AB1RSF00RTSGHE COURANT,"? M 920. van VRIJDAG, d4 Maart dS6~2. I c I)it Iliad verschijnt tweemaal in de week des Dingsdags en Vrijdagt. De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiën1 tot 6 regels 60 Cents elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt.Afzonderlijke nummert, /O.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. pan CXeeff, te Amersfoort, llureau Amertfoorltche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Dircctcuren in het Uijk. AMERSFOORT, 13 Maart 1862. In het hoofdkiesdistrict Amersfoort zal op Dings- dag 13 Mei e. k. geschieden de periodieke verkiezing voor vier ledeu der Provinciale Staten van Utrecht zijnde alsdan aan de beun van aftreding de hecren Mr. A. R. van Del, Mr. II. Verloren, C. XV. Voet en Mr. A. G. Wijers. De ooderintendant der 2e kl. J. M. Mulder werkzaam aan het dep. van oorlog 's Dageis ingevolge last van den Minister van Oorlog naar Milligen vertrokken, ten einde aldaar de aanwezige gebouwen, kampements-effectcn, hospitaalgoederen enz. in oogenschouw te nemen en te inspecteren en des noodig voorstellen te doenalles met het oog op de aldaar gedurende den zomer van het loopende jaar te houden kampen. De troepen die aan de gewone karnpoefeningen aldaar zullen deel nemen worden later aangewezen. De Staats-Courant deelt de volgende Kon. Re- sluiten mede, d.d. 12 dezer, waarbij door Z. M. wordt goedgevonden 1°. op het daartoe door hem gedaan verzoek aau den baron Mr. A. J. L. Stratenus, een eervol ontslag le verleenen als Minister van Buitenland- sche Zaken ad interim, onder dankz. 2°. te benoemen lot Minister van Buitenlandsche Zaken Jhr. Mr. P. van der Maesen de SornhrelF, lid van gedeputeerde staten van Limburg. Bij Kon. Besluit van den 5 dezer is bepaald dal in de gemeente Veendam, met ingang van den 1 Julijeene kamer van koophandel en fabrieken zal worden gevestigdzamengesteld door de ge meenten Veendam en Wildervank en bestaande uil vijf leden. De kiezers moeten minstens voor 10 gulden in het patentregt zijn aangeslagen. De ver gaderingen lot het kiezen der leden voor de nieuwe kamer worden gehouden in de maand Mei dezes jaars. Te Breda is bij herstemming tot lid van de Tweede Kamer gekozen de heer II. Guljé, met 1210 stemmen. De Minister van Binnenl. Zaken heeft den 25 Febr. aan de gemeentebesturen de volgende circulaire gerigt: Onlangs is mij de vraag onderworpenof ver plaatsing van hulponderwijzers bij openbare scholen mag geschiedenzonder overleg met den hoofd onderwijzer en den district-schoolopziener. Daarbij werd opgemerkt, dat bjj de voordragt tot benoe ming van een hulponderwijzer de wet (art. 22) zoodanig overleg vordertdat het hooren en raad plegen van den hoofdonderwijzer ten doel heeft dat de mandie de verantwoordelijke persoon is in de schoolook stern hebbeindien het de benoeming geldt van dengeen die hem bijstaan met wien hij werken moetdatindien dit zoo is. de verplaatsing zonder zulk overleg dit begin- sel zou omverwerpen en den hoofdonderwijzer ecne hulp tegen zijn zin kon worden opgedrongen zonder dat bij ten minste nog gelegenheid had zijne bezwaren kenbaar te makendat ook het verpligte overleg voor het onderhonden van den band van betamelijke ondergeschiktheid, die lusschen den hulp- en hoofdonderwijzer moet bestaanniet anders dan nuttig kan wezen. Ten slotte werd de vraag gedaan, welk hoofdonderwijzer, zoo het verpligt overleg noodig werd geoordeeldzou be boeren te word"u geraadpleegd, indien eene be noeming van hulponderwijzers plaats had voor ééne soort van scholen. Mijn antwoord wasdat naar my voorkwam geen verplaatsing van hulponderwijzer inag ge schieden zonder overleg met den hoofdonderwijzer en den district-schoolopziener; dat men den hoofd onderwijzer moest raadplegenwien meii een bepaalden hulponderwijzer wenschte toe te voegen, en door eene algerneeue raadpleging van al de hoofdonderwijzers eener soort van scholen aan het doel der wet niet zou beantwoord worden. Van hét bovenstaande verzoek ik u mededee- ling te doen aan de gemeentebesturen en toe te ziendat bij verplaatsing van hulponderwijzers dien overeenkomstig worde gehandeld." Bjj het prov. geregtshof van Noord-llolland stonden l.l. Dingsdag te regt Gerardus Johannes Lucassen30 jarengeboren cn wonende te Am sterdam, werkman. Willem Geerlsz32 jaren, geboren en wonende te Amsterdam, werkman, Conradus van Ikeren35 jarengeboren en wo nende le Amsterdam, werkman. Gerardus Leijds- velt. 34 jaren, geboren le Dussen in Noord-Bra- band, wonende te Amsterdam, werkman. Gerrit Wesseling. 