G 0 0 RIB r M 919. ran DJNGSD AG, di- Maart d86&. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Ditigtdagi en Vrijdag». De Prijs van het Abonnement is 1,50 in de 3 maanden.1Van AdvertontieoI tot 6 regels 80 Cents elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt.Afzonderlijke nummer», f0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. U. om Ctoeff, ta Amersfoort, Bureau Amenfoorttche Courant, Singel Wijk E N°. 61 zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Dirceteoren in het Rijk. AMERSFOORT. 10 Maart 1862. De raad van administratie der Nederl. Centraal- Spoorweg-Maatschappij heeft dezer dagen aan de be trokken gemeentebesturen te kennen gegeven, dut op* den 28 Febr. 1.1. de plannen, grondkaarten, profillen, enz. voor het gedeelten van den spoor .veg tusschen de grensscheiding van Utrecht en Zwolle, als eind punt, aan den heer Minister van Binnenlandsche Za ken ter goedkeuring zijn ingezonden, die ze onmid dellijk in handen van de hoofdingenieurs van den waterstaat zal stellen. Voorts dat de Minister de belofte heeft gedaan, dat hij, na die bescheiden van de be trokken hoofdambtenaren te hebben terug ontvangen, hetgeen, na hunne officieusc approbatie, reeds spoedig te verwachten is, onmiddellijk, krachtens de wet van 28 Augustus 1851, uitgewerkte plans, met de uit voerige kaarten en grondteekeningen aan de verschil lende gemeentebesturen zal doen toekomen, binnen welke vermoedelijk ten behoeve van den spoorweg eigendommen zullen te onteigenen zijn, ten einde ze door die gemeentebesturen, volgens de bepalingen der genoemde wet, ten minste gedurende dertig dagen ter inzage van een ieder gelegd, en de daartegen ingekomen bezwaren ter kennis van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken gebragt wordenterwijl de raad van administratie er eindelijk op aandringt, om de bij de wet gestelde termijn tot inzending der bezwaren slipt te handhavenomdat er alsdan voor de Regering welligt mogelijkheid zul bestaan, om in de eerste dagen der aanstaande zitting der Tweede Kamer van de Staten-Generaaleen voorstel van wet te brengen tot verklaring van het algemeen nut van den spoorweg van Utrecht naar Zwolle. In de Gemeente Nykerk, Ermelo en Harder wijk zijn voor den Centraal-Spoorweg reeds vele gronden by minnelijke schikking onteigend. In de gemeente Harderwijk is de aardebaan over eene groote uitgestrektheid gereed, terwijl in de ge meente Ermelo de werkzaamheden met kracht worden voortgezet en deze te Nykerk en Putten weldra zullen aanvangen. De onlangs te 's Hertogenbosch plaats gehad hebbende verkiezing voor een iid van den gemeenteraad zal eene treurige bladzijde in de Bossche geschiedenis beslaan. De practijken, toen gebezigd, zijn beneden alle critiek. Om de zege aan een dercandidaten te verzekeren waren alle middelen goed. Genever, bier en geld werd in overvloed uitgedeeld. Kiezers, die wel niet de kern der kiesgeregligden uitmaaktenwerden op den dag der stemming met groependoor aanvoerders geleid ter stembus gebragt, evenals of men een hoop slaven geleidde. In één woordde middelentoen in het werk gesteld, strekken Noord-Brabants hoofdstad tot schande. Men verneemt thans, dat er omtrent boven bedoelde handelingen het meest gestreng regterlijk onderzoek zal plaats hebben; dat reeds de noodige informatiën ingewonnen en dat de stukkenop die verkiezing beirekking hebbende, in handen van den regter-commissaris gesteld zijn. Naar men verneemt, heeft 1.1. Woensdag te Scheemda eene dienstmaagd van cenen landbouwer de misdadige hand aan het leven van een kind geslagen hetwelk zij 's nachts ter wereld gebragt had. Te 9 uur *s morgens werd het lijkje in een aschbak nabij de woning gevonden en, nadat van die ontdekking onmiddellijk aangifte was gedaan, heeft de schuldige haar misdrijf ook reeds bekend, Onlangs werd te Winschoten een gedeelte van de losse goederen van den heer d. W.in beslag genomen ter bekoming van het door hem verschuldigde in de betaling van den hoofdelijken omslag over het dienstjaar 1861 voor die gemeente. Op 6 Maart had de verkoop plaats. Het eerste stukdat ten verkoop werd aangebodenbestond uit een porseleinen eigaren beker, waarvoor reeds dade lijk bij het eerste bod de belangrijke som van ƒ192,00 (zegge een honderd twee en negentig gulden) werd geboden, voor welke som den bieder dit voorwerp werd toegewezen. Daar nu hieruit de verschuldigde belasting met de kosten konden worden bestreden, heeft