AHERSFOORTSCHE GO OR Alt, M 857. vau DINGS DAG, 6 Augustus J86J Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Di.igsdags en VrijdagsDe Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maandenVan Advertentiën1 tot 6 regels 60 CenU, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zcgelregt. Afzonderlijke nummers, fO. 10. - Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. II. van Cleeff, te Amersfcort, Bureau Amersfoortsclie Courant, Singel Wijk B N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directcnren in het Rijk. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS oea GEMEENTE AMERSFOORT Gezien on Art. 219 der Wet van den 29 Junij 1851 (Saaisblad N°. 85); doen te weten, dat de Mteheulng van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over het Jaar 1860, door hen aan den Gemeenteraad aangeboden, gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, al'" Werkdagen van 10 tot 1 ure, op de Plaatselijke Secretare voor een ieder ter lezing zal liggen en dat men van voor zegde Rekening afschrift kan bekomenlegen betaling der kosten. Amersfoortden I Augustus 1861. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De IIurgemeesler De Secretaris, A. G. W IJ E R S. W. L. SC HELT US. IVoff iets over de Koloniale Oppositie. liet is Italia ongeloofelyk waarlijk, te zien hoe tic koloniale oppositie in de organen van de zoo genaamde liberale pers steeds op hetzelfde aanbeeld slaat, en zich diets maakt, alsof bij voortduring de natie zich door haar zal laten verblinden'an- neer zij zich heesch schreeuwt om te beweren, dat zij onverbiddelijk te velde trekt tegen het monopolie stelsel het nepotisme cn de begunstiging van vrien den cn creaturen iu Indië, om die te doen plaats maken voor vrijheid en gelijkheid van allen, tot welzijn van Indië, van Nederland en 's lands kas. Intusschcn is het thans zoo klaar als de dag, dat zij juist streeft naar monopolie, onderdrukking van den inlander op Java, en berooving van 's lands kas. Reeds uit vreeze voor het drijven en doordrijven van de koloniale oppositie, heeft het Gouvernement bij eene berekening van de Indische baten, welke tot het jaar 1870 te wachten zijn, het batig saldo bereids veel lager geraamd, dan het bij doorslag gedurende de laatste 10 jaren is geweest. Men wil, zeggen van Hoêoell, Duymar van Twist, c. s., en met veel ophef wordt hel door opgenoemde Couranten, als marktschreeuwende hansworsten nagebaauwd, men wil het dwangstelsel dat wil zeggen het cultuurstelsel door den onsterfelijkcn van den Bosch ingevoerd, doen vervangen door vrjjen arbeid. Intusschcn is hel juist het cultuur stelsel, waarbij scheepvaart, handelstand enz. wel vaart genieten en waardoor het Gouvernement in staat wordt gesteld jaar op jaar, millioenen van de Nationale Schuld, wier renten op de Na'ie drukken, uil te delgen. Wat nu willen die heeren ons in de plaats geven Een zoogenaamde vrye arbeidwelk met der daad zal wezen eene dwangcultuurwaarbij de landbouwer aan de tyrannie zijner dorps- of districtshoofden zal worden overgeleverd, ten voordeele van parti culiere ondernemers, namelijk van de oppositie- mannen cn hunne vrienden. Dit is gebleken toen de zoogenaamde vrije tabaks cultuur in Rembang, waarop herhaaldelijk door de oppositie was gewezen, wanneer men wilde be- toogen, dat de vrije cultuur op Java mogelijk was, niets anders was dan schandelijke misleiding, niets anders was dan den draak te steken met de goede trouw en de ligtgeloovigheid der nat.v-. In de zaak van Dekking, den gewezen Resident van Rembang, is dit duidelijk geworden. Is het geene begunstiging van vrienden en familie wanneer, zoo als door dien heer, en buiten bet Gouvernement om, een broeder, zwager, neef met eene tabakslicentie wordt begiftigd? Of is bet geene begunstiging, wanneer b. v. aan een broeder, een gesuspendeerden controleur, een contract of licentie wordt gegeven, dat deze, zonder dat er eenig werk is verrigt, zuiver ƒ25000.zegge vijf en twintig duizend guldens, verkoopt? En waarom was die broeder gesuspendeerd? Hoogstwaarschijnlijk om dergelijke practijken. Al de bijzonderheden van de practyken, door eenige van de heeren te hunnen eigenen voordeele gepleegd, zijn tot heden onbekend, zoodat wclligt ouder de het hardst schreeuwende vrienden en oppositie-mannen hier te lande, in het geheim aandeel hebben in die zoogenoemde vrije cultuur. Ji, vrije cultuur voor de ondernemers cn d« dorps- cn districtshoofden, die met medeweten van den resident, aanzienlijke geschenken ontvingen, om die vrye arbeid aan te moedigen, door het dwingen tot den arbeid, van de landbouwers, die daarvoor niets