AMERSFOORTSGHE COURANT, J& 859. van DINGSDAG, 33 Augustus 386. Dit Dlad verschijnt tweemaal in de week des Dingsdagt en Vrijdag».De Prijs van het Abonnement is f 1,50 in de 3 maandenVan Advertentiën1 tol 6 regels 60 Cents elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zcgclrcgt. Afzonderlijke nummert, fO, 10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. II. van Cleeff, te Amersfoort, Bureau A net tfoor Uc he Courant, Singel Wijk E N°. (H zoomede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Directcnren in het Rijk. REKENING der GEMEENTE AMEItSPOOllT, over het dienstjaar 1860. ONTVANGSTEN. Batig slot der rekening van 1838 Grondbelasting Personele belasting Hoofdelijke omslag Hondenbelasting Achterstand hoofdelijke omslag en hondenbelasting Geslagt Gedistilleerd Turf en Steenkolen Wijn Sluisgeld Vuur-, haven- en tongeld Waagloon Jaarmarkt Keurloon van het vlecsch Begrafenisregten Leges ter Secretarie Werven Huur van buizen •7 landerijen Scheepstimmerwerf Andere baten en opkomstensprui tende uil voorwerpen in eigendom aan de Gemeente behoorende Verkoop van iioomen Geldlecningen Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten Buitengewone ontvangsten f 7590.10 2471.39 5491.125 20731.63s 4l 3.33 s 968.28s 3350.55s 23320.88s 5417.64 2038.42 143.63 6652.58 282.48s 83.60 149.95 821.50 66.15 72.90 615.45 5613.75 394.56 964.7.3 s 1835.50 10000.— 7519.23 1057.77 Totaal df.r Ontvangsten. ƒ108673.24 UITGAVEN. Bestuur der Gemeente Gemeente-inkomsten. Medische Politie Plaatselijke Maten cn Gewigten Scheepstimmerwerf Openbare wegen, werken en inrig- tingen Aanleg en onderhoud van Gemeente- eigendommen Lasten Nijverheid Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Armwezen Renten en aflossingen van aangegane geld leeningen Pensioenen en gratificatiën. Schutterij Andere uitgaven niet onder de vorigen begrepen Onvoorziene uitgaven f 9393.91 7629.26 648.90 10460.72s 28.05 663.39 17222.93 Totaal deii Uitgaven. Batig slot f 12282.97. 16332.22s 1180.60s 141.90 4382.20 18529.93s 960.— 447.— 1593.11 5701.19s 1154.91s J f 96390,27 AMERSFOORT12 Augustus 1861. Behalve de reeds vroeger vermelde troepen zullen nog op den 15 Augustus te Amersfoort aankomen om aldaar nachtkwartier te houden de tirailleur kompaguie van het 4e bat. 8e reg. infanterie, sterk 3 officieren, 92 onder-officieren eu mauschap- pen en 1 waschvrouw. De laatste transporten kampements-effecten bestemd voor de tweede trocpen-vereeniging bij Milligen zijn uit Amersfoort met den artillerie- transporttrein vertrokken als volgt: op 8 Augustus 4 transportwagens onder geleide van eenen wacht meester; den 9 Augustus 16 dito's ander geleide van den le luit. der artillerie Luycken Glashorst en den 10 Augustus 4 dito's onder geleide van eenen wachtmeester; zijnde de onder-intendant der 2e klasse Hamming, die belast was met de ontsche ping en expeditie dier effecten, gister naar de legerplaats bij Milligen vertrokken. Bij de godsdienstoefening der Hervormden in de legerplaats bij Millig n op Zondag 18 Augustus zullen de gezangen bestaan uit Gezang 2, vers 1 cn 5, en Psalm 84, vers 6. Sedert de laatste bekendmaking is bij de commissie voor de noodlijdenden op Java, te'sGr..- venhage gevestigdonder de leiding van Z. II. Bernhard, hertog van Saxen-Weimar, nog ontvangen: van den burgemeester van Hengelo, als opbrengst van eene aldaar gehouden collecte, ƒ293,99; van de commissie te Utrecht, f 20, waardoor van de zelve ontvangen is f 10,584; van de commisïL' te Uejft, wegens de aldaar te houden loleij), voor tweede en derde storting ƒ3000. Door deze bijdra gen is de commissie in staat gesteld geworden wener ƒ3600 naar Java over te makenzoodat thans in het geheel geremitteerd is de aanzienlijke som van f 65,400. Het voorloopig verlag van de overweging in de afdeeling betrekkelijk de volgende onderwerpen is thans bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal verschenen, als: beheer der gelden bestemd voor denaaoleg van Staats-Spoorwegen en begrooting van uitgaven voor den aanleg van Staats-Spoorwegen 1860 en 1861. Ecnige leden hebben zich beklaagd, dat de be- grootingea zoo laat zijn ingediend, dat het bijna onmogelijk was