/@T» C 0 D R A lï T," .S£) M 1055. B-zbgeu van DÏNGSDAG, 2d jtpril dS63 Dit Blad verschijnt des Dingulmjs en Vrijdags. De Abonnementsprijs is f I 50 in de 3 maanden. Van Advertentiën1 lot C regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents; legale Advertentiën per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummers f0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. ran Clteffte Amersfoort, Bureau Ainersfoorlsche CourantLangstraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude \ischmarkt, zoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directearen in het Rijk. AMERSFOORT, 20 April 18G3. Morgen, Dingsdag 21 April, des namiddags ten één ure, zal de E. A. Heer Mr. A. iY. J. van de Poll, in eene buitengewone zitting der Arrondis- sements-Regtbank alhier, als Voorzittervan dat regtscollegie worden geïnstalleerd. l)ij besluit van 9 April 1803. N®. 01 heeft Z. M. gunstig beschikt op het verzoek om ontheffing van de werkelijke dienst van Juliannes Fredcrik Volkertloteling der nationale militie, uit de ge meente Rotterdam die dit jaar overeenkomstig de wet van 19 Augustus 1861 [Staatsblad N". 72) voor de dienst is aangewezen. De overwegingen van dit besluit luiden als volgt: «dat de adressant, geboren den 4 Februarij 1843 na zijn achtiende jaar te hebben volbragt, in de maand Mei 1801, toen de vorige militiewetton nog in werking waren en de tegenwoordige mililiewet nog niet tol stand was gekomen, in het huwelijk is getreden; dat volgens die vorige wetten geene dienstpligtigheid rustte op hein, die. gelijk de adressant, vóór den 1 Januorij van hel jaar zijner inschrijving voorde militie gehuwd was; dat daarentegen de tegenwoor dige mililiewet. orereenkomstig art. 181 der grond wet. aan hel gehuwd zijn geene vrijstelling toekent; <)-■ l derhalve, toen de adressant onder de werking der vorige militiewetten huwde, dit geschiedde in het vooruitzigt door zijn huwelijk van de militie bevrijd te zullen blijven, en hij toen niet kon voor zien van het regt op die vrijstelling door de latere wet verstoken te zullen geraken«lat hij dus. met opzigt tol de thans op hem gebragte dienstpligtigheid, in een hijzonder geval verkeertzeer verschillend van dut van hem die vóór liet bereiken van den dieiiMpligtigen leeftijd onder de tegenwoordige wet een huwelijk aangaaten wien liet vooraf bekend is, dal liet huwelijk hein met van de militie zal vrijstellen 'lat liet derhalve hillyk is den adressant niet te ontdekken aan de verzorging van zijn gezin." Z Eic. de Minister van Rinnenl. Zaken heeft hij missive van 6 dezer, bevestigend beantwoord de vraag, of de Secretaris der gemeente, ingevolge art. 102 der Gemeentewet, mede verpligt is tot oiidcrlrekeniiig van acten waarbij door den Hor- geineesler. ter uitvoering van besluiten, hetzij van den Burgemeester en Wethoudersvoor en ten behoeve der gemeente mul derden wordt gecon tracteerd. De Horige Raad heeft heslistdat kievils- of tiireluurcyereii niet huiten tegenwoordigheid uf ver gunning van den eigenaar van 'l land mogen ge raapt en weggevoerd winden, althans de lloogc Raad heeft met vernietiging van vonnis der Kegthank te Alkmaar twee personen te dier zake veroordeeld tot 10 boete of gevangenis van 3 dagen. Uit Meppel meldt men. dat den 14 aldaar door het kantongeregt uitspraak is gedaan in de zaak der twee uitgevers van nieuwsbladenwegens het in hunne couranten plaatsen van advertenticn. waarhij eene liuilenlandsclie loterij was aangekon digd voor welk feit beide uitgevers zijn veroordeeld in eene geldboete de een 73 de andere 50 benevens in de kosten. De zaak van Holland op zijn smalst blijft er bijna nog even duister uitzien. De inschrijving van bijna 7 rnillioen is nog met 11 ton vermeerderd maar verder schijnt men hel vooreerst niet te zullen brengen, liet Handelsblad moge dan ook al zeggen: «er moet geholpen worden", men gelooft niet, dat die hnlp zoo gemakkelijk komen zal. Een treffend contrast met dezen ongelukkigen afloop levert de Iccuiug der nieuwe crediet- en de posito-bank op. Voor deze instelling was ook een kapitaal van 10 rnillioen gulden noodig: daarvan was. vóór men iets van de zaak gehoord had. in het buitenland geplaatst; 2 rnillioen der leening had de oprigter voor de Arnsterdamsche bonts gereserveerd de inschrijving daarvoor werd open gesteld met de bepalingdat dadelijk hij de deel neming 10 pet. moest worden gestort; en