PERSISCII INSECTENPOEDER. RE ZALF EN PILLEN VAN HOLLOWAY. ook aan het buitenland vertrouwen in de financiën van dien Staat in te boezemen. De Keurvorst van Hessendie van tijn uitstapje te Kassei is teruggekeerd, begon onmiddellijk xyn bestuur in boozen luim tegen zijne Ministers. Hy wilde eerst geen hunner ontvangen en alles voorspelt dat de Vorst lot xyoe oude kwade paden zal weder- keeren. Den 25 Julij is te Madrid een besluit van de Koningin uitgevaardigd strekkende oin de vrijma king der in de doode hand zijnde goederenwelke in Spanje aanvankelijk zoo goede vruchten voorde welvaart des volks draagttot de kolonie Cuba uit te strekken. Volgens hetzelve moeten de vaste goe deren, welke op dat eiland aan de geestelijkheid hebben toebehoordterstond door de Regering der kolonie in veiling gebragt en verkocht worden, met uilzondering alleen van die gebouwen welke thans nog voor het houden ran godsdienstoefeningen worden gebezigd of wel eene bestemming ten dienste van den Staat hebben ontvangen. De duidelijke Staten van Noord-Atnerika zijn schijnt het, vol moed, en hunne Generaals, die ongetwijfeld beter militairen zijn dan die van bet Noordenspreken er vanom de Uuie op drie punten te overrompelen. Eerst zouden zij met 200,000 man legeo Was hington oprukken. De planuen z|jn groot genoeg. Een Londensch Blad meent, dat eene zeer kleine drukking" in staat zou zijnom het Noorden dat thans week istot eene minnelijke schikking te bewegen. Is die «kleine drukking" de «erkenning van het Zuiden? VERGADERING van den Raatl der gemeente Amersfoort van Donderdag 7 Augustus 1862. Afwezig de II.H. J. F. Lagerweij en Herschel. Na bet voorlezen en goedkeuren van de notulen der vorige vergadering is aan de orde: 1°. De benoeming van eenen onderwijzer voor de gesubsidieerde Burgerschool. De Voorzitter zegtdat zich acht sollicitanten hiertoe hebben aangebodenwier nameu worden voorgelezen. De wet op bet lager onderwijs schrijft niet voor, hoedanig te handelen bij dergelijke be noemingen. Burgemeester en Wethouders hebben zich daarom onthouden van het doen eener voor- dragt, mair hebben toch gemeend officieus met den beer Schoolopziener orer deze zaak in overleg te moeten treden, en hebben in overeenstemming met diens gevoelen de sollicitanten op de lijst ge plaatst in de volgorde, waarin dezen volgens bun oordeel behooren in aanmerking te komen. B|j de stemming vereenigt zich de keus der meerderheid op den heer R. E. de Haan, thans onderwijzer te Leeuwardenwelke in de eerste plaats op de sollicitanteulijst was geplaatsten wordt deze alzoo benoemd. De heer ran Beek vraagt, of de Raad alsnu ook nog over diens woning zal sprekenwaarop de Voorzitter antwoordtdat bet naar ziju gevoelen beter is zich daarmede niet in te latea, maar den benoemde vrij te laten in het kiezen daarvan. Naar aanleiding van eene vraag van den heer Scheerenberg wordt aan Burg. en Wetb. opgedragen met den benoemde in overleg te treden, opdat deze zoo spoedig mogelijk zijne inrigting alhier opene. 2". Eene missive van het Gemeentebestuur van Barneveld tot bet indienen Tan een adres aan Z. M. den Koning, betrekkelijk den spoorweg van Am sterdam naar Zutpben. De Voorzitter zegt, dat de missive is gerigl aan Burg. en Wetb. maar dat zij hebben gemeend haar bij den Raad te moeten inbrengen. In de missive wordt gezegddat de concessie reeds is verleemt tot het aaulegcen van den weg orer Hilversum Baarnen Nijkerk. Dit is naar zijn inzien eene dwaling. Hij gelooft nietdal de zaak reeds zoo ver gevorderd isen meentdat er wel termen zijn om het adres door Barneveld ingediend te ondersteunenen aan te dringen op het wijzigen der rigting, zoodat de weg over Amersfoort en Barneveld worde gelegd. Hierover ontstaat