cour art; lHERSFOORTSGHE 915. vail DjJXGSDAG, 25 February 4861. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Dingtdagt en Vrijdag*. De Prij» tan het Abonnement it /T,50 in de 3 maandenVan Advertenties, 1 tot 6 regel» 60 Cento I elke regel meerder 10 Cent», behalve het Zegelregt.Afzonderlijke nummert, /0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. U. van CUeff, te Amersfoort, Bureau Amertfoorltche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Dircctcnren in het Rijk. KENNISGEVINGEN. D« BURGEMEESTER vu AMERSFOORT Brengt ter kenuis van de Ingezetenen dezer Semeentedat het door den Commissaris des !onings in deze provincie executoir verklaarde kohier N®. 8 van de Personele Belasting over het 2de halljaar van het dienstjaar 18®'/gl aan den :lOntvanger van 'sRijks Directe Belastingen alhier is ter hand gesteldaan vvien ieder verpligl is zijnen aanslagop den by de Wet bepaalden voette Voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 21 Februarij 1862. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER es WETHOUDERS der GEMEENTE AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den Heer Commis saris des Konings in de provincie Utrecht, d.d. 10 .February 1862, N°. 2, N. M. en S. (Provinciaal- Dlad N®. 25) In aanmerking nemendedat volgens art. 86 der Wel van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad N°. 72) de eerste zitting van den Militieraad ge opend wordt den tweeden Maandag in Maart, en dat. naar aanleiding van art. 190 dier Wet hij, 'y die bij liet in werking treden van deze Wet (zijnde met 1 Januarij 1862) van de Militie tijdelijk is vrijgesteld zoo hij zijn 20e jaar heeft volbragt voor altijd wordt vrijgesteld en dat. zon hij zijn 20® jaar nog niet heeft volbragt en krachtens deze Wet regt op vrijstelling heeft voor altijd wordt •vrijgesteld zoo hij het niet heeft, voor de dienst aangewezen wordt enin geval het hem in het vorig jaar ten deel gevallen nummer in de termen van oproeping is gevalleningelijfd wordt; uit welke wetsbepaling voortvloeit dat in de aanstaande eerste 1 zitting van den Militieraad alleen zij die in liet jaar 1861 geloot en dienstpligtige nummers hebben getrokken, zullen moeten worden beoordeeld; Brengen bij deze ter kennis der belanghebbenden dat tot liet opmaken der getuigschriftenter be koming van vrijstelling wegens hroederdiensl of op grond van te zijn eenige wettige zoonvermeld in de tweede en derde zinsneden van art. 63 der Wetzal worden zitting gehouden in een der lokalen van het raadhuis dezer gemeente, op Don derdag den 27 Februarij aanstaande van 's voor- middags. tien tot een ure des namiddags. Amersfoortdcu 24 February 1862. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester. De SecretarisA. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. AMERSFOORT, 24 February 1862. liet heeft Z. M. den Koning behaagd inteteeke- nen op een door den Heer A. II. van Cleeff, te Amersfoortuittegeven werk, getiteld: Leiddraad voor de Officieren van het Oost-Indisch Leger te velde, ceschrevendoor den Majoor T. W. Schriider en den Majoor C. L SchroderRidder der Militaire WillemsOrde. 4e. klasse, van het Nederl. Oost- Indisch Leger. Onder Hoogsldeszclfs inteekening is een pracht-Exemplaar begrepen. De Minister van Justitie gezien de missive van den Procureur-Generaal fungerend Directeur van policic in Utrecht, d.d. 19 Nov. 1861 N®. 300en £M13 dezer. N®. 42. waaruit blijkt, dat de gemeen- lelijke policie te Amersfoort zich jegens de Justitie zeer verdienstelijk heeft gemaakt dcor de opsporing Ben aanhouding, onder de gemeente Soest, van ■iwee beruchte misdadigers, genaamd Antonie Zim merman en Johannes Delpwelke aanhouding na &een hevig verzet is bewerkstelligd door den sergeant nvin policie G. Wielheesen, den nachtwacht A. van Wftool en den persoon van Sclireuderarbeider le Amersfoort woonachtig. Heeft goedgevonden by resolutie van 19 dezer onder bemerking, dat ter take voormeld ook bjjzondere lof toekomt aan den ommissaris van Politie te Amersfoort, aan de rie bovengenoemde personen zijne byzondere te- redenheid te doen te kennen geven over den bui tenge wonen ijver, door hen betoond, geschiedende 'liervan eervolle vermelding in het Algemeen Policie- lad. De Prov. Overijss. Ct. zegt. dat de gronden, ienoodigd tot daarstelling van de Centraal-Spoor- veglijn tusschen Harderwijk en Nunspeetdoor de ondernemers zijn aangekocht, en men reeds bezig is, daarop