geworden om deswegens, gedurende de tegenwoordige zitting, tot eene beslissing te komen, en dat in deze geenzins van eene wensohe- ljjke voortvarenheid was gebleken. Verscheidene leden hebben zich verklaard tegen het beginseloin de rekening van den aanleg der spoorwegen van die der andere staatsuitgaven af gescheiden te houden, en hebben daarin de instel ling van een spoorweg-fonds meenen le bespeuren. Vele andere leden hebben dit begins:! goedgekeurd opdat al hetgeen eenmaal voor dien aanleg was aangewezen ook uitsluitend daarvoor zou worden besteed. Verscheidene leden hebben, nu de hoofdrigting der spoor weglijnen bij de wet bepaald is, den da- dclijken aankoop van grond lot dat einde, zonder nog tot de voordragt van eene onteigenings wet te besluiten, afgekeurd, als naar bun inzien in strijd met den geest en met de letter van deze weten ook het belang der schatkist. Verscheidene anderen hebben echter geenzins daarmede ingestemd, ver mits al de hoofdlijnenmet uitzondering alleen van de Noord-llollandschc, zijn aangewezen, en men daarop niet terug kan komen, zonder een noodlolligen strijd over plaatselijke belangen uit te lokken. Overigens hebben de leden een tal van vragen gedaan, omtrent de exploitatie, de bruggeude aansluitingen, gemeenschappelijke stations, enz., waarop het antwoord der Regering belangstellend wordt te gemoet gezien. De Commissaris des Konings in de provincie Zeeland heeft bekend gemaakt, dat de varkensziekte, welke daar en elders zicli vertoont, en die door den provincialen veearts le kl. op het eiland Wal cheren van nabjj is gadegeslagen, volgens diens daartoe betrekkelijk berigt, duidelijk de kenmerken van typhus draagt, en veelal doodelijke gevolgen heeft; dat eene geneeskundige behandeling eener ziekte, zoo snel in baren loop als ucze, bij eene zoo lastige als onhandelbare diersoort, slechts zeld zaam goede uitkomsten kan hebben, doch dat meer vrucht te verwachten is van eene voorbehoe dende geneeswijze, daarin bestaande, dat aan de nog schijnbaar gezonde varkens eenige afvoerende zouten onder het voeder worden toegediend. De provinciale veearts voormeld beveelt daarbij als leefregelkundige voorschrifteu aan: geene te sterke voedering of zwaar tc verlereu spijs, luchtige hok ken, zuivere drooge ligging; het afborstelen en begieten met koud water, het gebruik van zure melk. onrijp ooft eaz., en vooral de onmiddellijke afzondering van de schijnbaar gezonde dieren bij het ontstaan der ziekte. Eindelijk wordt er nadruk kelijk op gewezen, dat het vleesch, afkomstig van geslagte varkens, bij welke teekeus der ziekte ont dekt worden, spoedig tot bederf overgaat en voor de gezondheid der gebruikers schadelijk moet wor den geacht. Dezer dagen deelde de Indcpendance Beige ee.i schrijven mede van zijn Haagscben correspon dent. waarin deze gewaagde «van een volslagen ommekeer, die zich bij de Katholijken van Neder land vertoonde met betrekking tot de ijj lelijke magt van den Paus." De zaak van Morlara, de kloosterkwestie en vooral de ergernissen, welke de Katholijke geestelijkheid in de laatste jaren gegeven heeft, zouden, volgens dien correspondent, aan velen der verlichte Katho lijken de oogen geopend hebben, zoodat de mees- ten hunner thans volkomen onverschillig zullen blijven, als de vrede der wereld kan worden ver zekerd ten koste van het wereldlijk gezag des Pjusen. De heer Dommer van Poldersveldt, lid van de Tweede Kamer der staten-generaalverontwaardigd over den smaad, die hem en zijne Nederlandsche geloofsgenooten door den correspondent van het Brusselsche dagblad werd aangedaanheeft gemeend opinljjk te moeten protesteren tegen die bewerm- geu, die hij leugenachtig noemt. Hij verklaart in eenige Belgische dagbladen (de Indépendanre had ge weigerd zijn protest op tc nemen), «dat de Katho lijken van Nederland zich meer en meer hechten aan het vereerd opperhoofd hunner heilige kerk" ea dat, zoo men eenmaal olfers mogt vragen tot be wijs hunner verknochtheid aan de kerk, de meer derheid der Nederlandsche Katholijken blijken zou niet ontaard te zijn. Uit Berlijn wordt gemeld, dat eene afzonder lijke commissie van deskundigen is benoemd, be last met liet onderzoek van den