eene wisseling van denkbeelden waaraan met den Voorzitter, de II.H. Diemonl, tan Del en ScJieercnberg deelnemen. Daarhy wordt gewezen op het bezwarende voor den handel, indien er over cle Eem, ter hoogte vao Baarn, eene vaste brug werd gebouwd. Ook wordt opgemerkt, dal de weg over Amersfoort wel iets langer zou zjjn hetgeen natuurlijk op de kosten vaD exploitatie van invloed moet wezen, maar dat van den anderen kant de kosten van aanleg over Amersfoort ver moedelijk lager zullen zjjnen ook de kosten van onderhouduithoofde van den meer vasten bodem. Ten slotte wordt met algemeene stemmen bc- sloteo tot het indienen van een adresen de uit voering daarvan opgedragen aan Burg. eu Weth. 3°. Rapport van Burg. en Weill, op bet request betrekkelijk het terrein voor de zwem- en bad- inrigting. Blijkens dit rapport bestaan er bij het dagclijksch bestuur geene bezwaren tegen het ver- plaatsen dier inrigting naar het einde der Koning- straal nabij de hooibergen, mits behoorlijke voor- zorcen worden genomen tegen het ontslaan van brand. De 11.11. Scheerenbergvan Rel, Diemottl en de Voorzitter voeren hierover het woordvoornamelijk met het oog op den tijd van duur en de voor waarden der vergunniDg, waaromtrent wordt op gemerkt. dat thans nog slechts de vraag wordt behandeld, of er in hel algemeen bedenkingen be staan tegen het daarstellen der inrigting op de aangegevena plaats. De heer van Beek meentdat deze daartoe ongeschikt is, omdat door zulk eene inrigting aldaar het gevaar voor brand kan vermeerderen. Met 10 tegen ééne stem (die van den heer van Beek), vereenigt dc Raad zich met de zienswijze van Burg. en Wetb.met bepalingdat de voor waarden nader zullen worden vastgesteld. 4'. Beooeraiag van ren lid voor de gezondheids commissie. De Voorzitter zegt, dat ür. Fock de benoeming niet beeft aangenomen, en stelt voor alsnu overle- gaan tot de benoeming van een ander tot die be trekking. De heer van Beek meent, dat er volgens het regle ment een raadslid of eeu regtsgelecrde inoet benoemd wórdenindien men mogt aannemen dat de heer van Bel als raadslid in dc commissie zitting heeft, en stelt daarom voor terugtekomen op de beslissing hieromtrent in de vorige zitting genomen. De Voorzitter antwoordtdat naar zijn gevoelen de geest van het reglement-niet belet, dat de betrek king van raadslid en regtsgeleerde in één persoon verecnigd zij. De heer van Bel herinnert, dat het bedoelde artikel van het reglement in het vorige jaar is gewijzigd en dientengevolge meerdere vrijheid bij hel doen eener keuze aan den raad is verleend. De heer van Werkhoven stelt voor de benoeming aan te houden tot eene volgende zitting. De heer van Beek gelooft nietdat de wjjziging van het reglement zoo ver strekt als sommige leden meenen, en wenscht, dat men zich in het algemeen slipt aan de bestaande reglementen houde. De heer van Bel ondersteunt het gevoelen van den heer van Werkhoven vooral inet het oog op de beide vacaturen in den Raad, die vermoedelijk eer lang zullen worden aangevuld. De Voorzitter verklaart zich daar niet tegen, nu een lid der gezondheids-commissie zich daarmede vereenigt. De Raad besluit alzoo deze benoeming voorloopig aanlehouden. De Voorzitter zegt, dat hij inbrengt de rekening van Burg. er. Weth. over 1861, sluitende met een batig saldo van bijna /8000.