AIERSFOORTSCHE COURANT M 976. vnu VRIJDAG, 25 September dSt Iil0f *er*chijnt /jrfemaa/ in de weck de# Dingidagt en Vrijdag,.Prij, van het Abonnement!. ƒ1,50 in de maanden.- Van Advertentie»1 lot 6 regTlf^ uc„ elke regel meerder 10 Lent., behalve het Zcgelregt.- Afzonderlijke nummer,. /0.10. Brieven franco. - Bestellingen gebieden bij den Uitgever A. U. ran Om/F, te Amertfoort, Bureau A,,*r,foorUche Courant, Singel Wijk E N». 61 zoomede bij alle Boekhandelaren en 1'o.t-Dircctearen in het Rijk. KENNISGEVINGEN. De GEDEPUTEERDE STATEN der PROVINCIE UTRECHT Gelet op arL 100 der Provinciale Wet Drengen ter kennis van de daarbij belanghebbend den, dat de begrooting der enkel provinciale- cn huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1863, bij Koninklijk besluit van den 2 September 1862, N°. 11, goedgekeurd, tegen betaling van 40 cents per exemplaar ter provinciale griffie algemeen ver krijgbaar is gesteld. Utrecht, den 25 September 1862. Re Gedeputeerde. Stalen voornoemt VAN DOORN. Voorzitter. C. W. MOORREES, Griffier. De BURGEMEESTER er WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op art. 265 der gemeentewet; Doen te weten, dat hel lstc Aanvullings-kohier der Plaatselijke Directe Belasting (Hoofdelijke Omslag) over het dienstjaar 1862 door den Raad vastgesteld is. en gedurende acht dagen, te rekenen van lieden, alle werkdagen van 10 tot 1 ureop de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen. Amersfoort, den 2i September 1862. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris. A. G. VVIJERS. W. L. SC1IELTÜS. AMERSFOORT, 25 September 1862. lieden middag ten 2 ure heeft de Raad der gemeente Amersfoort ccnc extra zitting gehouden, ten einde te beraadslagen over cene uitnoodiging van den Raad van Administratie van den Centraal- Spoorweg tol het zenden ecner commissie naar Zwolleom hij het leggen van den cersieu steen voor de IJsselhrug tegenwoordig te zijn. De heeren J. P. Schluiler en L. van Beek, zich ter vergadering bereid verklaard hebbende, zijn op voorstel van den Voorzitter aangewezen oin ile gemeente Amersfoort te vertegenwoordigen bij de feestviering op 7 October's morgens elf uur. De heeren van Del, Schcltus cn Diemonl waren niet tegenwoordig. De Werken aan de spoorwegbrug over den IJssel voor den Cetilraal-Spoorweg Utrecht-Zwolle vorderen buitengewooneerc den aancincr den heer Hendriks, van Utrecht, die er zoo veel toe medewerkt, en eere den ingenieurs Olivjers c. s. die zoo veel lot dien spoed hebben bijgedragen door hunne doelmatige ontwerpen. In Enschede gaat men voort met den opbouw van woningenzij die speculeren op dezen oogen- blik om te voorzien in dc verbrande voorwerpen van weeldevergissen zich zeerwant niemand denkt daaraan, alleen deukt groot en klein aan werkelijke herioodigheden. Dij den lioogen raad is behandeld cene zaak, waarbij hel de toepassing gold der wet van 1 Ju- nij 1861 (Staatsblad n°. 53), houdende bepalingen omtrent den rinortogt en hel vervoer van land verhuizers. J. F. Savelkoulte Maastrichtwas nameljjk beklaagd wegens overtreding van art. 17 dier wetbepalende dal hij die zijne dienst wil aanbieden aan nederlandscho of vreemde landver huizers oin hun vervoer uit cene haven te be vorderen vooraf een zakcljjken of persoonlijken borgtogt moet stellen ten genoege der commissie van toczigt in de gemeente waar de inscheping der landverhuizers zal geschieden. Genoemde per- won zeggende (c zijn agent van zekeren Straits te Antwerpenhad namelijk aan verschillende menschcn aangeboden hundoor zijne tttsscheii- komst, overtogt te verschaffen van Maastricht naar Antwerpen, om van daar over New-York naar St.-Poul to worden vervoerd. Hij werd to dier zake aangeklaagd orndat hij niet vooraf den hovenge- noemden borgtogt had gesteld. Het hof in Limburg had echter den beklaagde ontslagen van alle regtsvor- volgingop grond dat hel vervoer niet is aangeboden uil een nederlandscho haven, en liet mitsdien niet te pas kwam borgtogt tc stellen voor cene commissie in het buitenland gevestigd, zoo die al bestond. De Procureur-Generaal bij dit hof heelt zich tegen dit arrest in cassatie voorzien, welk beroep werd behandeld. Adv.