de ambtenaar, met den verkoop belast, den verderen verkoop gestaakt. Het telegraafkantoor te Meppel waarvoor de gemeente jaarlijks ƒ1500 aan het Rijk moet waarbor gen, heeft in het verloopen jaar 1861 opgebragt ƒ1892,98. De opbrengst neemt jaarlijks toe. In bet Eichstülter weekblad leest men de vol gende aankondiging: Een dorpsschoolmeester die op eene ongehoorde wijze, door de groote en kleine, piepjonge en stokoudegetrouwde en ondeugende feek sen zijner woonplaats gekweld wordt, zoekt eene an dere betrekking. Het is hem ten eenenmale onverschillig waar, of bij wien; hij zou zelfs niet ongenegen zijn met een stoker in de hel van standplaats te verwisselen, indien deze lust en genegenheid mogt gevoelenom in het dorp E, hel voordeelige ambt van schoolmeester, klokluider, koster, enz., waar te nemen. Die gading maakt, adressere zich franco onder letter A., aan het Eichstalter weekblad. Een der Glasgowsche dagbladen bevatte dezer dagen eenige bijzonderheden uit de geboorte registers dier stad. Zoo komt er onder anderen eene moeder op voor van niet ten volle 18 jaren, met 4 kinderen, eene van nog geen 22, met 7, en twee van 34, waarvan de eene met 14 en de andere met 18 spruiten gezegend was. Buitendien komen op deze lijst nog 3 dames voor, waarvan de eene op 51de tweede op 53 en de derde op 57-jarigen leeftijd nog een kind ter wereld bragt Voor de regtbank van echtscheiding te Londen is thans eene zaak aanhangig, waaruit blijkt, dat de aangeklaagde zekere Gale van Gale, in den tijd van 2 lot 8 jaren niet minder dan dertien vrouwen getrouwd heeft. Professor Lauls schrijft thans in, en niet ineer tegen de Ulr. Cl. Deze verandering is bem echter niet te best bekomen. De lied. tikt hein in eene vry lange repliek op de kneukels, als zynde het niet met hem eens. Namelijk de Professor wijt den dood van den 72jarigen Algemeenen Konst en Letterbode aan de onverschilligheid van gouvernement en vertegen woordiging. De Red. echter meentdat de patient door gemis aan genoegzame levenskracht forsch- heid en stevigheid is overleden. Ziedaar twee let terkundige geneesneeren aan het redekavelen over de oorzaken van zijnen dooddoch 't ware doelma tiger geweest hem hij zijn leven met goeden raad te gerievendan na zijn dood over die oorzaken te kibbelen. Inlusschen feliciteren wij èn den Professor, èn de Red. met hunne onderlinge verzoening. Misschien leveren wij binnen kort eene bijdragestrekkende om hunne wederzijdsche verhoudingen voor het lezend publiek op te helderen, 't OogenM'k is nog niet geschikt om reeds nu zóó ondeugend te zyn! Ten hove vond een prachtig bal plaats De Utr. Cd. noemt het een bal masqué, hoewel a daar geen enkel irtsker iglharr was. Van onzi^tbare mas kers spreken wij nietwant die treft men tot zoo groot getal in de wereld aandat het te verwon deren zou zijniemand in dit tranendal te ontmoe ten die zonder masker met zijne medemenscheo omgaat, 't Dal was dan ook niet masquémaar coslumé. Tegenwoordig is het mode en deze mode is uit Parysde residentie der modewereld, gekomen om op de bals niet meer het gewoon bal-costuum te dragenmaar zich in een ander costuum te laten zien. zoodat dus dezer dagen iemand even als zyn karakter, zyn ligchaam ver mommen mag. Voor een blad dal zich ten taak stelt voortdurend andere bladen onjuistheden te verwyten. was het toch aartsdom een bal coslumé met een bal masqué te verwisselen. Politieke Revue- De plannen van het nieuw Italiaansche Ministerie zijn fraai; of de uitvoering daaraan zal beantwoor den maakt bij velen een punt van twyfel uit. Het zal zich bezig houden met de reorganisatie van het leger van het Zuiden, waartoe gelden den goeden wil der Napolilaanache lazaroni'seen ras van onverbeterlyke luyaards en bedelaars, die nu in de krygsdiettzt moeten tredennoodig is. Het zal de rust in de Pauselijke provinciën trachten te handhavenwaartoe argus-oogen zelfs niet voldoende zullen wezen, liet zal de finantiëele ontwerpen van het vorig Kabinet handhaven en dus de Italiaansche burgers mei belastingen zegenen. Kortomhet belooft veel In Griekenland delven de rebellen ailengskens het onderspit en zien zich gedwongen om brand schattingen te heften, ten einde in hun onderhoud te voorzien. Het koninklyk gezag behoudt al ineer en meer de overhand en men wil wetendat de Koning een krygsraad zal instellen, waarvoor do rebellen zullen teregt staan, waarna gelegenheid wordt geopend om gratie te bekomen. Te