COURANT. ir V*r ran V R IJ D i G 25 Ju/ij J861. Dit Blad verschijnt tweemaal in de weck des Dingtdagt en Vrijdagt. De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Ad rertentiën1 tot 6 regels 60 Ceil elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zcgclregt.Afzonderlijke nummert, /0.10. Brieven franeo. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. II. tan CUtfif, to Amersfoort, Itureau Amersfoorlscke Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Dircctcuren in het Rijk. Provinciale Staten van Utrecht. Zitting van Dingsdag 22 Julij 1802. Afwezig de II.II. Kien, van Hoetselaar van Dub beldam, II. Verloren van Tliemaalen van Lijnden van Sandenburg. Na de vaststelling der notulen is aan de orde: 1°. liet onlwerp-bjjzoader reglement voor het waterschap Vleuten, dat wordt aangenomen met de wijzigingen door de commissie voorgesteld. 2°. Het verzoek van den hoofdonderwijzer van Tienliovcn c. a. om ecne gratificatie, dat na eene langdurige discussie wordt afgewezen met 35 tegen 2 stemmen. 3Het ontwerp-reglement voor het waterschap Kockengendat na eenige discussie met enkele wij* zigingeu wordt aangenomen. 4®. De ontwerp-reglementen voorde waterschap pen Spengen en Overeind worden beiden conform de conclusie der commissie aangenomen. 5°. Op voorstel van den heer Wijers gaat de vergadering aisnu over tot het houden eener zitting met gesloten deuren, waarin wordt besloten een adres intedienen aan de 2e Kamer der Staten-Gene* raaihoudende bedenkingen tegen het wetsontwerp tot regeling van het regtsgebied der regterlijke collegiën. 6°. Vervolgens zijn aan de orde de ontwerp* reglementen voor de waterschappen Buitendijks, dat wordt aangehouden tot de najaarszilting; Ben schop Kamer ik-MijzijdeZegvelderbroek, Gcrvnrskop, BreudijliKartrijk en GieltjcsdorpOllerspoorbroclt Portengen Zuidzijde, Groot-en Klein Oud-Aa, welke allen worden aangenomen met de voorgestelde wijzigingen; terwijl de behandeling der ontwerpen voor OudenrijnNeder eind en Hoograven c. a. wordt aangehouden tot de najaarszilting. 7®. Daarna wordeu door de afdeelingen tot leden der commissie tot het ontwerpen van een adres aan de 2e Kamer benoemd de II.H. Wijers, Menso en van Beede tot ter Aa. De vergadering wordt hierop geadjourneerd tot Woeusdag 30 Julij e. k., des voormiddags ten elf KENNISGEVINGEN. De GEDEPUTEERDE STATEN dek PROVINCIE UTRECHT. Gelet op art. 1G2 der Provinciale wel Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat hel uitvoerig en beredeneerd versla; over 1861 van den loestand der provinciete.;en betaling van 1,ter provinciale griffie algemeen verkrijg baar is gesteld. Utiieciit uen 21 Junij 1862. De Gedeputeerde Stalen voornoemd VAN DOORN. Voorzitter. G. NV. MOORREES, Griffier. De BURGEMEESTER vak AMERSFOORT. Gelet op Zijner Majesteits Besluit vau den 17 October 1820 (Staatsblad N". 22); Brengt ter kennis van de Ingezetenen dezer gemeente, dat tot het uitgeven van de Patent- bladen over het dienstjaar 18® 4/s 3 ten Raadhuize zal worden zitting gehouden op Maandag en Dingsdag, den 28 en 29 Julij aanstaande, telkens van 3 tot 6 ure des namiddags, en dat deze uitgifte uitslui tend aan de. belanghebbenden in persoon zal geschie den; zullende de niet-afgehaalde Patentbladen door den Deurwaarder bij 's Rijks Belastingen bezorgd worden, tegen betaling van 10 Cents. Amersfoortden 24 Julij 1862. Dc Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Mna» «In ff 98 Julij c. k. ten Kandltuizc te Amtrsfoort, des namiddags van 12 tol 1 ure. VAN DE ROLL, Secretaris. AMERSFOORT, 24 Julij 1802. Door velen zal met genoegen uit liet bovenstaande beknopt verslag der Slatcn-zitting worden ontwaard dat dc Provinciale Staten eergister hebben beslo- ten een adres aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal in te dienen tegen het wetsontwerp nopens het regtsgebied der regterlijke collegiëncn wat do Provincie Utrecht aangaat, tegen de voorgestelde opheffing van de Arrondissements-Rcgtbank te Amers foort en van dc Kantongeregten tc BhencnLocnen en Maarsscn. Wij vernemen, dat onze stadgenoot de Heer II. J. LeinteeberCommissaris van Policie te Amers foort dit jaar in de termen valt om het cijfer XXX voorkomende in zijn Eereteckenvoor langdurige eervolle werkelijke dienst bjj de schutterijen ver kregen, overeenkomstig het Koninklijk Besluit van 5 December 1851 (Staatsblad N®. 