COURANT, p c.) ÜiL J vau DJNGSDAG, A February J86£^ Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Dingsdags en Vrijdags. De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advei tentié'n, 1 tot 6 regels 60 Cent» elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelrcgt. Afzonderlijke nummers, ƒ0,10. Brieven franeo. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. 11. tan te Amersfoort, Bureau Amers/oortsche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede hij alle Boekhandelaren en Post-Dircctcuren in het Rijk. KENNISGEVING. DE BURGEMEESTER van AMERSFOORT Gelet op art. 7 der Wat van 4 Julij 1830 Staats j' blad N°. 37), regelende het Kiesregt; Noodigt de inwoners dezer gemeente uit, om, zoo zy elders in de Rijks directe belastingen zijn aangeslagen over het loopendc dienstjaar, daarvan vóór den 15 dezer maand te doen blijken door j overlegging van de Aanslagbiljetten ter Plaatselijke Secretarie, waartoe hun alle werkdagen van 10 tot 1 ure de gelegenheid zal zijn opengesteld. Amersfoort, den 3 Februarij 1862. De Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS. Het gloeijend~liberaal Ministerie en de verkiezing1 te Rotterdam. Een gloeyend-Iiberaal Ministerie, wat zijne hoofd acteurs betreft, is eindelijk op bet staatstooneel verschenen. De ultra-liberale partij, dat is de partij die hollend vooruit wil, zonder er op te letten, dat bedaarde, gematigde vooruitgang, de eenigst doel- trelfende vooruitgang is,die partij kraait thans Victoria. Haar aanvoerder de heer Thorbecke en zijne lievelings-discipelen de heeren Olivier cn Bels zijn titularissen der gewigtigste portefeuilles geworden. Thans zal het baantjes voor de vrienden geven. Rotterdam cn de Nieuwe Rollerd. Ct. treden van nu af aan op den voorgronden Amsterdam treedt op den achtergrond. De Nieuwe Rollerd. Ct. zal van uu af aan hare A msterdamsche zusters geheel over vleugelen. Hare mannen zijn thans Ministers ge worden. Voor haar dus de lekkerste kluifjes. 0, Handelsblad! wat hebt gij u bij den neus laten nemen, door een Thorbeckiaansch Ministerie te bevorderen! Gij hebt het Trojaansche paard in uwe veste gehaald. Allerlei praatjes en redeneringen, zoowel in de Couranten als elders, omtrent de personen en de politiek der ieuwe Ministers zijn thans aai^de orde van den dag. 't Is om er naar van te worden. En ook menig glas wijnmet bisschop-nectar vermengd, wordt op het lang leven of op den spoedigen dood van het Thorbeckiaansch Ministerie gedronken. Onzerzijds zuüca wij de nieuwe Ministers niet bespreken, voor en aleer zij iverk zullen hebben geleverd, om alsdan allengskens de rekening te kunnen opmaken, of zij beter werk honden leveren dan het Ministerie van Uecmslra-Godefroidat naar den zin van Z. M. den Koning en het Nederlandsche Volk was, maar helaas! niet genoeg liberale spron gen maakte naar den zin der ultra's, die in de Tweede Kamer uitmaken het kleine lioopken. Dat kleine hoopken ultra's kan nu naar hartelust de directie voerenedochwaarom namen de woelige heeren tan Hoëvell en van der Linden geene porte feuilles? Wij hebben dat eens aan een geleerde gevraagd en deze repliceerde: Wat zullen de heeren Thor becke, Olivier en Bels kunnen uitvoeren, als zij onder de Kamerleden geene adjudanten hebben?" Men ziet toch zonderlinge dingen in Nederland gebeuren, liet rijk der practische mannen wordt vervangen door dat der theoreticussen. Wel bekome het ons! Eenige nieuwe verkiezingen zullen nu ook voor de Tweede Kamer plaats vinden. Zoo zal b. v. te Rotterdam een tweetal moeten gekozen worden ter vervangiug der heeren Olivier en Bels. (Tusschen twee haakjes, het was nog gansch zoo dom niet van den heer Bets, om van de Zuidhlaak naar 's llage te verhuizen en aldus digter aan het vuur te komen, opdat hij zich. gelijk nu, dcö te eerder en beter kan warmen.) Aldaar zullen stellig thans weder twee heelc liberalen gekozen worden. Wie zullen dat zijn? Wij vermoeden dat een der twee, die daartoe het meest kans hebben, is de lieer L. Pincoffs, een jeugdig ultra-liberaallid der Prov. Staten van Zuid-Holland* en van den Rotter- damschen Gemeenteraad, buitengewoon geprotégeerd door de kiesvereeniging Orde en de pennehelden der Nieuwe Rollerd. Courant. Voorwaar, geen ge ringe dommekrachten! Dit ons vermoeden wordt gewettigddoordien de kiesvereeniging Orde. en de mannen der Nieuwe Rollerd. Courant, die in Rotterdam den baas spelen reeds vroeger den heer L. Pincoffs tot lid dei- Tweede Kamer wilden maken, doch voorgevende liever eerst den heer Olivier en vervolgens den lieer Bels aldaar te doen zitting nemen, en uit hoofde van andere zijner ons bekende reden, werd dit destijds uitgesteld Het zal ons dus niet verwonderen, als eerstdaags zijne proclamatie lot candidaat voor het lidmaat schap der Tweede Kamer door de kiesvereeniging Orde plaats heeft cn deze met eigenaardige warmte door de Nieuwe Rollerd. Cour. wordt ondersteund. Geschiedt dal, dan zullen wij weder een woordje spreken. AMERSFOORT. 