GOOBHTtffr .,K 951 van DIBQSDiC, $Ts«£, 22 April J 861. I)it Blad verschijnt tweemaal in de weck des Dingtdagt en Vrijdagt. - |)e Prijs van liet Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiën1 tot 6 mbtOCnii CU elke regel meerder 10 Cents, behalve het 7,egelregt.Afzonderlijke nummert, fO. 10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. Amersfoort, Bureau Amertfoorltche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Dircctcuren in het Kijk. i CUtff, te Wegens het Paasclil'eest verschijnt dit nummer één dag later. AMERSFOORT, 22 April IS02. De punten van Behandeling der algernccne ver* gadering van de Nederl. Centraal-Spoorweg-Maat- schappij, op den 12 Mei e. k. te houden, zijn als volgt 1". Het uitbrengen van het verslag en het aan* hiedeo van de Balans ter goedkeuring. 2®. Wijzigingen der Statuten. 3®. Benoemiug van leden van den Raad van Administratie. 4". Het aangaan van eene leening. 6". Het aanleggen van nieuwe spoorweglijnen of zjjtakken en de vereeniging met andere spoorweg-ondernemingen of hunne exploitatie. 6". Het toekennen van een honorarium aan den Raad van Administratie. 7*. Het bepalen der Buitenlandsche dagbladen. Sommige bladen berigten. dat de lijn van Utrecht naar het Katervcer waarschijnlijk nog dit jaar zal geopend wordenterwijl met het bouwen der brug over den IJssel binnen kort een aanvang zal worden gemaakt. Voor de Londensche Tentoonstelling zyn uit Amersfoort gezonden door de lleeren Visser C°.10 stuks dieinet van katoenenen linnen garens bewerkt; V S. E. Visser Zoon, 6 stuks linoen keper en gestreept; 3 stuks katoen dito; L. A. Schaap. 6 stuks garen en katoen keper en fijn dubbel keper garen ketting. E. E. Visser Zoongeele was. Daarbij bepaalt zich waarschijnlijk het getal inzenders alhier. Op Donderdag 24 April zal de Kiesvereeniging de Eendragt alhier eene vergadering houden, waarin de punten van behandeling zijn: 1°. Rekening en Verantwoording van den Thesaurier; 2°. Wijziging van art. 2 van het Reglement2°. Benoeming van twee leden van het Bestuur4°. Opmaken van een gros van Candidaten voor de Provinciale Staten. Uit het huis van burgerlijke en militaire ver zekering te Zwolle zijn drie personen ontsnapt waarvan twee tot 15 jaren gevangenisstraf waren veroordeeld wegens poging lot moord op W. Trom petter te Zuid veen gemeente Steenwjjkerwold de derde veroordeeld tot zes jaren gevangenisstraf wegens diefstal van twee paarden. 7 i hebben zich door kokers, die tot ventilatie dienentoegang tot dc bovenste verdieping weten te verschaffen en zijn van daar, met behulp van touwen, buiten het gebouw geraakt. Hun spoor is tot thans nog niet ontdekt, liet meest bevreemdend in dit geval is. dat de schildwacht, wiens wachtpost digt bij het punt der onlvlugting geplaatst wasvolstrekt geen onraad heeft bespeurd. De lieer Lacomblè te 's Ilagcheeft dezer dagen hel model voltooid van een kolossaal heeld. de Faam voorstellende, hetwelk uit de opbrengst eener, door Devenlersche dames geopende, in schrijving in marmer zal worden opgerigtter herinnering aan de moedige en menschlievende daden van Z. M. onzen gecerbiedigden Koning ter gelegenheid van de noodlottige doorbraken en overstroomingen in Gelderland en Noord-Braband gedurende den winter van 1861. Zijne Faam. een schoonrijzig vrouwebeeld van ongeveer 2\ Ned. el hoogte, is voorgesteld op het oogenhlik dat zij, na de ruimte op hare breede vleugelschachten tc hebben doorzweefdmet den regtcr voet reeds den aardbol betreedt en. half zwevend, half voorwaarts schrijdend zich haastom met de buzuindie zij met den opgeheven linkerarm aatfdcu mond houdt, de echt vorstelijke daden, de liefde tot zijn volk te verkondigen van hem, voor wien de eikenk rans. het tinnebeeld der hoogste burgerdeugd, is bestemd, welke zij in de regterhand vasthoudt. Zij zelve heeft zich de rjjke lokken gesierd met eene krans van oranjebladeren en bloesems, met zinspeling op den naam en de afkomst van heinwiens lof zjj vermeldt. Zaturdag werden door de directie der Over* ijsselsche Vereeniging tot ontwikkeling van provin ciale welvaart aan bet Katerveer in ontvang genomen de door den beer M. J. de Bondt van Amsterdam inedegebragle S000 jonge zalmen, afkomstig uit de onder zjjne directie staande aldeeling kunstmatige vischteelt van Nalura Artis Magislra. Na