er werd deel genomen voor ongeveer 1)7 rnillioenzoodat dien dag bijna 10 tnilioen gulden voor die parti culiere onderneming gestort werd. Maar dit is eene zaak, waarop men als soliede geldbelegging ver trouwen stelt. De directie beeft de deelnemers moeten verzoeken 80 pet. van de gestorte gelden te komen terugnemen. In de meeste dagbladen der vorige week werd een berigt opgenomen van den volgenden inhoud Onlangs heeft de burgemeester te Tiel in naam des Konings, met keten cn slot een par ticulier gebouw doen verzegelenbestemd voor bijbellezing cn evangelisatie. Naar aanleiding daar van werd een request ingediend aan den Minister van Justitie. Titans deelt mcri mede. dat door Z. Ezc. na gedaan onderzoekaan den burgemeester is gelast, de geslolene zaal te ontsluiten." Als een vervolg op bovenstaande kan men inededeelen dal tol heden aan den gegeven last, tot ontsluiting van genoemd gebouwdoor den burgemeester nog niet is voldaan, en naar men verneemt, maakt het gemeentebestuur van Tiet zwarigheid om daaraan gevolg te geven, zoolang in deze zaak niet door het wettig gezag beslist zal zijn. Men verneemt, dat de directie der Onderlinge Rrandwaarhorg-Maalschappij firma dc hoeren dc Jong Co., besloten heeft, dat van de deelge- nootcn in die Maatschappij ditmaal geene bijdragen zullen gevorderd worden voor de onderdeden voor koopmansgoederen enz. en voor die van meubelen. Ook zullen aan hen geene administratie in rekening worden gehragtheirdfende de beide genoemde onderdeden en hel Tweede onderdeel voor gehou wen. Dit zal vooral ter verligting strekkco voorde oilers, gehragt ter zake van den geleden ratnp te Enschedé. De gemeente Reerta cn Nieuwe Schans zien nog altijd te vergeefs uit naar nieuwe burgemeesters. Sedert jaren zijn zij gemeenten door denzelfden bur gemeester bestuurd. Tegen de herbenoeming van dezen zijn evenwel bezwaren ingediend op urond d.it li ij tevens praclisercnd geneesheer is. Van den anderen kant is bet moeijelijk in beide gemeenten geschikte personen te vinden, die den afgetreden burgemeester kunnen vervanuon. Van daar liet on gewone verschijnsel, dat reeds maanden lang die gemeenten zonder hoofd zijn. Men hoopt, dat daarin spoedig moge worden voorzien. De gezondheidstoestand van keizer Napoleon wordt steeds meer en meer bedenkelijk geacht. Ilij ondervindt klaarblijkelijk ineer tnocijelijklieid in zijne bewegingen en de geringste inspanning in dat opzigt noopt hem, zoo dikwerf hij genoodzaakt is zich naar elders te begevende onderstcuuing van een adjudant te baat te nemen. Nu is het eene bekende zaak', dal hij prys stelt op eene zeer goede tafel, en inzonderheid up /.waren Spaanschen wijn. en dan kan liet geene verwondering baren, dat van tijd lot tijd aanvallen van duizeling te verduren zijn. Een dergelijke aanval heeft te weeg gehragt. dat de keizer den wedren bij Vincenncs. op 1 April gehoudenniet heeft bijgewoond. Op zijne uitdrukkelijke begeerte was hij bij de tweede tegenwoordig. Dezer dagen is op bel Palais-Royal het jaar- lijksche feestmaal der homocopaihische artsen ge houden. liet was prachtigen de homoeoputlicn hebben bewezen goede sinulbruêrs te zijn. Onder dt! vele uilgebiagtc toasten was er een, die den voorzitter van het humoeopathiseh genootschap aan leiding gaf te zeggendat hij hoopte eindelijk te verkrijgen wat hun sedert zooveel jaren geweigerd was gewordente welende oprigting van een leerstoel in de homoeopalhie hij de academie van geneeskunde. Daverende toejuichingen volgden op deze mededeeling. liet algemeen armbcslnnr van Parijs heeft twintig meisjes, van la tot 22 Jaar, naar Nieuw- Caledonië gezondenoin daaronder toezigl der Regering, aan Fransehe kolonisten te worden uit gehuwelijkt, meerendcels oud-militairen, die na zevenjarige dieust landbouwers of ambachtslieden geworden zijn. Deze twintig meisjes, met hare toestemming, onder de krachtigste en verstandigste in de gestichten van liefdadigheid gekozenen voorzien van een behoorlijken uitzet, waartoe een d«>or de keizerin aan elk meisje geschonken shawl behoort, zijn voor eenige dagen naar Lorient ver trokken, om aan boord te gaan van het stoomschip Fullon, dal ze. onder geleide van eenige geestelij ken naar de plaats van bestemming zal brengen. Dames van den zeer aanzienlijken stand te Parijs hebben dezer dagen in de salons van barones Meijendorir een eerste séance van tableaux vivants gegeven. De