3 Februarjj 18G2. Bij besluit van den 31 January gedag teekend heeft Z. M. goedgevondenaan den lieer Mr. S. Baron van Heemstraop het daartoe door hem gedaan verzoekeen eervol ontslag te verleenen als Minister van Binnenlandscbe Zakea met in gang van 1 Februarij 1802onder dankbetuiging voor de vele aan Z. M. en den lande bewezene ge- wigtige dienstenmet het voorschreven tydstip tot Minister van Binnenlandse!»; Zaken te benoemen den heer rnr. J. R. Thorbecke, lid van de Tweede Kamer der Stalen-Generaalmet het voormeld tyd stip den heer Mr. S. Baron van Heemstra te be noemen tot Minister van Slaat. Bij een ander besluit, van dezelfde dagteeke- ningheeft Z. M. goedgevonden 1°. het verzoek van jhr. W. J. G. Ridder Huijssen van Kaltendijke, om ontslag als Minister van Marine, niet aan te nemen 2°. met ingang van 1 Februarij 1862, opliet daartoe door hein gedaan verzoekeervol ontslag te verleenen aan jhr. Mr. J. G. 11. van Tets van Goudriaanals Minister van Financiën aan Mr. M. P. II. Sirensals Minister voor de zaken der Roomsch-Catholieke eeredienst, tevens tijdelijk belast met de waarneming van het departement van Buiten- landsche Zaken; aan jhr. E. A. O. de Casembroot als Minister van OorlogMr. M. II. Godefroials Minister van Justitie; aan Mr. J. Loudon, als Minister van Koloniën, onder dankbetuiging voor de vele door hen aan Z. M. cn den lande bewezene gewigtige diensten 3°. met ingang van 1 Februarij te benoemen, tot Minister van Finantica, den heer G. II. Betz, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generrallot Minister van Oorlogden heer J. W. Blankenko lonel der artillerie, Directeur der artillerie-, stapel en constructie-magazijnen te Delft; tot Minister van Justitie den heer Mr, N. Olivierlid van de Tweede Kamer der Slaten-Generaaltot Minister van Kolo niën, den heer G. II. Uhlenbeck, Oost-Indisch hoofd ambtenaar laatstelijk Directeur der burgerlijke openbare werken in Nederlandsch Indië. 4°. de lijdelijke waarneming van het departe ment van Buitenlandsche Zaken op te dragen aan jhr. Mr. A. J. L. Baron Slatenusbuitengewoon Ge zant en gevolmagligd Minister bij het Hof van Hannover en bij de Hanzesteden 5°. mede niet aan te nemen het verzoek van den heer Mr. J. A. JollesMinister voor de zaken der Hervormde en andere eerediensten, en hem te belasten met het beheer van het tijdelijk in stand gehouden departement voor de zaken der Hervorm de en andere eerediensten «6". te benoemen tot minister voor het beheer van het tijdelijk in stand gehouden departement voor de zaken der Roomsch-Catholieke eeredienst den heer Mr. K. A. Meeussen, lid van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal." Nog heeft Z. M. bij een besluit van dezelfde dagteekening, op hel daartoe door hem gedaan verzoekaan Jhr. Mr. F. L. W. de Koek eervol ontslag verleend als secretaris van den raad van Ministers, onder dankbetuiging voor de door hem in gezegde betrekking bewezene diensten. Eindelijk heeft Z. M. bij besluit van dezelfde dagteekeningtot kommandeur der orde van den Nederlandsen Leeuw benoemd den heer Mr. M. P H. Sirenslaatstelijk Minister voor de zaken der Roomsch-Catholieke eeredienst." De Staats-Courant behelst de volgende be kendmaking van het Ministerie van Binuculandschë Zaken: Vermits gebleken isdat het meerendeel der afzenders van telegrammen nog onbekend is met de op den 1 Jan. 1862 in werking gekomen be paling, volgens welke de kosten van bezorging builen de telegraaflijnen door de post of door bodenuelke vroeger onvoorwaar Jelyk door den afzender moesten worden voldaandoor hem ook voor rekening van den geadresseerde kunnen worden gelatenzoo wordt Logs dezen weg de aandacht van bet algemeen daarop gevestigd. Verlangt de afzender dc kosten dier bezorging