A9ÉBSF00RTSGHE G 0 U R A N AANBESTEDING. M 995. van DINGSDAG, December d862. 'e"^'Jnt Om9 dag, en Frydy. I)e Abonnementsprijs is ƒ1,50 in de 3 maanden. - Van Advertentiën1 tot 6 regels CO Cents elke regel meerder 10 Cent. legale Advertent,en per regel 15 Cents behalve het Zegelregt. - Afzonderlijke nummer,, /0,10. - Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. II. CUeff, te Ainersloort, Bureau A mersfoorlschc CguranlS.ngel Wijk E N°. 61zoomede bij alle Boekbandelaren en l-osl-Dircctc/ren in het Rijk. KENNISGEVINGEN. DB BURGEMEESTER va> AMERSFOORT Brengt ter kennis van de Ingezetenen dezer ge meentedat het door den Commissaris des Kouings in deze provincie eiecutoir verklaarde kohier van het Patenlregt over het 2de kwartaal van het dienstjaar 18J| aan den Ontvanger van 's Rijks Directe Belastingen alhier is ter hand gesteld aan wien ieder verpligt is zijnen aanslagop den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 29 November 1862. De Durijemecster voornoemd, A. G. WIJERS. BURGEMEESTER e* WETHOUDERS der GEMEENTE AMERSFOORT, Gelet op de artt. 308 en 310 van het Algemeen Politic-reglement dezer gemeente. Brengen ter kennis van de belanghebbenden dat eene algemeeue keuring van de rijtuigen der voerlieden en huurkoetsiers door den heer Commis saris tan Politie alhierbijgestaan door de twee daartoe benoemde deskundigen op den Hof zal worden gehouden op Donderdagden 4 December aanslaande, des voormiddags ten tien ure, en dat op Donderdagden 11 dier maandter zelfder ure en plaatse eene naschouwing zal plaats hebben van de rijtuigenaan voornoemden Commissaris optegevenwelke op eerstgemelden tijd niet kun nen vertoond worden. Amersfoort, den 1 December 1862. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Rurgemeester De Secretaris A. G. WIJERS, W. L. SCIIELTUS. Provinciale Staten van Utrecbt. ZITTING van Dingsdag 25 November 1862. Afwezig de II.II. de ReaufortMetisovan Roti- solaar van DubbeldamKienvan Asch van Wijck ScliasJongenecl, van Lijnden van Sandcnburgde Ileus, en de Pesters. Na het voorlezen en goedkeuren van de notulen der vorige vergaderingwordt door den heer Ras tert rapport uitgebragt over het outwerp-reglement voor de verveening, bedijking, en droogmaking van een gedeelte der polders Wilnis, aan de Veld- zjjde. liet rapport strekt tot aanneming van het ont werp met «enige daarin door de commissie voor geslagen wijzigingen. Wordt besloten dit rapport nader aan de orde te stellen. Alsnu komt in behandeling: 1". liet advies der commissie over het aange vraagde subsidie voor de gewone kosten van het lager onderwijs in de gemeente Tienhoven. De commissie had voorgesteld aan den Koning te adviseren, dat die gemeente door de kosten van haar lager onderwijs te zwaar wordt gedrukt, en behoefte heeft aan een subsidie van ƒ1 MO per jaarte dragen voor de helft door den staaten voor de wederhelft door de provincie. |)e heer van Noolen gaf in overweging om het subsidie te stellen op eene ronde som van 200 daar het rnoeijelijk was oin de behoeften vooraf met volkomen juistheid te berekenen. Dit amendement werd met 16 tegen 14 stemmen aangenomen waarna de vergadering zich zonder hoofdelijke omvraag vereenigde met de conclusie van het rapport. 2". liet rapport over eene dergelijke aanvrage van de gemeente Vleuten waaromtrent de com missie had geadviseerd voor alsnog geene beslissing te nemen maar aan Gedep. Staten te verzoeken ten aanzien vrfiLtlcn finantiëlen toestand der ge meente eenige 4|ferc inlichtingen intewinnen. Na eenige discussie wordt met 22 tegen 9 slem- jnen tot dit laatste besloten. 3". Het rapport over hel Zand- en Jaagpad van Breukelen naar Oudekerk. Door de 11.11. van Rccde tot ter AaPabst en van Veer sen werd als amendement voorgesteld de tol- helling vooreerst niet te verpachten, maar den tol gedurende twee jaren te innen bij wijze van gsardering ten einde daarna te kunnen beoordeelen of de tol al of niet kan verminderd worden. Over dit onderwerp ontstaan zeer langdurige dis cussion waarna wordt besloten met 27 tegen éene stem (die van den heer Rastert)om van den Koning dc verlenging aanlevragen der concessie tot tolhef fing en vervolgens in overleg met de gemeente Amsterdam te treden ten einde de toilielfiiig by wijze van gaardering op de voorgestelde wijze te doen plaats hebben. 