mine M «57. Tan DJJXGSDAG, dS Mei dS&t. Dit Blad verschijnt tweemaal in de weck, dos Dingsdag» en V'njdagtDe Prijs ran het Abonnement ie f 1,80'in de 3 maanden. Van Adrertentiën, 1 tot 6 regels €0 CenU elke regel meerder 10 Cents, behalve liet Zogelregt.Afzonderlijke nummert, /0.I0. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij dea Uitgever A. H. Mn Gee ff, te Amersfoort, Bureau Amersfoortsche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Dircctcnren in het Rijk. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER vai» AMERSFOORT, Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dal de aanslagen in het Pntcntregt over bet dienstjaar 18®Vs» van de Slijter»KoffjhuishoudertTappers en Kroeghoudersten kantore van den Ontvanger der Rijks directe Belastingen alhier in gereedheid liggen en dat deze verpligt zijn de helft van hunnen aanslag over het loopendeen het nog verschuldigde over het vorig dienst jaar ten spoedigste te voldoenwaarna hun in persoon de Patenlbladenop vertoon der kwitantie, ter plaaLse- lijke Secretarie zullen worden afgegeven. En warden degenen, wier aanslagen over het afgeloopen jaar geheel zijn aangezniverduitgenoodigd hunne kwi- tantièn deswege ten voormelden knnlore le vertoonen. Amersfoort, den 8 Mei 1862. De Burgemeester voornoemd A. (i. W1JERS. VERKIEZING'OF DINGSDAG 13 HEI 1862. Verwijzende naar ons artikel over de verkiezingen in het vorig nummer 936, worden de kiezers in dachtig gemaakt, dat de inlevering der stembriefjes duurt van Dingsdag des voormiddags negen tot des namiddags b ure, en hel wit stembriefje dient ter invulling der namen van vier leden der Provinciale Staten van Utrecht, waartoe lot can- didaten zijn gesteld de heeren: Mr. A. G. Wijers Mr. A. It. van Bel; Mr. 11. Yerloreu Theh.&t; Mr. M. J. L. Baron Taels vnu ADierongen van Renswoude. Hel gekleurde stembriefje dient ter invulling van den naam voor één lid der Provinciale Stalen van Utrecht, waarvoor .tot candidaat is gesteld de heer Mr. J. C. G. C. LaanBurgemeester van Raam en Eemnes. Wordende den kiezers levensvoor zooveel noodig, onder de aandacht gebragt. om geen der vier eerste namen op het gekleurde biljet interuilen vermits daardoor niet alleen eene verwarring zou ontstaan, maar ook omdat daardoor de kracht der eenstemmige keuze zou worden verbroken. Moge dus de dag van Dingsdag 13 Mei kunnen getuigen, niet enkel van eene talrijke opkomst der kiezers, maar ook van den kalmen en echten geest van eensgezindheid, die de kiezers in het hoofd-kies- district Amersfoort bezielt. AMERSFOORT, 62 Mei 1862. Van 1". tot 10 Mei heeft alhier geen sterfgeval plaats gehad. Den 6 Mei was liet 50 jaar geledendat de hoofd-onderwijzer I), van Merkesteiti in de gemeente Runnik als onderwjjzer was aangesteld. Reeds vroeg tijdig had het versierde schoollocnal een feest lijk aanzien. De schooljeugdin zondagskleederen ge- doschthad zich ten 10 ure daarin vereenigd en verbeidde met ongeduld het oogenhlikdat de plegtigheid een aanvang zou nemen. De inspecteur van het lager onderwijs de lieer Mr. A. J. W. Farn- combe Sanders en de schoolopziener in het le dis trict de heer Mr. W. J. van Iloytetnehadden zich met den gemeenteraadden predikant der Her vormde- en den pastoor der R. 0. gemeente, he nevens vele aanzienlijke ingezetenenen onderwij zers uit Utrecht en. elders, in liet schoollocaal vereenigd, ten einde den geachten man reglmatige hulde te brengen. Door den inspecteur werd hem, namens Z. M. den Koning, de zilveren medaille van verdienste onder eene zeer kernachtige toe spraak overhandigd. Daarna nam de Burgemeester, de heer Mr. IJ. J. II. de Koek. het woord en bood hem eene rijk vergulde pendule met toepasselijk opschriftnamens de ingezetenen der gemeente aanterwijl eindelijk de schoolopziener voornoemd de schooljeugd op de hem zoo eigene wijze toe sprak dit alles werd afgewisseld door het zingen van toepasselijke liederen der kinderen. Nu nog geruimen tjjd vriendschappelijk bijeen geweest te zjjneindigde dit zoo zeldzame feest, ons den indruk achterlatende, dat al de aanwezigen in stemden met hel slot der toespraak van den bur gemeester«dat het den geachten onderwijzer mogt gegeven wordenom nog cenigekan het zijn vele, jaren gespaard te blijven en tot nul van anderen werkzaam te zjjn." De Regering