m I AIBRSFOORTSCHE 01 Bil tftii DÏNGSDAG, v web/- é8 February J862. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Dingsdags en Vrijdagi. De Prijs vsn het Abonnement is ƒ1,50 in de 8 maanden. Van Advertenties, 1 tot 6 regel» GO Cent» elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt.— Afzonderlijke nummers, f0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. tam CU*ff, te Amersfoort, Ilurean AmersfoorUeke Courant, Singel Wijk E N». 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directcuren in bet Bijk. AMERSFOORT, 17 Februarij 1862. De Provinciale Utrechlsclic Courant van heden, Maandag 17 Februarij 2e pagina2e kolombe- helst de volgende regels: En hadden wij geéne tollerantie Zelfs een besneden Minister die heel snedig voor den dag kon komen. En verlangden de Joden nog meer? die hebben opperrabijnen zonder onderrabbijnen besnijders en beestensnijders bij de vleeten een seminarie. Waarom moest het vorig Ministerie dus weg Wij laten aan elk weldenkend Nederlander over te beoordeelenof het geen laagheid isop die wijze in eene Courant, die aanspraak op fatsoenlijk maaktte schrijven Op die wjjze te spreken van een manvan een afgetreden Ministergeacht door Z. M. den Koning en gansch het Volk schetst dat geen karakterloosheid Meer dan 200,000 trou we ingezetenen van Nederlandwaaronder een aantaldie door kunde en handelsgeest uitblinken, in hunne godsdienstige begrippen op die wjjze aan te randen, bljjki daaruit niet de zelfverlaging van heindie dat in zijn blad opnain Wij bepalen ons lot liet bovenstaande, doch bij eventuëele herhaling van dergelijke schimptaal zal eene scherpe wedervergelding worden genomen door de overname van het berigt uil Middelburg in het N. Dagblad van 's Gravenhage van 3 De cember 1861. waarbjj door ons de noodige ons bekende daadzaken en illustration zullen worden gevoegd en zeker zullen strekken tot slichting «an den Uilgever Bosch die daarbij naaste betrekking heeft en zich zeer veel moeite heeft gegeven bjj Redactiën van Courantenom deze Ie verzoeken niets nopens de bellekseljjke aangelegenheid, in het l). v. 's llage vermeld, op te nemen. De aan- gelegenheid, die nog bij het Prov. Gereglshof van Zeeland wordt behandeld, is ons geheel gemeld. Op Dingsdag den 18 Februarij 1862, des na middags ien één ure. zal de Raad der gemeente Amersfoort eene VERGADERING houden, waarin de punten van behandeling zjjn: 1Kohier van den hoofdelijken omslagdienst 1862. 2". Beraadslagingen over het al- of niet aanbe steden van het uitdiepen der stads grachten. 3". Benoeming van eene regentes voor hel Burger- Weeshuis. 4". Benoeming tan eenen Commies der plaatse lijke belastingen. 5°. Benoeming van eenen hulponderwijzer ;[aan de openbare armenschool. De Minister van Justitie heeft den 16 dezer besloten, dat aan de rijksveldwachters nog zal worden uitgereikt, een zwart lederen tasch, ter bewaring van hun zakboekje, geregtelijke stukken en exploited of verdere papieren, benevens een ransel. Ons leger heeft 1749 ollicieren en daaronder bcvinuen zich 154 edellieden. Deze staan dus tot de niet-udelijken als11 5/t De Arnh. Ct. noemt, indien het gerucht der aftreding van baron Slratenus. als Minister van Buitenlandsche Zaken waarheid spreekt. zjjn optreden in het krachtig liberaal" kabinet eene: «noodhulp-dienst." Hel is eene opmerkelijke uitdrukking. Vooreersthet is de erkenningdat uien bjj de vorming van hel kabinet in nood zat; ten andere dat men «hulp" zocht, en einde lijk dat de heer Slratenus den heer Thorhecke de dienst" bewees, om hem uil dén nood te helpen. Maar is het' dan welvoegeljjkwjj zeggen nog niet eens erkentelijk, dat «de vrienden" zoo smadelijk van den helper in nood spreken Het kan een leer voor anderen wezendit op te merkenen vooriigtig te zjjn als men van die zijde welwillend heid en hulpbetoon verlungt. Het bljjktineer en meer, dat een man als de heer Slratenus in zulk gezelschap dan ook niet te huis behoorde. Reeds is medegedeeld, dat er dit jaar in de maanden Junjj en Julij te Zwolle eene nationale ten toonstelling zal worden gehouden van houten meube len en van de houtsoortenwaaruit deze worden of kunnen worden vervaardigd. Wij vernemen thansdat de daartoe door de afdccling Zwolle van de vereeni- ging tor bevordering van fabriek- of handwerknijverheid gedane oproepingen tot dus verre zeer gunstig hebben gewerkt, dat op onderscheidene plaatsen zieh Sub- Conimisstén hebben gevormd en dat reeds verschillende aanvragen om ruimte voor ten toon tc stellen voorwerpen zyn gedaan. Do arr.