4HEBSF00BTSGHE Dit Blad verschijnt tweemaal in de weck des Dingsdags en Vrijtlagt. l)e Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiën1 tot 6 regels 60 Cents elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt.Afzonderlijke nummers, /0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. li. van Guff, te Amersfoort, Bureau Amersfoorlsche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Dircctcuren in het Uijk. M 916. van VRIJDAG, %8 Februarij 486%. K E N N I S G E V 1 N G E X. BURGEMEESTER f.n WETHOUDERS der GEMEENTE AMERSFOORT, Gelet op art. 264 der gemeentewet Doen te welendat het primi ief kolder der plaaatselijke directe belasting op de Honden over hel dienstjaar 1862 voorloopig vastgesteld is en gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 ure. op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen binnen welken termijn elk op het kohier aangesla- gene bij den Raad bezwaren tegen zjjnen aanslag kan inbrengen. Amersfoort, den 24 February 1862. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester. De Secretaris. A. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. BURGEMEESTER va WETHOUDERS DSH GEMEENTE AMERSFOORT. Gezien de aanschrijving van Heeren Gedeputeerde Staten d>r provincie Utrecht, van den 22 November 1861, N°. 8 (Provinciaalblad N®. 122); Gezien eencn brief van den Arrondissements-lJker te Amersfoort, d.d. 20 Februarij 1862. N». 256; Brengen ter kennis van de ingezetenen dat de Her-IJk der Maten en Gewigten voor het dienstjaar 1669, op de hierna bepaalde tijden door den Arrondissements-IJker, in het locaal «de Hoofdwachtn op de Appelmarkt alhier zal geschieden, en dat de letter S van het Gothische Alphabet bestemd is tot jaarlettcr voor den lJk en Her-IJk der Malen en Gewigten. Tot dien lier-Uk zal worden zitting gehouden van Maandag den 3 tot en niet Zaturdag den 22 Maart aan slaande. alle werkdagen des voormiddags van 9 tot 12 ure. En wordt wijders den belanghebbenden herinnerd: 1°. Dat het aan niemand geoorloofd iszich van andere maten en gewigten te bedienendan van de nieuwe Ne derlandsche Maat 2°. Dal het aan de kooplieden winkeliers Fabrikeurs handwerk- en neringdoende lieden verboden is om eenigc afgeschafte malen en gewigten in hunne winkels, maga zijnen. verkoop- en werkplaatsen, of uitstallingen voor handen te hebben 3». Dal het verboden is. dc prijzen der waren en goe deren. hij het gewigt of de maat verkocht wordende, in winkels, opene magazijnen of markten en andere openbare plaatsen, anders te regelen en schriftelijk aan te wijzen, dan. voor zooveel hel gewigt betreft: hij het Nederland- seiie Pond. dc Nederlanilsche Once en het Nederla Ische bood; voor zooveel de Lengtemaat aangaatuitsluitend hij ,1e Nederlandsche El; en. voor zooveel de inhoudsmaat betreft: hij het Nederlandsche Mud, het Nederlandsche Schepel en den Nederlandschen Rnp; alles in Nederland sche Guldens en Centen uitgedrukt, en dat deze hepa'ing eveneens van toepassing is op alle openbare aankondigin gen van prijzen, op alle gedrukte prijs-couranten tarie ven enz. 4®. Dat het insgelijks verboden is. Maten en Gewigten ter verkoop te stellen of daartoe aan te biedenwelke niet zullen gemerkt zijn met den Gotiiischcn jaarletler 6 cn dat alle anderen zullen worden in beslaggenomen, en proces-verhaal tegen de eigenaars zal worden opgemaakt; 5". Dat degenen, die nalatig zullen zijn in het aanbieden hunner maten en gewigten tot den Her-IJk. en mitsdien alle zoodanige koopliedenwinkeliers fabrikeurs hand werk- en neringdoende lieden, in welker winkels, opene magazijnenverkoop- en werkplaatsen of uitstallingen onher-ijkle Maten en Gewigten (daaronder begrepen de Duimstokken van Timmerlieden, enz., henevens de hij de vulling van iiihouds-maten voor drooge waren te bezigen Slrijksels). na verloop van den voor den her-ijk gestelden termijn aanwezig of voorhanden mogten bevonden worden de straffen belnopeii hij de Wet van den 6 Maart 1818 (Staatsblad N®. 