covin J9£ 963. t? f'SZGYt van DIHGSDAG, 4% Augustus ó86%. I»it Mad verschijnt tweemaal in de weck des Dingtdagt en Vrif,lag». |fc. prij, ,an h«: Abonnement it ƒ1,50 in de 3 maande». Van Advertentiën L tot 6 regelt 60 Cents elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt.— Afzon,terlijke nummer», ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. U. van CU*ff, te Amersfoort, Bureau Amersfoortsche Courant, Singel Wijk K N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directe uren in het Rijk. KENNIS GE V ING. DB BURGEMEESTER tan AMERSFOORT Brengt ter kennis van de Ingezetenen dezer ge meente, dat het door den Commissaris des Kouings in deze provincie eiccutoir verklaarde kohier van het Patentregt over het dienstjaar 13 aan den Ontvanger van 's Rijks Direclie Belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verpligt is zijnen aanslagop den bij. de Wet bepaalden voette voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 11 Augustus 1862. De Burgemeester voornoemt, A. G. WJJERS. AMERSFOORT, 11 Augustus 1802. Zoo 'tschijnt, willen de Amersfoortsche dienst meisjes van het badsaisocn profiterendoor zich ondanks het Policiereglement. in de stadsgrachten optefrisschen. Ten minste, Zaturdag morgen j.l. zag men eene dienstmaagd in den Singel nabij de Kamperbinnenpoort spartelenen dienzelfden morgen eene andere in het Wed der Langegracl.t, aan de Krommestraat. Reide dienstmaagden wist men zeer handig op het drooge te brengen, zijnde volkomen nat, doch overigens onbeschadigd. Heden middag houdt de Vereeniging het Metalen Kruis, afdeeling Amersfoort en omstreken, eene vergadering op Lookhorst. Iti de 3 laatste zittingen van de commissie der spaarbank is door 15 personen ingebragt ƒ708,35; cn is aan 3 personen uitbetaald 128,22. Onder de inbrengers waren 3 nieuwe deelnemers. Z. K. H. de Prins van Oranje is in de leger plaats hij Milligen gearri .eerd en heeft het opper bevel der kamperende troepen aanvaard. Gister werd de godsdienstoefening der Protestanten aldaar geleid door den heer N. H. de Graaf, predikant te Apeldoorn, terwyl de gezangen toen waren: voorzang Psalm 81), vs. 3 en 7, nazang Ev. Gezang 182. vs. 3. Zondag e. k. wordt de dienst geleid door den ^beer T. Modderman, predikant te Amsterdam, en RRillcn alsdan de gezangen zijnvoorzang Ev. GezaDg 2, vs. I; nazang Ev. Gezang 12. vs. 1. Men leest in de Staats-Courant de volgende waarschnwlng De Minister van Financiën, in ervaring gekomen zijnde dat aan handelshuizen hier te lande zijn overgemaakt valsche aanwijzingen op de Nederland- sche schatkist, tot betaling van pensioenenbrengt zulkaffcr algemeene kennis, opdat een ieder die rr Wang bij hebben kante dien aanzien de noodige behoedzaamheid in acht neme en de han delshuizendes verkiezende, ook hunne Correspon denten buiten 's lands, in dit opzigt, omzigtigheid kunnen aanbevelen. Uit 's llage wordt aan de Rott. Cour. gemeld dat het berigt, alsof de Regering Succcssie-regt in de regte lijn zou willen voordragen, eene dwaling is. Waarschijnlijk heeft men bedoelddat de Minister van Financiën er ovc denkt, oinalscomplement der registratiebelastingwaaraan de overgangen van de waarden in portefeuille ontsnappen, het regt van overgangdai hoven en behalve het sue- cessieregtbij overlijden op die waarden geheven wordtook uit te strekken tot de verervingen in de regte lijn. Die aanvulling der wet op het regt van successie en overgang bij overlijden zou dan, zegt inen, te gelijk met de wetsontwerpen op de registratieregten en het zegelin eene volgende zitting worden ingediend. Bij het ontwerp op het zegel zounaar men beweert, op den voorgrond staan: afschalling van het zegel op de dagbladen en de advertcntiön cn van dat op de aclen van den hurgelijken stand. Het handelszegel zou aanmerkelijk verlaagd worden met scherpe bepalingen tegen de ontduiking, naar het stelsel der Engelsche zegelwet. Dingsdag j.l. heeft zich een schrikkelijk ge val voorgedaan in hel talrijke huisgezin des hleekers Leenenuan de Uilchoomcn te 's llage. Na den maaltijd werden zoowel de leden van het gezin zelf als dienstboden cn arbeidsters ongesteldhetwelk van oogenblik tol oogenhlik verergerde, zoodanig dat aan hot gebruik van eenigc schadelijke spijs inocst worden gedacht. Niet minder dan dertien personen waren aan de hevigste pijnen i:i liet lijf lijdende. Bij onderzoek schijnt gebleken te zijn, dat de spijs, den vorigen dag bereid in een koperen ketel was bewaard en uit aardappelen inct uitgebraden spek vet