149), met een hooger cijfer XXXV, te verwisselen. Op jeugdigen leeftijd in October 1830, tijdens de Belgische om wenteling als vrijwilliger uilgetrokken diende hij in de verschillende opvolgende rangen tot in Sep tember 1834 bij de mobiele schutterijen had ter gelegenheid vao het in de lucht springen der kruid- magazijnen te Bergen-op-Zoom waarbij een veer tigtal manschappen gedood werden terwijl hij er op post stond het wondervol geluk zijn leven te behouden ja zelfs ontbrak het hem niet aan de tegenwoordigheid van geest en den moed om zijne militaire pligten te blijven vervulleneven als of er niets bijzonders ware voorgevallen. Sedert zijne terugkomst in deze stad als officier is hij voortdu rend bij de stedelijke schutterij in dienst gebleven waarhij hij gedurende hel laatste tiental jaren als kapitein de betrekking waarneemt van kommandant als hoedanig zijne bekwaamheden door eiken des kundigen opgemerkt kunnen worden. Wij koesteren de hoopdat onze waardige kom mandant wiens borst nu reeds prijkt met het Metalen Kruis en eerlang met het Eereteeken wegens vijf en dertigjarige werkelijke schutterlijke dienst staat versierd te worden nog een tal van jaren zijne goede diensten aan Land en Stad moge blijven betoonen. en aan zijn wel eens geuit voor nemen, orn de dienst te verlaten, geene uitvoering zal gevento minder omdat zijn 50jarige leeftijd en jongelings-kloekheid het aanblijven van dat prac- tische Hoofd der dienstdoende scbullerjj mogen doen verwachten. Een onzer geachtste stadgenooten de Heer Hendrik van Loon, Chir. en Art- Obst. Lector, viert heden een buitengewoon merkwaardig herin neringsfeest. Geboren den 19 Mei 1780 te Dordrecht, werd Hij den 24 Julij 1802 tot heelmeester aan gesteld en vestigde liij zich. na bijna drie jaren in zijne geboortestad gepractiseerd te hebben in 1805 te Amersfoort, alwaar Hij als Stads Heel- en Vroedmeester beroepen werden welke betrek king Hij thans nog, in weerwil van zijnen82jarigen ouderdommet de meeste naauwgezetheid en als met jeugdigen ijver vervult. Alzoo zestig jaren lang als Chirurgijn en Vroedmeester fungerende, is hij de oudst practisercnde geneesheerin beide vakken, van ons Koningrijk. Zijne collega's en vele andere autoriteiten en ingezetenen boden hem lieden hunne gelukwenschen aan. en zij ook onzerzijds den waardigen en steeds werkzamen grijsaard nog een uitgebreiden jarenschakel vao levensgeluk en levenskracht toegewenscht. Ingevolge vroegere mededeeling en ad rerten tiën zal de Crefclder Capcllc Zaterdag, Zondagen Maandag e. k. in de Sociëteit Philharmonic alhier eene reeks van matinée's musicale en concerten gevenwelke ongetwijfeldeven als in de twee vorige jarendoor een aanzienlijk getal leden en verdere stadgenootenzoo mede door vele bewoners der environs zullen worden bijgewoond, en wer kelijk een muzijkaal genot aanbieden als slechts zelden alhier voorkomt. Naar wij vernemen bestaat het programma uit eene keur van muzijkwerken grootendeels van de meest eminente componisten welker schoone uitvoering wordt gewaarborgd door den roemdie de Capellewelke mede vele uit muntende solisten beval, zich wist te verwerven. Te Amersfoort zullen aankomen om aldaar te overnachten en des anderen daags naar het Kamp hij Milligcn te marcheren, op den 7 Augustus: hel 2e. bataillou van hot 6e rcgeinent infanterie, sterk 17 officieren. 430 manschappen en 1 paard; en op den 8 Augustus: het 4e hataillon van het 2e regement infanterie, sterk 20 officieren. 448 manschappen, 5 waschvrouwen en 1 paard. Diens- volgens zullen in 2 dagen te Amersfoort 37 officieren en 878 manschappen logeren, gaande naar het Kamp. Hoeveel alhier in September zullen logeren, komende van het Kamp. is nog onbekend. De zaak der gezusters P. en J. J. 0k waarvan in vorige nummers is melding gemaakt, zal op Maandag e. k. door hot provinciaal geregts- hof in Utrecht worden behandeld. Gister tusschen den middag kwam onder de St. Andricsbrug alhier doordrijven een Ojarig jon getje. waarop dc heer B. Bekker hel kind nasprong, uit liet water haalde en by den koflij huishouder Olie bragtalwaar het van dc natte kleederen ontdaan cn liefderijk verzorgd werdcn aan de ijlings toegesnelde moedervricr vreugde over hel behoud van het kind onbeschrijfelijk was, werd terug gegeven. Wij meenen onze landgenooten op een zeld zaam verschijnsel in den tuinbouw te moeten op merkzaam maken. Op