12) vastgesteld, met verbeurdverklaring tevens van de hij hen gevonden onher-ijkte Maten en Gewigten; 6". Dat de Politie-beamhtcn zijn gemagtigdom, af zonderlijk of wel gezamenlijk met de IJkerste dien einde visitaliën te doen, zoo dikwerf dit raadzaam zal worden geoordeeld, cn om van de gepleegde overtredingen hij behoorlijke processen-verhaal te doen blijken. Terwijl voorts de belanghebbenden in het bijzonder worden opmerkzaam gemaakt a. Dat ingevolge Zr. Ms. Besluit van 5 Februarij 18-6 N°. 153 (Provinciaalblad N®. 36), ook de Medicinale Gewigten aan den her-ijk zijn onderworpen; b. Dal krachtens Art. 17 van Zr. Ms. Besluit van 25 Julij 1819 (Staatsblad N®. 40). gcenc Nederlandsche Ellen, veelvouden ol onderdeden daarvan in eenigen handel hoegenaamd mogen gebruikt wordenwaarop tevens eenige andere lengte-maatvan welken aard ookgeplaatst isof zelfs eenige teekeni die dezelve aanduiden, gevonden worden; c. Dat de Arrondissements-IJker het verlangen heeft te kennen gegevendat in het algemeen alle Uk- pligtigen en bepaaldelijk dc houders van aardappel- kalk-, teer- en oliematen, hunne aan den her-ijk onderworpen voorwerpen, niet dan goed gereinigd aanbiedenten einde eene naauwkcurige verificatie te. kunnen bewerkstelligen. En, opdat niemand hiervan eenige onwetendheid voor wend», zal deze worden gedrukten aangeplakt op dc daarvoor gebruikelijke plaatsen. Wordende de Ingezetenen aangemaand zich getrouwelijk van kunne verpliglingcn ten deze te kwijtenten einde hij dc visitatiewelkt na den afloop van bovengemelden termijn zal plaats hebben be waard te blijven voor de onaangename gevolgen en boeten tegen de naiatigen vastgesteld. Amersfoort, den 26 Februarij 1862. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris, A. G. W IJ E R S. W. I. SCHELTUS. Organisatie des Legers bij de Wet. Naar men zegt, zal de Tweede Kamer bijeen komen in het laatst van April aanstaande. Het Ministerie neemt zich dus den tijd en het heeft ook wel tijd noodig om met degelijk werk bij de Tweede Kamer op te treden. Onderscheidene Ministers behoeven ook tijd om na te denken, de een over hetgeen hij gesproken en geschreven veroordeeld en beloofd, de ander om Daauwkeurig te lezen, wal de Tweede Kamer in hare pleidooijen legen het afgetreden Ministerie geëischt heeft. Overigens wordt verwacht, dat bij hervatting der zitting de beide groote politieke partjjen in de Kamer zich beter zullen organiseren dan zij tot nu toe georganiseerd waren. Niet dat wij vrien den zijn van hevige politieke debatten of worste lingen. Integendeel, de rustige aard des Nederlan ders is hel kenmerk van zijn positief levenmaar nu toch eenmaal naar het Engelsche en Belgische voorbeeld partijstrijd bij ons is ingevoerd is or ganisatie dier partijen hoog noodig, vermits de ultra-liherale partij zich thans aan de groene tafel plaatst en dus hare kracht door het gezag versterkt ziet. liet is te wenscheadat de gematigde libe ralen en de conservatieven, die meesttijds verstrooid in liet parlementaire veld loopen en in kleine af- deelingen den politieken