ahersfoortsche godramgn M 996. Tim V R IJ D A G, 5 December J862. |l,t llla.l verschijnt des Dingsdag, en Vrijdags. |)e Abonnementsprijs is ƒ1,50 in <lc 3 maanden. Van Advcrtcnlicn1 tot C regels 60 Cents elke regel meerder 10 Cents legale Advertentien per regel 15 Cents, behalve het Zcgelregt. Afzonderlijke nummers, /0.I0. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. 11. van Clee/f, te Amersfoort, liureau Amersfoortsche Courant, Singel Wijk K N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en 1'osUDirccteuren in het Rijk. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op HI minting S December e. k. teil Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tol 1 ure. VAN DE POLL, Secretaris. AMERSFOORT, 4 December 1862. In de zitting der Provinciale Staten van Utrecht vau Maandag j.l. zijn de discussiëu over het veen- reglement voor Wilnis voortgezetdoch niet ten einde gebragt. Ter zitting van Dingsdag j.l. was geen genoegzaam aantal leden aanwezigzoodat het vervolg dezer discussiëu plaats heelt op heden Donderdag 4 December. liet gedachtenisfeest der Vereenigingdc Citadel,-iincdailleouder de zinspreuk: Wal ook val, trouw staat paldoor uitmuntend weder opgeluisterd ving Maandag morgen te Amsterdam na een marsch door de stad in de tuinen van het Kon. Zoölogisch Genootschap Nalura Artis Magistra aan. Na het maal in deu Grickentuin begaf de schaar zich naai den grooten schouwburg. De bak was voor de feestvierenden met hunne gezinnen tot verminderden prijs beschikbaar gesteld en bij gevolg stampvol. Na den afloop van het stuk verscheen de heer A. Peters ten toonecle. waarop eene wapentrofée was geplaatsten droeg de schoone toespraak voor, waarmede de lieer Mr. J. II. Rurlage hij de vorige feestviering «Ie verdedigers der citadel had begroet, lie twee volgende coupletten waren er door den geaciilen dichter voor deze gelegenheid aan toege voegd: Thans na meer dun dertig jaar 't Einde van den herfst is daar Zietverstorven is 'l geblader!.' Mannen! nu de winter nadert; Als zijn vuist u bukken doet; 'i Laatste sneeuwvlokje aan uw voet Fluistre u siervend te gemoet: Heldenzijt gegroet. Achhoe luttel nog in tal Wat ook sterve. wat ook val, Leve uw lenze: trouw slaat pal, Tol den laatsten van u allen Hier hier moog de krete schallen, Ons zoo heiligu zoo zoet 't Is voor 'i vaderland zoo goed', Als uw zonen 't nooit vergeten lloe «wij" Nederlanders heeten Want ook thans nog voet voor voet Blikte, in 's hemels zonnegloed 't U zoo lieflijk te gemoet Dal een llooger hand uw werken Zelfs na dertig jaar blijft sterken Helden zijt gegroet. In het laatst der vorige week is de arr. Regtbank tc Assen wederom in de noodzakelijkheid geweest regisingang te verlecnen legen eerie vrouwJ. V. genaamd, arbeidster te lloogeveen ter zake van het alleggen van ecne valsche verklaring onder cede in eene boetstraffelijke zaak ten voordeele van den beklaagde. Mogten toch eindelijk allen, die geroepen worden getuigenis af te leggen, begrijpen, welk groot kwaad er i:i het afleggen eener valsche getuigenis is gelegen en aan welk groot gevaar zij zich daardoor blootstellen Te Avcreest woont een echlpaar wiens huwelijk voor 16 jaren is gescheiden doch dat zich thans weder vereenigd heeft. Zij moesten tegen woordig zijn hij hel huwelijk hunner dochter; hij die gelegenheid ontbrandde de oude genegenheid de huwelijksbootvoor 16 jaren verlaten, werd weder opgezocht, en vrolijk stapte men voor de tweede maal daarin. Het budget van Oorlog wordt van jaar tot jaar meer uitgezet en de bewoners van ettelijke vestingen doen hun best te verkrijgen dal limine wallen worden ingekrompen. Verblijdend is hetdat de kreet: «de oorlog is een verkwister!" hoe langer zoo rncer bij ons volk wordt gehoord. Echter de dienst van God Mars mag niet worden verwaarloosd, al verslindt die ook zoo vele schatten, verdiend in zweet. Als eens geheel Europa door de zegeningen van vrede zal gekoesterd worden, ja dan vermintiere men beduidend de sommen voor liet krijgswezen. De lieer Dumhareen nieuw Kamerlid, vroeg: als men in 20 jaren, elk jaar 6 milliocn bespaard had op het budget vau Oorlog, zou men nu 100 milliocn in kas hebben voor Spoorwegen, Kanalen, enz. (Een knap financier moet toch