AMRSFOORTSGHE GODRAIT M 954- POSTKANTOOR Tail VRIJDAG, 2 tlei dS6°l. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week. des Dingsdagt en Vrijdag*.De Prijs van het Abonnement, is f 1,50 in de 3 maandenVan Advertentie»l tot 6 tegels 60 Oats elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zagelrcgt. Afzowlerlijke nummeri/0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. van CUaff, te Amersfoort, Bureau Amersfoorttc/ie Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede hij alle Boekhandelaren en Post-Dircctcuren in het Kijk. TE AMERSFOORT. DR DIRECTEUR vam HET POSTKANTOOR TE AMERSFOORT. maakt bij (leze bekend dat het Kantoor van af den 3<'en Mei aanst. verplaatst wordt naar de Wevers Cingelnabij bet zoogenaamd Dlaauw brugje, zuillende de brievenbus des nachts ten 12 uur, tussclien 2 en 3 Mei, aan liet tegen woordige Kantoor-locaal worden gesloten en die aan bel nieuwe locaal worden geopend. Tevens wordt bekend gemaakt dat den 3<)en Mei de Zomerdienst aanvangendeliet Kantoor de» inoigens wordt geopend ten 6J en ten 9 uur id plaats van ten 7 en leo 10 uur. De Directeur voornoemd, Amersfoort 30 April 18G2. CARBAfIL'S. AMERSFOORT. I Mei 1862. Oinssdag j.l. beeft de aanbesteding plaats gehad van het "ken eetier nieuwe heul in den Slaperdijk bij Renswoude enz., waarvan minste inschrijver was de heer II. Heuvels te Arnhem voor f 2500. De hoogste der zes inschrijvingen bedroeg 3203. Woensdag avond e. k. vergadert de Kiesver eniging Amersfoortten einde een gros van can- dinaten te formeren, waarlik de candidaten voor het lidmaatschap der Provinciale Stalen zullen worden gekozen. De veemarkt op 24 April te Baarn gehouden, was druk bezocht. Meerdere kooplieden uit Utrecht Amsterdam en de omliggende plaatsen maakten den handel levendig, zoodat vooral de guste koeijen tot hijoge prijzen werden verkocht. De prijs, door het Gemeentebestuur uitgeloofd, werd verkregen door IV. Dijkman, te Soest, die 27 sftks aan de lijn bad gebragt. Donderdag j.l. hebben voor de eerste maal de leden der Nederlandsrh-Israëlitische gemeente te Amsterdam haren geheel nieuwen grooten ker- keraad gekozen. Sedert 1 April hebben de betrek kingen die tussclien bet administratief en financieel beheer dier gemeente en het departement van de Hervormde Eercdienst enz. bestonden, opgehouden overeenkomstig 's Ministers veriaogen dat de Kerk geheel onafhankelijk en zelfstaiidig zij. Van de 30 te verkiezen kerkeraadsleden zijn bij de eerste stemming 2G gekozen, zoodat voor (ie verkiezing van nog vier leden eene herstemming moet gehou den worden. Het getal ingekomen stembriefjes was 391 zoodat 11)6 stemmen de volstrekte meerder heid is geweest. Men meldt uit Zwolle van 28 April: «De illuminatie van Zaturdag avond rnogt wel cene algcmeene heetenin' den volslen zin des woords. Zij leverde een onbeschrijfelijk prachtig gezigt op. De Koninggezeten in een rijtuig, deed met III), gevolg, de provinciale en stedelijke auto riteiten en begeleid door de eerewacht, een wande'- rid door de straten en langs den Singelalwaar lijj door de volksmassa, die zoo digi was, dat men over de hoofden konde loopen, met geestdtifl werd toegejuicht. Gisteren morgen heeft Z. M. de godsdienstoefening onder het gehoor van Ds. van Rijn bijgewoond. Geen wonder, dat het ruime kerkgebouw te kl'iti was, om eene menigte te bevattenopgekomenom met den aardschen koning voor den Koning der koningen liet hoofd te buigen. Indrukwekkend was bet toen de gemeente, in staande houding en met hel aangezigt naar den Vorst ge keerd hem (Ie woorden toezong van het 4 vers van den 121 Psalm. De Koning heeft Zwolle ver laten gaande naar de Dedemsvaartonder uitge leide van de eerewacht en eene groole schare men- schen van allen rang en stand." .Maandag morgen ten 9 ure van Zwolle vertrok ken heeft Z. M. zich over de Llgtmi" naar de DedeinvuartOmmen en Hellendoorn begeven. In laalstgeiiielde plaa's waren 5 eerehogen opgerigt en bestrooiden dames Z. M. met bloemen. Te Nyverdal was de ontvangst even hartelijk. Er was eene gas-illuminatie des avonds omstoken. Z. M. heeft er overnacht hij den agent der Handelmaat schappij, en is verder over Rijsscn en Goor naar Delden doorgereisd. Hel heeft Z. M, behaagd aan de algemeene armen der stad Zwollede aaazienlyke som van duizend gulden te.