Dit Blad Terschijnt twetmaal in de week des Dingtdugt en Vrijdags. De Prijs ran het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Adverteniiëu1 tot 6 regels 00 Oats elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt.Afzonderlijke nummers, f0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever. A. H. van CCn/f, te Amersfoort, Bureau Amersfoorltche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Dircctcnren in het Rijk. NATIONALE MILITIE. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der GEMEENTE AMERSFOORT, Gezien art. 87 der wet betrekkelijk de Nationale Militie, van deu 10 Augustus 1861 (Staatsblad N\ 72); Doen te weten dat de eerste zitting van den Militieraadbestemd tot liet onderzoeken van de vour e'én jaar vrijgestelde lotelingen des jaars 1861 voor zoo veel hun een van de dienstpligtige nom- mer3 82 tot en met 172 ten deel is gevallenvoor deze gemeente op Zalurdag den 15 Maart aaostaande. des voormiddags ten 10 ure. zal worden gehouden in eene der zalen van het Raadhuis te Utrecht ingaande op het Oud-Kerkliof. En brengen voorts ter kennis van de belangheb bendendat de tijd en plaats dier zitting aan eiken loteling zal worden bekend gemaakt door middel van een aan zijne woning of aan die van zijnen vader of voogd te bezorgen hiljetalhoewel het niet-ontvangen van zoodanig biljet niet ontheft van de verpligting tot het verschijnen voor den Militie raad of tot het indienen vau de tot slaving der redeneo van vrijstelling gevorderde bewijsstukken; zullende de loteling die vrijstelling verlangt wegens ziekeljjke gesteldheid of gebreken of gemis aan de gevorderde lengtemaatin persoon voor den Militieraad moeten verschijnen Amersfoortden 1 Maart 1862. Burgemeester en Wethouders voornd. De Burgemeester, De Secretaris, A. G. W1JERS. W. L. SCHELTUS. Aan het Bureau van Policie zijn nog [behalve de voorwerpen in het vorig N°. 916 opjjesontd] voorhanden de navolgende gevonden en aangehou den voorwerpen welke door de eigenaren kunnen worden afgehaald als: Drie Zweepen. Een Vrouwen Schoudermantel. Een nieuwe Roskam. Eenige bosjes groote en kleine Sleutels. Oostalndiscbe grieven. In Oost-Indië is veel dat verbetering behoeft. Men verbeelde zich residentiënzoo groot als geheel Nederland, en niet genoeg rijks-betaalmees ters of plaats-kassen alwaar gepensionneerden of andere regthebbenden hunne aankomende gelden lunnen ontvangen. Men verwijst ze van den os naar den ezel. lndië blijft Indië. De Gouverneurs zijn zoo veel als Keizertjes; de residenten spelen Koningje; de assistcDt-resioenten paraderen als Prinsjes; sommige heerenin die streken, beschou wen zich byna als Potentaten. Wanneer zal daaraan 't einde komen? In Rusland, waar de knoet regeert, wordt soms zoo arbitrair niet gehandeld als daar. Men weet niet wat men wil; gedwongen, zoowel als vrije arbeid worden tegengewerkt en men exploiteert den Javaan tot een omgekeerd eerlijk man. Ook met de achting voor de Indische officieren staat het in Indië bij lang zoo goed niet als in Ne derland. Terwjjl in Indië de burgerlijke ambtenaren allerhande weidsche titelaturen zich aanmatigen wordt de Indische hoofd-officier tout court: Edel Gestrenge getituleerd. In Nederland is hij lloog Edel Gestrenge. Waarom komt daarin van hoogerhand geene verandering? Is het omdat de Nederlandsche officier, die in Oost-Indische dienst is getreden, vermoeijenissen en ontberingen moet verduren en in gevechten leven en bloed veil moet hebben terwijl van den officier in het Moederland weinig of niets van dat alles wordt gevorderdzoolang het tjjd van vrede is? Waarom dan aan den Indischen officier den titel onthoudenwaartoe hij feitelijk evenzeer geregtigd is? Het wordt tijd, dat in vele zaken en de stiefmoe derlijke behandeling dergenendie in Indië voor Nederland in dienst zijnvoorzieningen worden genomenwelke tot verbeteringen desbetreffend zullen leiden. AMERSFOORT, 3 Maart 1862. In een nieuwspapier dezer provincie wordt berigt dat, bij vonnis der Regtbank van het 5e Arrondisse ment der Provincie Utrecht, den 26 February 1802 in het openbaar uitgesproken, de gewezen Direc teur van het postkantoor te Amersfoort de heer W. B. de Brujjnaldaar wonendeop eigen verzoek wegens zwakte van geestvermogens onder curatele is gesteld. Naar men verneemt .is de expertise [verslag van deskundigen] geschied door zijn geneesheer den heer Dr. van Lockhorst en den rustenden genees heer Dr. de Rooy. De heer P. Boodt, stadsdocter en verloskun- te Rhenenheeft in den nacht van Zaturdag op Zondag in het naburige dorp Resteren, zijne hulp verleend aan eede barendezijnde de huisvrouw van den arbeider Lent, bij hare bevalling van 4 kinderen. 