AMERSFOOSTSCHE CODBA M 999. van DINGSDAG, 06 December d862. I)it Blad verschijnt des Dingsdags en VrijdagsDe Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van dvertentiënI tot 6 regels 60 Cents elke regel meerder 10 Cents legale Advcrtcntiën per regel 15 Cents, behalve het Zegclregt. Afzonderlijke nummers, f0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. II. van Cteeff, te Amersfoort, Bureau Aiiiersfoortsche Courant, Singel V/ijk E N°. 61 zoomede bij alle Bockhandelaren en l'ost-Directeuren in het Ilijk. AMERSFOORT, la December 1862. Het Wetsontwerp omtrent de Amslerdamsche en Rolterdamsche waterwegen is door de Tweede Kamer der Slalen-Generaal aangenomen met 37 tegeu 20 stemmen. Ter Gouvernementshuize van Utrecht werden Zaturdag jl. aanbesteed: 1". hel uitvoeren vau her stellingen aan den weg van Doorn op Lensden;aan nemer de heer van Louteren te Doorn, voor /7.200; 2". het maken, leveren en inhangen van twee paar puntdeuren aan de sluis aan den Doorslag te Jut- phaasaannemer de heer llogendoorn te Dreukeleu voor ƒ3,400. Naar men verneemt, zijn de Ontvangers der In- en Uitgaande regten aangeschreven om opgave te doen van de over de jaren 1801 en 1862 inge voerde lucifers, waaruit men aileidt, dat bij de Regering het plan bestaat omin navolging van Frankrijk, daarop eene belasting te leggen. Naar men verneemt, zijn de werkzaamheden otn tot de juiste statistiek van den landbouw in Groningen te geraken, in vollen gang bij de elfafdee- lingen, in welke, onder even zoo vele voorzitters, de provincie Groningen ten dien einde is ingedeeld. Alle gemeenten dier provincie, en grootendeelszelfs alle dorpen, zijn in die afdeelingen door de be kwaamste practische menschen vertegenwoordigd (behalve door landbouwers, ook door burgemeesters en de ontvangers). Het lijdt geen twijfel, of deze belangrijke zaak zal. na de grondige voorbereiding die zij aldaar heeft ondergaan door eene bijzondere commissie uit de elf voorzitters voornoemd, onder voorzitting van den Commissaris des Konings en het Secretariaat van het hoofd van het bureau voor statistiek te Groningendoor eene schoone uitkomst worden bekroond. Dezer dagen is de nieuwe aanbouw voltooid waarmede bet geneeskundig gesticht voor krankzin nigen te Dordrecht is uitgebreid. Die aanbouw bestaat in een tweede aMccling van de te klasse der dames, is geheel afgescheiden van het hoofd gebouw, en beval voor iedere verpleegde twee kamers <n suite; zoodat de lijderessen niet alleen gelijk vloers slapen en verblijven, maar tevens eene eigen tafeldes verkiezende zelf een vrijen tuin hebben. Deze inrigling is voornamelijk bestemd voor die dames, welke zich niet gaarne met de overige verpleegden willen assimileren. Reeds is een der appartementen betrokken; het geheel heeft een zeer aangenaam en bevallig uiterlijk. Het gerucht loopt, als zoude cr onder Zeven huizen, eene even afschuwelijke als verschrikkelijke misdaad hebben plaats gehad. Aldaar overleed Zaturdag jl. eene jonge dochter, welke, nadat zij moeder geworden was aan eene ongeneeslijke ziekte leed. Rij het in de kist leggen van het lijk schrikten de buren niet weiuig toen zij zagen dat het hoofd slap en los op het lijk hing en de nek gebroken was. Terstond werd hiervan kennis gegeven aan den heer Burgemeester te Leekdie een voorloopig onderzoek heeft ingesteld. De ongelukkige woonde alleen met haren vader, wiens handeling jegens zijne dochter, gedurende hare ziekte, niet van wreedheid is vaij te pleiten. Op den 28 Nov. j.l. vierde te Reuss het 50 jarig jubile van den overtogt der Beresina Reinhard Josten, destijds staftompetter bij bet Ie regement jagers te paard. Een ander inwoner dier stad Klein gebeetenwas destijds sappeur en heeft niet slechts geholpen om de brug over de Beresina te slaanmaar insgelijks aan het afnemen van het kruis, dat bij Napoleon's komst te Moskau den boogsten koepel van het Kremlin versierde en op Zijn last naar Darijs werd overgevoerd. Ook in Assen leeft nog iemandin wiens dagboek de Beresina eene belangrijke bladzijde uitmaakt. Het is de heer G. J. Pape gepensioneerd Majoor, die als 2e luitenant onder Napoleon I den logt naar Rusland bijwoonde. Met groot gevaar van op de brug over genoemde rivier onder den voet te geraken redde bij nog hel leven van zijn bataillons chefden heer Tellingen ook een Neder lander die een kogel in de borst ontving. Hij bragt dezen