invloed, dien de nieuwe uitvindingen in het krijgswezen, inzonder heid met betrekking tot de vuurwapenen, moeten worden geacht te kunnen uitoefenen op de weer baarheid der Pruissische vestiagen, en de verbete ring, welke dien ten gevolge bij deze versterkte plaatsen zouden worden vereischt. Voir Ehrenbreit- stein eu Coblenz is men met dit onderzoek reeds eenigermate gevorderd. Ten aanzien van de groote wapenplaatsen, als Keulen, Maagdeburg, Dantzig. Stettin, cn ook de nog in aanbouw zijnde vesting werken van Koningsbergen, wordt hel voor zeker gehouden, dat ten gevolge van het toenemen van de fabrieknijrerheiJ in deze sleden, zij er als het ware door worden overvleugeld, en dat de werken niet meer voldoende zijn ter bescherming eu ver dediging van datgeen, waartoe zij oorspronkeHjk zijn aangelegd. Men zal zich gemakkelijk een denkbeeld van den kolossalen wijnhandel te Birdeaui kunnen vor men, wanneer men nagaat, dat de kurkmakers aldaar en in de omstreken jaarlijks 100 millioen kurken aflereren, die eene waarde vau nagenoeg een millioen francs hebben. Te Hamburg werd voor eenige dagen iemand streng bij zijn woord gehouden. Baron Merck, zoo verhaalt men, werd door den oud-Luilenant St. Nanue aangesprokenom bijdragen voor eeno Duilsche vloot. De Baron bestreed met heftigheid het nuttige dezer bijdragen, en liet zich eindelijk ontvallen: ik verwed 103,003 thaler tegen 3 pfen- nige, dat er niets zal komen van de zaak, welke gij bebt aangevangen." «Ik neem de weddingschap aan, antwoordde de officier en begaf zich onmid- deiijk naar een notaris, deponeerde zijne 3 pfen- nigeen liet onverwijld den Baron dagvaarden, om de uitgeloofde 100,000 thaler mede te deponeren. Hij hoopt name ijk de weddingschap te winnen, ca wil alsdan de winst niet ten eigen behoeve maar voor de Duilsche vloot doen strekken. De Morning Post bewijs eene dienst aan de Noorderparlij, met de inededeeling vau eene rede deu vice-president van het Zuiden, Stephens, in Collega Green te Augusta gehouden. Het slot daar van verdient door allen die belang stellen in de sla ven kwestie gelezen te worden. Hoe hemelsbreed die gevoelens met die der Engelschen, en vaa allen welke geen voorstanders van slavernij zijn, verschillen, blijkt uit bet volgende: Dit is een fanatieke oorlog (zoo spreekt Stephens), en overal waar hel fanatisme de overhand op de rede behoudt valt niets te berekenen. Dit is een oorlog tegen de zedelijkheid in den rollen zin van het woord. In de eerste plaats strijden velen daarin als in een kruislogt, om, zoo als het heet, den locstand van een gedeelte onzer bevolking te ver beteren. Zij voeren een kruistogt om de dingen beter te maken dan zij door deu Schepper werden gewrocht, of om datgene op gelijken voet te plaat sen, wat de Schepper op ongelijken voet stelde. Hel is eei.s goddeloosheid, en daaruit ontspruit voor een groot gedeelte het fanatisme van den krijg. Indien dal volk (de noorderpartij) ons morgen over stelpte, dan zou het even zoo handelen alssommi- geu hunner, uaar men zeg» (ik wil het gerucht niet bevestigen eu niet weerspreken), in Virginia doen, alwaar zij de zwarten vangen om ze op Kuba te verkoopen. Doch een ding is zeker, dat zij evenmin hunne fanatieke beginselen ten uitvoer kunnen brengen als dat zij den loop der Savannah naar het gebergte kunnen doen terugkeeron; want de groo'.e Schepperde Regeerder van hemel en aarde, Hij die den mensehen schiep en hun eene gedaante gaf, maakte den een minder dan den ander zoo lal da ten van den ander verschilt, gelijk de eene ster van de andere Die fanatieke meewarigheid van het noorden zil den Neger evenmin den blanke gelijk doen zijn als den Ethiopiër zijne huid of den luipaard zijne vlakken doen veranderen." Met zulke gevoelens te sympathiseren ij voor zeker buitengewoon vereerend. Hoe moeten die vau den presided! zeiven zijn. als de vice-president zoo spreekt, en wel voor 3330 personen, waarvan het grootste gedeelte uit da nes bestond! Uil Greleld wordt gemeld: Een paard werd door een dollen hond gebeten; men sloeg den hond dood, doch gaf geen acht op de wonde van het paard. Na negen dagcu werd "echter het paard

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1