AHEBSFOORTSGHE COURANT J\o. 1058. van Y RIJ DA (I, d Mei J863. I)il Blad verschijnt des Uingsdags en Vrijdags. l)c Abonnementsprijs is f I 50 in de 3 maanden, legale Advcrtenticn per regel 15 Cent», behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummers fOAO. - Amersfoort, /lureau Amersfoorlsclie Courant. Langstraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Vischmarkl Van AdverleuliënI tol 6 regel» CO Cents, elke regel meerder 10 Cents; Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever .4. II. tan C'leeffte nede bij alle Boekhandelaren en Post-Directearen in bet Rijk. Pollllckc Revue. Dat de Diplomatie zich beijvert om de Poolsche kwestie uil zuivere belangstelling in de Polen? tot een goed einde te brengen en de opstandelin gen den strijd tegen bet kolossale Rusland voort zetten is geen nieuws. Keizer Alexander II heeft de nota's der Mogeod- licden ontvangen. Men zegt dat hij het voorstel, hein zijdelings gedaan. o:n een congres te honden aannam, onder conditie dat dan gelijkelijk andere zaken behandeld worden, onder anderen, de Romeinsche kwestie, de llolsteinschede flongaarschede Amerikaan- sche, enz. enz. De Russische keizer weet wel. dat die conditie keizer Napoleon niet bevalt en keizer Frans-Jozelï evenmin. lie bevolking van Rusland neemt elke gelegenheid waar, oin van hare gehechtheid en trouw aan den keizer Ie doen blijken De adel gaf het voorbeeld en de burgerij volgt. Zoo geven zij het bewijs, dat de democratische privilegiën hier, sedert ceriige jaren door geheime geschriften gepredikt, uogjweinig wortels hebben geschoten. Volgens de jonaste berigten zou de Russische minister van buitenlandsche zaken, bij de ontvangst der nota's van de Mogendheden alleen gezegd hebben, dat hij die documenten aan zijn meester zou bc- haiidigen eu is het niet waarschijnlijk dat het ge- schiijf daardoor uitgelokt, voor Augustus een einde zal hebben. Men schrijft uil Herlijn dat in Russische gouver nementen aan Polen grenzende, de landstorm is opgeroepen en elk gouvernement 8000 man zou leveren. Generaal Merg. opperkommandant van hel Russisch leger in Polen, vraagt JOO.oOO man versleiking. Keizer Frans-Jozelf heeft aan den koning van Pruissen doen weten, dat hij in vereeniging met andere Mogendheden eeue nota aan keizer Alexan der II zond, betreffende de Poolsche kwestie. Z. M. koning Wilhelm zal weinig dankbaar zijn voor die attentie. Ook koning Victor Emmanuel die moeite heeft op eigen beencn te staan, beeft een woord gevoegd bij al de diplomatische vertoogenwaarmede de Czaar zich den lijd kan korten. En hij deed dit op verzoek van keizer Napoleon die aan hel Romeinsche oor doof is. Men zegt dat de kabinets-president van den koning van Pruissen, ondersteund door den kroonprins, Z. M. heeft trachten over te halen om in de leger- organisatie,, volgens den weosch van het Huis van Afgevaardigden, de tweejarige diensttijd op te nemen, maar vergeefs. Z. M. bleef onverzettelijk. Ook verbreidt tneu dat de koning onlangs een burger te Spandaudie hem niet groette, liet arresteren. 'l Was zeer onbeleefd van den burger, maar ook zeer kleingeestig «au den koning. Heeft Griekenland nu een koning De een zegtdat de kroon door prins Wilhelm van Denemarken is aangenomen. De andere verzekert, dat de prins nog niet geheel content is met datgene wat hij wit op zwart outving. Dij wil spijkers met koppen geslagen hebben, en 't zij- hij op den troon zit of gedwongen wordt dien te verlaten, finantiëel geborgen zijn voor den kwaden dag. Vooral is hij gesteld op een goed pensioen. De beschermende Mogendheden zullen een klein congresje houden over de Grieksche zaak. 'l Hoofd punt in behandeling zal zijn: of nu, en hoe het aan Griekenland geleende geld is terug Ie krijgen Zeker is het. ook zonder het onderzoek door een „congres, dat de Grieksche schatkist op dal oogenhlik totaal getdeloos is. Sultan Ahdtil-Azis heeft ie Alexandria eene zeer vleijende lofrede gehouden op den onderkoning van Egypte. De vrees voor een Europeescben oorlog wij hebben die niet gl'koeslcrd verdwijnt allengskens, en het vcrzoeriinusmidJel waarvan ook wij in. de ruimte gesorteerd zijn is inkt, en geen kruid dat wij ongaarne rieken. Dit is nok beter, want hoewel beide slidings- middelen duur zijn. zoo verwekt het eerste slechts redeneringen en soms kwaad humeur, doch eischt het. laatste blood. EngelandFrankrijkOostenrijk Zweden. Spanje. Italië, ja zelfs de Turk! zegt men, zouden den Keizer van Rusland philosophischc beschouwingen in den vorm van een septet, waarvan de melodie- finale is: dat Polen vrij zij! Rravo, riep de Czaar, en speelde daarop de obligaat-viool als vol^t: a Albion of Engeland, geef de Ieren de vrijheid zich van u te scheiden Napoleon, hef in Frankrijk de dwingelandij des geestes op Keizer Frans-Joseff, hergeef in uw Rijk, dat een lappendeken is van allerhande nationaliteitenaan de Hongaren hunne vrijhedenaan Venetië zijnen Doge of doe liet aan Victor Emmanuel present beveel dal de Tyrolers niet langer