met azijn, peper cn zout gekruid, bestond, welke thans op nieuw op het vuur gebragt cn be- iioorlijk omgeroerd cn opgcdischt, smakelijk was genuttigd, maar onmisbaar die gevolgen moest te weeg brengen. Hoezeer aan misdaad niet wel te denken viel, had een onderzoek plaats. Eene jam merlijke episode te meer heeft zich bij dit ongeluk gevoegdde moeder van een der meisjes aan de bleekerij werkzaam welke hare dochter zwaar lij dende te huis werd gebragt, onophoudelijk uitroe pende moedermoederik hen vergeven werd zoodanig van den schrik getroffen dat haar eene beroerte overviel, in welke zy gisteren is gebleven. Van de dertien kranke personen is geen overleden en meest allen beginnen te herstellen. De arrondissements-regtbank te Zwolle heeft 7 j.l. vonnis gewezen in zake contra H. M. P.. gefailleerd koopman te Steenwjjkbeklaagd als zoude hijin den aanvang van de Maand April dezes jaars opgehouden hebbende te betalenniet binnen den bepaalden tijd de verklaring ter griffie hebbende afgelegd, voorgeschreven b(j art. 765 van het Wetboek van Koophandel. Het 0. M. had de schuldigverklaring van den beklaagde gere- quireerd en diens veroordeeling lot eene cellulaire gevangenzetting voor den tijd van zeven dagen. De regtbank heeft den beklaagde schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feitdoch tevens verstaandat er gecne termen aanwezig zijn om den beklaagde deswege te verklaren enkel bank- brcukige en hem mitsdien van alle regsvervolging ontslagen. De regtbank heeft hoofdzakelijk daarbij overwogen: dat, volgens art. 3 N#. 1 der wet van 10 Mei 1837 (St.bl. N". 12), als enkel bankbreukige zal kunnen worden vervolgd en zal zoodanig kunnen verklaard worden de gefailleerde koopmandie niet zal hebben afgelegd de verklaring ter griffie, voor geschreven bij art. 765 Wetb. van Kooph.; datalzoo, volgens de bewoordingen van gemeld artikelbet geheel en al aan het oordeel van den regter is overgelaten de bedoelde schuldigverklaring al dan niet uit te spreken, en dat de regtbank in casu gecne termen heeft gevonden om den beklaagde ter zake van gemeld hem ten laste gelegde en be wezen feit als enkel bankbreukige te verklaren. Een onzer voornaamste landbouwers, gelezen hebbendedat het gebruik vau koolteer aanbevolen wordt als middel tegen schadelyk gedierte in het veldinzonderheid slakkenmeent daartegen te moeten inbrengen, dat die handelwijze, hoezeer uitvoerbaar in tuinen van kleineren omvang, toch niet best is aan te wenden bij den veldbouw, die zich over vele bunders uitstrekt. Daartoe raadt hij aan het land met gewone metselkalk te bestrooijen eene manier, waarbij hy steeds baat heeft gevonden. Men neemt 5 zak op het bunder en bestrooit daar mede bet veldnadat het geregend heeftof ook wel vóór het opkomen van de zon, als er veel daauw is gevallen. Veel wordt gesproken over eene moordpoging, gepleegd op den notaris d'Harvengwonende in het dorp Flobecq (Henengouwen)waarvan hij gedu rende vijftien jaren burgemeester is geweesttot dat hij ten vorigen jarewegens kwade vermoedens aangaande zyn zedelyk gedrag, ontslagen werd. Men beschuldigde hem zeer velen van zijne kliën- ten te hebben ten gronde gerigL Eenige malen voor de regtbanken gebragt. werd hjj altoos bij gebrek aan bewijsvrijgesprokendesniettemin stond bij te slechter naain cn faamen zijne repu tatie was bijna gelijk aan die van den notaris Ferrand in Sue's Mijstères de Paris. Voor eenige dagen uit de kroeg huiswaarts keerende, werd bij door een geweerschot in den hals getroffende persoon die naast hem ging werd door den schrik zoodanig bevangendat hij eene beroerte kreeg cn op de plaats dood bleef. D'Harveng hoopt men in het leven te behouden. De proceur-generaal van Brussel heeft zich naar Flobecq begeven en op zijnen last is de klerk van een anderen notaris in hechtenis genomen. Die klerknog jeugdigis door d' Harveng als zijnen moordenaar aangewezen doch men gelooft dat de jongeling onschuldig is cn d' Harveng hem uit wraakzucht heeft aangeklaagd. Den avond te voren heeft men hem met eene rol in de hand op de plek gezien, waar de moord gepleegd is, en vermoedelijk was die rol dc in papier gewikkelde revolver, waarmede hij zich zei ven de wond heeft toegebragt. De Parijsohe rcp.ibliekcinsche Siècle bcga.it in een artikel over liet te Luxemburg voorgevallene den zonderlingen misslag van te verkondigendat de Luxemburgersdie meer dan ëene reden hebben om zich tc beklagen over hun zamenlcvcn [connubitm) met Nederland, thans hy den koning aandringen