^chenken. liet Prov. Gereglshof van Utrecht heeft uit spraak gedaan in de zaak van J. A. B. oud tO jaren. A. G. B. oud 11 jaren en T. 0. oud 14 jaren alle drie wonende te Maarsscveen. liet Hof heeft den eersten beschuldigde schuldig verklaard aan feitelijkheid tegen de eerbaarheid van een meisje heneden de volle vijftien Jareninet gewelddadigheid uitgevoerden hem dien ten ge volge veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van één jaar; terwijl de tweede en derde beschul digden van de bovengemelde misdaad zijn vrijge sproken. doch is bevolen dat zij lot hun achttiende jaar in een verbeterhuis zullen worden gebragt ten einde aldaar opgevoed en in hechtenis gehouden te worden. Naar men verneemt zal de verjaardag van II. M. de Koningin dit jaar door de koninklijke familie op hel Loo gevierd worden. Door den Minister van Oorlog is ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat er voor geweer makers gelegenheid bestaat, om met den graad van sergeant of* sergeant-majoor in gemelde be trekking bij het leger in Oost-Indië geplaatst te worden op de voorwaarden vermeld in de Staats courant van 28 April, waarnaar wij verwijzen. Volgens de N. R. C. is het reeds geruimen tijd bij onze Regering bekend dat hel Japansche gezantschap ons land zal bezoeken. In 1861 bedroeg het getal Professoren aan oiK.e Academiën 71. De studenten in de Godge leerdheid te Leiden maakten ijverig, die te Gro ningen zeer ijverig gebruik van de lessen terwij! slecitls door een der hongleeraren te Utrecht de ijver der studenten bevredigend wordt genoemd. Met 1 Mei zullen alle vreemdelingen in dit Rijk worden toegelatenook zonder paspoort. Ne derlanders zullen in Bremen en Denemarken mogen komenook zonder paspoort. T Zelfde verwacht men van Sleeswijk en llolstein. In Hessen heeft rnen legitimatie-papieren noodig. Te Zalt-Bommei werden op de Botermarkt twee korven met boter door den commissaris van policie in beslag genomenals wegende de boter veel minder dan 5 Nederl. oneen. Wij juichen dien maatregel toe, want aangezien de boter zeer geldig is. zijp. de boeren des te meer verpligl het behoorlijk gewigt te geven. Bij het onwederZondag avond j.l.is te Tzurn de bliksem geslagen in de woning van den landbouwer Greidanis. die van zijn beslag van vijftig ko ijen en een paard in den brand ve'rloor. De woning is afgebrand. Naar men zegt heeft dc aannemer van den spoorweg tusschen Leeuwarden en llarlingen van hooger itand den wenk ontvangen oin onverwijld met de werkzaamheden te beginnendaar de uit betalingen voor de onteigende perceelen zijn geschied. De jaagschuit van llarlingen op Leeuwarden vervoerde als passagier een poldergastdie zich reeds spiritueel ontnuchterd haden in min of meer verdoofden toestand hoven op de schuit lag te ronken. Willende opstaan, verliest hij het even- wigt en tuimelt in het midden der vaart, waar hij in een oogenhlik een heel eind ver achter de schuit is. Aan de activiteit van de schippers mogt het gelukken den drenkeling op te visscheu, ofschoon hij zelf geen besef had om den haak te grijpen. Men meldt uit Enschedé van den 2d April: De sloom-kaloen spinnerij der lleeren A. Jannike en G#. is gesloten. 0<>k de directie der Enschedésche katoenspinnerij zal in de volgende week hiertoe overgaan- De établissementen der maatschappij te Almelo en Gronau zijn reeds vroeger gesloten. Hier werkte men nog drie dagen per week. Hoogst moeijelijk zal het voor 3 a 400 werklieden zijn iu de tegenwoordige omstandigheden ander werk te bekomen. 'iaturdag 1.1. heeft een afschuwelijk feil te Fransum gemeente Aduardplaats gegrepen, dat levens weder het bewijs levert hoe gevaarlijk het is kinderen ioe te vertrouwen aan kinderen. Een elfjarig meisje Jantje Gorter diende als kindermeid bij den arbeider W. Ilaaijm» en ttoow terwijl !.nn eenigst kindje, zijnde een knaapje van onge veer eenjarigen ouderdomaan bare zorg was toevertrouwd. Op genoemden dag was zij. terwijl de ouders zich des morgens naa. hunnen arbeid hadden hegeven inet dit kind alleen te huis ge laten en daar de zorg daarvoor, gelijk zij zelve verklaard heefthaar verveeldeheeft zij ten einde die dienst te kunnen verlatengetracht dat kind te vermoorden. Zij heeft het met een broodmes in den hals gesneden, en toen zjj ontwaarde, dal het nog niet dood was, liet met datzelfde voor werp nog een paar keeren in den hals gestoken. Daarop deelde zij aan een voorbijganger mede. dat eeu vreemd persoon de woning was binnen getreden en het kind had gesneden er. voegde da..