4°. Het rapport onder de onderhaüdsche ver pachting van de Sluis aan den Doorslag bij Jutphaas. Overeenkomstig de conclusie wordt hiertoe zonder hoofdelijke omvraag besloten. 5". liet voorstel van Gedcp. Staten tot ve: hooging der som, bestemd tot het vervaardigen der provin ciale kaart. Mede zonder hoofdelijke omvraag goedgekeurd. De zitting wordt daarna geschorst tot Zaturdag 29 November e. k. des namiddags ten e'éa ure, ten einde alsdan bet ontwerp-regleinent voor de veenderij van Wilnis in behandeling te nemen. ZITTING van Zaturdag 29 November 1802. In deze Zitting hebben de discussion over het Veenreglement voor Wilnis een aanvang genomen en zullen deze nader worden voortgezet op Maan dag 1 December. De Tu>eede Kamer der Staten-Generaat. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort met de meeste belangstelling kennis genomen hebbende van het adres door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam tot U gerigt ter zake van de doorgraving van Holland op zijn Smalstheeft de eer zich te dier zake met den moesten eerbied ntedc lot U te wenden. Geheel en in alle declcn zich kunnende vereenigen met hetgeen in dat adres gezegd wordt, ten bctooge dat de doorgraving niet alleen in het belang van Amsterdam maar ook van geheel Nederland is, zoude de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier zich kunnen bepalen lot eene bloote ondersteuning van dat adresware het niet dat zij Uwe aandacht nog vooral wilde vestigen op het belang dat geheel Nederland hij die doorgraving heeft. Dit blijkt, behalve uit het aangevoerde in het adres der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, ook ten duidelijkste uit de vele adressen uit alle oorden van ons Vaderland tot U gerigt tot ondersteuning van gezegd adres. Men moge daar nu tegen inbrengen dat elke plaats van waar zulk een adres werd afgezonden slechts gehoor gaf aan haar plaatselijk belang, omdat die plaats voor haar iu het hijzonder daarin voordeel ziet, die bewering bewijst niets legen de stelling dat die door graving is van algemeen belang, veeleer wordt die daar door ten sterkste bevestigd. Hoe meer plaatsen toch in die doorgraving voor zich zeiven in het bijzonder voordeel zien hoe meer het algemeen daardoor ook zal bevoordeeld worden, want gcene plaats kan daaruit voordeel trekken zonder ook weder anderen in dat voordeel te doen deelen. Hare Handel en Nijverheid zullen zich dan uitbreiden hare markt zal zich vergrooten en dat alles ten gerieve niet alleen harer ingezetenen, maar van alle voortbrengers en verbruikers, die aldaar ter markt zullen konen en meer afzet hunner waren, meer aanbod van bet verlangde zullen vinden. Ueze overweging deed ook deze Kamer van Koophandel en Fabrieken besluiten Uwe aandacht te vestigen op het belang dat deze stad hij die doorgraving heeft. Een blik op dc kaart van Nederland zal reeds overtuigen dat Amsterdam voor Amersfoort dc natuurlijke marktplaats is. Zij is daarmede door den waterweg verbonden en der waarts voert zij hare uitvoerartikelen van daar bekomt zij hare meeste artikelen van invoer; doch de nrijs dier goederen wordt tot heden zwaar gedrukt door de kosten van vervoer door het Noord- Hollandsehc kanaalzoodat de uitvoerhandel niet die winsten kan opleveren welke noodig zijn om daaraan die uitbreiding te geven, welke daaraan zoude kunnen gegeven worden indien de kosten van uitvoer minder waren ditzelfde geldt voor dril invoer van het buitenland. Hoe minder kostbaar alzoo de uit- en invoer naar Amsterdam wordt hoe voordeeliger. dit zal geen verder betoog behoevendit ook op deze stad zal moeten terug werken. Met ernstigen aandrang rigt mitsdien dc Kamer van Koophandel en Fabrieken van Amersfoort tot U het eer biedig verzoek het Wcts-Ontwcrp tot doorgraving van Holland op zijn Smalst tot Wet te verhellen. r "t Welk doende AmersfoortDe Kamer vin Koophandel en 28 November 1862. Fabrieken te Imersfoort. II. G. VAN DEN BKIIGH Foonitter. J. VAN DER LEEUW, Secretaris. AMERSFOORT, 1 December 1802. Op Dingsdag den 2 December 1802des namid dags ten één ure7.al de Raad der Gemeente Amersfoort eene zitting houden waarvan de punteu van behandeling zijn 1°. Gewijzigde begrootingen van de armbesturen der R.