— Verzonden naar de A fdeelingen. Verder is ingekomen een verzoek van dea vroe- geren kraaijenschieter der gemeente, welke voorgeeft, dat hij niet heeft geweten, dat zijne betrekking als zoodanig had opgehouden, weshalve hy nog in den loop van dit jaar ztjne function had uitgeoefend en daarvoor alsou eene gratificatie verzocht. De Voorzitter stelt voor dit verzoek terstond in behandeling te nemen, en zegt, dat hjj in het mid den wil laten of de requestrant werkelijk onbekend is geweest met de beslissing van den Raad, waarbij deze in het vorige jaar den post der begrooting bestemd voor den requestrantheeft afgestemd dal liet echter waar is, dat bij geene officiële kennis daarvan heeft gekregen, en de mogelijkheid dus beslaatdat hij werkelijk ter goeder trouw nog gedurende het loopende jaar eenige werkzaamheden heeft verrigt. Hij stelt daarom voor hem 10. als gratificatie te geven. Zonder discussie wordt dit voorstel aangenomen. Daarna gaat de Raad over tot eene zitting met gesloten deuren. Nadat deze weder geopend waren zegt dc Voor zitter dat, naar aanleiding van het verhandelde in die zitting, hij thans ter tafel brengt een ontwerp besluit tot het instellen eener regtsvordering tegen de gemeente Doorn lot teruggave eener som van f 85*75.wegens verstrekten onderstand aan Wil- lemijutje van Kooij. weduwe van Hendrik Mets. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten en zal de noodige magliging van Gedeputeerde Staten worden aangevraagd. Niels meer te behandelen zijndewordt vervolgens de zitting gesloten. In het jongste nommer van den Schat der ge zondheid." vindt men de volgende opmerkingen van Dr. A. Driclsma over den invloed van terpetjjnolie op de gezondheid. De terpelijnolie is eene stof, die zoo veelvuldig tot technische zoowel als huishoudelijke doeleinden gebruikt wordtdat het zeker niet onbelangrijk is te weten of zij al of niet nadeelig op de gezondheid werkt. Dr. Laelaire deed hierover eenige proefnemin gen. Hij liet dennenhouten kisten makenwaarvan hij de binnenvlakte met een mengsel uit terpenljjnolie en loodwit verwde. In zulke kisten werden dieren gebragt; op deze wijze nam hij de werking waar, welke de verdamping tan deze verw op de gezond heid der dieren uitoefende. Deze waarnemingen nu leidden tot de volgende resultaten: I) het verblijf in woningen, waarvan de deuren, vensters of muren pas bestreken zijn met verw die met terpentijnolie is aangemengdis voor de gezondheid niet uadeelig, als de lucht in deze woningen eene vrije doorstroorning heeft2) deze verw is evenmin nadeelig als zij opgedroogd is; .3) de verdamping van zulke versche verw is alleen voor de gezondheid cenigzins nadeelig in vertrekken waar geene genoegzame luchtverversching plaats heeft. Niet minder opmerkelijk is de proefneming, of gedistilleerd water in staat is de dampen van de terpentijnolie op te nemen (te absorpereu, zoo. als de scheikundigen zeggen). Deze vraag werd niet alleen bevestigend beantwoord, maar men vond te vens, dat de door het water in dampvorm opgenomen terpentijnolie zich daarin tot schoonc kristalvormen condenseert. Uit deze waarneming nu volgt een practische wenkhoe men uit locatiteiten zulko dampen van terpentijnolie, die, afkomstig van pas geschilderde voorwerpen den reuk en adembalings- werktuigen onaangenaam aandoengemakkelijk en spoedig kan verwijderen. Men brenge slechts hooi, dat met regen- of sneeuwwater is doordrenkt, io zulke localiteitenspoedig worden de dampen door het waterwaarmede het hooi is bezwangerd gecondenseerden de bewoners van zulke vertrekken zijn spoedig van zulke uitwasemingen bevrijd. Deze methode heeft voor de hygiène eene dubbele waarde, omdat zij by het doel. dat zij beoogt, tevens de' eenvoudigheid paart van door een ieder te kunnen worden aangewend." ADVERTENTIE N. Dit 7.aad eener llloem uit liet Ararat-Gebergte doodt oogenblikkelijk weegluizen, vlooijcn. motten, bladluizen, nueren en alle andere ongcdierlen. Men strooit het in de reten der vloeren, aan de wanden, in bedsteden, kisten, kasten, kleedcren, bontwerk, on de honden, kooiieo, vogels en andere dieren. Wollen goederen en bontwerk kan men daardoor tegen