AMERSFOORTSCHÏ COORAN M 975. van DINGSDAG, 23 September d86i Hit Mod verschijnt tweeinaul in de work des Iliugsdagt cn VrijdatjtDe Prijs Tan bet Abonnement is ƒ1. 50 inde maanden.Van Advcrlcnticn1 tot 6 regels 60 Cents elke regel meerder 10 Cents, bcbalvc bet Zegelregt. Afzonderlijke nummers, /0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. 11. van Cleeffte Amersfoort, ItureaAmersfoort,cl,e Courant, Singel Wijk E N°. 61, xooinede bij alle Boekhandelaren en Post-Dirccteuren in bet Rijk. KENNISGEVING. DP. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan AMERSFOORT Ontvangen hebbende de navolgende missive van de Plaatselijke Gezondheids-Commissie: Amersfoort, 15 September 1802. Rij deze hebben wij de eer U incdetedeelen, dat jn deze omstrekenen wel bepaaldelijk in de streek gelegen tusschen de Rlocmcndalsclic en Kamp- poort, de Tongblaar onder bet Vee is uitgebroken. Wij verineenen Uwe aandacht hierop te moeten vestigendaar bet gebruik van de melk of het vleesch van die aangetaste beesten schadelijk voor de gezondheid der menschcn is. De Plaatselijke Gezondheids-Commissie II. J. DE ROOIJVoorzitter. A. II. C. VAN DRIE!,, Secretaris. Aan Hoeren Ruroemecster cn Wethouders der Gemeente Amersfoort. Hebben gemeend de aandacht van dc Ingezetenen op den inhoud van dien brief te moeten vestigen. Amersfoort, den 22 September 186*2. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris. A. G. WIJER3. W. I„ SCIIEI/rUS. AMERSFOORT, 22 September 1802. Op Dingsdas; den 23 September 1802, des namiddags ten cén ure zal de Raad der gemeente Amersfoort weder ectie Vergadering houdenwaarin de punten van behandeling zijn: 1". Rekening der gemeente en verdere rekeningen over 1801, met de rapporten der A fdeelingen. 2". Staten van oninbare posten van den hoofde- lijken omslag en de hondenbelasting over 1800. 3'. Voorstel van Burgemeester cn Wethouders tot benoeming van cenen hulponderwijzer aan de Tusschcnschoolmet voordrag!. 4". Benoeming van eenen commies voor de plaat selijke belastingen met requester!. O". Benoeming van leden voor dc Commissie van Wetgeving. 6®. Rekwest der Afdeeling Amersfoort van het Onderwijzersgenootschap, om eene toelage. 7". Suppletoir Kohier van den llool'delijkeu Om slag over 1862. Door Burgemeester en Wethouders van Amers foort zijn op heden 22 Septemberin het open baar aanbesteed dc navolgende werken: 1". liet schilderen van dc keuken endenhoven- gang in liet Raadhuishet behangen van cene kamer in het huis naast hel Raadhuis; en het schilderen van de Beurs mot kamer. Aangenomen door F. Volmerte Amersfoort, voor f 69. 2". liet schilderen van dc Portierswoning aan de St. Audries-poortde Balie aan Monnikendam; en een Wyzcrbord van den Lieve Vrouwe Toren. Aangenomen door II. Ilroelihuijsenschilder te te Amersfoort, voor f 106. Ten voordode van den Invalide REIJER DE CONIJNinwoner van Amersfoort, die de veld- togien in SpanjeRusland en Duitschlaud mede- maakte. doei» in den sla» bij Leipzig zijn linker been minor, zal binnen korten tijd een Gedicht, vervaardigd door een oud reisgenoot van den armen held en ondcrteckend met den eeuvotidigcn naam Simp-hex, geheel belangeloos worden uitgegeven door den heer W. L.Okhuijzen, boekhandelaar te Amers foortterwijl ook de heer A. II. van Cleeff, Intek en cournnlilriikker aldaar, gelijk medephotograaf, steenteekenaarsteendrukker en andere belang stellenden op gelijke wijze tot liet liefdadige doel medewerken. Wij willen hopen dat de oogst voor den 73jarigen grijsaard rijk gezegend zal worden, en incencn daartoe dc aanschaffing van dit werkje waarvoor intcekcnlijslcn aan 11.11. boekhandelaars hier en elders, onlangs zijn toegezonden bijzonder te mogen aanbevelert. niet twijfelende of nog vele menschcn vrienden zullen bet edele voorbeeld volgen, hetwelk door f. M. onzen geëerhiodigdon Koning, Z. K. II. Prins Frederik cn onderscheidene ingeze tetien zoo van deze als andere plaatsen bereids gegeven is, door intetcekonen voor don of meer exemplaren. De prijs is gesteld op lil» Gents per exemplaar mot portret en 30 Cents zonder portret. De oilicicr van gezondheid 2e kl. J. W. 0. v. Rümer is van Amersfoort naar Arnhem over geplaatst. |)c persoon van RL L. Rooiing weduwe van J- Prins, uit Zeist, die onlangs op bevel van de arr.