GODRA ran O J ft GS DAG, December óS6°l. Dit lUad verschijnt des Dingntagi en Vrijdmji. l)e Abonnementsprijs is f\,50 in dc 3 maanden. Van Advcrtentiën1 tot 6 regels 60 Cents elke regel meerder 10 Cents legale Advcrtentiën per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, /0,10. -^.-Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. II. tan Clteff, te Amersfoort, Bureau Amersfoorltche Courant, Singel Wijk E N#. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Dircctcnren in het Kijk. Wegens het Kersfeest zal het volgend nummer der Courant Woensdag-avond e. k.in plaats Donderdag-avondworden uitge geven. Advertentiënenz. worden tijdig mogelijk verzocht. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER e» WETHOUDERS van AMEIISFOOUT Gezien de Wet van den 19 Augustus 18(51 Staats blad N°. II) betrekkelijk de Nationale Militie, en het Koninklijk Besluit vaa deu 17. December 1801 (Staatsblad N°. 127); Doen te welendat op Zaturdag den 10^"» Woensdag den 14Jen en Vrijdag den 16den Janu ary 1863, telkens des morgens van 10 lol 1 ure, ten Raadhuise der gemccule de inschrijving voor de Nationale Militie zal plaats hebben van Jonge lingen. die in den loop van liet jaar 1844 geboren en aljoo in 1864 aan de loting onderworpen zijn. En brengen hierbij de navolgende Wets-artikelcn in herinnei ing: Art. 15. «Jaarlijks worden voor de Militie inge- schreven alle mannelijke ingezetenen die op den I January van het jaar hun 19'h> jaar waren iu- getreden. «Voor ingezeten wordt gehouden: 1. hij wiens «vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beide overledenwiens voogd iugezeten is volgens de Wel van den 28 Julij 1830 (Staatsblad «N°. 44); 2. hij, die geen ouders of voogd heb- bendegedurende de laatsteaan liet in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tydstip voorafgaandeachttien maanden in Nederland verblijf hield3. hy van wiens ouders de langst- levende ingezeten was, al is zijn voogd geen «ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houde. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem- deling, behoorende tot eenen Staat, waar de Ne- dei lander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpeuof waar ten aanzien der dienst- pligtigheid het begiusel van wederkeerigheid is aangenomen." Art. 16. «De inschrijving geschiedt: I. van een ongehuwde in de gemeente waar de vader, of, «is deze overleden, de moeder, of, zijn beide «overleden, de voogd woont; 2. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeeute waar hij woont; 3. vau hem die geen vader, moeder of «voogd heeft of door dezen is achlcigelalenof «wiens voogd buiten 's lat-ds gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4. van den builen 's lauds woneuden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst iu een vreemd land woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft." Art. 17. Voor de Militie wordt niet ingeschreven: l. de iu een vreemd Ryk achter gebleven zoon van eeu ingezetendie geett Nederlander is2. de een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van eeu vreemdelingal is zijn voogd iu- gezeten." Art. 18. «Elk. die volgens art. 15 behoort te worden ingeschrevenis verpligt zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aantegeven tusschen den 1 en 31 January. Bij ongesteldheid afwezigheid of ontstentenis «is zij» vader, of. is deze overledeuzijne moe- derof zyn beide overleden zijn voogd tol hel doen van die aangifte verpligt." Art. 20. «Hij. die eerst ua het intreden van zijn 19de jaar; doch vóór het volbrengen van zijn 20"a ingezeten wordtis verpligtzich zoodra «dit plaats heeR. ter inschrijving aantegeven bij Burgemeester eu Wethouders der gemeente waar «de inschrijving volgens art. 40 moet geschieden." Verzuim van aangifte Ier inschrijving wordt gestraft met cene boete van 25 tot f 100 en subsi diaire gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden. By de aangifte van hendie elders geboren zijn. wordt de overlegging van cene geboorteacte gevor derd. tot wier kostclooze verkrijging men zich ter Secretarie dezer gemeente kan vervoegen eenigc dagen vóór de aangifte. Amersfoort, den 18 Decent her 1802. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris A. G. \V IJ ICRS. W. L. SCHELTUS. AMERSFOORT, 22 December 1802. Van Vrijdag tot gister stuwde een hevige wind uit het westen en noord-westen hel zeewater naar de rivier de Eern. hetwelk ten gevolge had, dat zoowel vele omliggende plaatsen landerijenenz. als ook het builengedeelte en cenigzius het binnen- gedeelte dezer stad werden overstroomd. De nieuwe spoorwegbrug over de Eern aan de Koppelpoort heeft weinig of geen schade geleden, liet water is thans vallende. De hoogste waterstand (in den nacht van 20 op 21 Dec. 3 uur) is geweest 1.98 el boven A. P. De verpachting van het Sluisgeld op het varen door de Sluis aan het Spui is door Burgemeester en Wethouders van Amersfoort na behoorlijke borgstelling, aan P. van de Beelc gegund voor den tyd van drie jaren, legen f 178 in het jaar. Omtrent de ongeregeldheden te 's llage ver neemt men Nadat de bekendmaking en proclamatie van Burge meester en Wethouders van 'sGravenliage, waarbij de inwoners werden uilgenoodigd zich niet aan zaïnen- scholingen en rustverstoring schuldig te maken maar tot handhaviug der orde mede te werken in den namiddag van 18 dezer waren afgekondigd waren tevens krachtige inaatregeleu genomenom elke pogingwelke in strijd met die roepstem onverhoopt mogt worden aangewend tot het stichten van wanordelijkheden, ten spoedigste te kunneu onderdrukken. Op het raadhuis zijn beeren Burge meester en Wethouders benevens de militaire gou verneur der residentie, luitenant-generaal Duijcker, en de officier van justitie, de beer deBrauw, van 7 ure in den avond tot middernacht in permanente zittiug vergaderd geweest. Ten zeven ure stonden een gedeelte van ecu escadrou dragonders en eene kompagnie jagers op het Buitenhof geschaard. Aan de Boscbbrugop bet Spuiop de Ileerengracht en elders waren van betzelfde escadron delaclie- menten geposteerd en vijf sterke patrouilles door kruisten de stad. De drie heeren commissarissen en het overige personeel van de politie waren in verschillende wijken der stad verdeeldom een wakend oog te houden over alles wat zou kunnen medewerken ter verstoring van rust en orde. Was de aangenomen houding aizoo krachtig en ernstig, gelukkig was men niet verpligt tot even krachtdadige handelingen over te gaan. Alleen op de Ileerengracht vormde zich omstreeks 9 ure eene zamenscholiugbestaande uit ongeveer een hondertal personen, waarvau blijkbaar een groot gedeelte tol de categorie der nieuwsgierigen be hoorde. Nadat de verzamelden te vergeefs door den hoofdcommissaris van politie waren gesommeerd uiteen te gaanwas eene looze charge van eenige manschap kavalerie voldoende om het doel te be reiken. Op sommige andere drukke punten der stud werden enkele atlroupementenherhaaldelijk ge vormd, telkens in korten lijd uiteen gedreven. Vier wederspannigen zijn in arrest genomendoch na middernacht weder in vrijheid gesteld." Men schryft uit verschillende plaatsen over hel Noorderlichtdat iu deu avond van 14 dezer werd gezien. Die tijding verraste niemandtna.ir heeft het geloof van vele weer profetendie strenge koude voorspeldensterk geschokt. Te Amsterdam is druk gevlagd over dc aanneming van het wetsontwerp: de doorgraving van Holland op zijn Smalst." Als de vlaggen ingehaald zyn, wordt de iuschry- vingslijst voor de 15 millioei)die de concessio naris moet hebbenuitgestoken. Men verneemt met genoegen zegt de Twentsche Courant" dat de beeren de Jong eu Co., directeuren der onderlinge Braudwaar- borgmaatscbappij te Amsterdamhet voornemen hebben van de aandeelhouders in die Maatschappij voor koopmansgoederen en meubelen geei: gewone omslag te betten over dit jaar. omdat zy overtuigd zijn dat de ingekomene en nog iu te koiueue gelden, met de disponibele fondsen, voldoende zijn om de gewone schade, in die onderdeden iu dit jaar gevallen, te voldoen. Een viertal Knschedcsehe fabrikanten eenige dagen geleden zich te Amsterdam bevindende om aldaar te dingen naar eene aanbesteding van goe deren. welke iu hunne fabryken gemaakt worden, kochten er op aanhoudend verzoek een lot in de Ncderlandschc Staatsloterijnaauwelyks in Enschede teruggekeerd, ontvingen zy liet berigl. dat zij f 10.000 hadden getrokken. Men verneemt, dat de vele armen aldaar zeer ruim van deze gelden door die heeren zyn bedacht geworden. Iemandeen ander een vinger hebbende afgebeten, moet voor dien beet zitten 1 jaar cellulair en betalen f400 schadevergoeding, bene vens f 39! proceskosten. In de vrijmetselaarsloge de Drie Kolommen, te Rotterdam, werd 13 dezer, na afloop der receptie in den M.'. G.\ eene rouwplegtigheid gehouden als blijk vao hulde aan de nagedachtenis van den ontslapen heer 31. A. Polak Kerdijkvroeger A.