mot bewaren, en die, waarin ie reeds is, spoedig daarvan bevrijden. Bloemen en planten kan men er mede van ongedierte zuiveren. Waar het niet goed te strooijen is, kan men het met een blaaspijp inblazen; men kan het mei spiritus aanzeilen en als tinctuur opstrijken of ingieten; ook door bcrooking worden de insecten gedood. Wij verkoopen het in Zakjt Amsterdam, Verkoophuis. Amersfoort.4, II. tuin Ituijeen en M. Steijreiff. BaarnE. van Dapfteren en (ie;. Petersen Piobbc. Hilversum. Andr de ll'it. l/oenen a/d Vecht, Wed. Mulder. Utrecht, T.CIhleubroek.Oude voor 5Ü Gents, gracht bij de Hauihiirg- brug. T. C'hleiibroek. Clioor- straat. E. J. It. Botch en J. IIuitlek. Vianen. II. Stoa ving. Wijk hij Duurstede, Wed. V. Zont. IJsselstein, J. J. t'iroenhofj /.eijst, C. Ér. Adluntj. £n in de overige Sleden in de bekende Depóts, Verandering van luchtgesteldheid, reumatiekzenuw pijn keelpijn, hoestenverkoudheul enz. Doen zich meestal voor bij dc verandering van jaarge tijden wanneer deze ongemakken in hunne geboorte legen gewerkt worden, dan wijken zij allen voor de zuiverende zalf van Holloway. Oin de kwaal te sluiten de pijn weg te nemen en dc zieke voor liet vervolg buiten gevaar te stellen behoeft men deze zalf slechts goed op de huid in te wrijven zoo digt mogelijk bij de aangedane plaats. Dezelve zal door bet vel heendringen ieder ontsteld orgaan bereiken en verbeteren. Het is altijd raadzaam om bij de zalf ook de pillen te gebruiken want dc beide geneesmiddelen ondersteunen elkander. Er is geen ziekte uie aan liunne verecnigde werking lang weerstand kan bieden. Borstwater, borstkwaal, kortheid van adem. In het tegenwoordige snisoen liecrschcn bovengenoemde ziekten menigvuldig en dat zij ook gevaarlijk zijn dit i>e- wijzen dc menigvuldige sterfgevallen. Men moet daarom zonder uitstel geschikte geneesmiddelen gebruiken men behoeft nimmer verlegen te zijn als men de geneesmid delen van Holloway kan bekomen. De zalf moet zorgvul dig over de borst en op den rug ingewreven worden iedcren avond en iederen morgen. Dezelve dringt inwendig door en doet de ontsteking aan de long bedaren. Dc pillen Holloway moeten ook gebruikt worden want deze werken kraehlig op het bloed e» dc klieren en bewerken met de zalf oene volmaakte genezing. Door het vermeerderd debiet zijn de prijzen als volgt Doosjes Pdten a 10,80, II.85, 13,00, f6.75. f13.50, f20.50. Potjes Zalf a 10,80. f1,85.13.00. 17,541. 113.85, 120.95. Zijn op franco aanvragen a contant te bekomen bij L. J. GHOOTENDORST, te Utrechtbij G. G. T. vak de BOEM EU, te Amersfoorten bij J. STRAAT MAN, hoofd-Depotbouder te 's Bosch alsmede te Londen Strand 244. en te /Vete- York80 Maiden- Lane HÜLLUHA VW. ETABLISSEVEiiTEM. MARKTPRIJZEN te AMERSFOORT. Vrijdag 8 Augustus 1862: Tarwe /9.50 a 11.50. llogge f 7.00 a 8.00. - Boekweit 7,00 a /8.00, Boter 0,95 a /1,00 per N. li'.Eijcren 4 voor 10 Gents. Knus f 15.00 a 20.00 per 50 Ncd. ffi. Aardappelen 1,30 a 1.45 per mud. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. BEVALLEy2 Aug., Atlriana Kroon, geb. Kappij, z. 3 Aug., Diderika Maria Bauer, z. 7 Aug., Johanna Lambrechls, geb. Wiggenraad, d. 9 Aug., Paulina van der Lindengeb. Kraaijesteind. ONDERTROUWD7 Aug., Johannes Hoksbcrgen met Elisabeth Clasina SmuLlers GEHUWD6 Aug.Teuuis van Ouwmrkerk met Johanna Carolina Wildenburg. Everardus Ier Beek met Alijda Snijders. Johannes Woutcrsc met Cor nelia Wolfswinkel. OVERLEDENi Aug., Adriaan Calharinus Ccci- Uns VcrLoren3 j. 3 Aug. Petrus Dos, 4 m. 4 Aug., Jan van Nievnbnrg, 52 j., wede. van Maria Hoefsloot. (5 Aug. Jacobus Wolfert47 j. Gedrukt ter Roek-, Kantoor- en Courantdrukkerij van A. II. VAN CLEEFF, te Amersfoort,

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 2