zy van de vorst niets le vreezen hebben. Vrydag avond en Zaturdag morgen heeft, voor het eerst te Amsterdam, in de grootc kerk der Ned. Israëlictiscbe hoofd-synagoge plaatsgehad de koor-begeleiding, onder directie van den heer A. Berlyn. liet koor-personeel der maatschappy van hel diamantwerkers weezenfonds had daartoe geheel belangloos zyne medewerking verleend. Bij deze gelegenheid werden composition van den heer A. Berlyn en vele andere coinpositiën van dien aard uitgevoerd. De aanwezigendie in grootcn getale waren opgekomen, betoonden zich hoogolyk inge nomen met de juiste uitvoering der stukken en hunne instudering. Men schryft uit Assen: «Een der tot gevan genisstraf veroordeelde Hannovcranen is, door een rijks veldwachter, bijgestaan door drio onbezoldig- den, op Nederlandsch grondgebied gearresteerd; doch onmiddellijk daarna door een 40tal llanno- veranen met geweldpleging tegen de rijks-veldwacht weder verlost.'" De Vecnd. Cl. meldt het volgende: Het voor stel van de elf leden der Groninger provinciale slaten-vergadcring tot opheffing van de verbods bepaling om in de verlaatshuizen herberg of tappcry te houden, heeft zoowel te Groningen als elders in hooge mate de belangstelling van hul algemeen opgewekt. Zoo als gewoonlijk met bepalingen, die in de vrije beroepsuitoefening des burgers ingrypeu plaats vindt, ziet men niet alleen op du zaak <pta talis, daar zy dan niet zelden van ondergeschikt belang is, maar beschouwt haar levens als antece dent voor aanverwante aangelegenheden, b. v. tol huizen aan de openbare wegen, gemeentehuizen ten platten lande, wisselplaatsen voor diligence- diensten enz., en hoe wenschelijk nu ook beperkende bepalingen omtrent het verbruik van sterken drank mogen zijn ziet toch ieder met zekere angstige beklemdheid bepalingen in het leven geroepen of gehandhaafd wanneer zy maar den zweem hebben van ongrondwettigheid. Ook mag hel in dezen tevens niet uit het oog worden verloren, dat de onder- werpelyke bepaling, althans naar het voorloopig schynt. gemakkelijk kan worden ontdoken en geen doel zal treilen, zoo lang men geen kring rondom de verlaten kan aanwijzen, binnen welken het voor velen zoo noodlottige vocht niet mag worden ge schonken. De vorige week heeft te Hoogeveen een meisje, oud ongeveer 11 jaar, getracht door van de wal in het kanaal te springen een einde van haar nog zoo jeugdig leven te maken, welke onbezonnen stap door spoedig aangebragte hulp gelukkig is verydeld geworden, en zy alzoo levend in de woning harer diepbedroefde ouders teruggekeerd is. In de vorige week zeer vroeg in den mor gen heeft binnen de gemeente Ossondrecht hel volgend voorval plaats gehad. De persoon J. J„ sedert eenige dagen aan krankzinnigheid lydende, sprong zyn bed uit. nam een yzereu beitel, maakte die in het vuur van den haard gloeyeud, ging daarmede naar zyne 65jarige huisvrouw en wilde uit haar den duivel verdoven. Do vrouw dit hoo- rende, nam de vlugt. J.J.. die geheel ontkleed was, vervolgde haar. greep haar naby eene arbeiders woning en bragt haar met hel gemeld yzer ver scheidene brandwonden, zoo op hare huilden, hel aangezigt als binnen in den mond, toe. Gelukkig werd de vrouw door den arbeider H. ontzet. Do commandant der brigade koninklyke mardchaussde heeft J. J. op aanzoek van den Burgemeester naar het huis van bewaring (e Bergen op Zoom over- gebragt, ten einde aldaar onder verzorging van den cipier te verbiyven, lot dat door de arrondis- sements-regtbank zal zijn beslist of hy niet naar een krankzinnigengesticht kan worden overgebragL Zyne huisvrouw, hoewel builen gevaar, verkeert in pynlyken toestand. Uil Wcstkapellc wordt van den 22sten gemeld: Ren arbeider, een ongehuwd persoon van 40 jaren, die wegens zyne braafheid en oppassendheid do achting genoot van elk die hem kende, en de steun was van een zeer ongelukkig buisgezin, viel van