\ M.\ dier loge en in de laatste jaren meester var eer. De werkplaats der loge was voor die gelegenheid op passende wijze gedecoreerd en als het ware ge heel in rouwfloers gedecoreerdde aanblik van bet geheel was indrukwekkend en voor velen vooral daarom treffend omdat op den zetel, die vroeger steeds door den waardigen overledene werd inge nomen, diens insigniën waren nedergelegd, terwijl boven dien zetel bet portret van den ontslapen? was opgehangeneen portret dat zoo voortreffelijk gepenseeld en van zulk eene gelukkige, sterk spre- keude gelijkenis is, dat daaromtrent maar e'e'ne stem opging tot lof des vervaardigers, den beer Spoel. Het wezen der vrijmetselarij en de aard dezer bijeenkomst, verzeilen zich tegen bet treden in vele bijzonderheden. Met een enkel woord zij derhalve slechts aangestipt dat door al de orateurs, waar onder zich de vertegenwoordigers van de Zusterlogea daar ter stede bevondenhulde werd gebragt aan de burgerlijke deugden en bel edel hart van wijlen den beer Polak Kerdijk, iets-waarmede allen van ganscber harte instemden, die het voorregt hadden met bem meer van nabij bekend te zijn. De plegligbeid werd verhoogd en opgeluisterd door de uitvoering van verschillende op de gelegen heid toepasselijke en daarvoor opzettelijk vervaar digde eea- en vierstemmige compositiën, met piano en orgelbegeleiding. Wij gelooven geen onbeschei denheid te begaan te vermelden, dat de soli met de grootste bekwaamheid werden vervuld dooreen der verdienstelijkste dilettanten (tenor) en den heer Dalie-Aste. Over het algemeen heeft deze rouwplegtigheid een diepen indruk op alle aanwezigen gemaakt «bi zal er toe bijdragen, om de nagedachtenis van d«D waardigen ovcrledeue bij zijue vele vrienden en vereerders iu blijvende berinuering te doen houdeo. Iu de vorige week werd een jongeling door het provinciaal geregtsliof van Grouiugen schuldig verklaard aau dielstal gepleegd bij nacht op de aanhoorigbeid van een bewoond buis, doordien bij in een zekeren paslorijtuin eene hoeveelheid appelen bad ontvreemd eu is bij deswege veroordeeld tot de minst op te leggen straf van vijfenveertig dagen eenzame opsluiting. Eeu tweede persoon werd des wege vrygesproken. Daarna stonden te regt zes personen uil de gemeente Soheeindabeschuldigd van diefstal, gepleegd bij uaebt door meer dan eea persoon in eene omheinde plaats door middel van inkliminiog. Z:j hadden namelijk in een appelbof eene boeveelheid van nageuoeg drie mudden appelen ontvreemd en iu een zak, jas, enz. geborgeu, maar werden belet ze met zich weg te voeren, daar zy betrapt werden eu op de vlugt zyn gegaan. Ook stonden drie personen te regt, beschuldigd van poging tol dielstal door meer dan een persoon in de aanliooriglieid vau eeu bewoond buis door mid del vau inklimutiug, doordien zjj iu een tuin hebben getracht peren te "stelen, door die te schudden eu op te rapen, doch die zy, op de daad betrapt, niet hebben kutiueu inedeoeineu. lude beide laatst- gemelde zaken requireerde de procureur-generaal de veroordeeling van ieder der beschuldigden tot een jaar gevangenisstraf. De uitspraak in die zaken is bepaald op deu 24 dezer. Moge men uil deze voorbeeldenwaaruit men kan zien, dal een gesloleu appel of peer bitter zuur kan opbrekenworden afgeschrikt om zich te laten verleiden tot het plcgeu vau feiten, die maar al te dikwijls als nietige grappen worden beschouwd. Iu bel Journal de A'amur leest men lu de gemeente van list kanton vauSt. Patcrue woont een driukebruer, eeu waardig opvolger vau Gargantus. Paul Fargeot. zoo heet hy, heefteen buitengewone corpulentie en gebruikt iu plaats van een gewoon glas een bokaal vau buiteugewone grootte, waarin zes kauncu te geljjk gaan. In een ademlogtgelijk bij bel zelf noemt, driukl bij deu gclieeleu inhoud uit. Op oen zekeren dag wedde hy dat hy 228 liters vvyu iu vier dagen zou uitdrinken. Hijdie de weddingschap aangegaan had kwam op den derden dug eens kykon en vond toen reeds alles uitgedronken. Paul Fargeot was boordevol en prat, dal bij de weddenschap gewonueu bad. lly is een man van 7J jaar cu drinkt altyd cene groote hoe- I veelheid cidervvyukoflij cn alcohol. Lig te aan- vallen vau beroerte hebben bem reeds gewaarschuwd oin vojizigtig te zyn maarals verharde drinker stoort bij cr zich geheel niet aau.

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1