heeft doen blijken dat zj) nog geen enkel oogenblik dacht aan de ophefliug der noogeschool te Utrecht. Men verneemt tlat in dit jaar gekampeerd zal worden in het kamp te Milligen, in dat te Zeist en in de vlakte te Waalsdorp. Het eerstgemelde zou in Augustus betrokken worden door gecombi neerde troepentezamen gesteld uit infanterie, kavallerie en bereden artillerie; te Zeist zou gekam peerd worden door een gedeelle van bet bataillon mineurs en sappeurs met het daarbij gedetacheerd personeel der infanterieen te Waalsdorp door kompagniën van de drie regementen vestingartillerie, welke' laatste legerplaatsen reeds in de maand Julij betrokken zullen worden. Dij de Staatsspoorwegen ziet men eerstdaags eene belangrijke benoeming en bevordering van personeel te gemoet Het provinciaal gereglshof in Zuid-Holland heeft in de afgeloopen week uitspraak gedaan in de indertijd zoo veel gerucht gemaakt hebbende zaak der aanranding en berooving van eenonnoozel landmeisje die te Rotterdam den weg naar het spoor niet wist. Het hof heeft den beschuldigde van die daad, zekere F. D. Suurhoff, vroeger hof meester. thans zonder beroep, wonende te Rotterdam, niet schuldig verklaard aan de hem deswege ten laste gelegde feiten, als: diefstal bij nacht in een bewoond huis en eenvoudige diefstal, en zijne onmiddelijke in vrijheidstelling he-volen, de kosten te dragen door den Slaat. De Ams'.erdamsche bladen bevatten de acte van beschuldiging tegen C. Schuurman, kuiper, geboren te Kuilenburg, waaruit blijkt, dat hij be- schuldigd wordt in den avond van 30 December zijn I2jarig zoonlje te hebben in 'l water geworpen, zoodat het den volgenden dag is overleden. Getuigen Terklarendat zij een man. dien zij voor den be schuldigde houden op den 30 December op de brug over de vaart bij de Weteringbarrièremet een jongske* hebben zien loopen onder het wee moedig roepen: «vader, vader!" een plof hebben gehoord, dat zij toen den man in zijn pet gedoken hebben zien wegloopenterwijl by riep: «Jezus 't is mijn kind waarop hem was geantwoord «je hebt hem er zelf ingegooiddat die man geen hulp heeft geboden; dat zij met moeite den jongen hebben uit het water gehaalddie reeds bewuste loos wasdoch die een weinig bijgebragtdadelijk de woorden vadervader" stameldedat in het gasthuis gebragt, die jongen den volgenden dag aan den inspecteur van politie en daarna aan den dienaar Hooghart heeft verklaard dat hij met zijn vader over de brug wandelende, door deze was gezegd, eens te kijken, of er ook sluizen onder de brug waren waarop zyn vader hem over de leuning in het water had geworpen en toen hjj zijn been om de leuning sloeg, dit had losgemaaktdat zijn vader anders goed jegens hem was, dat zijne stief moeder alleen hem een enkele maal een klap gaf. als hy kwaad had gedaan, maar dat hij dien dag geen eten had gehad en den vorigen dag slechts een dun sneedje roggehrood den Sisten was de jongen overleden. De. beschuldigde ontkent en be weert dat de jongen alleen is uilgeloopenomdat hrj wegens 't snoepen van suiker klappen had ge had. De beschuldigde is echter weifelend in zijne verklaringen in deze, terwyl tjjne vrouw, de stief moeder betuigtdat de jongen veel van baar hield, maar er daarentegen een wrok bestond van den vader tegen het kind, dat wel eens verteld had, dat de vader, die te lui was om te werken, toch soms jenever wist te koopen zes weken te voren had de vader dan ook zijn jongen reeds gedreigd met een mes dood te steken't geen zij verhoed had de kost werd alleen door de moeder met drop maken verdiendterwijl de beschuldigde reeds wegens diefstal drie inaahden eenzaam was opge sloten geweest. De berigten in verschillende bladen over de ramp van Enschedé zijn niet overdreven geweest. De geheele stad is nagenoeg vernield.» «De brand begon den 7e 's middags ten 12 ure en ten zes ure was de stad vernield. Tel kens veranderde de wind van rigling. Daardoor was alle btussching en redding van goederen on- mogelijk. De ongelukkige inwoners werden voort durend verjaagd uit de schuilplaatsen die tegen het vuur hadden gezocht. Meende men aan de eene zijde der stad veilig (e zijnplotseling sloeg de wind weder omen joeg de vlammen naar de straten die nog verschoond bleven. Daardoor was in zoo korten tjjd de stad aan alle hoeken in brand en moesten