het hoofd in zee en verdronk. Met den val schynt de ongelukkige zyne bewustheid te hebben verloren; althans hy deed geene de mioste poging om naar een stok of spar te grijpen, die hem lor redding werd toegestoken. Eerst verscheidene uren na het gebeurde heeft meu hein opgevisebt, en naar de oudcrlyke woning gebragt. De ontroostbare ouders en verdere leden der familie betreuren dezen on- herstelbaren slag, terwijl een krankzinnige broeder en eene dergclykc zuster, die ten oenen male on bewust van de ramp blijken te zyn, tot hun last ovcrblyvcn. Men meldt uil's Hertogenbosch van den 24 July: De regter-coinmissaris en de officier van justitie zijn heden morgen naar Tilburg vertrokken, om onderzoek te doen in eene treurige zaak. De heer P., fabrikaat aldaar, moet in drift een stoot aan een zyner werklieden gegeven hebben, waardoor deze achterover op een aanbeeld viel. De man klaagde eenige dagen later en overleed eergisteren, naar incn wil, aan de gevolgen vau dien bekomen stoot. Men verwacht eerstdaags in de residentie eene buitengewone zending uit Tuni9, die door den Bcy belast is met het overbrengen aan Koning Willem III van het grootkruis der familie-orde van Tunis, waarvan de versierselen slecht aan vorsten verleend worden. De zending bestaal uil deu minister vau Marine en eenige andere hooge staatsdienaren van den onderkoning van Tunis. De volgende byzonderheid wordt uit Neun- dorfin het keurvorstendom Hessen medegedeeld. Voor eenige dagen kwam aldaar een gezelschap uit Breinen aan. hetwelk het voornemen had op gevat een reisje door hel Hartsgebergte le maken en vooraf, elk eene kleine som uitleggende, uan die bank le spelen. Dit werd met zoo gelukkig ge volg bekroond, dat binnen korten tyd het spel moest worden gestaakt, dewyi de bank alles had verloren. Do Courrier de Lyon bevat eene advertentie van eene 43jarige damedie van vry zonderliugen inhoud is; zy vraagt nameiyk een echtgenoot en belooft hem een levcu vol genoegens en in ddn woord alles wat een man gelukkig kan maken, be halve kinderen, daar >y eene uitsluitend Platoui- schc liefde eischt. De lieer Bernard te Lyon heeft bij het doorzoe ken van eenige familiepapieren eun manuscript gevonden van Charlotte Corday, dat zy den dag vóór hare in hechtenisneming had geschreven; het is een adresaan het volk. Er bestaan slechts vyf a zes handschriften van haar. J.l. Dingsdag zyn du vlammen weder uitge slagen in een der outzaggeiyk groote kelders op het terrein van den verschrikkelyken brand van Cotton's Wharf. Door de zwaarte van het puin is het verwulfsel van dien kelder gebarsten; verschei dene balen katoen, door de opening neergevallen, werden doortrokken mot olie en talk, on geraakten door de buitengewone hitte van het puin in brand. Drie uren waren cr noodig om de vlammen te stuiten. De dieven trekken van hel tooneel van deu brand zoo veel mogclyk party. Uit Australië is le Londen voor Garibaldi eene prachtige eeresabel ter waarde van 30J pd. sl. ontvangen. Zy is aan den Britschcn gezant (o Turyu gezonden, met Tcrzoek ze aan den generaal te doen loekomeu. Brieven uit St. Petersburg biyven nog steeds een zeer somber tafereel ophangen van de alge- mccne gesteldheid der gemoederen in het Russische rijk. Alle klassen der maatschappy worden er thans bclreerscht door eene opgewondenheid en zekers neerslagtigheiddie ernstige verwikkelingen, bin nen een wolligt kortoren tyd dan men deukt, doen vrcczen. Die gesteldheid wordt in hel leven ge roepen door de emancipatie der boeren. De adelyke grondeigenaren vinden zich gekrenkt en benadeeld cn zenden brieven van adhaesie aan de leden dor Jockey club to Moskou, die weigeren in de bepa lingen der hervormingen, zoo als do regering die wil, te treden, terwyi de boeren tcgon hunne meesters opstaau cn ben beschuldigen, do goede mm

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1