-regtb. te Arnhem heeft den persoon, die te Rhcdea op j.l. Nieuwjaarsdog door het los sen van een pistoolschot iemand zoodanig heeft verwopddat deze aan de gevolgen daarvan is overledenter zake van onwilligen manslag en uithoofde van halsstarrige ontkentenis van den be klaagde. veroordeeld tot eene Revangenisstraf van twee jaren (bet maximum der bij de wet bepaalde straf). Vrouw Anlje Paasmangeb. Sloelte Stap horst. verkocht onlangs te Zwolle op de markt stukken boterdie het vereischte gewigt niet be zaten. Zij wordt nu geproces-verbaald. Ook te Kampen zijn verschillende landlieden om dezelfde redenenmet de policie in onpleizirige aanraking geweest. Vele boeren hebben ook geen goed gewigt of geen goede schaal of geen van beide. Zoo woog iemand een stuk boter tegen een steen die drie pond zou wegen, volgens het vierde deel van een twaalfponderdoorgesneden door een vrouw, die op dien dag haar stooters Neurenber- ger knijpbril verloren had en de operatie dus op goed geluk had verrigt. Te Heerenveen stonden voor de Arrond -Regt- bank teregt een paar vrouwen uit Noordwolle, we gens eenen, voor eenigen tijd, tusschen haar plaats gehad hebbenden twist. Door de eene vrouw waren een paar dienstmeiden als getuigen opgeraapt, die, naar men zegt, er niet eens bij tegenwoordig waren geweest. Het bleek dan ook al spoedig dat zij valschelijk hadden getuigden werden zij dien ten gevolge dadelijk achter de tralies gezet, om over veertien dagen haar vonnis te verne men. Welligt zullen zij hare onbezonnenheid, met vijf jaren gevangenisstraf moeten boeten. Bij gelegenheid van het ijs kwamen onlangs verschillende jongelieden, die op schaatsen gereden hadden, te zamen bij den tapper G. Guit aan de Noord-Willen.svaart onder Vries. Er scheen, zoo als dat helaas! te Drenthe meermalen plaats heeftecnige spanning te bestaan en aangemoedigd te worden tus schen de jongens van Vries en die van Tinaarloo;op hel geroep van Tinaarloo boven! ontstond er eene vechtpartijtengevolge waarvan dezer dagen voor de correctionnele Regtbank te Assen teregt stonden Jan nes Barkhuis en Lambert Guit, beschuldigd van bij die gelegenheid Marcus Enting en Hendrik Straling te hebben geslagen. Ter regtzitting verklaarde de eerste getuige Marcus Enting ie 't voordeel van du beklaag den en geheel anders dan hij voor den Burgemeester van Vries had gedaan, en als moest worden veron dersteld naar de omstandigheden. De Substituut Officier requircerde daarop, op grond dat zijne verklaring verdacht moest worden valsch tc zijn, dat de Regt bank do inhechtenisneming van Marcus Enting zou gelasten, en de zaak zou schorsen tot ter tijd de zaak tegen dezen zou zijn afgcloopen. De Regtbank verleende daarop tegen dezen bevel van inhechtenis- stelling, als verdacht van valsche getuigenis en schorste de zaak. Dit bevel werd dadelijk ten uitvoer gelegd, in tegenwoordigheid van cene overgroote menigte men- schen, die de tereglzitling bijwoonde Het is te bopen dat dit tot waarschuwing zal strekken voor zoovelen, als getuigenis der waarheid moetende afleggen, en hen zal aansporen, om altijd getrouw en naauwgozet de waarheid te verklaren, waartoe zij zich onder eede en onder inroeping van Gods heiligen naam hebben verbonden. De jongste overstrooming was de grootste, door welke Weenen sedert menschengeheugen geteis terd werdeen watersnood zonder ijsgangeen gevolg van den regen der laatste dagen en van de zachtere temperatuur, waardoor de sneeuw in het gebergte smolt. De Donau heeft in geheel Oostenrjjk groote ver woestingen aangerigt.de meeste te Weenen. De Keizer en de keizerlijke famielie, de autoriteiten en particu lieren wedijveren met elkander out de noodlijdenden te verzorgen Drieviermaal daags ziet men den Keizer uren lang in eene phaëton door de overstroomde 6tratcn rijden, allerwege vertroostende en hulp verlcencnde, hier in allerijl hofkoetsen latende inspannen tot het afhalen van ongelukkiger), die van huisvesting beroofd zijn, daar eenen bekenden geneesheor, die vergeeft naar cene gelegenheid uitziet om een zieken te bezoe ken, hij zich in de bootroepcnde.cn, nadat hij hem tot aan de deur der woning van den zieke heeft lalen roejjen, alvorens te scheiden aan hem vraagt wanneer hij hem weder zal komen af halen. Dergelijke