over de brug, die een oogenblik daarna instortte en waardoor zouvelen het leven verloren. De beer Tellingen is na 1813 uog plaats-com mandant van 's llagc geweest. Onder het retirereu bezorgde luitenant Tape nog 3 keer levensmiddelen aan het tweede armee-corps, ontving daarvoor liet ridderkruis van het legioen van eer en werd bevorderd tot ic luitenant. Te Stullgart heeft zich voor ecnigc dagen tie chef van een wisselkantoor van liet leven beroofd nadat acht dagen tc voren diens zoon zich een pistoolschot door liet hoofd bad gejaagd. Deze zoon een 26 a 28jarig jongeling, had door zijne buiten sporige uitgaven zijn vader geheel geruïneerd hij leefde op hoogen voet, hield er equipages, mui tressen enz. op na zoodat hij in een paar jaren ruim 11.100,000 moet verteerd hebhen terwijl zijn vader niet meer dau de helft dezer sommen bezat. Hij sprak veel van erfenissen, hooge prijzen uit de loterij enz.tot dat het bleekdat hij valsche wissels ten bedrage van ruim 11. 100,000 had ge maakt, met gebruikmaking van de namen vau zeer voorname personen. In eene mijn nabij Borcbiby in Yorkshire heeft eene ontploffing plaats gehad waarbij 100 menschen het leven hebben verloren. Op het oogen blik der ontploffing waren er 300 arbeiders in de mijn aanwezigwaarvan het grootste gedeelte door de spoedige toegesnelde hulp gelukkig werd gered terwijl de ingenieurs hebben verklaard dat er voor tie overige volstrekt aan geen redding tc denken valt. Dal men bereids alle hoop heeft opgegeven, blijkt daaruitdat men bezig is het water uit het nabijgelegen kanaal in de mijn te doen stroomen ten einde de vlam van het ontbrande gas te blussen. Een belangrijk feit getuigt dat de kracht der eleclriciteitom zoo te spreken onbegrensd is. Van New-York werd onlangs tusschen 4 en 5 ure des namiddags eene telegrafische de'pêche naar San Francisco afgezonden, en tusschen 6 en 7 ure des avonds had men antwoord daarop. Neemt men daarbij in aanmerking dat tusschen die beide steden een verschil in tijd van vier en een kwart uur bestaat, dan wordt de ruimte door den telegraaf overwonnen. De afstand is ongeveer 3500 mijlen, de grootste die in de geschiedenis der telegrafen nog ooit werd afgelegd. Men gelooft de liniën van Cape Race en Terre-Neuve met die der Stille zee te zullen kunnen vereenigen, en daa.rdoor eene onafgebroken uitgestrektheid van 5000 mijlen te verkrijgen, die de bewoners van San Francisco in staat zou stellen binnen den tijd van zes dagen nieuws uit Europa te ontvangen. Zij die voor jareu ons Vaderland verlieten ten einde in Noord-Atnerika onze belastingen, onze equivalenten en ons duur leven te ontloopen be ginnen nu bet heimwee te krijgen in de landsdou wen van broeder Jonathan. Vele behoeften des levens zijn er schreeuwend duuren wat de boer te koop heeftkan bedroefd weinig opbrengpn. Daarbij komt liet gevaar om achter liet kalfsvel te moeten marcheren en wal nog erger isdoodge schoten te worden Men begint in Twenthc koeliaar te spinnen. Waartoe wordt nog niet gemeldmaar zeker is het, dat ook de behoeftige hier lijdt door den broedertwist iu Noord-Atiierika. Het katoen dal hel linnen als het ware verdrong is zoo gerezendat de Zaturdag avond er onder lijdt. Wij hebben in der tijd gezegd dat er sprake was van bel daarstellen van een Museumdal al de scliiittcn van Vaderlandsclie kunst kon bevatten, die nu als Rijks-eigendom op onderscheidene plaat sen worden aangetroffen. Ilel verheugt ons dat de Regering dit denkbeeld zal verwezenlijken, althans de lieer Thorbecke beeft het plan om de nu zoo verspreide kunstwer kenin een Museum te verzamelen te Amsterdam De Minister doet wel zijn best om den indruk van zijn vroeger bestraffend gezegde: «de pols der hoofdstad slaat ilaauwuiitewissclien. Het eervol ontslag, niet op verzoek aan den Bur gemeester van Groningen, heeft in die stad nogal sensatie gemaakt. Men vraagt hel waarom en raadt naar het daarom. Maar de meesten zijn het hierin eens, dat eene vraag om ontslag beter houding had gegeven. Burgemeesters zullen wel doen zich te herin nerendat de lieer Thorbecke Minister is van Bin- netilansche Zakeu en wil wat de IVel wil. INGEZONDEN. Dc uiljtckrnilKriil van .wezen uil zijne daden c Onze «Cordate" Minister van Oorlog wiens voorgenomen handhaving der krijgstuchtliet Oude Soldaten-hart" van den Militie-Commissaris C. A. Ihtron nu Biehersteijn Rooai.i-a Zawadsky Ridder der Orde van den Heiligen Silvester «goed" deed heeftbij gelegenheid der discussie» over het Ooriogs-budgclgewezen: op een zeer beris pelijk artikelvoorkomende in bet Maart-nommer van de Gids van dit jaar. Na dat nommer nog eens geheel op mijn gemak, te hebben doorgelezenis het m(j niet mogelijk geweestte begrijpenop welk artikel de Kolone'. Blanke.n zinspeelt. Ik vermoed derhalve, dat hij, in liet vuur zijner improvisatie zich kan hebben vergist; en dat waarschijnlijk de bedoeling zal geweest zijn te wijzen op het Jatiuarij-nommer van dat TijdschriftAnno 1861 alwaar wjj op bladz. 