een kort zukeljjk woord van den voorzitter*der vereeniging. den heer Mr. B. W. A. E. Slocl tot Oldhuis. waarhjj i'Ü de toepassing der wetenschap ook op dc visch teelt herinnerdede resultaten voor toekomst schilderde, wees op het hooge belangdat Z. M. onze geëerbiedigde Koning in de ontwikkeling en den bloei van het vaderland stelt, en na den beer de Bondt. de directie vaa Artis. den heer Jhr. Mr. J. A. Sandbergde provincie vertegenwoordigende, het gemeentebestuur van Zwolle en Zwollerkerspel en alle verdere aanwezigen dank betuigendewerd overgegaan orn de zalmpjes van drie maanden oud door middel van de veerpont in bet midden van den IJsselden eertijds zoo rijken zalmstrooin te laten zwemmen. Van deze verrigting werd door den vertegenwoordiger der gemeente Zwollerkerspel, den wethouder J. A. Woliersproces verbaal opge maakt en door al de aanwezigen geteekend. Het land van lieusden en Altena heeft in de laatste jaren het treurige voorregt erlangd om van tijd tot tijd brandstichters in banden der jus titie te kunnen leveren. In de gemeente Dussen is er nu weder eene dusdanige misdaad aan hellicht gekomen. Tusscben laatstleden Vrijdag en Zaturdag nacht is er tene groote boerenwoning totaal in de asch gelegd. Eene vrouw, welke nog eenig huis raad wilde reddenwerd zoodanig door de vlam men gewonddat zij reeds den volgenden nacht aan de gevolaen overleed. De vermoedelijke dader is reeds in hechtenis ennaar men zegttot be kentenis gekomen. Uit aanmerking, dat de jaarwedden van de burgemeesters en van de secretarissenzooals die vroeger vastgesteld zijn. niet meer in verhouding zijn met de van hen gevorderde werkzaamheden hebben Ged. Staten van Drenthe die jaarwedden voorloopig vastgesteld tot een verhoogd bedrag waarover de respectieve gemeenteraden zullen wor den gehoord. Naar het schijnt, hebben bij het aanwerven van Zwitsers voor ons leger in Oost-Indië zekere onregelmatigheden plaats gehad. Wij vernemen althans, dat dezer dagen namens den bondsraad b|i onze regering stappen zijn gedaan wegens de middelen door een werver aangewend om een Zwitsersch onderdaan in Nederl. dienst te doen tredenen welke persoon inmiddels reeds in onze koloniën moet zijn aangekomen. De Heer II. Mollenherg te Alphen, is aan nemer geworden van de levering der in dit jaar bjj de regementen dragonders, bet reg. rijdende- en veldartillerie benoodigde remontpaarden. Hij verschaft ook de paarden aan de kompasniën Ko ninklijke maréchaussee van Limburg, Noord-Bra band en Zeeland en is dus dit jaar de éénige leverancier van paarden aan de artnee. Naar men verneemt, hebben de vier personen, die oülangs door het provinciaal gcregtshof van Gelderland wegens vergiftiging ter dood zijn veroor deeld, zich tegen die uiispraak in cassatie voorzien. Men verneemt dat op het congres door de Ned. Maatschappij ter bevordering van nijverheid op 8. 9 en 10 Julij te Deventer te houden, ook zal gehandeld worden over het zegel op de dag bladen en op andere dergelijke ondernemingen alsmede over het zegel op advertentiën, dat in Nederland in menigvuldige gevallen eene drukken de belasting is. Politieke Revue. Volgens een Telegram uit New-York van 9 April beeft er een bloedige veldslag plaats gehad bij Corinth. De Zuidelijken, onder bevel van de gene raals Beauregard en Johnston hebben de Noorde lijken aangevallen en behaalden aanvankelijk een iu het oog loopend voordeel. Daarop ontvingen de Noordelijken versterking en alstoeu zijn de Zuide lijken naar Corinth teruggetrokken. Men schat het verlies der Noordelijken op 20,000 en dut der Zuidelijkeu op 35.000 man. Gencraaal Johnston is gesneuveld en generaal Beauregard gekwetst. Terwijl liet gepantserd zeemonster Merrimac we der gereed is uit te loopen en zijn pendant Monitor zich getooid heeft het waardig in tweegevecht te gemoet te gaanhoudt het Amerikaanse!) congres zicli bezig inet eene nieuwe wet om de vrije Ame rikanen met belastingen te ftegifligen. De afschaffers der slavernij maken daarvan gebruik om hunne theoriën van plotselinge en algeheelo afschaffing in te voeren en wordt dit hun poger. verwezenlijkt dan zal daaruit voor de Noordelijke Unie eene gevaar lijke hinnenlundsche crisis kunnen on'staan. Dat Keizer Napoleonde dilettant-artillerist, van het zooveel geruchtmakend zee-duël tusscben de