of weinig genietenterwijl zij door het Gouverncinents-culluurstelsel rcglstreeks begun stigd worden. Eu wat vloeit in 'sRjjks Schatkist tot compen satie van het gemis dut 's lands kas welligt door slinksche praktijken komt te lijden? Vraag het aan de heeren D.,J D. D., D., 0., en zoo tele ande ren, die zich van den arbeid der Javanen, en van hetgeen aan het batig saldo wordt onttrokken, in het vaderland prachtige hötels of villa's doen bou wenop de weelderigste wijze gemeubeld, die door een aanmatigend, trotsch gedrag den cijveren landgenoot een doorn in het oog zijn geworden of gaan worden. AMERSFOORT, 5 Augustus 1861. De in het vorig nummer vermelde matinées musicales en concerten van de Crefelder Capelle spoeden ten einde, en kwijten wij ons van eene aangename taak buide te brengen aan Commissa rissen der Sociëteit Philharmonie, de heeren L. E. Lagcrweij, president, O. Nieuw land, vice-presideDt, M. van Beek en C. Broedelet, penningmeesters, J. G. A. de Jong en B. T. Suijck, secretarissen, die, door hunne welgeslaagde pogingen en het engageren der gemelde hoog verdienstelijke Capelle, aan Amersfoorts ingezetenen en environs-bewoners eene schakel van streelende uren verschaften, in beschaafd genoegen doorgebragt, waaraan allen, die waarde hechten aan de edele toonkunst, aldaar konden deelnemt-n, en waaraan ook werkelijk, ge lijk de eivolle zalen en tuin getuigden, onafzienbare reijn van leden en geïntroduceerden met bunne dames deelnamen. Onder de leiding van den be kwamen kapelmeester Bernhard Molir werden vele uitgelezcne muzijkwerken en stukken uitgevoerd op eene wijze, die den boogslen lof van inuzijk- kenners cn muzijkminnaars mogt verwenen; terwijl eerstgenoemde inzonderheid regt lieten wedervaren aan de veelal vlekkelooze uitvoering van de vele degelijke muzijknummers der programma's, waar onder in de eerste plaats de beroemde Simphonie N*. 2 van L. v. Beethoven (naar wij meenen open lijk nog nooit hier ter stede ten gehoore gebragl) mag worden gerangschikt. De klassieke muzijk, door dilettanten en meesters het meest gehuldigd, vindt, even als de muzijk der toekomst," het zoo fel bestreden product van het scheppiogsgenie van Richard Wagner, in de Crefelder Capelle hare waar dige vertolkster; terwijl mede niet onopgemerkt mag worden gelaten, dat zich daarbij menig goed solist bevindt, gelijk de voornamelijk de uitvoering bewees der Bomanze für die Violine, welke na da verend applaus werd gebisseerd. Het was eene lieve beleefdheid der Capelle de concerten met hel Nederlandsch volkslied aan te vangen en dit gister avond te herhalen. Heden avond heeft hel laatste der aangekondigde concerten plaals. Behalve de reeds in het vorig nummer ge melde troepen zullen te Amersfoort den 16 Augustus aankomen otn aldaar te overnachten de Regements- staf en het 4e bat. van het 7e Regement Infanterie, sterk 21 officieren, 452 minderen en 5 wasch- vrouwen, ten einde den volgenden dag naar het 2e Milligensche Kamp te marcheren. Alsdan zullen ook daarheen vertrekken de 9e kompagnie veld artillerie, te Amersfoort in garnizoen, sterk 7 offi cieren 111 minderen2 waschvrouwen en 76 paarden, waarbij ook een detachement transporttrein. Woensdag zijn te Zwolle aangekomen de H.II. Borel en Mahicls, ingenieurs bij de cenlraal-spoor- wcgmaalschappijvergezeld van een tolk. Die heeren hebben conferentiën niet den commissaris des ko- noings en den hoofdopzichter van den waterstaat in deze provincie gehad, welk een en ander in ver band kan gebragt worden met de spoedige ver wezenlijking der plannen van de centraal-spoorweg- maatschappij. Men schrijft uit Oosterwolde van 30 July: Heden zou alhier in het onder-kiesdistrict Oos terwolde de herstemming plaats hebben van drie leden voor den Raad der gemeente Ooststellingwerf. Te l) ure vergaderde de voorzitter van het stem bureau met de leden van hetzelve in de zaal van den logementhouder Schade, alwaar de herstemming voor het onder-kiesdistrict Oosterwolde zou geschie den. Zoodra de klok negen uur had geslagen, waren er reeds verscheidene kiezers ter bestemder plaats aanwezig, oin hunne stembilletlen in te leveren, doch helaas! er was geen stembus aanwezig zoodat de opgekomen kiezers onvcrrigler zake en zeer misnoegd huiswaarts konden keeren. Daarop hebben de kiezers, de heeren Alle Lnitzens van der Sluis, medicina! doctor te Oosterwolde, Mar- tinus Wassenaar, predikant te Haulerwijk, en Hendrik Linzes de Jong, hoofdonderwijzer te Hau lerwijk (beneden), protest legende stemming inge diend, op grond, dat zij tengevolge van het gemis der stembus niet in de gelegenheid waren, om hunne stemmen uit te