1 jongentje en 3 meisjes» Terwijl het eerste reeds bij de geboorte was overleden leefden twee der meisjes 24 uren. Het derde meisje is nog inleven. - Te Kampen heeft eene proefneming plaats gehad met eene buitengewone brandspuitzijnde een aanjager, waarvan de cylinders een diameter hebben van ongeveer 18 Ned. duimen en waaraan zestien personen pompen. Deze spuit voert eene watermassa loodregt tot de hoogte van negentig voet uit eens straalpijp van negentien strepen. Dit werktuig, dat zeer aan de verwachting heeft voldaan is vervaardigd door de gebroeders van den Noort. koninklijke brandspuitmakers te Kampen en is bestemd voor de gemeente Rijssen. liet provinciaal gereglshof in Zuid-Holland, onder het voorzitterschap van den heer Mr. J. A. Philipse heeft uitspraak gedaan in de zaak van Jacob Kleinendorstoud 61 jaren, arbeider te Spijkenisse, beschuldigd van moedwillige brand stichting in een gebouwwaardoor te voorzien was dat eenig inenschenleven in gevaar kop wor den gebragt. Het hof heeft den beschuldigde vrij gesproken wal het laatste punt betreftdoch hem schuldig veiklaard aan moedwillige brandstichting in een gebouwwaarbij niet te voorzien was dat eenig inenschenleven in gevaar kon worden ge-' bragt en hem dienvolgens.veroordeeld tot vijftien jaren tuchthuisstraf. In de vorige week werd te Werkendam eene vrouw ten grave gèbragtdie in den zeldzaam hoogen ouderdom van 100 jaren en 9 maanden is overleden, en tot haar einde al hare vermogens bezat. Op een der nieuwe boulevards te Parijs is een sigarenwinkel geopend, die in schitterende pracht al les overtreft wat men tot nog toe van dien aard al daar gezien heeft. In de eerste 13 dagen werden er niet minder dan 103,450 sigaren afgeleverd tegen eene waarde van 49,259 fr. Het geregtshof van Rouaan heeft voor de tweede maal beslistdat eene jufferdie zonder ernstige en wettige redenen hare gegeven trouwbe lofte intrekt, den jongeling, die zich met haar dacht in den echt te vereenigen, schadeloos moet stellen voor de door hem reeds gedane uitgaven. Dezer dagen overleed te Issoudon [Frankrijk], de oudste markententster van het Fransche leger in den ouderdom van 94 jaren. Zij heette Thdrèse Jourdam en was geboren te Besanfob in het jaar 1768. Zij trad in 1783 met zekeren Jean Patru in het huwelijk die later tot sergeant bij de 69ste brigade bevorderd werd. Zij vergezelde baar echt genoot bij de veldtogten in Italië in 1796 en 1797. Daarna ging zij naar Egypte en was bij de landing van hel leger voor Alexandrië tegenwoordig; woonde den slag bij de Pyramiden en de overwinning van Kleber bij de ruïnen van Heliopolis bij. Na hare terugkomst uit het Oosten vergezelde zij hel leger naar Austerlilz, Jena, Eylau, Friedland; gedurende de veldtogten aan de Elbeden Weischeien de Niemen. Zij ging toen naar Spanje van waar zjj terugkeerde,om de veldslagen van Esling en Wagram by te wonen. In 1812 volgde zy het groote leger naar Rusland, was bij den slag voor Moscou waar haar echtgenoot sneuvelde. Zij kwam met een overblijfsel van dat leger in Frankrijk terug, nam deel aan den veld- togt in 1813, was b(j Bautzen Leipzig en Waterloo. Toen het leger weer georganiseerd was. werd zjj by het 4de regement van linie geplaatsten trok daarmede naar Spanje in het jaar 1823 onder bevel van den hertog van Augoulêine. Van 1830 tot 1834 bevond zy zich in Afrika. Z(j ging er in 1859 met het dëpót van het 4de regement heen en bleef er tot 1860. Zy kwam met hetzelfde corps weer te Issoudon. De officieren schonken haar nu een pen sioen, en zij was de afgod der soldaten. Zij ontving nog geregeld haar rantsoen als of zy nog by hel kader van hel regement behoorde. Zjj behield tot hare laatste oogenblikken toe het volle gebruik harer zintuigen en stierf zonder smarten te gevoelen. Een bekend Spaansch geleerde heeft de volgende weerkundige