de inwoners htm heil in de vlug! zoekenen alles achterlaten. De verwarring was onhesclwyfeiyk. Het geloei en geknetter der vlammen, bet instorten der huizen, het springen der stoomketels, kon men op verren afstand ver nemen, en onder dat alles onderscheidde men het hartverscheurende angstgeschrei van mannen, vrouwen en kinderen. De bitle was zoo groot, dat een steenen gebouw, dat op 100 Ned. ellen af- stands van den brand verwyderd stond, toch eene prooi der vlammen werd. Da groole kerktoren dien men tegen het vuur beveiligd achtte, en werwaarts men de archieven der gemeente had gebragt, verbrandde eveneens. De groote klok ligt thans half gesmolten aan den vost van den toren. Ten 4 ure hoorde men duidelijk dea slag van het vallen van het klokkenspel. Er is bjjkang niets behouden. De geheele stad ligt in ,puin; hier en daar verheffen zich nog stukken muren maar overigens is alles ée'ue smeulende massa. Het is niet onmogelijk te onderkennen waar vroeger straten zijn geweest. De grootste der beide fabrie ken van de heeren van Heek C°. bleef alleen behouden. Het is bijna onbegrijpeiyk dat slechts eenige menschen bij deze ramp het leven verloren. Mea noemt eene vrouwdie mei drie kiaderen is om gekomen. Anderen noemen nog een l>ejaard man en een ziek 20jarig jongeling. Alle overige inwo ners moeten er ia geslaagd zijn zich te relden. Velen hebben in deü omtrek by de boeren huis vesting gevonden, anderen hebben zich naar hun ne betrekkingen elders begeven, doch een groot aantal moeten nog onder dea bloolen hemel bi- vouaceeren. Zooveel mogelijk worden zjj daar van brood voorziendoch overigens hebben zjj gebrek aan alles. Men schat de waarde van het verbrande op miliioenen, en boewei veel tegen schade verzekerd was, blijft het verlies ontzaggelijk groot. Onder de maatschappyeo, die by deze rathp bei zwaarste getroffen wordennoemt men in de eerste plaats de Brusselsche en Maagdenbargsche assurantie- maatschappijen. Ook by Ëngelscbe maatschappijen moet vooral ook voor eeae groole waarde aan machieneriën verzekerd zijn. Van de binnenlandscbe maatschappijen hadden; naar men ons verzekert, de Amsterdamsche. onder directie van de heeren de Jongh C0., en de Tielsche de meeste verzekeringen in de vernielde stad. De Arnhemscbe en andere maatschappijen lijden in verhouding weinig verlies. Eene dame van tachtig jaar reed 's morgens ten elf ure met twee harer logé's naar eën naburig buiteQ. 's Avonds bij hare terugkomst kon z(| de stad niet binnenkomen, naar geheele huis en in boedel zeker een der rjjkste was eene prooi der vlammen geworden. De oorzaak van den brand schrijft men toe aan vuur vatten tan guirlandes, die hadden gediénd bij 's Konings bezoek. Uit de R. K. kerk heeft men niets kunnen red den dan het hoogwaardige en een paar miskleederen. Alle brievea eu patellen op hel postkantoor aan wezig, zyn verbrand. Van alle omliggende gemeenten werden wagens met brood naar Enschedé gezonden. Uil Nordhotü werden wagens met planken en verder gereedschap verwacht om loodsen en hutten op te slaan, waarin de noodlydendea voorloopig zullen gehuisvest wor den." In de laatste Courant bevindt zich éèné aankon diging van de kiessereeniging Amersfoort getuigen de van onkunde omtrent het daarin behandelde onderwerp, als: men kan daarin niet ontwarenof en wanneer eene verkiezing tal plaats vinden evenmin wordt daarin meldiug gemaakt vin het district waarvoor de verkiezing geldt. De aan bevelingen kunnen dus even toepasselijk zyn op Siberië en op Laplandals op liet kiesdistrict Amersfoort; wijders zjjn er geen vacaturen op 13 Mei zooals daar staat maar wel heeft eene aftreding van leden der Provinciale Staten plaats op den eersten Dingsdag van July e. k. er is dus op morgenOingsdag 13 Mei geene vacature, maar wel eene verkiezing; daarenboven wordt in deze cnrieuse aankondiging gewag gemaakt van Witte en blatfuw#stémbriefjes doch volgens eene rangschikking teel minder doel matig dan de rangschikking geschied in de «Hrt» Noachs daarin is mede sprake van; klaiiHw stembriefje* hoewel elk voorzitter van eeaea gemeenteraad in hel district vrijheid hééft, zoowel geele, rtföde en groene, als blaftuwe stembriefjes (e doen rond zenden, mits voor slechts déne plaats in de Stèteti,

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1