oorlog voeren, zich coali- seren en al hunne krachten en wapenen zullen centraliserenom vastberaden slag te leveren als de groote kwestiën des tijds eene beslissing vragen. Onder de groote kwestiën achtten wij de verde diging des Rijks eene der grootste. Wel zal zij nog niet zoo spoedig ter sprake komen, doch stellig nog in 1862 zal men welen, of organisatie des legers bij de wet door het Ministerie zal worden voorgedragen. Ons en veler oog blijf', op dat ultra- liherale verschijnsel gevestigd, en wordt dat voor gedragen dan zijn er in de Tweede Kamer man nen noodigdie niet alleen met kennis van zaken ten deze kunnen, maar ook durven spreken. Onder die zaakkundigen behoort do heer Jhr. de Casem- broot, afgetreden Minister van Oorlog. Dat hy zich geërgerd heeft, tijdens hij Minister was, over de onkunde van zoo velendie in de Tweede Kamer over ons krijgswezen stem hebbengelooven wij gaarne, maar liet strijdperk aldaar is vol doornen en distelen, en hij is in dat strijdperk getreden altijd even eerlijk als moedighij heeft steeds cordaat gesproken en gehandeld; hij heeft er geen voetstap gezetwaarvan het spoor een smet a"h- lerliet. Daarom hopen wij dat de heer de Casembroot spoedig weder in de Tweede Kamer worde geroe pen en wel als Volksvertegenwoordigerom no pens de krijgskundige belangen de: Rijks zijn oordeel en stein te kunnen uitbrengen. Hij moet er zijnniet als opposant tegen datgeen wat de Minister van Oorlog zal voordragenmaar als voorlichtend beoordeelaaromdat het meerendee! der leden v^n de Tweede Kamer geen versland van krijgszaken heeft en dus een krijgskundig en t lergiek man als Jhr. de Casembroot hun ze kerste gids ten deze is. Hij moet er zijn naast anderen, die waken zullen, dat niet alles op losse" schroeven worde gedraaidhet Koningschap niets verlieze en geen verkeerde krjjgsinrigting worde daargesteld. Hij moet er zjjnopdat wij hein al daar in de eerste gelederen zouden zien met al het talent hem geschonken en met al den moed steeds dooi hen getoonddie ver.e overtuiging hebben en een hart om daarvoor te strijden. Ook builen de Kamer zyn er velendie een wakend oog op ons krijgswezen houden en naauw- Icttend zullen opmerkenoverwegen en wegen wat de Minister van Oorlog en de Tweede Kacner daaromtrent beoogen. AMERSFOORT. 27 Februarjj 1862. Zondag nacht is digt bij deze stad een boertje op onzachte wjjzc aangevallenvermoedelijk door iemand die hem vergezelde en zjjne zakken wil de verligten. Ten gevolge van spoedig opgedaagde hulp koos de aauvaller het hazenpad doch wist de policie zich weldra van den vermoedelijken dader meester te maken. Dc Uooge Raad beeft thans uitspraak gedaan in de zaak van Margarelba Cornelia van der Wolf, rekwirante van cassatie tegen een arrest van bet provinciaal geregtshof in Noord-Hollandwaarbij zij ter zake van kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegdis veroordeeld tot tuchthuisstraf. De Raad beeft dit beroep in cassatie verworpenmet veroordeeliog der rekwirante in de kosten Het Weekblad van het Regt brengt volgender wijze hulde aan den laatsten arbeid des afgetreden Ministers van Justitieden heer Mr. M. H. Godefroi. Wetboek van Strafvordering, «Wij zijn door vriendelijke mededeeliog in bet bezit van een gedrukt exemplaar van bet ontwerp- wetboek van strafvorderingzoodanig als het door den afgetreden Minister van Justitie is verzonden aan den raad van state. Wij verklaren gaarne, dat wij daarvan met uitstekend groot genoegen hebben kennis genomen. Wij vinden daarin niet alleen