op oene vervanging van liet Ncderlandsdie garnizoen door Luxcmbiirgsche troepen. In Luxemburg is natuurlijk niet ééa Nederlandscb soldaat aanwezig, en er bestaat geen connubium. De burgerlijke regtbank van Périgueux heeft in hare zitting van den 31 Julij een vonnis uitge sproken, waarbij aan de maires van Përigueux en van Cendrieux bevolen wordt het burgerlijk huwe lijk van den heer Bron-LaurièreKatholijk priester; met mejufvrouw Elisabeth Fressanges te sluiten. De procureur-generaal der regtbank had zich tegen de voltrekking des huwelyks verklaard. De Katholijke godsdienst, zeide hy, kan niet beslaan zonder de biechten de biecht is niet mogclyk wanneer het deu biechtvader vrystr.at in het hu- welyk te treden.Er zou geeoe veiligheid meer voor de familiën zijn, wanneer een priester zich in de maatschappij eene levensgezellin kan kiezen en zyn ambt kon laten varen, als hij daartoe lust rnogt gevoelen." De regtbank heefl zich met de conclusie van den procureur-generaal niet vereenigd en wees den eisch toe, «uit overweging, dat het huwelijk een zuiver burgerlijk contract is voor alle burgers, die niet bij de wet daarvan zyn uigeslolendat de wet zich nergens verzet tegen het huwelijk van eeu Katholijk priester, wiens intrede in gewade oorden hem noch zijne hoedanigheid, noch zyne regten als burger doet verliezendat daar waar de wetgever zwygt, de regter niet bevoegd is dat zwygen aan te vullendoor op zedelijke en gods dienstige gronden zonder twyfel zeer achtens waardig maar die niet op de burgerlijke wet rusten eene weigering te zoeken, die deze niet beeft bevolen." J.l. Maandag heeft graaf Walewskials Mi nister van Staat, in het keizerlijk Conservatoire eene rede uitgesproken, ter gelegenheid van de prjjsuitdeeling. Hy zette daarin uileen dat de dra matische kunst der Franscbeo de eerste der wereld is en gaf de redenen hiervan op. «Tegenwoordig zyn alle hoofdsteden van Europa,' zeide dc Minister o. a.nog cijnsbaar aan hetgeen wy op hot ge bied der tooneeldichlkunst leveren; overal waar een schouwburg bestaat, wordt een Fransch stuk op gevoerd, óf in het oorspronkelijke, óf goed ver taald, óf zonder vermelding der bron nagemaakt." Hij vestigde eveuwel de aandacht op de omstan digheid dat men sedert eeuigen tijd op zeer ge vaarlijke zijpaden is geraakt, en ten koste tan het verstand, van de zedelijkheid, van den smaak, met één woord ten koste van de kunst, voorbijgaand succes bejaagt, dat men allerlei aanlokseleu bezigt, zich niet meer tot den geest, maar tot de ziune- lijkbeid der toeschouwers rigt, en dat men genoe gen schept in schandalen, in onzedelijke toestanden en in de levendige schildering van onkuische too- neelen. Het gezond verstand verzet zich daartegen, en deed het dit niet, dan zou de schouwburg niet alleenmaar de gebeele burgermaatschappij er door in gevaar gebragt worden. Dit gevaar inoet worden teruggehouden op de hellende baan waarop hebzuchtigen cn onvoorzigtigen haar trachten to brengen. Op den Staat rust de pligt het schouw- tooneel in naam der maatschappij te moraliseren opdat zy die maatschappij door liet schouwlooneel zedelijk kunne maken. Politieke Kcthc. Garribaldi blijft steeds onrustig en een zes duizendtal vrijwilligers, die op Sicilië cn Napels zich tot benden gevormd hebbenwachten slechts op zijne roepstem, om zich onder zijn bevelen te stellen. Een aantal balen mei roode kielen zijn in den Pausselijken Staat binnengesmokkeld. Dat alles is nog niets, zelfs niets als Garribaldi naar Rome of Venetië oprukt, doch wie kan er voor inslaun dat de regemeuten, die alsdan afgezonden worden om Garribaldi's voortgang te stuiten, niet op zijno nadering tot hem overloopen f Hjj heeft ook gelden uit Londen ontvangen eu reeds zouden er schepen gereed zyn, die hem en zjjne troepen zullen in nemen. Zou dan werkelijk eindelijk Italië vry worden tot de Adriatische zee Misschien welen iu weerwil van Keizer Napoleon en Koning Victor Etnauuel. Zéé wast de revolutie zelfs den Frunschen Keizer en den Italiaanschen Koning boven hel hoofd Waarheen Garribaldi zijne vrijwilligers zal vocreu is tot nog toe een geheim. Doch, lang zal het geen geheim meer hlyven. Volgens de laatste tijdingen, loopende tot 17 Julijzijn de Franschcn in Mexico weder vooruit- gerukt en stellen zij overal eene regelmatige orde van zaken daardie niet missen kan dezen door revolution zwaar gctcislerdcn Staat, de rust en do welvaart terug te gevcialdaar zoo noodig om

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1