-Gen. Karseboom achtte het beroep ongegrond cn concludeerde mitsdien tol verwerping er van. De uitspraak is bepaald op 8 October. Dc regtbank te 's llertogetiboscli beeft iu hooger beroep de vraag, of eene buitenlandsche maatschappij hier le lande regtspersoonlijkheid bezit, bevestigend beantwoord op gronddat eene buiten landsche naamlooze vennootschap of maatschappij evenzeer als eene binnenlaudsche is een regtspersoon. Voor twee weken waren eenige kinderen te Groningen aan het spelentoen een van heneen Ojarig knaapje, dat aan een ander misschien iets le leed had gedaandoor een aldaar wonende persoonin driftwerd aangegrepen en zoodanig verwond, dat het bedlegerig is geworden en over leden. Naar men verneemtis genoemde persoon in verzekerde bewaring genomen, daar er vermoe dens beslaan dat het kind ten gevolge van de bekomene wonden is bezweken. De le commissaris van politie, dc heer D. A. Hendriks, die ten gevolge der te Leiden voorgevallene wanordelijkheden gelast werd zich tot nader order te onthouden van alle bemoeijingenmet zijne betrekking in verband, ontving op uitdrukkelijk verlangen van den Minister van Justitie, bevel het bestuur der gemeentc-policie weder van den 2e commissaris, die daarmede tijdelijk was belast, over te nemen. In de Leeuw. Ct. van j.l, vrijdag komt voor een berigt uit Harlingcn, bevattende eene klagt over het gehalte der Friesche boter, zoodat tegen woordig andere boler aan de Londensche markt hooge prijzen maakt cn die uit de Provincie Fries land gedeeltelijk terug komt. In de Friecclte Cl. komt men'met nadruk op tegen dc beweringen in het bedoelde artikel en schrijft, op gezag van een voornaam, bekwaam, reeds bejaard en wetenschap pelijk landbouwer, de mindere gehalte der Friesche boter loc aan de geilheid en meerdere vruchtbaarheid van den grondvooral ook door bemesting met terp-aarde. Daarom wordt het tijd om het kind bij zijn waren naam tc noemen. Er wordt geknoeid met de Friesche boter. Zooveel water als er uit sommige vaten wordt gegoten moet er zijn ingebragtwant al waren de vingertjes van onze bóeren-dametjes door de toenemende weelde nog zoo verfijnd zooveel kracht zit er wel indat de boter behoorlijk van het nat kan bevrijd wordenen bovendien lag liet aan slechte bewerking, er zou wel uitloopen en geen water. De Friesche landbouwers komen op tegen de beschuldigingdat zij slechte boter gaan afleveren en deze daarom niet alleen uit Londen onverkocht terugkomt, maar den naam van 'l produkl in 't buitenland bederft. Een eukcle boer moge zich door een oogenblikkclijk voordeel laten verleidende landman kent in 't algemeen beter zijn voordeelen stelt prijs op zijn eerlijken naam. Het zijn echter kleinhandelaren, die de zaak bederven, en die een mengsel van allerlei goed in Fiiesche botervaten naar de Londensche markt zenden. Het Prov. Geregtshof in Ovcryssel heeft uit spraak gedaan in de zaak van K. O. Dijkstra en zijne beide zonen en beu schuldig verklaard aan het hun ten laste gelegde feit van diefstal hij nacht in een bewoond buis, door ëén persoon en met geweld gepleegden hen dien ten gevolge over eenkomstig het requisitoir van den Advocaat-Gene raal veroordeeld, K. 0. Dijkstra tot eene gevange nisstraf van 5 en de heide zonen ieder van 3 jaren. Men deelt ons mede, dat de veroordeelden zich lol Z. M. den Koning zullen wenden ten einde gratie te verkrijgen. De sterke drank heeft te Meppelweder een leven gekost. De persoon J. I'., zich aan dronken schap overgevendeliep bij den avond de lange brug mis en geraakte in de diepe vaart, waaruit hy nog wel levend op den wal werd gebragtmaar spoedig is overleden, zijn broeder heeft Ook voor eenigen tijd op gelijke wijze het leven verloren. Onder de uitvindingen ecner grondstof tot vervanging van de katoen behoort die van den heer Fcntonbestaande in eene vermenging van Indisch gras gewoon valscli cn Russisch vlas. De voornaamste ontdekking is die van den heer Har pen tc Londen welke eergisteren aan een coinite' van deskundigen te Manchester verscheidene mon sters van bewerkt zeegras uf zeewier iZostera Ma rina bij de uitdragers voor hel vullen van bedden onder den naam van .1 hul hekend. voorlegde. Eenige weken geleden bevond deze heer zieli aan den zeekant, peinzende over liet doeltreffende om 't aan het strand gespoelde zeewier lot het vervaar digen van papier tc bezigen. Bij het onderzoeken van het zeegras vond lijj zulk eene hoeveelheid vezclachligc zelfstandigheid dat hij er zich over verwonderde. Ten gevolge daarvan een sterken