vele en groote verbeteringenmaar wjj zien daarin een goed wetboek, dal men ods geeft in de plaats van een zeer slecht wetboeken h^ komt ons voor, dat onze codificatie weinig ot niets heeftwat daarmede in deugdelijkheid kan wed ijveren zoowel wat vorm als wat inhoud betreft, liet ontwerp gaat vergezeld van eene memorie van toelichting, die waarlijk toelicht, en zich niet een voudig bepaalt tot het wel gemakkelijkmaar niet minder onvruchtbaar werk om eenvoudig de artike len van het ontwerp te paraphraseren. Wij vinden daarin uiteengezet de beginselenwaarop het ge heel en de onderdeelen berusten. Wij vinden daarin rekenschap gegeven van bet behoud van bet ééae en van de verwerping van het andereen de steller dezer memorie geeft afdoende bljjken, dat hij op de hoogte is van de wetenschap, dat bij de litte ratuur en de jurisprudentie kent, en dat hjj vol komen goed vertrouwd is met de buitenlaudsche wetboeken van dea lateren tijd. «Wat er ook van onze wetgeving komen moge. wij hebben genoeg vertrouwen in het doorzigt van onzen tegen woord igen Minister, om met zekerheid te verwachtendat dit ontwerp voor bet land niet zal verloren zijomaar dat liet, wat vroeger of latermisschien hier en daar gewijzigd en verbe terd als wet zal worden ingevoerd. Te Werkeudam heeft een man, die zich aan het misbruik van sterken drank overgaf, zijne vrouw en vervolgens zich zeiven op gruweljjke wijze om het leven gebragt. Reeds den vorigen dag gaf hij blijken van waanzin, maar velen schreven zijne zonderlinge woorden en daden aan delirium tremens toe. Zoo vertelde hij o. a., dat die dag de laatste zijns levens zou wezen. In het midden van den nacht, toen zijn huisgezin, bestaande, buiten zijne vrouw, uit vier kinderen, waarvan het oudste slechts 9 jaren telt, in rust warea, is hy opgestaan en heeft de hand geslagen aan zijne niets kwaad ver moedende slapende vrouw. Hij schijnt onmiddelijk daarop zich zeiven door. ophanging van het leven te hebben willeu berooventoen hij in die poging niet slaagde, heeft hij ten laatste met hetzelfde meswaarmede hij zijne vrouw had vermoord zich zeiven van kant gemaakt. Door een gildien hij gaf. werd hel oudste kind wakker, dat, ge dreven door schrik, het huis verlaten en de buren wakker gemaakt heeft, die echter te laat kwameu om den moordenaar of zijn slagtoffer in bet leven te behouden. Politieke Itcvcc. Relgië levert een tweevoudig teeken des tijds nopens ééue gebeurtenis. t Is. dat de heer Bischofïsheim tot candidaat als lid van den Senaat is gesteld. De klerikalen en hunne persen weten niet anders tegen zijne benoetniug intebrengen dan dat hij is Israëliet. Zy belwisteu piet zijne kunde, niet de diensten die hij aan het land beeft bewezen maar betwisten hem de faculteit om zitting te nemen, omdat hij is Israëliet. Allerhande zottepraat en vliegende blaadjes worden er in Brussel van dien kant ver spreid om hem te weren, doch gelukkig bestaau die dweepers '.it een klein hoopje en zullen een overgroot aantal kiezers gemelden heer stellig ver kiezen. Tweevoudig teeken; immers bet rijk tan den dompergeest nadert zijn einde eo het rjjk der verlichting wordt al langer zoo magtigcr! De Amerikanen te Londen herdachten Zaturdag j.l. den geboortedag van Washington op feestelijke wijze. Alles was prachtig ingerigl en er heerschte op deze bijeenkomst eene eensgezindheid welke een sprekend tegenhaogsei is van den broedertwist, die thaus de Slateu der Uaic verzwakt en teistert.

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1