23 jaren, geboren en wonende te Am sterdam, werkman, en Wilbelmina Florentina Hen rietta vau Assenoud 20 jarengeboren cn wo nende te Amsterdam, dienstbode, allen gedetineerd- beschuldigd de vijf eerste van gewelddadigen en feitelijken wederstand tegen agenten der regerings- policiebandelende ter uitvoering der wetten en der bevelen van het openbaar gezag, gepleegd door eene gewapende vereeniging van meer dan drie personen, en de zesde beklaagde van opzet ting tot die wederspannigheiddoor woorden in bet openbaar gevoerd. De feiten komen daarop neder, dat de eerste vijf beklaagden op 10 Januari) j.l. ten elf ure, op den publieken weg den dienaar van Riet moedwillig zouden hebben aangegrepen hem zijnen sabelkoppel ontrukten, vuisllagen toe- bragtenhunne messen trokken en daarmede den dienaar v. Riet zoowel als andere toegeschoten agen ten aanvielen en terugdrongen, tengevolge waarvan een agent liglelijk aan de linkerhand verwond raakte, bij welke gelegenheid de le beklaagde zijn mes gelrokken hoeft, daarmede op den dienaar van Riet aangedrongen is en hem in den rug van zijnen jas gestoken heeftde 2e bekl. aan den dienaar van Riet diens sabelkoppel ontrukt en hem slagen toegebragt heeft; terwijl hij met een mes in de hand den dienaar Ahaus heeft omvergeloo- pen; de 3e bekl. inet een open knipmes in de hand op den dienaar van Riet i$ aangevallen en hem moedwillig heeft aangegrepende 4e bekl. aan den dienaar v. R. stoolen toegebragt cn den dienaar Ahaus aan de linkerhand verwond heeft de 5e bekl. den dienaar v. R. geslagen beeften dat de Oe bekl. bij voormelde gelegenheid en ter voorzegden tijd en plaats de overige bekl. met boos opzet lot voormelden wederstand heeft aan gezet en opgehitst, door gedurende het gevecht en bij de aanhouding dier beklaagden de aan wezige personen onophoudelijk met allerlei gemeene uitdrukkiogen op te ruijenom die beklaagden in hun verzet bij te staan en hunne aanhouding aan de dienaren te beletten, onder anderen uit roepende: trek je mes, laat je kameraad niet in den branden snijdt diein riemen. De advocaat-generaal Mr. M. Schooneveld Pz. rekwireerde na afloop van bet verhoor der tien getuigen condemnatie voor den lsten, tot zes, en den 2den 3den en 4den besch. elk tol vijf jaren tuchthuisstrafen eene correctionele gevangenisstraf voor den tijd van drie jaren voor den 5den en de 6de bekl. De verdedigers Mr. J. E. Veltman voor den le besch., Mr. J. F. Wertheim voor den 2e en be besch., Mr. P. J. Schellemansvoor den 3e en 4e besch. en Mr. R. W. Nibbelink voor de 6e besch. zijn achtereenvolgens aan het woord. Uit Vlissingen meldt men Dat eene naauwkeurige surveillauce, gepaard aan eene eerlijke behartiging der financiële belangen der welvaart eener gemeente bevorderlijk kan zijn, en de keus van goede en trouwe ambtenaren daar- toe ongemeen veel bijdraagtkan het volgende volkomen bewijzen, liet personeel der ambtenaren bij de stedelijke belastingen, meest menschen die het in hen gestelde vertrouwen niet wisten te waar deren en gewoon sedert zes en dertig jaren aan een ellendige sloffendienstgenoten hunne vrij aanzienlijke tractementen in den stillen vrede des gemoeds. Onder de commiezen was er zelfs een van een en tachtig jaren, wien gewoonlijk de ineest -belangrijke post aan de marinehaven werd toever trouwd; anderen herschiepen het wachthuis in een kleermakerswinkelanderen weder waren agenten voor assurantiën, zaakwaarnemers, die gedurende geheele dagen met avarij-goederen langs de huizen te koop liepenen bragten alzoozonder juist kwade trouw te plegenbelangrijke nadeelen aau stads kas te weeg. Een raadslid diende deswege een memorie in en beweesdat de belasting op het gemaal, de bevolking van ruim 10.000 zielen, tot maatstaf genomen en tegen 4 oneen brood daags berekend, hoewel het talrijke garnizoen en de marine 7 oneen daags gebruiktenbijna ƒ8000 meer moest opbrengen. Dit rukte den blinddoek weg; de con troleur werd om deze en meer andere redenen ontslagen. Onder de commiezen werd een razzia gehouden. De Rijkscontroleur, de heer Spies, werd met toestemming der Hooge Regering met de con- tróle belast, trad 1 Decemher 1860 in dienst, en aan 's mans kunde en beleidzonder de minste veiatie der ingezetenen is bet toe te schrijven dat den 31 Decemher 1861 op de voorwerpen van verbruik aan plaatselijke belastingen onderhevig eene kapitale som van ƒ20.000 in deze kleine stad meer was ontvangen dan in 1860. De heer Spies leerde aan zijne ambtenaren dienen. Ziedaar hel geheim