brengen. Daarop is 's middags vijf uur het jongste lid van 't stembureau met het proces-verbaal van niet-stemming en stembus-loos! naar 't hoofdkies district Oldeberkoop vertrokken. Men is zeer belangstellend nieuwsgierig, om te vernemen boe deze zaak zal afloopen. In allen gevalle hebben de kiezers een vergeefscbe reis gedaaode slembus beeft dien dag vacanlie gehad; het stembureau beeft den 30Julij 1861 op non-activiteit gestaan, de heeren, waarover her stemd moet wordenhebben langer kiespijn de ge meentekas krijgt een klein oorpeutertje en schade heeft door dit geval geen. Men schrijft nit Heeren veen aan de Steenwij- ker Courant d.d. 28 july: In het logement het Posthuis alhier heeft op gisteren avond eene vechtpartij plaatsgehad, waar bij de Burgemeester is tegenwoordig geweest, die met zóóveel kracht op Napoleon I (welke levens groot mede aldaar tegenwoordig was) werd gewor pen. dat deze daardoor den romp van het lijf verloor. Zeer belangrijke verwondingen hebben er bij dat gevecht echter niet plaats gehad, ofschoon bet anders nog al vrij hevig moet zijn geweest; immers de heer Burg meester heeft zich verpligt gevonden het slagveld .e ruimen, en niet dan na vele aangewende moeite, heeft het der Justitie en Polieie, met medehulp van den Postdirecteur en meer andere geachte ingezetenen mogen gelukken, drie der belhamels in handen te krijgen, die da delijk, doch met veel moeite naar de gevangenis zijn gebragt. Het is weder een gevaarlijke tijd voor de landbouwers, die hun boot niet droog binnen ge haald hebben. In de vorige week werd te Hempens in Friesland eene groote boerenplaats in de asch gelegd ten gevolge van het broeijen van het hooi. Dingsdag morgen heeft diezelfde oorzaak brand doen ontslaan in den hooiberg van den landbouwer li Pelleboer te Oosterholt, naby Kampen. Door spoedig aangebragte hulp heeft men gelukkig de vernieling van twee andere hooibergen en van het woonhuis nog kunnen verhoeden. Intusschen ligt ook in de zen brand eene nieuwe waarschuwing om op den toestand van het hooi een naauwlettend oog te houden. De Süd Deutsche Zlg. meldt uit Lindau, dat men aldaar 22 dezer twee leerjongens uit Munchen 15 a 16 jaren oud, heeft gearresteerd op het oogen- blik, dat zij zich over Zwitserland naar Italië wil den begeven, met het oogmerkom Victor Emanuel en Garibaldi te vermoorden. Zij waren in het be zit van revolvers en van 500 guldens. De beide avonturiers zouden, altons volgens hetzelfde berigt, dat natuurlijk voor rekening van genoemd blad blijft, volstrekt geen geheim hebben gemaakt van hunne plannen en niet den minsten twijfel hebben gekoesterd omtrent den goeden uitslag daarvan. Uit Stettin wordt gemeld, dat de eigenaars der suikerfabrieken aldaar sedert eenigen tijd een vijand bestrijden, die hun een werkelyk groot nadeel loebragt. namelijk de bijen, welke suiker- dieven sedert de laatste tien Jaren in de omstreken der suikerfabrieken zich tneer dan twiniigvoudig vermenigvuldigd hadden. Die slrijd wordt volgen der .vijs gevoerd. Zoodra een genoegzaam aantal bijen eene fabriek is binnengevlogen, worden alle deuren en vensters zorgvuldig gesloten. Voor een der vensters, en wel het helderste, werwaarts de bijen bij voorkeur vliegen, wordt een groot vat met beet water geplaatst, waarmede de bijen be spoten worden, zoodat zij in het vat neêrtuimelen; zij worden met emmers daaruit geschept en in suikerpanueu uitgekookt. Jaarlijks moeten op die wijze ongeveer 11,000,000 bijen gevangen en ge dood zijn, en de waarde der hoeveelheid suiker, door de uilkoking dezer gevleugelde dieven ge restitueerd, 300 thaier bedragen, zijnde echter nog gecu vierde of vijfde deel van de schade, door hunne rooverjjen le weeg gebragt. De lieer Gaulier, voormalig leeraar aan het collegie Sainte-Barbe te Parijs, thans leermees ter der zonen van den hertog van Nemours, ver scheen dezer dagen voor de Parysche regtbank, als aangeklaagd van het feit, dat hij de brochure van den hertog van Aumale, Brief over de geschie denis van Frankrijk, zou hebben verspreid. De regtbank heeft, na de door advocaat Dufaure voor gedragen verdediging te hebben gehoord, het vol gende vonnis gewezen: «De regtbank, overwe gende dat den 21 Juuij wel is waar in den koffer van den lieer Gautier, toen by van Engeland kwam, zyn gevouden en in beslag genomen drie exem plaren van bet geschrift, getiteldBrief over de geschiedenis van Frankrijk, doch dat bet niet ge noegzaam blykt dal hij die exemplaren bjj zich had en in Frankryk bragt met bet doel om ze te verspreiden, ontslaat hem van alle regtsvervolging

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1