Parjjs worden vele personen io goed bewaakte staats-pakbuizen gebragt, waaronder verscheidene correspondenten Tan vreemde DagbladenterwQl op sommige buiteolandsche Dagbladen beslag wordt belegd. Vermits echter het openen van brieven nog niet door den Staat geschiedt, zoo kan die maat regel niet beletten, dat men de Franschen bekend maakt met betgeen in de betrekkelijke Bladen ta lezen is. Wanneer zullen locb de vroeger zoo vrijheidlievende Franscben hunne vrgheid herwin nen Dij de carnavals-vermakelijkheden is het weder zeer luidruchtig toegegaan en do vrolQke Parijzenaars, die niet mogen leien wat zij willen, mogten zoo veel drinken, zingen en dansen als hun lustte. Ook dit jaar heeft de vette os io plegtigenoptogt, begeleid duor dans en muzykzijne wandeling door Parys gedaan. Hij werd niet, zoo als vroeger altijd plaats vondzegevierend op een wagen of kar getrokken, maar hij stapte deftig voort, als om te protesteren tegen de voorgenomen belasting op de rytuigeo. De os heet dit jaar Mexico, waar schijnlijk om te doen ziendat de Franscben voornemens zijn de Mexicanen naar hunne pijpen te doen dansen. Dy dat alles trekt de aandacht het vyftal amen dementen in het Wetgevend Ligchaam op bet adres van antwoord op de Troonrede, welk vyftal is voorgesteld door een vyftal republikeinenaan welks hoofd zich de advocaat Jules Favre, de beroemde verdediger van Orsioibevindt. Die beeren republikeinen verlangen: 1*. d ruk persvry beid 2°. ontruiming van Rome door de Fransche troepen 3°. betu:ging van sympathie voor de Noordelijke Staten van Amerika; 4°. houdt huo leedgevoel in voor de Fransche tusschenkorast in de zaken van Mexico, en in 5°. verlangen zy herziening van 'stands financiëel stelsel, met het oog op het ont- lettend cijfer der Fransche schuld Als keizer Napoleon wil doen wat deze vader landers verlangen, kan by met het pakken zijner koffers aanvangen! Het Belgische nieuws komt voornamelijk daarop neder, dat de Kroonprins Hertog van Brabant eeon brochure, zonder naam van den schrijver, hellicht doet zien over de verfraayiogen van Brussel. H(j zal echter daardoor geene meerdere populariteit ver werven. De volksgunst in Delgië hecht zich gebeel en met hartstoglelykheid aan sya broeder den Graaf van Vlaanderendie de kunst verstaatzich ongedwongen geliefd te makenio een eenvoudig costuum tusscben bet volk doorwandelt, met een ieder praat, lacht, zich zonder complimenten overal nederzetkortom de lieveling van volk en studenten is. Koning Leopold zond hem eenige dagen geleden naar Gent in zijne plaats, zijnde de Koning aldaar uitgenoodigd en daar viel den Graaf van Vlaanderen een ontvangst ten deel vol geestdrift en gehechtheid. Wel schenkt de wel de kroon aan den eerstgebo rene doch het volk heeft ook eene stem Als Koning Leopold te eenigerlei tyd zyne schre den uit dit tranendal rigtkan men ia Belgie oog rare dingen zien gebeuren. De Noord-Amerikanen hebben eenige zoogenaam de overwinningen op de Zuidelyken behaald en waaromtrent veel bluf io hunne bladen wordt gemaakt, doch daar bet tot niets afdoende beeft geleidzou men in Europa meer verheugd wezen, de tyding te vernemendat eene massa ladingen boomwolnaar de oude wereld waren verscheept. John Buil kan niet door overwinningenmaar wel door katoen worden gevoed. Men spreekt tegenwoordig op de beursen van eene Canadasche leeningzonder zich te overtuigen op dat land eerlyke ministers heeft en interest en aflossing zal kunnen betalen. Men passé dus in Europa op zyoe takken! De N. Bijdragen voor hel onderwjjs over de maand Februarij geeft op een getal van 65 vacatures als hoofdonderwijzer, tegen jnist 130 plaatsen als hulp onderwijzer. Er zyn onder de laatste, die sedert Janu ary 1861 onvervuld zijn gebleven, en sommige betrek kingen als hoofdonderwijzer staan open sedert Met 1861, niettegenstaande de wet bepaalt, dat eeos vacante hoofdooderwyaers-belrekking binnen drie maan den moet vervuld worden. Men kan zeggen, dat bet lager ondcrwys gedérailleerd is (in 1862 sprak men druk over de desorganisatiedoch daarvan kan thans geen sprake zijn); de wet is goed, maar de omstan digheden veroorloven niet don trein overal tusscben de rigchcls te houden Hoe zal een gemeentebestuur zich houden aan de wet, door een drietal van solicilanten te stellen, als er zich één aanbiedt? Uoe binnen drie maanden een post vervuld te krijgen, waarvoor menig-

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1