iHERSFOORTSCHE JB 951. ..-fSt'-V t:iii DJNGSDAG, vwRi*. J July J86%. I)it Blad verschijnt tweemaal in de week des Dingttlugt en Vrijdags.|)e Prijs van lint Abonnement is ƒ1,59 in de 3 maanden.Van Advertentie»I tol fi regels 69 Cento elke rcRel meerder 19 dents, behalve liet Zegelregt. Afzonderlijke nummert, /9.I9. Ilrieven franco, Bestellingen geschieden hij den Uitgever A. II. tan Clttff, te Amersfoort, llureau Amersfoortsche Courant, Singel Wijk K N°. Cl, zoomede liij alle Boekhandelaren en l'ost-Dircctcurcn in het Kijk. AMERSFOORT 30 Juni) 1802. Gisler middag 12 ure is Z. M. de Koning, ver gezeld van een adjudant, in een met twee paarden bespannen rijtuig deze stad doorgereden eneenige oogenblikken vertoevende om van paarden te ver wisselen aan het logement dc Zwaan, van den Heer Schimmel, naar Soestdijk vertrokken. Een uur later volgden 3 hofrijtuigenen vervolgens 12 paarden geleid door 8 lakkeijen. Gister in den namid dag is Z. M. langs de Rildt naar Utrecht gereden en per spoortrein naar 's llage vertrokken, alwaar morgen (Dingsdag) namiddag Z. M. het Japansch gezantschap in plegtig gehoor zal ontvangen. Ter zitting van de Tweede Kamer der Staten- Generaal van Zaturdag j.l. zijn door de afdeelingen benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp lot onteigening van perceelen voor den spoorweg van Utrecht over Amersfoort naar Zwolle de Hceren van Ascli van Wijck, van Goltslcin, van Voorthuij- seti, Mensonides en Lumbar. Ter dezer zitting is mede ingekomen een wets ontwerp tot regeling van het rcglsgebioil der reg- lerlijkc collegièn. De l'rocureur-Gencraal bij het Provinciaal geregtshof in Utrecht is in hoogcr beroep gekomen van de beslissing van dit Hof, waarbij een IGjarig jongeling (wegens valsch getuigenis door de Arrond.- Rcgtbank te Amersfoort veroordeeld) den 24 junij j.l. van alle regtsvervolging is ontslagen en waar van in het vorig nummer werd melding gemaakt. Alsnu zal de llooge Raad der Nederlanden betrek kelijk deze hoogst belangrijke regtsvraag een eind oordeel uitspreken. Sedert de uitgave van ons vorig nummer is nog gebleken dat als leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn gekozen te Middelburgde hee.' Mr. S. Baron van Heemstra rnet GIG stem men, de heer Ph. W. Vis bekwam 55G stemmen; en te Sneek herkozen de heer Lycklama a Nyeholt inet 1025 stemmen, de heer Jongstra had 830. De Raad der Gemeente Apeldoorn heeft besloten zich met een adres lot de llooge Regering te wen den. ten einde de aanvraag te ondersteunen om concessie tot aanleg van eenen spoorweg van Amster dam over Hilversum, Amersfoort, Apeldoorn naar Deventer, welke aanvraag reeds voor eenigen tijd geschieden wier behandeling aanhangig is. De majoor Paravacini di Capclli magazijnmees ter der artillerie te Nijmegen, is ontwerper van eetie ondernemingdezer dagen geconstitueerd welke, naar veler oordeel, voorzeker veel bijval zal vinden en bij de vele voordeden, die er voor de deelhebbers uit zullen voortvloeijen tevens zal strekken tot veredeling en verbetering van het paardenras. Het is namelijk eene Nederlandsche Nationale Paardenhandel-ondernemingwaarvan voorloopig Nijmegen en Utrecht standplaatsen zijn. doch later, bij gcwenschtcn vooruitgang. Utrecht alle'e'n vaste standplaats zal worden, liet doel dezer onderneming is, om door vaste bijdragen of aandeden ecu fonds daar te stellenten einde goede paarden in te koopen om die later onder de deelhebbers, al naar gelang hunner inschrijving, op de meest bil lijke wijze te verkoopen. Daardoor zou men niet zoo menigmaal bedrogen worden en steeds mindere prijzen betalen dan ge woonlijk geschiedtterwijl alzoo noodwendig tevens gunstig gewerkt wordt op de veredeling van het paardenras. De verzending van nieuwe aardappelen uit Botterdam naar Engeland duurt op ontzettende schaal voort. Alleen uit het Westland zijn in 10 dagen tijds ruim 60.000 halfmudstnanclcn naar Groot-Brittannië uitgevoerd. Ook uit Gelderland worden belangrijke partijen daarheen vervoerd. Dezer dagen zijn verscheidene (luizende mud den peulen en doperwten uit Holland naar Engeland verzonden. De Rcgtbank te 's llcrtogcnboschin rade, heeft den Notaris te W. berispt, omdat hij zijn Ministerie geleend heeft tot het passeren eencracte van overdragt en vast goed, waarin minderjarigen betrokken waren en waartoe de voogd gcene rog- tcrlijke magtiging had verkregen. Men is beducht voor de gevolgen, die daaruit voor den voogd en koopcr, zullen kunnen voortspruiten. De officier van justitie bij de arr.