AHERSFOOBTSGHfi GOURAN JIB 959. Tim DJNGSDAG, 29 Julij J862. If- t£7... itt; Dit Blad verschijnt tweemaal in ile week ties Dingsduys en Vrijdags. De l'rijs van liet Abonnement is f 1,50 in de 3 maandenVan Advertentiën1 tot 6 regels 60 Cents elke regel meerder 10 Cents, behalve het ZegelregtAfzonderlijke nummers, /0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. II. van Clee/f, te Amersfoort, Hureau Amersfoorlsche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekbandelaren en Post-Dircctcuren in het Rijk. K E N N I S:G E!V I N G. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de Ingezetenen dezer ge- meente, dat het door den Commissaris des Konings in deze provincie executoir verklaarde Schattings— Kohier N°. 5 van Personele belasting: over het dienstjaar 18J| aan den Ontvanger van 's Rijks Directe Belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verpligt is zijnen aanslagop den bij de Wet bepaalden vo.-l, te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 25 Julij 1862. De Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 28 Julij 1802. Men verzoekt ons te melden: «dat het Amerl- kaansch grasmaaiwerktuigr door de Afdeeling Amersfoort, van het Genootschap van Landbouw en Kruidkunde te Utrecht, aangekocht, op meer dan écue plaats aan de verwachting heeft beantwoord, zoodat aan de landbouwers ten dringendste wordt aanbevolen er eens eene proef mede te wagen. Dc voorwaarden waarop het wordt verhuurd komen hoofdzakelijk hierop neder: dat per huudcr betaald wordt vier gulden waarvoor man en paarden bij hel werktuig worden geleverd. Information zijn steeds te bekomen bij den Secretaris der Afdeeling op den huize Heiligenberg nabij Amersfoort." Op Donderdag den 31 Julij des avonds ten 8 ure zal de Kiesvereeniging de Eendragl in Amicitia vergaderenten einde een gros van candidaten op te maken tor aanvulling van twee plaatsen in den Gemeenteraad van Amersfoort, nog onbezet door het vertrek naar elders der llecren Dr. IF. C. van Lookhorst en M. 1 Vol ff. De Kiesvereeniging Amersfoort zal eveneens met hetzelfde doel vergaderendoch één dag vroeger namelijk Woensdag avond e. k. in het lokaal van den heer SchimmelUtrechtsche straat. Begunstigd door heerlijk zomerweder bieden sedert eergister de concerten en matinée's musieales van de Crcfeldcr Capelle in de Sociëteit Philharmonic den ledenverdere ingezetenen en enviroos-bowo- ners eene aaneenschakeling van strcclendc inuzijkale uren aanwaarvan in den ruiinstcn zin wordt gebruik gemaakt en welke grootelijks gewaardeerd worden, liet zal wel overtollig zijnna hetgeen door ons in de voorgaande jaren omtrent de ver diensten van do Ca pel Ie en hare solisten is vermeld, titans op nieuw in het breede uit te weiden omtrent de aan hel volmaakte grenzende uitvoering der nummers van hel rijk en gevarieerd programma van elke soiree en matinee, waaronder het door den lieer Kapelmeester Bomhard Mohr gecompo neerde en voorgedragen*! Souvenir d'Amersforl niet enkel als cchange de politcssc. maar tevens wegens de schoonc compositie en voordrugt uitbundig werd toegejuicht. Heden avond heeft het laatste der aan gekondigde concerten plaats, en ongetwijfeld zal hel op waardige wijze eene concerten-reeks besluiten, welke, door dc zorgen van liccrcn Commissarissen der Sociëteit Philharmonicmet die van i860 en 1861 een uitmuntend tritonus vormen, zullende, naar men hoopt, in 1803 tot quartet aangroeien. Verscheidene schepen met kampements-cHeden zijn op de rivier de lietn nabij deze stad aange komendie deze week zullen worden gelost, en welke effecten vervolgens per artillerie-transporttrein naar het Kamp van Milligen worden overgebragt. Dc Eerste Kamer der Staten-Gcncraal zal heden, des namiddags ten half drie ure, vergaderen tot hervatting van hare werkzaamheden. Onlangs werd uit het water nabij het huiten- hof te 's llago, een toegebonden zak opgehaald, welke de treurigste vermoedens deed ontstaan. Op het uiterlijk aanzien twijfelde geen der omstanders er aan of hij bevatte het slagtoll'cr van eene vrcesselijke, eene tegennatuurlijke misdaad. De ijverige politie overtuigde zich dan ook onmiddellijk van de zaak, het corpus delicti werd onder bewaking van een inspecteur en twee agenten naar het bureau van politie overgebragt, aldaar in tegenwoordigheid van den commissaris van politie geopend en bleek toen te bevatteneen hond. Naar men verneemt heeft de sedert de laatste jaren voorbereide nieuwe regeling van het postwezen in Nederl. Indië eindelijk haar