deze Devontcrsche Burgemeester wezennu hij niet eens do jaailijksch gcaggloincreerde rente en kapitaal rekent! Alleen dc rente, zou voor een burgerman een aardig spaarpotje zijn.) De heer de Iirauw vroeg hem daarop: Als gij in 20 jaren tijd elk jaar üOOü guldens op Uwe voedingsmiddelen hadt bespaard zoudlgij dan niet zeer mager zijn Zou de heer Dumhar soms tot de swaarlijoigen behooren Bijna al de Kamers van Koophandel springen in de bres voor Holland op zijn smalst" en stape len gloeijende kolen op liet hoofd barer Ainster- datnsche zuster, liet is te wensclien. dat de Am- sterdamsche Kamer later een goed geheugen hebben en tevens erkentelijk zijn zalals de Kamers der kleinere steden die nog niets van Moeder de Schatkist kunnen hekomen ook iets voor die kleinere steden aan de Regering vragen. IJveren voor Holland opzijn smalst" moge loffelijk kunnen worden geachtvoor eigen behoeften ook kras te durven spreken, ijveren en strijden is loffelijker. Als men dat deed, zou het cr in menige stad zoo smal niet uitzien. Men zegt, dal de turf belasting zal zijn afgeschaft in 186.1 ten tijde dat de kalveren weder op het ijs dansen. Ook zegt men, dat door liet geheele Rijk slechts 5 cents briefport zal worden geheven zoodra Gar- ribaldi bij Victor Emmanuel op het Valicaan logeert, en zoodra alle leden van gemeenteraden in Neder land (zich hunne eeden, afgelegd bij hunne installatie. herinnerende) de Wet op hel Armbestuur die wel de vermindering maar niet de verhooging van sub- sidiën aan armbesturen voorschrijft op alle armbesturen hunner gemeenten reglvaardigen zonder begunstiging zullen toepassen. Slerrekijkers zeggen dat hel bieren niet de jenever volksdrank in Nederland zal wezen zoodra alle Rijks, Provinciale en Gemeentelijke Collegiën met de Wel op het Armbestuur en de jongste circu laire des Miuisters Thorbecke omtrent het streng verminderen van de sobsidiën aan armbesturen in de hand die wet en den inhoud dezer circulaire zullen handhaven. VERGADERING van den Raad der Gemeente Amersfoort van Dingsdag 2 December 1S62. Tegenwoordig al de leden. Na het voorlezen en goedkeuren van de notulen der vorige vergadering, komen in behandeling: 1°. De gewijzigde begrootingen van de Armbe- sluren der Roomsch-Calholijke en Nederduitscli- Israëlitische gemeen'cnmet outwerp-besluit tot toekenning van subsidie. De Voorzitter zegt, dat de begrooling van het R. C. armbestuur thans gewijzigd is overeenkomstig het verlangen van den Raaden stelt dus voor die goete keuren. De heer Schecrenberg mcikt op, dat de vraag nog niet is beslist, of de gemeente-hegrooting door Gedep. Staten zal goedgekeurd worden daar een bezwaarschrift tegen die goedkeuring hij dat kolle- gie is ingediend, en geeft daarom in overweging, uit eerbied voor dat hooger koltegie, het ihaus aan dc orde zijnde ontwerp aan le houdentol Gedep. Stalen eene hesiissiqg zullen hebben genomen. De Voorzitter verklaart zich hier legen op grond dat de Raad volstrekt niet is gesaisisseerd van dat bezwaarschrift. Dat liet is ingediend weel men ja uil de courant, maar niet op eene ofliciële wijze liet kollegie van Burg. en Wethouders heeft liet ook wel ontvangen ten fine van consideratie en advies, maar de Raad niet. liet is dus geheel in den vorm wanneer de Raad nu over deze begrooling eene beslissing neemt en hel is zeer wel mogelijk dal Geil. Staten op zettelijk wachten met hunne uitspraak lot na die beslissing. De heer Seheltus meent het gevoelen van den heer Schecrenberg te innclen ondersteunen. Daar echter het verlangen tol liet uitstellen der behandeling van dit onderwerp niet door de ove rige leden schijnt tc worden gedeelden de zaak zelve alzoo ter sprake komt, verklaart de iieer mm Heek dat Inj tegen de begroeting zal stemmen omdat hij liever wildal eerst Ged. Staten heslis sen en hij in ieder geval niet voor .iet verhoogd subsidie kan stemmen daar hij anders inconsequent zou zijn- Do Voorzitter spreekt dit laatste tegen en ge looft niet dat men inconsequent is, wanneer men een vroeger genomen raadsbesluit eerbiedigten daaraan gevolg geeft. De lieer Schecrenberg wijst op het saldowaar mede de begrooling begint, en dat nu ver.hilt van het vroeger daarvoor uitgetrokken cijfer. Hij kan liet dus