de aardenbaan in orde te brengen. Men schrijft uit Amcrongcn van de 20 Febru arij: «Dezer dagen is alhier aan onderscheidene koo- pers, ongeveer va" den tabak verkocht tot ƒ12 ƒ13 dooreen. De overige voorraad wordt meeren- deels gehouden op ƒ13. Te Eist is de gehcelc voor raad verkocht tot ƒ11.50 dooréén." Van de 1547 militairen, die door Z. M. zijn bepaalddat in den loop dezes jaars naar Neder landse!) Indiö zullen moeten worden uitgezonden, zullen 1400 man voor Oosl-Indië bestemd worden, en wel 120 van het wapen der kavalerie, 250 van het wapen der artillerie en 1030 van het wapen der infanterie, zullende de overige 147 man voor West-Indië gedesigneerd worden. Uit Noordbrabant schrijft men, dat de Bel gische centen daar by den dag weder meer in omloop worden gebragt, zoo zelfs, dat men inden handel bijna niets anders dan Belgische munt aan treft. Die overvloed zal zich spoedig ook over de andere provinciën van ons land weder beginnen te verspreiden, waardoor alle middelen tot wering van vreemde muntspeciën aangewend geheel ver ijdeld worden, 't Wordt tyddat de Regering tot afdoende maatregelen, overga en spoedig eene wet voordrage tot het aanmunten van centen en halve centen van geel koperzoo als reeds onder het ministerie van den heer van Hall is voorgesteld. Het nadeel't welk nu door onze schatkist wordt geleden door den invoer van Rclgische centenis te groot om langer te worden geleden. Te Hoorn is voor de arr.-regth. eene zonder linge en hoogstbelangrijke zaak aangebragt. De Staten van Holland en West-Friesland hebben in 1617 octrooi verleend tot bedijkingen droogmaking van de Purmer, onder voorwaarde, dat de bedijkers den honderdsten morgen zullen laten tot onderhoud van de kerk en kerkelijke diensten. Die honderdste morgen is destijds werkelijk afgegevendoor het polderbestuur geadministreerd en lot een aanzienlijk fonds aangegroeid, hetgeen sedert door belangrijke makingen ten behoeve der Purmer kerk is vermeer derd doch een kerk is tot heden niet gesticht. Men schijnt goed gevonden te hebben aan de in den omtrek wonende predikanten uit dit fonds eene jaarlijksclie toelage te geven en het overschot te doen «trekken tot vermindering van polderlasten. Thans heeft zich in de Purmer eene .Hervormde gemeente gevestigden deze, door de Regering erkend, heeft nu het polderbestuur gedagvaard lot rekening en verantwoording en afgifte van alle fondsen uit hel octrooi en de latere makingen voortgevloeid. Naar men verneemt zal voor de Her vormde gemeente optreden Mr. A. S. van Nierop cn voor het polderbestuur Mr. A. Brugmans. Men meldt uit Middelburg van den 21 Febr.: lieden stond voor het prov, gereglshof alhier, in eene zitting met gesloten deuren, teregt, een voor malig predikant bij eene der Ned. Herv. gemeenten, beschuldigd van aanranding der eerbaarheid van zijne leerlingen, welke zaak den 21 Dec. j.l., tot heden was uitgesteld, wegens ziekle van een der getuigen, die nu echter is overleden. Na het hooren van een twaalftal getuigen heeft de procu reur generaal de schuldig-verklaring gcëischt en reroordeeling tot eene tuchthuisstraf van vijf tot twintig jaren. De advocaat Mr. A. F. Siftle' was den beklaagde ambtshalve als verdediger toegevoegd de uitspraak is bepaald op 27 dezer. Zr. Ms. kononneerboot Propatria is weder naar liet Nieuwe Diep vertrokken om te Harüngcn door een ander vaartuig te worden vervangen. Men"- (die te genwoordig heel wat in trek komtl zegt. dat dietog- ten der kanonueerboolcn in verband slaan met pogin gen om door verandering van atmosfeer eene afleiding le geven aan dc epidemie der oogziekte, welke onze schepelingen tegenwoordig erg teistert, en dat dus het schrijven van het Nieuwe Diep, alsof deze togten geschieden tegen eene in spanning verkecrcnde stad geheel bezijden dc waarheid is. De stad Triëst wordt geteisterd door barre koude en hevige stormen. Is de zee zelve al niet bevrorende golven bevriezen bij het breken op de kust. Het voetstuk van den vuurtoren is met eene ijskorst bedekt, en de boogc stylen der gaz- lantarens schijnen even zoo vele obelisken van ijs, Rjj inenschenheugen is le Triëst zulk eene strenge koude niet waargenomen. Te Parijs werd jl. Maandag avond een fashi- onahel gekleed heer, door een hem volgend persoon aangesproken en opmerkzaam gemaukt, dal zijn jas van achteren geheel besmeerd was mot allerlei vuilig heden als: sljjk, kalk cn meerandere -zaken. Die per soon betoonde