beslag gekregen. M. de Koning heeft het daartoe betrekkelijke besluit bereids gctcekcnd. Van die regeling deelt inen ons o. a. mede, dat in Nederl. Indië een uniform-port van 10 cent zal worden ingevoerd dat daar, even als hier, gedrukte stukken, gezegeld zijnde, zullen worden vervoerd legen 1 cent per veldat in Indië postzegels zullen worden ingevoerd met welker vervaardiging overigens 's Rijks munt zich reeds bezig houdtdat dc betrekking van directeur van het postkantoor te Batavia vervangen wordt door die van inspecteur over het postwezen, terwijl eene nieuwe betrekking is gecreëerd: die van contröleur der posterijen. In zekere stad van Gelderland moesten dezer dagen twee leden voor den gemeenteraad gekozen worden. De stemmen waren verdeeldzoodat er eene herstemming moest gehouden worden. Een der radicale candidaten ging zelf rond, om de stem men der kiezers voor zijn eigen persoon te vragen. Onder andere daartoe aangewende middelen nam hij daartoe te haat: «het begunstigen van de min dere standen," door hij een klein kleedermakerlje zich een pantalon te bestellendiete huis gezonden, evenwel bleek geheel verknipt en te kort te zijn. De pantalon werd echter geaccepteerd en zelfs, ter glorifiëring van het kiczertje, een paar dagen gedra gen, onder de uitdrukkelijke mits nogtans. dat het snijdertje den candidaat zou stemmen. Of de klee- renmakcr zijn woord heeft gehoudenmoet nog nader blijken. Te Hedel brak cén hevige brand uitdie in weinige oogenblikken twee huizenzijnde drie wonin gen in den ascli legden. Alles was tegen brandschade verzekerd. Als eene bijzonderheid kan men mededeelcn dat aan één druivenhoom, besloten in een kast van kleinen omvang, van den tuinier W. Keulen te Groningen, zich 333 trossen blaauwe druiven be vinden. Genoemde tuinman is ook in het bezit van een middel tot wering van de ziekte in de druiven. Een gerucht, dat te Ommen een tijd lang van mond tot mond ging, cenigen al en anderen niet geloofwaardig voorkwamwordt thans eenigzins bevestigd. Er was namelijk sprake, dat zich in die gemeente in de buurtschappen Junne en Becrze een wolf ophield. Zeker is het. dat in den avond van 23 Julij te Junne een vreemd dier is gezien, waarover de landlieden zich niet weinig verschrikten. Volgens de beschrijving der hoeren, en naar de voetstappen te oordeelen, moet men hesluiten dat het geen wolf, maar een heer zal zijn. Waarschijn lijk zal men spoedig het ware wetenwant het dier schijnt minder bevreesd dan de inenschcn, daar het zich nabij huizen laat zien. Woensdag vertrokken van Amsterdam 1200 personen met den zoogenaamden goedkonpen trein naar Arnhem en op dienzclfdcn dag 16 a 1700 personen met soortgelijken trein naar 's Graven hagen. De gelenheden om ergens goedkoop te komen, ten einde wat te verteerenvermeerderen hij den dag, mrar inaken voor velen den dagelijkschcn pot niet vetter. Te Appelscha werd een stam aardappelen gerooiddie bijna 3 kop aardappelen opleverde en in het kerspel Norg zit een gepensionneerdenu al acht dagen aan tafel en is, altijd aardappelen etende, voor niemand te spreken. Aardappelen zoo lekker als er nu zijn, heeft hij in geen 10 jaar geproefd, zegt hij, en in dit genot wil hij zich door niemand laten hinderen. Van inwoners der gemeente Hasselt (Limburg) is b(j de BtAgische Kamer een adres ingekomen houdende verzoek aan de Wetgevende Magt. aan Koning Leopold den eernaam van vader des vader lands" toe te kennendezen eernaam te laten stempelen op de landsmunl en voor den Vorst ecu ruiterstandbeeld op te rigtcn. Dat vader des vaderlands" laten wij gelden maar het ruiter-standbecld zal bedenkiugen uitlok ken. Als militair tochheeft Koning Leopold niet gelukkig gcruilcrd. In het ambt Wccner (Hanover) heeft de blik sem Donderdag voormiddag jl.ongeveer Ie 11 uur. twee zoons van don landbouwer Schol Ie, die van het hooijen huiswaarts keerden zoodanig gctrolïcn dal de een op de plaats dood bleef en de ander in wicn men nog ecnig leven bespeurdenog dien* zelfden middag aan de gevolgen daarvan is overle den. Men meldt uit Winschoten van den 25Julij: «Bij een hovigeii zuidenwind, die zic.li hij tin- sohcnpoozeti lot een halven storm verhief, word een groot deel dor ingezetenen lot hunnen schrik en ontsteltenis heden ochtend ten 5 uur door het kleppen van dc brandklok uit den slaap gewekt. Het vernielend element woedde in de Blyliatnmer- straat, zoodal al spoedig geheel Winschoten op de heen en verzameld was op de plaats va" het onheil, waarvan inderdaad dc gevolgen uicl