-regtbank te dezer stede voorloopig op vrjje voeten is gesteld omdat bare schuld aan bet uit een zolderraam werpen van hare dochter voorals nog niet was bewezen bevindt zich thans weder in hechtenis, als beschuldigd van diefstal van geld ten huize van een slaapsteèhouder alhieralwaar zij in afwachting van eene dienst als keukenmeid baar intrek bad genomen. Vroeger schijnt zij ook al gevangenisstraf ondergaan tc hebben. De Minister van Financiën heeft in de Tweede Kamer de begrootingswetten voor 1863 aangehoden. Uit de financiëeie mededeelingen daarbij door den Minister gedaan blijkt het volgende: De vermoedelijke overschotten der diensten van 1860 en 1861 zullen bedragen f 10,677,874. Het overschot van 1862 wordt berekend op bijna 3 rnilioen. Voor 1863 worden de koloniale bijdragen gerekend op f25,871,480. Er zal alzoo aan overschotten en koloniale bijdragen beschikbaar zijn eene som van f 36,549,354behalve nog bet overschot der dienst van 1862. De begrooting der uitgaven voor de dienst van 1863 is geraamd op f 98,168,128, waaronder de uitgaven voor den aanleg van spoorwegen en voor de emancipatie der slaven begrepen zijn. De middelen voor de dienst van 1863 zijn ge raamd op f 100,925,834als gewone middelen ƒ62.415,708 en koloniale bijdragen (waaronder de rentepost enz.) 38,510.126. Er zal alzoo een overschot zijn van 2,757,786, dat strekken zal voor de uitgaven, die voor het eerste jaar voor de groote waterwegen naar zee zijn te doenwaarvan het wetsontwerp nader aan de Kamer wordt ingediend. Voor de pantsering van oorlogsvaartuigenge schikt voor de kustverdedigingwordt eene som van ƒ1,400,000 uangevraagdte vinden uit de batige sloten van de dienstjaren 1860 en 1861. Het dan nog bestaande overschot van 9,277,874 zal worden besteed voor amortisatie van schuld waartoe spoedig een wetsontwerp zal worden in gediend. De herziening van het belastingstelsel komt vol gens de rede des Ministers hierop neder, dat geene vermindering van de gezamenlijke opbrengst wordt beoogd maar eene verbetering van het bestaande stelselten einde alzoo langzamerhand onafhankelijk te worden van de koloniale baten. De Minister wil eerst eene her-taxatie verordenen van de gebouwde eigendommen om daarna lot evenrediginaking van de grondbelasting tusschen de verschillende pro vinciën te komen. Een nieuw ontwerp van wet op de personele belasting ligt gereed. De grondslagen van paarden en dienstboden worden daarbij overgelaten aan de gemeenten, ten einde daardoor de gemeenten, die in nood verkeeren te helpen. De Minister wil de patentwet zoodanig verande ren dat allen zullen betalen tot de som van 3 millioendie de patentwet thans opbrengt en welke som de Minister wil behouden. Aan de ge meenten zal de bevoegdheid worden gelaten om 25 opcenten te bellen, teneinde de directe gemeen telasten langzaam op te hetfen. De accijnscn op de brandstollenJe zeep cn de azijn zullen worden afgeschaft. Die op het gedis tilleerd wordt verhoogd van ƒ22 op 35. De Minister zal een voorstel doen tot heffing van een regt van 7 op de 100 kilo kotlij en tot ver- duhhclir.g van liet regt op de thee, zoodal voortaan ƒ50 van de 100 kilo's wordt geheven. liet zegelregt op de dagbladen en p»*tiodicke tijdschriften zal worden afgeschaft alsmede Jat op de adverlenliën. De registratiewet zal worden ver anderd. De Minister berekent, dat door de beoogde wijzi gingen in liet belastingstelsel, eene winst van 7} ton voor de schatkist zal worden verkregen. Er zullen maatregelen worden genomen om de suikcrlielastiug productief te maken. Dezer dagen is door den Minister van Finan ciën aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leeuwarden, oh het daartoe gedaan verzoek, te kennen gegeven, nat de directeur van bet postkan toor aldaar van de noodige voorschriften is voorzien tot verzending met de Ilarlinger stoomboot in een afzonderlijk paket van de brievenenz. voor de Amsterdamscbo beurs bestemd, indien door de afzenders op bet adres der brieven, enz. liet verlan gen is aangeduid, dat de afgifte op de beurs wordt verlangd. Dc werkzaamheden aan de spoorwegbrug over den IJsscl bij de stad Zwolle zijn zoo ver gevorderd, dat de eerste steen van dat kunstwerk vermoedelijk op 7 October a. s. zal kunnen gelogd worden. De raad van administratie der Ccntraal-Spoorweg-Maal- schappij heeft gemeend, dat die gebeurtenis belang rijk genoeg is, om daaraan eene plegligheid te verbinden, en daarom eene uitnoodiging gerigt tot den Minister van Binnenlandsche