micros- oop genomen hebbende, verraste hem de ontdekking dat dc vezels veel overeenkomst tnct katoen hadden. De uitgevers van de Ellendigen" gaven een maaltijd aan den schrijver Victor Hugo. Aan tafel zijn vele toasten uitgesproken. Victor Hugo heeft gezegd: Niets kan op den duur aan de drukpers weder- staanwant zij is de 6lem vau de verstandelijke kracht der wereld. De pers doet de volkeren ontwaken. Zij kondigt aandat het tijdstip van het regt aanbreektzy geeft zich rekenschap van den nachtomdat deze de voorlooper is van den dag. De pers waarschuwt de wereld en zonderling dns, dat zij bet juist is. die wordt gewaarschuwd. Dat doet denken aan den uil, die den haan het kraaijen wil beletten. Men kan de pers onderdrukkenmaar tot slaafsche onderwerping breogec nooit! Slaafsche drukpers is eene tegenstrijdigheid en de zamenkoppeling dier twee woorden onmogelijk." Over Rome zeide hij: Is er geene Staatkunde zonder hoofd dan is er ook geen Italië zonder Rome, en hy (Keizer Napoleondie, ten aanzien dier politieke kwestie, dan eens wil en dan weder niet wilverraadt onbestemdheid in zijne bewegingengebrek aan hersenen. De mandie aarzeltterugwijktuitstelt die man denkt niet." Met geestdrift sprak de dichter over Garribaldi. Met hemriep hijis bet rcgl zoowel als de glorie. Ue gedachte, dat er Italianen werden gevonden die hun zwaard tegen die luisterrijke deugd" trekkentreft mij. Zij hebben den Romein niet berkend en schreeuwende: «Italië heeft overwonnen zien zij niet, dat Italië onthoofd is. Afschuwelijk is de overwinningwaarin Garibaldi werd gewond opdat Rome niet zou worden gewonnen Maar de drukpers is de steunde bondgenoot van den Patriot de schrik van den laaghartige van den verrader, en hoe meer zij wordt gehaat, des te meer redenen zijn erom haar lief te hebben. Weinige jaren geleden vaardigde een Paus een zend brief uit cn noemde daarin de pers: een vuurmond, damp en rookontzettende snelheid en vervaarlijk gedruisch. Volmaakt juist is die schildering. Da pers is de locomotief die voorbyrijdtde ontzagver- wekkendeheilige locomotief van den vooruitgang Waarheen wordt de beschaving door dien mag- tigen trekker gesleept? «Wij weten het niet, want de tunnel is lang,, donker, ijzingwekkend, en het menschdom wroet nog altijd onder de aarde, onder het gewelf van het bijgeloof en van bet vooroordeelmaar toch aan het einde van den gang wordt het lichtpunt eiken dag meer zigtbaar en het wordt duideljjk, Kanaan, bet beloofde Land, nadert! Weldra zal bet menschdom verlost zijn van dien GOOOjarigen tunnel en plotseling in verrukking slaan tegenover de zon van het ideaal. Ik drink op de persop hare krachtop haren invloed, op haren luister, op hare Trijheid, waar zij die geniet; en waar zij die ontbeert op hare vrijmaking Politieke Rcvne, Italië, verkeert thans in een treurigen toestand; het tegenwoordige oogenblik baart vele zorgen. Pogingen, opofferingen, staatkundig overleg, tot hel denmoed toe gedreven want Garibaldi is door de hand van Italiè's eigen zonen gekwetst alles schijnt nutteloos te blijven. Waarheen zullen de Italianen zich wenden, op wie hunne hoop vestigen? Zy rekenden op de vriendschap der Fransche Rege ring; zij hebbeu voor die vriendschap hun edelste bloed gestortmaar er niets voor terug ontvangen. De Fransche Regering heeft het koningrijk Italië erkend zij heeft het door Rusland en Pruissen doen erkennenzij heeft het bewijzen van welwil lendheid gegeven, die voor eene aanmoediging kon den doorgaan; maar dit alles is slechts een lokaas geweest. De staatslieden le Turyn weten nog altijd geen uitweg inct Garibaldi en de personen, die bij zjjne onderneming betrokken zijn. Zij willen wel gaarne genade voor regt laten gelden om dc opgewekte hartstoglen der Iialiaansche natie tol beduren te brengen maar durven dit niet uit vrees voor hunnen bondgenootden keizer der Franschcndie op dit oogenblik eigenlijk Italië's lot bestuurt en die nu weder door de benoeming van den kolonel Pallavi- clui tot kntnmandeur van het legioen van eer een wenk heeft gegeven, hoe hy over het gebeurde bij Aspromonto denkt. Wel heeft het Italiaansche Ministerie de in vrij heidstelling bevolen van de jongelieden beneden 18 jarendie zich, vervoerd door oen jeugdig patriotismus, onder dc vanen van Garibaldi, hadden

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1