68lezenMen kan met eeretitels en waardigheden overladen zijn en de borst bedekt hebben met ridderkruisen cette quincaillerie royalezoo als de Raliaanscbe patriot dat genoemd heeft en toch een zeer onbcleekcnend wezen blijven." 12 December 1862. X. Wat nog nooit in Amersfoort is gebeurd, en men dacht nooit te zien gebeuren, is nu gebeurd. Er is buiten den Raad en in het openbaar een goedgeloovig verdediger der R. C. belangen opge treden en wei in de vorige Amersfoortsche Courant l Waarlijkdat behoort tot de mirakelen Decanus wil de noodzakelijkheid van het toeken nen der verhoogde subsidie aan bet R. C. Armbe stuur betoogen, doch zwijgt over de kwestieof een Raadsbesluit eerbied verdientgenomen met 8 tegen 7 stemmen door het toeval en pieuse over tuiging van 4 ledenbevattende begunstiging van e'e'u boven allen, en zijnde in strijd meteen vroeger Raadsbesluit, met eene Ministeriëele aanschrijving en met de Wet." Ik wil gelooveu, dat het R. C. Armbestuur met eene verminderde subsidie niet kon blijven bedee- len ofschoon de geloovigen alsdan maar minder voor den Dans, de uiterlijke eeredienst en derge lijke, en meer voor hunne armen moesten geven en was bet zelfs prijsselijk in het belang der aan zijne zorgen toevertrouwde armen op eene verhoogde in plaats eene met T'v verminderde subsidie bij den Raad aantedriogen. Niettemin de Raad behoefde dien drang niet toetegeven en bad te letten opzijn vroeger onpartijdig Raadsbesluit (jaarlijksche ver mindering van 7',y der subsidie aan alle armbesturen) en op de Wel op bet Armbestuur, waarbij nog kwam de desbetreffende Ministeriëele circulaire aan de Gewestelijke Besturen. Weigerde het R. C. Armbe stuur eene verminderde subsidie, welnu, alsdan een Alg. Burgerlijk Armbestuur geformeerd. Van de 8 voorstemmers in den Raad waren 4 (gerugsteund door absolutie van alle niet-kerkelijke ccdenj genoopt voor het belang bunnner kerkgenoo- ten te stemmen, en wat blijft alzoo van die meer derheid 8 legen 7 over Vier (waaronder 2 leden van liet Gemeentebestuur, homogeen dienende te stemmen) vóór de verhoogde subsidie en 7 tegen terwijl onder deze 7 tegenstemmers zich bevonden de heereu van dc PollSchccrenbcrgvan Bel en Schlniterdie, voorgelicht door hunne Regts- en Wetskennis, zich in eene dergelijke zaak niet door toeval of nevengedachten laten leiden aldus met verlicht en onpartijdig oordcel liuü pligt als Baads- leden tot rigtsnoer namen en legen sternden. Alzoo de uitslag 8 tegen 7 van zijn verglaassel ontdoende, is zcdelijkcr wijzede verhoogde subsidie door den Raad afgestemd! Uecanus pocht op de aangenomen begrooting van bet It. C. Armbestuur met 13 tegen 2 stemmen. Die aanneming was zeer nalnurlijkwant zij was toen in den vorm en de vroeg:r ingediende niet. En tochzou ik misschien mogen beweren dat zij niet deugdelijk in den vorm is, want bet te kort op de dienst 1863 wordt daarop aangewezen door te lecnen geld. Maar hij die belooft te zullen leenen kan sterven, berouw krjjgen, achterwaarts gaan in zijne geldmiddelen, als anderzins. Het te dekken te kort rust alzoo op ccnen wankelbaren pÜ Ier. De verhoogde subsidie is en blyft zelfs afge scheiden van alle Wettelijke beletsel;» eene onbillijkheid, als: liet llei v. Armbestuur (bevolking 6063 Hervormden)ontvangt eene meteen ti^ude verminderde subsidie van1730, liet R.-C. Armbestuur (bevolking 3327 R.-Catli.) ontvangt eene verhoogde subsi die van. 2003, Het Israël. Armbestuur (bevolking 440 Israëlieten) ontvangt eene met een tieude verminderde subsidie van 118, De andere Armbesturen ontvangen geene subsidie als hebbende voor verminderde subsidie bedankt. Wal is cr nu billijker en wcltclijker dan dal een J Burgerlijk Armbestuur wordt opgerigtwaardoor alle begunstiging ophoudt!

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1