Merrimac cn de Monitor, nog aan iets anders zou deuken dan aan Lavalette, Go jon en aan n Goyon, was wel te voorzien en zie bier wal men nu uit Parijs schrijft; «in bet artillerie-magazyu te Vincennes heeft men met één kanonschot eene Ijzeren plaat doorboord van twaalf duim dikte." Maar de vraag, «zal het schip niet zinken, dat zulk een munster-mortier moet dragen Die vraag deed naar het antwoord zoeken op eene andere: «hoe de uitwerking van bet geschut te vergrootenzonder de zwaarte daarvan te ver meerderen Ook dit vraagstukzegt menis door de Fran- sche artillerie opgelost Zij heeft een langwerpig projectiel uitgevonden van een geheel nieuw maakseldat de Ijzeren be kleedsels van schepen doorboort en waarvan de uitwerking alles te boven gaat wat men tot nu toe heeft gezien. De uitvinding zal een geheim bljjven. Ook Spanje heeft de pantser-koorts" en zelfs dc Mecklenburgsche Regering is daaraan lijdende. Welligt dat het recept, thans in de apotheken te Woolwich en te Vincennes gereed gemaakt, die koorts kan afschrijven. Alzoo de gewone stoomfregatten vernietigen de oude houten oorlogschepen, de Merrimacs vernie len stoomfregatten het Armstrongs's kanon door boort de Merrimac's en het geschut van Vincennes legt bet Armstrong's mortier hel zwjjgeo op. Zoo galoppeeren de verderf- en dood-aanbren- gende monsters door de wereld en wie weet wat het einde zal zjjnl Is het wonder, dat zij. die bun vernuft gebrui ken om dezen of genen op zee of langs de kas ten de opperheerschappij te bezorgenstraks ook peinzen op andere vernietigings-kunstmiddelen voor den oorlog op het vaste Land Heerscht er alzoo in EngelandFrankrijk en Amerika groote drukte op de werven en in de artillerie-werkplaatseuin Pruissen is men Qverig bezig, om eikanderen op hel verkiezings-terrein te verdringen en ook daar worden scherpe wapenen gebruikt. De financieële plannen van den geldmonarch' Fould loopen groot gevaar in duigen te vallen want de begrootings-commissie uit het Fran9ch Wetgevend Ligcbaam is het by lang niet eens met de Regering, om die plannen tot rijpheid te bren gen. Of die Commissie in zijne plaats de kunst zal verstaan op betere wijze geld aan de Fransche schatkist te verschaffen wekt veler twijfel op. Mazzinide heete Italiaanscbe republikein, heeft weder een manifest in den vorm van eenen brief uitgevaardigd, waaruit moet worden afgeleid, dat tusscben hem en Garribaldi de beste harmonie bestaat. Hjj verklaart echter daarby dat de Itali anen zich tot eiken prijs moeten wachten voor «de gevaarlijke en vernederende ondersteuning van Keizer Napoleon!" De blinde haat van dien volks man legen den Franschen Keizer straalt hierin weder door, want zonder den steun van Frankrijk zou Italië waarschijnlijk weder sedert geruimen tijd Oostenrijksch zyn geworden. De ziekte van den Paus en de traag wie zyn opvolger zal wezen, houdt veler gemoederen bezig, 'l Valt moeijelyk in de geheimen van het Vatikaan te dringen en toch doodverft meu tot zyn opvol ger Kardinaal AntonelliIn geslepenheid zal men onder de hooge Romeinsche grooien en gees telijken geen knapper bol vindeu. Hjj is evenwel zeer impopulair, maar slim genoeg om den man tel naar den wind te hangen. Ook hoopt bij op de ondersteuning van Keizer Napoleondie lief hebber is zich energieke en amUtieuse menschen tot vrienden te ir.iken eu alzoo waarschijnlijk lie ver met Antonelli dan me' eea ander lot Paus zal gediend wezen. Koning Victor Emmanuel gaat tQoe nieuwe Napolitaanschc onderdanen bezoekenzijnde de onttroonde Napelschc Koning Fraus II daarover zeer verbolgen. Victor Emmanuel's tegenwoordig heid zal misschien aldaar veel goed kunnen uit werken vooral ter beteugeling der henden, die zijne nieuwe Staten afloopen. De luije Napelscbe lazzaroni's verlieugeu zich reeds in voorbaat veel aalmoezen van hunnen nieuwen Koning te ont vangen. T Is in Napels nog gansch niet rustig en broeit het zamentweringen zoowel b(j dag al» by nachtterwijl zelfs do Bisschop van Fano krach tens een bevelschrift van den procureur des Ko- nings is in hechtenis genomen. Een oud Turksch gebruikof liever misbruik is door den Grooten Turkschen Uecr afgeschaft, i namelijk liet ter dood brengen Tan de jongens die I uit Keizerlyko prinsessen geboren worden. Door

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1