het landgoed van den Heer II. Maasaan den Doornheg onder Hoevelaken bevindt zich een w(jnstok van e'éne rank terleDgte van ruim 60 NederI. voeten, waaraan 125 trossen druiven prijken. Opmerkelijk is het dat deze rank met veel zorg gekweekt is in met zeepwater bemeste aarde. Te Amsterdam is Zondag j.l. in SOjarigen ou derdom overleden de luitenant-kolonel der Artillerie Dijckmeester. Eene kortstondige ziekte maakte een einde aan zijn nuttig en werkzaam leven. Voor leden jaar kommandeerde hij de artillerie in het Kamp hij Milligen. alwaar hij veel verdriet onder vond en stond liy byeen ieder, die hem kende, in den volsten zin des woords als een braaf mensch aangeschreven. Z. M. heeft aan eene Commissie uit de Staten van Utrecht, belast met het onderzoek van het ontwerp-reglement voor het waterschap Maartens dijk, magtiging verleend om na de sluiting der zomervergadering van dc Statenhare werkzaam heden voor te zetten. Acht en dertig practisercnde geneesheeren te Rotterdam hebben in een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal hunne bezwaren ont wikkeld ten opzigte van de geneeskundige aange legenheden. Zij merken daarin op, dat door het maglbevel der wel een gedwongen eenheid wordt geschapen in hun vak, een verschil van opleiding en vorming verordend wordt, en dat verschil weder vereffend door toekenning van gelijke aanspraak en regteu. Deze strekking der wet wraken zij als wille keurig. Zij vragen ten slotte gelykheid voor de wet, maar van gelijkelijk bevoegden, vrjje concur rentie, maar met eerbiediging van regten, verkregen en gewaarborgd door een census van bekwaam heden eenheid van standmaar als voorwaarde gelijken standaard van bekwaamheid en, is scheiding in de opleiding noodzakelijk, dan ook scheiding van die eenheid. Zij vragen dus afstem ming van art. 3, en de verwerping van artt. 16 en 17 van bovengenoemd welsoutwerp. In navolging vau de te Londen bestaande Association for the promotion of social science," is te Brussel eene «Association pour leprogrèsdes sciences sociales" opgerigt. Aan het hoofd der 28 stichters staan de II.II. Fontaines, Burgemeester van Brussel en de Prins de Ligue, Voorzitter van den Senaat. Het doel der instelling is de beoefening der sociale wetenschappen te bevorderen; de aan dacht der openbare ineening te vestigen op de n eest praotische middelen ter verbetering van de burger lijke en de criminele wetgeving: het onderwijs te verbeteren en algemeen te makende beoefening der kunsten en letteren in de hedendaagsche maat schappij uit te breidenen het ware doel daarvaa aan te wijzen; bet bedrag van den nationalen rijk dom te vermeerderen en de verdeeling er van te verzekeren den physieken en morelen toestand der arbeidende klassen te verbeteren; kortom, mede tc werken tot de verspreiding van al de begioselej die de kracht en waardigheid der natiën uitmaken. De maatschappij heeft binnen- en buitenlandscbe leden, in verscheidene categoriën verdeeld. Volgens hel Journal de Saint Quentin heeft de beer Cotelle, scheikundige aldaar, het middel uitgevonden om alcohol te vervaardigen uit steen- kolengaz. In eene daartoe door hem iugerigte werk plaats fabriceert hy dagelijks een a twee hectoliters alcohol. Het opmerkelijkste is, dat in zijn weinig gecompliquecrden toestel de steenkool er aan de eene zijde wordt ingebragt en tot gaz overgaat en dat aan de andere zijde scheikundig zuivere alcohol van 90 graden van onberispelijke helderheid cn smaakuitkomt. Een hectoliter gewone alcohol komt den vervaardiger op 60 a 70 francs, terwijl dezelfde hoeveelheid den heer Cotelle slechts 25 francs kostna aftrek van de opbreugst der rer- kregene cokes. Reeds moet zich te Saint Quentiu eene maatschappij hebben gevormd met een kapi taal van 300,000 francs om deze uitvinding op groote schaal in practijk te brengenen zou du uitvinder ook inel eene Belgische maatschappij in onderhandeling zijn voor de exploitatie daar te lande. Een zeventienjarig jongeling bchooreude tot de Fransche zcemagtbeeftin deu tegenwoordigeti oorlog in Mexico zulke bewijzen -an buitengewoneu inoed en zeldzame onverschrokkenheid gegeven dat hij op voordragt van generaal de Lorencez, door den keizer tot aspirant is benoemden dus reeds op zoo jeugdigen leeftijd de op het slagveld verdiende epauletten draagt. Ecu der vele helden-

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1