groepen die liet tnees'e succes hadden warenJudilli en llolophernesnaar de schilderij van Horace Vernet, en bel toilet van Estherdoor zeer veel dames, de eene al schooner en hevalliger dan de andere. Donderdag avond volgde eene tweede voorstelling, waarhij Mevr. de Castiglione in ver schillende karakters verscheen, waartoe behooren de Sibyllc ran Cumcs en leans. Het wets ontwerp op het zegel is nn bij den Raad van State. Het gaat niet zeer vlot met de financiële ontwerpen des betrokken Ministers. Ook van de ophclling der turfbelasliug hoort men niets. Men wijle echter niet alles aan de Ministers. Immers de Tweede Kamer wil vele inlichtingen en veel en lang sprekenzoodat het tegenwoordig moeijelijk en langzaam rnoel gaan wetsontwerpen lot weiten verheven te zien. De Hoofd-commissie voor het Nationaal Monu ment ondervindt veel tegenwerking en moet menig onaangenaam woord liooren. Had die commissie bij de eerste tegenwerpiogen uit de groole steden opgegaauhaar ontslag genomendan zou zy daardoor in de algemeene achting zijn gerezen. Zij had dan getoonddat het haar om de zaak was te doen. Aanvulling dier commissie zal nooit de grief wegnemen die men tegen baar heeft. Dc Minister van Binnenl. Zaken heeft, zegt men. den telegrafisten gelast zich te onthouden Tan eenigcrlei correspondentie met of mededeeling aan de dagbladen. Men zegtdat de maatregel ook zal worden uitgestrekt lol de stenografen van de Eerste en Tweede Kamer. Politieke Revue. De Russen schermutselen steeds voort met de Polen en wederzijdsche krachten in aanmerking genomen, zou men zeggen, dat eerstgenoemde met opzet dat militaire knibbelspel voortzetten om bunne tegenpartij af te matten. Onderwijl schrijven de diplomaten aan elkander en spreken zij lot de Potentaten over de geschiktste middelen om de rust in Europa te herstellen en te bewaren. De Hongaren worden ook eenigzins onrustig; T is alsof ze 't wel noodig achten Keizer Frans- Jozell' tCjherinnerendat zij er nog zijn. Keizer Napoleon Hl verkeert, zegt meo, in geen gunstigen ligcbaains-loestand en is zoo zwak dat hij wandelende, leunde op den arm van een adjudant. De amnestie heeft wel de eer aan ongeroepen boedelredders te bevallen en die weinig hebben te zegcenvoeren daarover een groot woord. Of dat de Polen tot iets nul is, mag redelijker wijze .niet worden geloofd. De Zweden nemen eene zeer Tijandige houding aan tegen de Russen. De lïriekscbe kroon-kweslie schijnt nog niet ge heel opgelost. Spoedig zullen wy echter vernemen wat dc Deensche l'rius antwoordt als tnen heinde kroon aanbiedt. 't Schijnt dat Koning Otlo nog altijd aanspraak maakt op dat hoofd-sieraad en ook dat het Deenschc Hof voor onaangenaamheden vreest in de toekomst. De Turksche Sultan amuseert zich in Egypte bij uitnemendheid en zegt en doet niets meer. dun een toeziend voogd past. Uit N.-Amerika geen nieuws. De troepen maken weder marschen en contra- marschen en loeren op eene geschikte gelegenheid om slaags te raken. Als de een echter dit tijdstip meent gevonden te hebbenaclu de andere dit min gunstig eu zoo gaan cr vele dagen werkeloos voorbij. 1NGEZOÜDEÜ. Men verneemt dat door het Ministerie van Oorlog de last is gegeven om aan de voor de kolouiale dienst aaugenomenen indien zij zulks verlangen, dadelijk verlof te verleenen, nadat tiun het hand geld is uitbetaald hetwelk steeds zoodra mogelyk zal geschieden. Gisteren zijn ten minste al aanstonds verscheidene militairen die anders nog eenigen tijd hadden moeten wachten met verlof van hier vertrokken. T Gevolg hiervan zal dus wezendat dezulken hun gelieele handgeld elders kutincn gaan verteren, in plaats van dat zij anders een groot gedeelte of nu en dan wel eeus liet gehecle bedrag daarvan hier besteedden. Met dezen maatregel beeft de mensclien- en sol daten-vriend zijn mot hel inzenden van het artikel, opgenomen in liet nummer der Ainersfoorlsclie Cou rant van den 27 der vorige inaaudbeoogd doel vast volkomen bereikt Harderwijk, 19 April 1863. DIXI II. COR RESPON DEMI E. Te betreuren is het voor den Handel dat. niet tegenstaande door den Raad circa veertien dagen geleden aan Burg. en Wetli., en aan geen Commissie, om den spoed die de zaak vereischt, is opgedragen, afdoende maatregelen te nemen, ten einde het ongerief den Handel door den spoorweg buiten de Kopp.-Ipoorten aangedaanzooveel mogelyk uit

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1