waarnemingen opgemaakt, en dio eerst na herbaalde proeven wereldkundig gemaakt Indien men suiker in een kop koffij doet en ze niet roert, komen de luchtledige blaasjes schuimen en in het mid den van het kopje blijven: mooi, vast weer; indien integendeel het schuim in ringetjes naar den rand van den kop drijft: zware regen; het schuim nietopééne plaats blijvende: veranderlijk; indien het zich dadelijk naar een bepaald punt van den rand van het kopje wendt: regen. De heer Robrecht vau Peeue, uitvinder «ener nieuwe nltra-llberalc fractie* De heer Bobrcchl van Peene is een Haagsche cor respondent der Nieuwe Bolt. Courant, die groote reputatie opschommelt door groote brieven. Hij be reikte daarmede zoo doeltreffend het toppunt der verveling, dat menig-Rotlerdammerdiealtydrfrufe is, ouder de dekens kruipt als de titel: Haagsche brieven hem in het oog valt. Sedert eenigen tyd zweeg" Mijnheer Ilob. van Peene, tot veler geuoegenen men meendedat b[j was ui/geschreven. Maar neen hij komt weder als correspondent op het papier-tooneel der N. Rolt. Ct. zyne verve lende rol vervullen en de lezers dier Courant zul len weder worden onthaald op eene serie ëpistels, althans in bet No. van Diogsdag jl. staat No. 1. Nadat hij m dien eersten brief zeer langdradig en langwijlig over zijn eigen ik en den heer Thorbeeke gesproken en zijn eigen verstand en dat des eersten Ministers behoorlijke schatting gebragt hadliet Mijnheer Rob. v. P. doorschemeren, dat, zijns in ziens de liberale dal is de Thorbeckiaaosche party hier tc lande een tijdlang Ie afgemetente bezadigd, te koel was, dat hare corypheëu te oud waren, dat bare handelingen alles behalve radicaal mogten worden genoemddat er nog iets beters voor ons land is weggelegdmaar bet daarvoor nog niet rijp is. Intusschende Haagsche correspondent wil, dat de fractie der liberale partijdie eene nóg meer radicale toepassing van de beginselen onzer eeuw wenscht, de groote liberale party krachtig moet steunen, ook al behoudt die fractie het regt, om ter gelegener lijd op de verwezenlijking barer wen- schen aaniedringeo. Alzoo de correspondent der N. R. Ct. wilmet de geavanceerden iu de Tweede Kamer nog iets beters, oog iets radicaler* dan de Thorbeckiaansche partij, en zal dit vragen, als de tyd daartoe gun stig is. Wij hebben uit ontelbare regels de wenschen van den heer Rob. v. P. opgevischt en in een paar trekkeu het beeld eener fractie der Tweede Kamer geschetst, die in deze oogenblikken niet te veel van den heer Thorbeeke moet eischehen tullen nu eu danals wij van verveling niet inslapen zyne correspondentie trachten te doorlezen en over den correspondent keuvelen als hjj met welbeba- gelijke opgeblazenheid in de N. Rolt. Ct. de von ken van zijn genie uitspat. Er is veel val aan dien briefschrijverdoch voor thans genoeg. Wij spreken wel eens nader met hem en hopen dus dat hij No. 2 zijner brieven by de Nederlandsche el besteld afzendt Dan vin den wij hem welligt ook opgeruimderwant de drie zeldzame overblijfselen eener overigens uitge storven diersoort die by in zjjn brief No. I zegt ie Rotterdam te hebben aangetroffen maakten het hem onder het schryven van zijn No. 1 stellig te henaauwd. Ach, boe klein voor een man die zich zoo groot uitmeet en zoo hoog optilt! Wy stellen ons dan voor, als 't ons lust. dien grootspreker over zaken en personen eens te meten door hel oog van eea Hullandsch burgerman. Zegt hij te Rotterdam slechts drie behoudsliedenzeld zame overblijfsels eener overigens uitgestorven dier soort te keoneu dan meenen wy hem geen onregt te doen met hel oog op zijne ellenlange brie ven in hem te zien een fatale politieke lindwunn I Politieke Revue. Tusscheo Keizer Napoleon en zijne vrouw is eene kibbelarij voorgevallen omtrent hun neef Prins Na poleon die volgens de Keizerindoor zyne hevige redevoeriugen de kroou haar zoons in de waagschaal stelt. Deze twist is geëindigd, geljjk de meeste huiselijke twisten met eene verzoening. Gezegde redevoeringen waren ook zeer hevig en zeer democratischterwQI de bewegiag daardoor veroorzaakt nog werd verhoogd doordien men het woord traitres [verraders] met prétres [priesters] verwisselde. De Keizer eu zjjn neef bleven goede

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1