-Catb. en Ned. Israël, gemeenten met ont- werpi'n-besluit tot toekenning van subsidie. 2". Rekwest van de afdeeling Amersfoort van bet Ned. Onderwijzers-Genootschap om eene toelage met advies van de Plaatselijke Schoolcommissie. 3 Ontwerp-besluit tot vaststelling van hel miui- inum van den onderstand in 1803. 4°. Benoeming van eene Regentes voor bet Burger- Weesbuis. De Vcrecniging Vincentius van Paulo" te Zwolle laat spijs koken voor armen en minvermo genden de portie k acht cent. De gepensioneerde chirurgijn-Majoordie te Arnhem een burgerlijk geneesheer bespoog, is veroordeeld tot 3 dagen cellulaire gevangenisstraf en 3 geldboeten. Hij schold den geneesheer ook uit voor Mietje," zelfs voor «vuil Mietje," doch dat was, volgens het oordeel der regtbauk niet strafbaar. In de wildbaan van het naburige Baak nabjj Zulphen heeft men een witten jongen mannelijken haas gevangen. In de faisanterie van het kasteel bevond zich een vrouwelijke. Mogelijk kan deze omstandigheid op de vermenigvuldiging dezer zeld zame soort wel invloed hebben. In Twenthe hebben op de jaarmarkten gedurig nog kloppartijen plaats. Zoo werd op de markt te Enschedé, 20 j.l. gehouden, hevig gevochten tus- schen boeren en Hollandsche werklieden en vrij wal heet bloed afgetapt. De stedelijke wetenschappelijke keurders van levensmiddelen te Amsterdam hadden van de 1600 wijnkoopers-plaatsen aldaarin 62 daarvan den wijn onderzocht en dien goed gevonden. Van de 177 processen-verbaal door de keurders in e'én jaar opgemaakt, betroffen 126 de vervalsching van melk. Inlusschen die vermenging was onscha delijk. Daar echter op de 100 deelen vloeistof melk geheeten87 deelen water zijn kan men nagaao hoe weinig werkelijke melk men te Amsterdam ont vangt als er nog over de 100 processen-verbaal worden opgemaakt tegen aangemengde melk dat is legen de waterdeelen boven de 87 Ilet keurders-collegie had het oog te houden op acht duizend plaatsen waar levensmiddelen werden verkocht. Na veel doelloos pratens in het hoofdstuk V; Binnenl. Zakenaangenomen. Het hoofdstuk Marine is mede aangenomen nadat de pantsering-kwestie geheel op den achtergrond was geschoven. De Mi nister Betzmet zijne financieele plannen op bet tapijt komendezal echter tevreden mogen zijn als hij iels ziet aangenomen, van het vele door hem geprojecteerd. Ten slotte zal elk weder content zijn, er is geld in de staats-cassen en de staats-machine gaat weder voor een jaar lang als 't ware op rolletjes. De quasi-levenskwestie van Amsterdam» Holland op zijn smalst" zet zich door den Heer v. Bosse, die een spaak in 't wiel schijnt te willeQ zetten zeer breed uit. Doch wat nood Moeder de schat kist is altijd gul voor de groote steden ADVERTENTIE N. Aan Vrienden en Bekenden brengen de ondergetekenden hunnen hartelijken dank voor de bewijzen van deelnemingter gelegenheid hun ner Vijfentwintigjarige Echlvereeniging. Amersfoort. G. I1UBERS Dz. 1 December 1862. K. I1UBERS Bierman. Op Zaturdag" den 13 December 1862des namiddags te 2 ure, zal door eene Commissie uit het Collegie van Heeren Gedeputeerde Statenin het bijzijn van den Heer Iloold-Ingenieur van den Waterstaat iu het 8e districtaan het Locaal van het Provinciaal Restuur te Utrecht in het Openbaar worden Aanbesteed Det driejarig ouderhond 1S63— 1S65 van den weg van hoorn naar tjeutdeu. De Bestekken waarnaar deze Besteding geschiedt, liggen ter lezing te Vreeswijk in het Logement bij VAN REENEN, in de Rcgthuizen te Doorn en te Leusden te Utrecht ter Provinciale Griffie en verder ter plaatse waar de Bestekken van Waterstaatswerken gewoonlijk ter lezing worden gelegd. De aanwijzing in loco zal worden gedaan op Woensdag dei) 10 December 1862 des morgens ten 10 ure, te beginnen te Doorn, terwijl nadere Inlichtingen kunnen verkregen worden bij den Heer lloofd-Ingenieur voornoemd, bij den Heer Aspirant- Ingenieur eu by den Opzigter VAN TE1JLINGEN te Utrecht. Utrecut, den 13 November 1862. De Gedeputeerde Stalen van Utrecht, VAN DOORN. Voorzitter. C. VV. MOORREES, Griffier

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1