te overzien waren. Met den meesten spoed werden de spuiten door de brandweer in werking gebragt en alles aangewend om den voortgang te stuiten en zoo mogelijk deze digt bebouwde volkrijke gemeente voor het lot van Enschedé te bewaren. Na de uiterste inspanning, waartoe oud en jong zich als om strijd bereid toonden, is zulks dan ook gelpkt en werd men in den vroegen voormiddag den brand meester, evenwel niet dan nadat een tweetal huizen van den gistverkooper W. de Ruiter en den petten maker Jozeph Elias in de asch lagen en drie andere zwaar door het vuur beschadigd waren. Naar men verneemt was het roerend en onroerend goed groo- tendeels tegen brandschade verzekerd." Dr. Hassenstein, Hoogleeraar te Gothaheeft dezer dagen in een veelgelezen Duilsch dagblad het publick gewaarschuwdtegen het gebruik van schroot bij het schoonmaken van flesschen. Voor eenigen tijdschrijft hijwerd mij eene hoeveel heid limonade ter hand gesteld om ze aan een chemisch onderzoek te onderwerpenaangezien ver scheiden personen, die er van gebruikt hadden ernstig ongesteld waren geworden. En ziedaar, ik bevond dat deze vloeistof eene aanzienlijke hoe veelheid loodzuur en sporen van rattenkruid inhield. Bij een nader onderzoek der fleschwaarin deze zoogenaamde mousserende limonade was geweest, vond ik op den bodem schrootkorrels, die door het loodzuur, dat door het in de limonade aanwezige wijnsteenzuur was opgelost, zoo vast aao elkander gebakken waren, dat zij slechts door middel van een zeer sterk zuur van elkander gescheiden konden worden. Het loodzuur was in verbinding met het wijnsteenzuurten deele opgelostin de vloeistof aanwezig. Zooals hekend is wordt het schroot uit lood vervaardigdwaarbij een procent arsenicum of rattenkruid gevoed wordt, om de massa harder te maken. In de vorige week heeft een jong meisje met nama Lucy Wild, dienstbode te Oldham beproefd door zelfmoord een einde aan haar leven temaken, uithoofde dat haar beminde haar gezegd had dat hij haar niet huwen kon. Ten einde nu haar doel te bereiken sprong zij in eene diepe beek doch werd gelukkig door een werkman gered die juist np dit oogenblik voorbijging. Terwijl hel meisje in liet water lag, zag men op den oever een jon geling staandie eene lantaarn in de hand hield. Hel bleek weldra dat het haar vrijer was, die heel koelbloedig hare bewegingen in het water gade sloeg en haar met zeer veel oplettendheid bijlicht te denkelijk, opdat zij zien kon hoe zich op dc gemakkelijkste manier te verdrinken. Onlangs heeft te Constantinopel een zware brand plaats gegrepenwaardoorvolgens eene olüeiöele opgave, 352 woningen, 318 winkels. 2 bad- inrigtingen, 3 scholen. 2 korenmolens, 1 oliemolen, 3 moskeen enz. vernield zijn. Dc Sultan kwam vergezeld van den Minister van Marine, onverwijld op het tooneel van den brand mengde zich onder het publiek, en heeft volgens onderscheiden berigten, met gevaar van zijn levengeholpende aldaar staande kazernen en militaire magazijnen te behou den. Een bij den Franschen Monitcur ontvangen schrijven uit Londen zegt: «Terwijl gebrek aan katoen in Europa millioenen menschen van brood winning berooft, is hel eene weemoedige gedachte dat in dc Vereenigde Staten nog wel vijf millioen halen katoen zijnwier uitvoer door den burger oorlog wordt belet. Immers men berekent, dat er hoogstens tien of twaalf percent van den voorraad verbrand of op andere wijze vernield is en dat er nog nagenoeg twee geheele katocnoogstcn in do magazijneu liggen." Een inwoner van Bordeaux, de heer V., die zich op dit oogenblik te Parijs bevindt, verloor, ecnige dagen geleden een bankbiljet van 1000 fr. Hij begaf zich naar den commissaris van politic van de wijkoin aangifte daarvan te doen te kennen gevendedat hij het verloren zou hebben hij het gaan van de rue Fauborg-Poisonièrc naai de rue Richelieu, waarin zijn liótel gelegen was. Een uur later, kwam ook een Eugelsclimansir W.. hij denzelfden commissaris, met dezelfde klae- le. Ook hij had op straat een bankbiljet van 1000 fr. verloren en. wat het zonderlingste was. ongeveer in dezelfde route als de heer V. Dieuzelfden dag kwam een sergeant de ville op zijn beurt op het politiebureau en deponeerde oen bankbiljet van 1000 fr.hetwelk hem een koopman uit de rue Bour- donnais, die liet op straat gevonden had ter hand gesteld had. Behoorde nu Uit bank biljet aan d mi heer V. of aan den Engelschmaii? Deze vraag was inocyelijk op te losseu. Do commissaris liet zc

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1