aanbevelenswaardig voor alle gemeenten maarwanneer men bedenktwelke aanzienlijke nadeden deze gemeente, door gebrek aan toezigt en naauwgezette pligtvervulling der ambtenaren zjjn toegebragt, daD Er is te Harlingen sprake van eene poging tot vergiftiging op een jong meoscbdoor lucifers koppen. Deze persoon moet, wegens familiezaken, in verschil geweest zijn met dc personenbjj welke bjj inwonendeen zij die als beschuldigden ge noemd worden, moeten door den heer Commissaris van politie in verhoor zyn genomen. De Heerenveensche Courant meldt: Te lleerenveen worden thans veel stichtelijke koffy visites gehouden waarbij ook nog iets gebruikt wordt, waartoe men geen kraantje noodig heeft. Zoo was er dezer dagen feest bij zekere burgeresse en werd vrouw A.t die mede om de koffij en tafel zat, in 't holle van den nacht in eene cbais, ge trokken door vrouwen B. en C. te huis gebragt. Later is er onder de dames eene partijbij intee- keoing gehoudenwaarbij elk zijn glaasje in niet meer dan twee leugen moest ledig drinken of boete. Niemand behoefde echter iets te betalen zoo gewillig waren de schepsels. Een der mannen een die besef ontwikkelde van de waarde eener buis vrouw ook als voorbeeld voor kinderen vervaar digde een versgetiteld: bet nut der koffijdrinkerijen en reciteerde dat tot aller genoegen. De feest-kamer was met groen en vlaggen versierd. Ook bij deze gelegenheid werd vrouw A.die de prima Donna schijnt, weder op de gewone manier per chais te buis gebragt." Er wordt des winters op die wijze wat tijd verinoord. Het blijkt intusschen dat sommige vrouwen te Heerenveen een levendig besef hebben van het hoog fatsoen dat er gelegen is in het rijden van partijen. Dan komt men zoo eeüs boven het gros der ster velingen die daar beneden voortscharrelen, 't Is daar nu wel in 't holle van den nacbt geschied in eene chais en door vriendinnen gelrokkenmaar alle dingen hebben een begin en wie weet hoe spoedig men er voor de deur der buizen waar 't koffy-feest ishoort roepen«bet rijtuig van Vrouw A. voor Dat zal zijn om duizelig te worden van wellust. Te Neisseia Sileziëwerd onlangs een schoorsteenvegers-jongen omdat hij negen malen brand gesticht had tot twintigjarige gevangenisstraf veroordeeld. Hebzucht en "geldgierigheid hadden hem daartoe verleid. Hij zorgde ër namelijk voor steeds het eerst tegeutvoordig te zijn bij de blus- schiog van den branddien bij zelf gesticht bad oin de daarop gezette premie le verdienen en loffe lijke vermelding bij het bestuur te erlangen. Bjj die gelegenheid wist iTjj ook voor eigen rekening goed uit den brand le redden. De deugniet bad op die wijze ongeveer 30.000 ilialer 56,000] bijeen gegaard. Australië is thans het Eldorado der vrouwen. Onlangs is te Melbourne een schip uit Liverpool aaugekomeu aan boord bebbende «enige jonge en knappe landverliuisterswaarvan 8 binnen drie weken na hare aankomst aan rijke liefhebbende mannen zijn gehuwd, Het Dagblad van Zuid-llnlland wijdt een artikel aan de noodzakelijkheid lol opheffing van hel zegel regt der dagbladen, waarin hel do vele gronden aangeeft, die de opheffing in 't belang onzer staats instellingen in 't belang van hel verspreiden van nuttige kennis onder de middenstandenin't belang van 't algemeen en van 't geen dit van de dagblad pers verwachten mag. weuscheljjk doen zyn. Vooral onder een liberaal kabinet cn bij herziening der belastingwetten wordt de opheffing vermoedelijk. Het Dagbl. zegt o. a.: Meer dan ergens elders is in Nederland ecne vrije drukpers noodzakelijk geworden, omdat zijne instellingen niet zijn voortgevloeid uit de behoefte, welke liet volk daarvoor gevoelde, maar omdat het talent, van de deugdelijkheid dier instellingen door drongen ze in het leven heeft geroepen. Diezelfde overtuiging wordt dan eerst door hel volk gedeeld indieu het genoegzaam ingelicht wordt, en dal is de bestemming der vrije drukpers." Hel Dagblad redeueert zeer juistdoch vergeet te spreken van de zcgelregtcn op de advertentièn zijnde eerder afkeurenswaardig en wordende ge heven voor 't zelfde bedrag, al is de advertentie groot of klein, of al is de prijs per regel 10of25cents. Het zegelregt op de Dagbladen wordt ten minste geheven naar eericu billyken maatstaf, de grootte van de Courant; doch voor dat der advertentiën bestaat geen maatstaf. Geen Ministerie, dit regt- vaardig wil zijn inag de afschalling van hel eene voorstellenzonder de afschalling van hel audero daaraan te verbinden. Evenmin is cr een regt-

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1