<'bjj het verzoek, 'l aan de afwezige moeder te willen berigten. De heeren oflicier van justitie, regter-commissaris en griffier hebben zich onmid dellijk na het bekend worden van dit voorral naar Aduard hegeven om de zaak te onderzoeken. Gelukkkig was het knaapje zeer welvarend, waardoor de wonden denkelijk minder gevaarlijk zullen zijnalthans men hooptdat ze onder het aanwenden van doelmatige heelkundige bulpgeene erge gevolgen zullen hebben. Maandag is bevel verleend tot voorloopige aan houding van de 11jarige beklaagde, en is zij dan ook reeds in bel buis van verzekering te Fransum overgebragt. De leden Tan den gemeenteraad te Winscho ten blijreo hardnekkig weigeren de betrekking van Wethouder op zich te neinen. Geene' zitting van dien raad gaat in den laatslen lijd voorbij zonder dat de benoeming tot wethouder aan de orde is maar altijd zonder gevolg. De heer Mr, Eininen die in de zitting van den 19 wederom tot die betrekking werd benoemd en zich het regt van beraad had voorbehouden, heeft op nieuw bedankt. In de daaropvolgende vergadering werd met vol strekte meerderheid van stemmen gekozen de heer D. Mulder, die verklaarde ook gebruik te zullen maken van het regt van beraad maar ook deze heeft voor de aanvaarding dier betrekking bedaukt. Wanneer aan dezen vreemden toestand nog een9 een einde zal komen is niet Ie voorzien. Keizer Napoleou heeft zelf de Koningin der Nederlanden van Let station afgehaald, lljj bood daar dadelijk, nadat zij den trein verlaten had, den arm aan en geleidde haar inet ontblooten hoofde naar het gereedstaand rijtuig. De Keizerin wachtte II- M. aan den voet van den trap en om helsde haar hartelijk. Prinses Math'ilde was H. M. tot Compiègne te geinoet gegaan en daar terstond bij haar in hel rijtuig gestegenPrins Napoleon en zijne gemalin hadden II. M. te Creil opgewacht. Zaturdag morgen heeft de Koningin een paar uren vóór het dejuner in vertrouwelijk gesprek met de Keizerin doorgebragt. Daar II. M. bet verlangen te kennen gegeven heeft om Compiègne te bezoe ken zal daartoe de dag gekozen worden der komst van den Koningdien men dan by goed weder van daar zal afhalen. Politieke Kevaet Men berigtEr zal binnen kort eene bijeen komst van verbannen koninklijke zamenzweerders te Weenen worden gehouden; kardinaal Antonelli spoort den onttroonden Napelschen koning Frans II aanom te Rome gelden te verzamelen door eene verleeuiging van personen, die daartoe geheel Eurcpa zulnen aanspreken, en welke gelden zullen moetea dienen teu behoeve der Kerker schijnt geen iwjfel te bestaan of de koning eu koningin vau Griekenland zullen hun land verlaten;" en nog meer dergelijke berigten komen allengskens aandoch wie zeker van die nieuwstijdingen wil wezen, zal vergeefsche moeite doen aan de juiste bronnen te putten. De Oostenrijksche Minister van Oorlog beeft een nieuwe wijze van leger-proviandering uitgedacht. Hij wil dal liet voor het leger benoodigue graao en haver niet meer door leveranciers or kooplieden zal worden geleverd maar zal dal bjj de boereu doen aanknopen. Of lijj beter en guedkooper zal worden bediend, is echter de vraag, en men durft dal niet te bevestigenwant tegenwoordig zijn du boeren ruim zoo slim als de leveranciers en koop lieden. Koning Victor Emmanuel is in zijne nieuwe hoofdstad N ipels aaugekomenwerd met uitbundige vreugde ontvangen en deelde inilde giften uit. waarovr vooral de Napolitaansche luije lazzaroni's opgetogen waren. Veel stof lot juichen beeft bjj misschien niet omtrent de landbevolking alJaar. die altijd nog aao dc Bourboosche dynastie en ook deels aan die Muuralische overleveriugen zijn ge hecht, waarbjj dan nog komeu de menigte roovers, die hunne rekening er by vinden bot kouingryk in onrust te houden. De heeren kaalhoofden uit Japao zijn van Parijs naar Londen gereisd. Men vond die crigineele ambassadeurs Dog al moeyelyk ia den omgangen over 'l algemeen waren xQ vrjj lastige gasten, wien men het maar niet naar den zin kon maken. Bjj eene amputatie tegenwoordig willende zijn, kwamen zy te laat. en zjj beklaagden zich. dal de chirurgijn met het afzetten van hei been des lydors, welk» vertraging levensgevaarlijk keu wordenniet op hunne komst had gewacht I Misschien is John Buil geduldiger met deze glad- bollen dan de vrolijke Fransjes waren. De .verkiezingen in Pruisen zijn in liberalen zin uitgevallen, betgeeu de Regeriug volstrekt oict aan-

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1