te betalen, zoo worden hem voor de overbrenging per post en voor die per bode over een afstand van hoogstens 13 Ned. myleri de bij het reglement voor de binnenlandsche dienst bepaalde vaste som men in rekening gebragt, welke, onafhankelijk van den afstand, ƒ0,20 a 1 bedragen. Laat de afzender de kosten voor rekening van den geadresseerde.' zoo betaalt deze bij postverzending het port en aanteckengelden bij bezorging per bode het bedrag van het loon dat deze ontvangt, en dus, naar gelang vau den afstand, hooger of lager dan do vaste som van f\ wordt berekend. De bezorging van een telegram per bode van 's Gravenhage naar Rijswyk kostingevolge het bovenstaande, den afzender ƒ1, den geadresseerde in den regel ƒ0,50voor bezorging per bode van Helmond naar Veghel moet de afzender de vaste som van ƒ1, de geadresseerde onder gewone omstandigheden ƒ1,50 betalen. «De telegraaf beambten zyn aangeschreven, by de aanneming van ieder telegram den afzender op zijne bevoegdheid ten deze te wijzen." Het Provinciaal Geregtshof in Noord-Brabant heeft thans uitspraak gedaan in de zaak van de van brandstichtiug beschuldigde gebroeders Moll. De president sprak over den oudsteuGerrit Luik Moll, de doodstraf uit, te volvoeren binnen die staden wenschte dat de jongsteJan Moll onmiddellijk in vrijheid zou worden gesteldwaar tegen zich echter de procureur-generaal verzette. Algemeen is mea nieuwsgierig ntiar den uitslag. De Regtbank te Zwolle heeft vonnis gewezen in de bekende zaak van J. G., landbouwer te Nieuw- leusen, die op 1 Nov. 1.1. aan den boterkooper Raedk te Zwolle, een vat inel boter heeft verkocht en afgeleverd, welke boter was vervalscht met eene hoeveelheid van drie Ned. ponden water. De Regtbank heeft den beklaagde schuldig ver klaard aan het bedriegen van een kooper in de soort van de waar, en te dier zake veroordeeld tot de straf van eenzame opsluiting voor den tijd van drie maanden, in eene boete van 25 met verbeurd verklaring van de waarde van het achtste vat boter waarmede het wanbedrijf is gepleegd en eindelijk in de kosten van het proces. Uit Zalt-Bouime! werd eenige dagen geleden gemelddat door de agenten van policie bij som mige broodbakkers eenige brooden, die te ligt warenin beslag genomen zijn. Deze teleurstelling hebben de heeren bakkers zich weten te vergoeden. Zij hebben, ofschoon de prijzen van de tarwe niet van dien aard zynechter kunnen goedvinden 't Ned. pond tarwebrood twee centen te verhoogen. Het ware intusschen te wensohen dat de bewo ners dezer stad zich tot het Bestuur wendden met het verzoei om voortaan weder de prijzen van 't brood te bepalen. Door dezen maatregel zal voorzeker 't zoo hatelijke eigenbelang cn de eigen dunkelijke handelingen voorgekomen worden welke vooral drukken op groote huisgezinnen en den schamelen handwerksman, aan wie dat voortbreng sel, als 't meest gebruikt wordende voedingsmid del strekt. Politieke Revue. Dc Italiaansche kwestie zal hoogstwaarschijnlijk meer op den voorgrond treden. Keizer Napoleon tochliet onlangs door zyn gezant den Paus nog eens ernstig onderhouden over de wenschelijkheid van eene schikking met Sardinië, maar vergeefs. Pius antwoordde; «ik zal afwachten wat er geschiedt laat de gebeurte nissen den vrijen loopl" maar Antonelli was niet zoo onderworpen. Hij zeidc«de Paus mag geen duim breed gronds afstaan en het Heilig Collegie heeft evenmin daartoe de bevoegdheid. Do erfgrond van St. Peter, beiioort aan dc Kerk. En onderhan delen met hendie de kerk beroofdenNooit." Dc Fransche gezant begreep dat Antonelliwcl- ligt in driftte veel zeidc en wilde hem eene ach- terdeur openen. Spreek er nog eens over met den Paus" zeide hij «en geef mij dan een bepaald antwoord." Antonelli durfde dat verzoek niet wei geren deed het en bragt toen het besluit van Pius, luidende: «in minnelijke stichting treden met onzen vijand Victor Emmanuel? Nooit!" Keizer Napoleon IH. die door de pers veel har de woorden over zjjoe weifelende politiek, wat Italië betreftinoet hoorenheeft die weigering van den Paus jopcubaar gemaakt en Italië weet nu. boe rijp! de kwestie i3 voor eene vriendschap pelijke oplossing. Spoedig zullen wjj hooren wat Garribaldi daarvuu zegt en hoe het door de Itali aansche Patriotten zal worden opgenomen, dat 'vci.'cr Napoleon III aan Koning Victor Emmanuel

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1