zich ook dadelijk zeer gedienstig, om behulpzaam te zijn in het schoonmaken van zijn jas. Zulks geschied zijnde, bedankte de heer den gedien stigen man en gaf hem jicn franc voor een fooi. In de sociëteit gekomen verhaalde de heer zijn wedervaren en daar zulks nog al luid geschiedde, kwamen drie andere hoeren toesnellen, die vorige avonden hetzelfde hadden ondervonden, doch er geen acht op hadden geslagen. Nu bleek het dat zij allen de dupe van eene nieuwe speculatie waren geweest, daar de dader en de helper een persoon was. Men leest in het Journal de Saóne-et-Ijoire een staaltje van verregaande ondankbaarheiddie bjjna aan krankzinnigheid grenst. Inde afgeloopen weekterwjjl zich een aantal personen op het ys vermaakten waagde zich een kind van 40 jaren op eene van de baan afgezonderde pas toegevrosen vaart en zakte onmiddeljjk door bet dunne ijs. Een der schaatsenrijders wierp zich dadelijk in het wakmaar ondanks alle inspanning mogl het hem niet gelukken het kind te bereiken. Hij raakte aan den grond, deels door de zwaarte zijner natte winterkleederenen werd bovendien in zyne be wegingen belemmerd door de schaatsendie hy nog aan de voeten had. Een ander dit ziende, eu zonder zich le bekreunen dat hy zich sterk in bet zweet gereden haden het dubbel gevaar waarin hij zich dus door dit ijskoude bad blootstelde, ontdeed zich dadelijk vap zijne kleederenmaakte zijne schaatsen los en snelde ter hulp. Links en regis met zijne handen het ys stukslaande om het kind te bereiken, dat zich met i inspanning zyner laatste krachten aan bet telkens afbrokkelende ijs zocht vast te klemmen, had de moedige jongeling eindelijk het geluk den eerst toegesuelde en te vens den knaap te redden. De vader, die bedaard onder de toeschouwers aan den oever had staan kykenontving zijn aan den dood ontrukt kind uit de hevig bloedende handen van den redder, en wel verre van hem vol ontroering te danken zeide hijNu ligt de pet van mijn jongen nog in het wakl Haal me die ook nog even je bent toch nat." Politieke Hevae. In den Franschen Senaat zyn de discussiën be gonnen over het adres van antwoord op de troon rede. Dat werk gaat zeer langzaam voort. Een der sprekers klaagde over de binnenlandscbe politiek, vooral ten opzigte van de Vincenlius Vereenigingen en over de vrijheid aan de pers gegeven oin die Vereenigingen te verguizen. Ook met d» builen- laudsche Staatkunde kon bjj zich niet vereenigen terwijl het oniwerp-anlwoordveel te welwillend jegens Sardinië, veel te gestreng tegen bet bof van Rome was. Er zullen welligt nog eënige leden in dien geest sprekenen dan het adres aangenomen worden met groote meerderheid. Volgens een Iialiaansch blad zou er een moord aanslag zijn beproefd op bet leven van den Franschen gezant te Rome, op het oogenblik dat hy uit zijne koets slapte. De daders werden onmiddellijk gear resteerd. Zij behoorden tot de behoudende party. Een ander schrijven beweert, dat den aanslag gerigt was tegen den ex-koning Fraociscus 1L Men mag dit berigt gerustclyk wantrouwen. Tusschen den Franschen Gezant en de Pausseljjke Regering bestaat op dit oogenblik weinig harmonie, wellig» ook terzake van den ex-koning Franciscus II, die, even als de Amerikaaosche Unie en den Turk- schen Grooten Heer. papieren geld laat drukken. De Paus zelf, zegt men, is thans zeer ongesteld. In de Pruissiscbe Kamer kwam ter sprake eene circulaire, waarin de school-cómmissie te Coblenz de onderwijzers verboden heeft om zich te bemoejjen met iiet verkiezings-werk. Dit werd afgekeurdals eene beperking der vrijheid van den burger van den Staat. De Ministerhoewel geene kenuis heb bende gedragen van die circulaire «achtte tiio echter verstandigmet het oog op de locale om standigheden." Die verklaring verwekte veel mis noegen en daarop werd door een der leden voor gesteld: «de kamer ziet in die aanschrijving eene kwetsing en schennis tan de regtendie in de grondwet aan alle staatsburgers vrijheid geven om deel le nemen aan de behandeling van politie ke kwestien." Dat voorstel werd endersteuad door al de leden van de Duitsch nationale verecniging. alsmede door tal van andere Volksvertegenwoor digers. Men ziet hieruitdat het Ministeriewil het op den steun van die party rekenen, links nog regis mag afwyken van den constituliouaeleo weg. At de leden van het Porlugeesche Ministerie hebben hun ontslag gevraagd en bekomen en Myn-

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1