-rcgtbnnk te Groningen heeft bij cene circulaire van den 24 dezer gewaarschuwd tegen overtreding van art. G der wet van den 10 Sept. 1853. Aanleiding daar toe gaf de omstandigheiddat ccn predikant wegens gebrek van localiteit in of aan het kerkgebouw gewoon was zich, gekleed in toga en barret, van zijn huis naar do kerk te begeven. De officier van justitie ziet hierin overtreding van het aangehaald wetsartikel en heeft hiervan kennis laten geven aan den betrokken predikant, onder opmerking tevens, dat zich ook in andere provinciën bij eenige kerkelijke gemeenten te platten landen hetzelfde gemis aan localiteit doet gevoelen als hier schijnt te beslaan, maar dat men daar op zeer eenvoudige wijze, welke evenmin met de wet als met de achtbaarheid in strijd is. in dat gebrek pleegt te voorzien. Naar men verneemt, is dezer dagen, bij bevelschrift der arrondisscinents-rcgtbank te Mid delburg naar den proc-gen. bij het provinciaal geregtshof in Zeeland verwezen zekere Bruno van de Velde, landmauskncchtlaatst woonachtig te Waterland Oudeman (België)thans voortvlugtig beschuldigd van poging tot moedwilligen doodslag op cene vrouw te IJzcndjjkewelke geweigerd had met hern verkcering te hebben. Als eene grootc bijzonderheid wordt gemeld, dat op den 22 dezer des middags tusschen 5 en 6 uur te Stcdum vallende sneeuwvlokjes zijn waarge nomen. Vooral voor de gras- en hooilanden is het gure en regenachtige weder der laatste dagen zeer ongunstig geweest. De landman ziet met verlangen naar meer droogte en warmte uit. In de kwestie over de betaling der kosten van het onderwijstusschen het bestuur der ge meente Vledder en commissarissen der maatschappij van weldadigheid gerezen, heeft de hooge Regering de eerste partij in het ongelijk gesteld en zijn daarom burgemeester en wethouders genoodzaakt geworden zich met het bestuur der koloniën te verstaan, om liet begin van een einde te erlangen. De wethouders hebben daarop als raadsleden bedankt, zijn vervolgens herkozen en thans doet zich het zeldzame geval voor, dat niemand der raadsleden wethouder wil zijn. Evenwel is het in het belang der koloniale bevolking, dat het onderwijs spoedig met kracht wordt herval; hel is tevens in het belang der burgerlijke gemeente, dat de regering haar niet belaste met kosten, die de ingezetenen niet bij rnagte zijn te betalen, daar de plaatselijke omslag, in vergelijking tot den welstand der bewoners, reeds buitensporig is opgevoerd en in geval van vermeer dering door die onderwijskosten meer dan het dub- bele zoude bedragen. In den afgeloopen week had een jongeling van IG jarenie Texelde onvoorzigtigheid om op een der wieken van een stil staanden molen te klimmen, toen de molenaar Langevelddaarvan niet bewust, den molen in beweging hragtgelukkig dat hij, ten gevolge van het hevig gegil, den jon geling bemerkte en den molen zoo spoedig mogelijk weder deed stil staanwaardoor de onvoorzigtigc knaap met den schrik vrij kwain. Uit Hallum in Friesland wordt een sterk sprekend bewijs medegedeeldhoe weinig de geest' der verlichting van onzen teregt hooggeroemden tijd soms nog vermag om vooral op het platteland den geest van domheid en bijgeloof te verdrijven. Voor korten tijd werd daar dc hulp van een geneesheer ingeroepen bij een gezin uit den fatsoen lijken burgerstand, waar ecu lief kindje van onge veer drie jaren aan eene ernstige ongesteldheid laboreerde. Na eenige dagen van zorgvolle behan deling ziet de doctor zijne moeite aanvankelijk beloond door eenige sporen van beterschap, die zijne hoop op herstelling verlevendigen. Maar ziet! tot zijne verbazing en teleurstelling houden die gunstige verschijnselen eensklaps op, zooder dat hij cemgc oorzaak daarvan kan opsporen. Hij on dervraagt de ouders en verneemt eindelijk, dat deze door een nabestaande op het ongelukkig denkbeeld waren gebragt. dat de kleine behekst was en dat alleen een duivelbanner haar helpen kon. Tot zoo- danigen persoon, in de nabijheid van Ferwerd woonachtig, nam men dan ook zijne loevlugt. Op zijn raad wordt het bed en het hoofdkussen der patiënt geopend, en ja wel! als een bcwjjs zijner waarachtigheid daarin gevonden spinrag en een kluwen garen, door do moeder sinds twee jaren vermist. Zonder aarzelen wordt nu de medicijn van den doctor stilletjes achterwege gelalen en een sterk riekende drank van den toovergeneeshcer ingegeven. Na eenige dagen was