niet houden voor het ware saldoen meent, dat dit bezwaar toch dient in aanmerking genomen te worden. De Voorzitter wederlegt dit bezwaar. Het saldo waarop de vorige spreker doeltstemt thans vol komen overeen met dat der onlangs goedgekeurde rekening en verantwoording over 1801, en het armbestuur heeft dus gehandeld volgens de rege len van goede administratie. De heer Schecrenberg wijst nog eens op de geleidende missive van het armbestuur, waarin voorkomtdat men het bedoelde cijfer had gewij zigd overeenkomstig het verlangen van den Raad. Het schijnt dus, dat men dit laatste meer heeft geraadpleegd dan den waren staat der kas. De Voorzitter zegtdal zulks uit die woorden niet volgt, en meent overigens bij zijn gevoelen te moeten volharden dat thans de begrooting behoort le worden goedgekeurd. In stemming gebragt wordt de begrooting goed gekeurd met 1.3 tegen 2 stemmen, die der 11.11. van Beek en Seheltus. Het ontwerp-besluit tot vaststelling der begrooting wordt aangenomen met 14 tegen ééne stem, die van den heer van Beek. Over de Degrooting van het Israëlitisch armbe stuur ontstaat geene discussie, maar wordt deze goedgekeurd met algemeene stemmeneven als het ontwerp-besluit tot vaststelling dier begrootiDg. 2°. Het verzoek van de Afdeeling Amersfoort van het Nederlandsch-Onderwijzersgenootschap om eene toelage, met advies van de Plaatselijke School- com missie. liet 2dvies strekte op verschillende gronden tot ondersteuning van het verzoekschrift. De heer van de Poll acht zich verpligt mede het een en ander in het midden te brengen tot aanprijzing van het advies. Hij wijst daartoe op den aard en de werkiüg van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap, dat zich ten doel stelt de voortgaande verbetering van het lager onder wijs, en de behartiging van de belangen der on derwijzers aan het lager onderwijs verbonden. Dit doel tracht het te bereiken door het bevor deren van liet mondeling en schriftelijk verkeer der onderwijzers in AfdeelingenDistricts- en Gewestelijke Vereenigingenen Algemeene Verga deringen en tevens door het verschaffen van hulp middelen bij het onderwijsen door inrigtingen van welenscliappelijken en sloffelijken aard. Sedert bijna 20 jaren ijvert het genootschap op deze wijze, zoo als de uilgave van menig geschrift, en die van kaarten en handhoeken ten dienste van hei onderwijs kan getuigen, even als de daarstelling van onderwijzers-spaarbanken, de oprigting dei- Maatschappij tot verzorging van Onderwijzers-wedu wen en weezenenz. liet genootschap lelt thans 155 Afdeelingen. en ongeveer 2000 deels openbare deels bijzondere onderwijzers als leden. Opdejaar- lijkselie algemeene vergaderingwaar de leden uil alle oerden des Rijks, bijeenkomen, worden vejschillciide vooraf bepaalde punten vao behan deling overwogenen wetenschappelijke mededee- lingen gedaan, die de vruchten ziju van eene rijke ervaring. De gedachtenwisselingdie aldaar op uitgebreide schaal plaats vindt, kan niet anders dan gunstig werken tot wering van eenzijdigheid hij hendie met de gewigtige taak zijn belast van de opvoeding der jeugd. Spreker wijst verder op verschillende redenen die liet naar zijn oordeel wenschelijk doen zijn dal zulk eene jaarlijksche algemeene vergadering ditmaal binnen deze gemeente plaats grijpe, en eindigt met den wensclidat de Raad door liet veileenen der bijdrage uioge medewerken tot be vordering van het zoo even geschetste doeldat zoo zeer strekken kan lot bevordering der belangen van den onderwijzersstand, die in zoo hooge mate aller achting verdient. De Voorzitter kan zich grootendcels vereenigen met het aangevoerde door den heer van dc Poll, en wil dus gaarne zijne stern geven aan het ver langde subsidie. Ook hij gelooftdat de zamenkomst van zoo vele wetenschappelijke manoen gunsligen invloed kan uitoefenen op de hier gevestigde inrig tingen en ouderwijzersen stelt dus voor (naar aanleiding van een door den heer van Beek aan gegeven denkbeeld), om de gevraagde ƒ300 nis maximum beschikbaar te stellen, indien mogt blij ken dat daartoe de behoefte bestaat. Mol 11 tegen 2 stemmen (die der 11 IT. dc Jong en Seheltus) wordt hiertoe besloten. [Slot in N°. 1)97.)

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1