Zaken, om het leggen van den eersten steen met zijne tegenwoor digheid te vereeren daarop is den 13 dezer inede- deeling ontvangendal de Minister zich voorstelt aan dat verlangen te voldoen. Voorts is o. a. ook dc raad dier stad uitgenoodigd tot de feestelijke viering der voorgenomen handeling van zijnen kant te wdlen medewerken en is aan twee leden van den raad van administratie opgedragenalles wat met dit onderwerp in verband staal te regelen en voor te bereiden. De commissie zal zich in den loop dezer week naar Zwolle begeven. Voor het prov. gereglshof van Overijssel is eene zaak behandeld waaruit men zien kan hoe gevaarlijk het is buiten het bestaande gezag zich zeiven regt te verschaffen. Voor eenigen tijd kocht zekere T. A. Vonk, te Paaschloo, op eene publieke verkooping eene koevoor welker betaling een zijner bekenden zich borg stelde. Deze op den be paalden tijd liet bedrag voldaan hebbende, ver langde later van Vonk dat geld terug. Vonk deed dit ook in kleine afdoeningen, tot op ƒ18 na. De borg dit restant maar niet kunnende krijgenbe gaf zich des avonds met zijne beide zonen naar de woning van Vonkhaalde de koe aldaar uit den stal en nam haar mede. De politie kreeg kennis van het gebeurde, zond de koe aan Vonk terug en de zaak had ten gevolge, dat de borg en zijne beide zoDen teregt stondenbeschuldigd van diefstal bij nacht in een bewoond huis door meer dan ccn persoon en met geweld gepleegd. Nadat al de ge tuigen gehoord waren, requireerde de advocaat- generaal de schuldigverklaring der drie personen aan de hun ten laste gelegde feitenen wegens verzachtende omstandigheden, eene gevangenisstraf voor den eerste van 5 en voor de beide anderen van 3 jaren. Daarna concludeerde de verdediger der beschuldigden tot toepassing eener geringe straf of tot geheele vrijspraak. De uitspraak is bepaald op 23 dezer. In den avond van 20 Aug. j.l. had er tus schen twee dronken dragonders van liet te 's lier- logenbosch gedeeltelijk in garnizoen liggend 4de regem^nt oneenigheid plaats, die echter weldra door anderen werd tegengegaan. Ia dienzei fden nacht, toen zich allen reeds in de armen ran va der Morpheus hadden overgegeven, begaf zich een der bedoelde militairen naar de krib van hein met wien hij eenige ureu vroeger getwist hadheet hem tot tweemaal toe in het linkeroor en scheurde hem den geheelen raad er van. De verwonde was op dat tijdstip zoo door geestrijk vocht bevangen dat bij van de verminking niets gewaar werd voor den volgende morgen, toen hij zijn afgescheurd ligchaamsdeel onder zijne krib vond liggcu. De krijgsraad heefi 19 dezer deu dader aan genoemd wanbedrijf schuldig verklaard en bem veroordeeld tol eene gevangenisstraf van 21 Jagenin eenzame opsluiting te ondergaan. In den voormiddag van 17 September werd te Breda door de justitie en den kanloiireglcr eene nieuwe huiszoeking gedaan bij Mr. C. vau B Dit onderzoek duurde ruim drie urendoch tot op dezen oogenblik is er nog niets vau den uitslag uitgelekt. Den 18 dezer des morgens ten 9 ure ontstond in de horstelfabriek van de weduwe Tliijssen .te Zall-Bonimel brand die zich zeer eruslig liet aanzien, uithoofde van de belendende gebouwenzoo als de drukkerij van de beeren Noman Zoon enz. Gelukkig dat de wind stil en bel dag was, liet is ook daarvan en aan de hulp en ijver van allen te dankendat slechts de fabriek alleen verbrand is. Wij vernemen dal zij tegen brandschade verzekerd is. 1li het dorpje Terwispel (Drente) heeft een ver schrikkelijke brand plaats gehad, ten huize van den landbouwer Lucas I'oppinga, 's Morgens half vijf uurtoen do bewoners nog te bed lagenzag een buurman dc vlam boven uit de schuur slaan, waarna binnen weinige oogenbtikkeu de geheele liuizingc in liclitlaaije vlam stoudzoodat alles door liet vuur is vernietigd niettegenstaande de spoedige en krachtdudigc hulp va:i de brandspuit, toebehoorenJe aau den vjekkc Gorredijk. Gelukkig ?.ijn de linisgenooten gered, terwijl een slier cn kalf een prooi der vlammen zijn geworden. Naar men verneemtwas huis cn inboedel ver zekerd doch cene groote partij rogge niet. Te Niouwediep gebeurde liet volgende treurige voorval. Drie koopvaardijmatrozen bobben, in ver- eeniging met eenige oorlogsmatrozen, een hunner makkers, een overigens zeer oppassend jongeling, uil oorzaak eener bestaande vete op de straat op-

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1