dc zieke overleden. Vrij algemeen wordt dc opbrengst van't gras gewas op J minder dan 't vorige jaar geschat. Op een feestgegeven door een der ambas sadeurs te Berlijn kwam de politieke gesteldheid van Keur-Hessen ter sprakedat langzamerhand het geheelc discours behcerschte. Eene bejaarde hofdame viel een der sprekers in de redeuitroe pende: «O! wat is dat Keur-Hessen gelukkig!" Gevraagd naar den zin van die opmerking, ant woordde zijIk zou ook niets liever verlangen dan het herstel van mijne constitutie van 1831." Volgens dc statistiek heeft Frankrijk ruim dertig miltiocn kippen, leggende 'sjaarljjks onge veer vier duizend rnillloen ejjerendie waard zjjn ruim zeventig miliioen gulden! En hoeveel kippenlianen kuikens worden er opgepeuzeld Men wil echter de opbrengst van het hoender geslacht nog vermeerderen door cene kunstmatige broeijerij. Hoe staat het hier te lande met soortgelijke broeijerij In Engeland is een huwelijk voltrokken tus schen een jongman van 8G en eene jonge dochter van 82 jaren. Dc eerste heeft meer dan 00 jaren lang aanzoek gedaan, om de hand zijner beminde cn thans is zijn wensch vervuld. Men denke dus aan het spreekwoord: «geduld overwint al'es." In OscaloosaStaat Lova, is cene dame mrs. Marcy Smithbenoemd tot Burgemecster(csse). Politieke Itevne, Zijne anti-liberale Hoogheid de Keurvorst van Hessen heeft zich met de grooton, met name den Koning van Pruisen enz. weten te verzoenen, door het invoeren van meer vrijzinnige instellingen in zijne Staten en eenigen sprongen. Met dc kleintjeszijne onderdanen, maakt hij minder complimenten, want die instellingen worden toegepast door ecu uiterst re'actionnair Ministerie, en op het adres van wantrouwen door den Stedclijken Baad en de Burgercommissie aan hem gerigtheeft hij geant woord door zijn notificatiedat hy een pleizicr- reisje gaat makencn het te druk met inpakken t?n aftellen van reisgeld heeftom zich nu nog met de klagten zijner beminde onderdanen bezig te houdendit alzoo uitstellende tot zijne terug komst. Van hunne zijde moesten de Keur-Hessen nu ook maar geen complimenten maken en hun vaderlijken vorst een paspoort nazendeninhoudende hun besluit, dat hij voor levenslang uit zijuc Staten kan afwezig blijven. In Turkije is het weder gansch niet pluis. In eene menigte deelen van dat instortende Rijk harsten onlusten uit, en wordt op de hevigste wijze binnen- landschen oorlog gevoerd. Die stand van zaken geeft aanleiding tot cene zeer drukke wisseling van nola's tusschen de Kabinetten der groote Mogendheden. Frankrijk wildat eene conferentie der groote Mogendheden te Gonstantinopel gehouden worde, ten einde aldaar gemeenschappelijk te beraadslagen omtrent de wijze om het Turkschc Rijk eene duurzame bevestiging te geven. De wetgevende vergadering In Frankrijkdie baar aandeel heeft tot verbetering van 's Rijks finanliêti. beeft het ontwerp van wet lot belasting der rijtuigen verworpen. Tenzij de regering het plan. om deze belasting te hellen, opgeeft, moet nu de commissie, daarvoor ingesteld, een nieuw ontwerp zaïnenstcllen. Alles doet evenwel inzien dat de Dnantieële regeling nog zoo spoedig niet zal kunnen worden ten uitvoer gebragt. Dc gewijzigde artikelen omtrent de belasting op de paarden van weelde zijn echter aangenomen. Een van bet corps ongelukkige troon-pretendenten. don Juanzoon van don Carlos, stelde onlangs eene leening open, gewaarborgd door de goederen, die hij zul moeten bezitten, als hjj eens Koning van Spanje zal wezen. Tot zyn spijt en die van eenige grage speculantenheeft die leeuing geeno inschrijvers opgeleverd. De Koning van België heeft weder achtereenvol gend Zondag Maandag cn Dingsdag drie operation ondergaanten einde hem van den steen te ver lossen. Er is eenige verbetering gevolgddoch men blyft steeds twijfelen of die lyder in bet leven zal behouden worden. INGEZONDEN. Onlangs werd in deze courant vermelddat van wegc de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Departement Amersfoortpogingen worden aange wend om een ziekenfonds voor minvermogenden binnen deze gemeente in het leven tc roepen. Sedert werd bcrigtdat eene commissie van zeven leden, gedeeltelijk gekozen buiten het Depar tement. was gevormd cn tol bestuur van die instelling geconstitueerd. Het is ons aangenaam thans daarbij kunnen voegen dat het Ziekenfonds op I Augustus c. k. in werking zal tredenwaartoe het in staat is

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1