en duizend andere verhalen verspreiden zich van mond tot mond. Door de Zweedsche regering is eene som van ƒ600 toegekend aan de nagelaten betrekkingen der vijf Amelander zeelieden, die bjj de poginge* tot redding der ekwipaadje van het m de maand Augustus des vorigen ja ar 3 bij Amelaad gestrande Nooidsche barkschip Dieppe Packet iija omgekomen. De Londenscbe Times, de kansen en uitkom-, sten des oorlogs in de Vereeoigde Staten beschou wende, zegt: «Terwjjl de krjjgsui [gaven der twee si rijd voerende partjjea te urnen genomen clkeo dag nagenoeg een initlioen ponden aterling bedra gen schijnt elke partfj bjj magie te zijn om de andere tegen te houden, maar niet om iets meet te doen. 4 «ar-ri»- Jh Eeu groot feit ia door de gebeurtenissen dar laatste zes maanden tot zekerheid gebragt, te vre ten: dat onder de bevolking van .bet Zuiden ware en volkomene eenstemmigheid beslaat. De gecon- federeerden zijn öf van den beginne af onderling eenstemmig geweest, óf althans door den invloed van den strijd zei ven eenstemmig geworden. De Noordelijken hebben ruimschoots gelegenheid gehad om de gezindheid der bevolking in de afgescheiden Stalen op de proef te stellen en om de gehecht heid aan de zaak der Unie, indien zij ergens oog bestondaan den dag te doen komenmaar bjj deze proefnemingen hebben de Noordelijken nooit eenige aanmoediging gevonden. Zjj hebben zelfs de slavenbevolking van het Zuiden hunne pogingen tot toenadering zien afwjjzea; en door hunne lan dingen op de kusten Tan Noord- en Zuid-Czroiina hebben zjj niet het geringste voor hunne zaak gewonnen. Dit feit is op zich zelf reeds genoeg om te bewjjzendat bet een bopeiooze oorlog is. Negen millioea menscheo. een land van 900,000 vierkante mjjlen bewonendeen allen door den geest van wederstand bezield, ten onder te bren gen is eene onmogelijkheid. Terwjjl het Noorden begeert Ie heerscben (want dat is de eigenlijke strekking van bet streven naar herstel der Unie. hetwelk het tot leus heeft genomen) ia de Unie eene onmogelijkheid geworden. De Zuidelgkeo wil len nimmer weder onder ééoe en dezelfde rege ring met het Noorden leveo. Onder deze omstandigheden is het, bjj de ontzettende hoogte der krjjgsuiigavenmeer waar schijnlijk dal hel bondsleger het Noorden ten on dergang brengt dan het Zuiden. Negen- muandeu oorlog zonder veldlogt en schier souder krijgsbe drijven hebben hel rjjke en magtige Noorden reeds in de uiterste geldverlegenheid gebragt". Men berekent dat het Handelsblad, toen het op- somde wat dat Ministerie moet rerrigienden dour daarvan minstens op Imnlig jaar stelde. Datisiecr welwillend, maar 't hart sprak hier meer dan het versland. Men is zeer benieuwd wat de lieer Betz zal aan bieden. Hij heeft ruime keus en genoeg gepraat en geschreven om veel ran hem te mogen eiscben. Wjj vreezen daarom, dat hjj de ineestbescheidensver wachting zal teleurstellen. Er zijn me(»chen, die, ambteloos, tevreden waren met cene tweede viool enlater tot gewigtige betrekkingen geroepen toonden dat tij de eerste kunnen hespeion. Eriijn ookdie zich altijd op den voorgrond drongen om gezien te worden maar dieals ze er geroepen werden, zeer spoedig eene bank lager kwamen te zitten. De heer Betz heeft ontvangen wal hij too lang en zoo hartstogteljjk wenschte wjj zullen zien beo lang hij dat zal kunnen liemlen. De heer Loudon 's Konings Commissaris in de provincie Zuid-Holland I Die benoeming, op voordrag! van den héér Thor hecke. is teer opmerkelijk; immers van dezen Minister heette het altijd: hj) kiest voor elke be-, trekking de bekwaamste en de geschiktsteen ziet. daar neemt bij. voor de leiding der zaken van de belangrijkste provincie. waar dikwjjls aan gelegenheden van teer ingewikkeldeo aarcL in bh- handeling komen een geweaen i). I. ambtenaar. Hoe bélagchelijk wasmet liet oog op die benoeming hel berigtdat de heer Thorhecke als voorwaarde van de aanneming eener portefeaillo. had ge6ischt: «Jhr. de Koek worde ontslagen ais Directeur van het Kabinet des Koniogsl" Men zegt. dat 's Konings Commissaris in Grohih- gen zou gepolst zjjn over eene verplaatsing uit het Gouvernementshuis aldaar, in bet Departement van Blnncnljndscho Zaken. Da heer Tborbeckerem dan uaar liet Buitcn-llof verhuizen en de portefeimi»/ van Buitenlandsche Zaken in handen nemen. De Commissaris des Konings in Groningen is

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1