hunne Proles- tarit.sche landeetiooien kwellen, eo. als gij zoover gevorderd zijl dan geef ik u het regt in mijne huishouding als inspecteur eu adviseur op te treden; En dan Spanje? liet land der auto-da-fe's Isabella plaats niet meer uwe onderdanen in de gevangenis omdat zij den Rijhel lezen Victor Emmanuel, maak Italië vrij tot de Adria- tisclie zee En gijZweed geef eerst bel Volk van God burgerregtengij. Turk! zorg dal Syrië niet meer bet tooneel worde der slagtingen van Christenen en Israëlieten." Toen lag de Czaar den strijkstok nederhet koor der volkeren applaudisseerde en de geld-en beurs mannen riepenhoezee Zoo riepen ook allendie ongaarne hun geld laten verschieten De Pruisische Kamer ontwierp, behandelde en stelde vast eene wet op de mitiisierieele verant woordelijkheid wetende dat de Regering die zou afwijzeniels dal de Regering met zeer veel vlug heid deed. In die Kamer hoe liberaal dan ook maar te liberaal in de oogen des Konings en zijne ministers wordt het langer hoe gekker. John Ruil en Rroeder jonathan zijn thans in ernslieen pennestrijd over vrijheid op zee. Te Was hington beklaagt men er zich bitter over. dal de zuidelijken in Engeland kaper-schepen laten bou wen en Engeland grijnst er over dat de Unie Engelsche schepen op zee bemoeijelijkt. Zij zouden elkander gaarne de oogen uitkrabben maar geen hunner durft den eersten nagel uitsteken. Niemand behoeft het Ie geloovenals hij niet wil doch wij deelen onzen lezers mede. dal het in Amerika de Noordelijken en Zuidelijken begint te vervelen reeds een paar jaren te land en op zee te vechtenzoodal zij het eindelijk ééns zijn geworden om onder de zee elkander water-ba- tailles te leverenwaartoe reeds oorlogsschepen voorzien met luchtpompen vervaardigd worden. Wij wachten dienaangaande op zekerder tijdin gen en onze lezers gelieven dal ook te doenwant Amerika is, zooals men weel, het land der uijen. AMERSFOORT, 30 April I8G-3. Gister door de Arrond.-Regtbank alhier opge maakt eene lijst van aanbeveling ter voorziening ill de vacatureontstaan door de benoeming van den Heer Mr. .4. iV. J. van de Pollvroeger re»ter, lol voorzitter der Regtbank; zij bestaat uit de lleeren 1 Mr. II. Croockvwilgrillier bij bet kaulongeregt* N°. 4. te Amsterdam2 Mr. S. J. T. II. Ridder Nedermeijer van Hosenthal, substituut-grillier bij de Arr.-Regtbank te Arnhem (met liet 'ui tegen den Heer van Voortliuijscn)', 3°. Mr. G. J. M. van Voorl- huijsen, Regter-plaatsvervanger bij de Ai r.-Reglb. te Amersfoort, Op 6 January 180:2 werd het télégraaf-kantoor te Amersfoort geopend en sedert d en tol ultimo December 1802 zijn vanhier naar elders verzonden 1148 telegrammen en van elders naar iiier 102.3. Morgen, Vrijdagochtend, vertrekken vanhier drie coinpagniën Veld-Artillerie naar Utrecht om aldaar garnizoen te houden, en tegen den middag komen alhier aan drie kornpagniën Veld-Artillerie uit Utrecht, oin le dezer stede tu garnizoen te blijven. Naar men met zekerheid verneemt, zal ook Z. K. II. de prins van Oranje de vorstelijke familie op hare reis, naar de hoofdstad vergezellen. l)c vorste lijke personen zullen Zutimlag 2 Mei, de voorstelling in den grootcn, schouwburg bijwonen. Wij vernemen, dat II M. de Koningin op Zatur- da" 2 Mei a. s., een bezoek zal brengen aan de stad Utrecht. Men houdt het niet voor onmogelijk dat de hervatting van de werkzaamheden der Tweede Kamer eerst zal geschieden op Uiugsilag 1-2 Mei autist.daar do Regering eerst tegen dien tijd met hare ontwer pen en antwoorden gereed zou zijn. Gr. Spurgeondie thans in verschillende ste den van ons land in het Engelsch preekt, is zoo sterk in de uiterlijke welsprekendheid dal hij de menscben die er geen woord van verstaan twee ure in de kerk houdt; menscben die als zij ia duidelijk hollaiidscb hel woord huns predikers hoorenreeds na een kwartier preekens naar het slot verlangen. Vreemd toch dat onverstaanbare redevoeringen de menigte boeijen kunnen. De rogge staat in onderscheidene provinciën des Rijks niet gunstig. Regen en warmte kuooeu nog veel ten goede veranderen doch de hoop op een ruimen oogst mag niet le veel gespannen zijn. Hier en daar hebben weder garnizoens-veran- deringen plaats, tot verdriet of genoegen der mili tairen en lot indrukken voor hen die inkwartiering ontvangen. De schoone sekse treurt daarover, of leeft in hoop. Overpeinzingen over dood cn eeuwigheid is de niet nieuwe titel van een boekje, dat in 'tlicht zal verschijnen en toch voor deri boekhandel winstge vend zal worden, want het is geschreven door Koningin Victoria. De nieuwsgierigheid zal nog groolcr zijn dan de begeerte naar dal zielenvoedsel. Zekere Pictro Ferraro te Mondovribad sinds ecnige maanden aangekondigddat hij om zijne finantiële omstandigheden zich op Witten Donderdag van kant zou maken. Werkelijk heeft hij eene kamer met zwart doen behangen, daarin 100 was kaarsen en eene doodkist doen plaatsen, zijne vrienden gewaarschuwd en op den bepaalden dag zich tegen de kist plaatsendezich een kogel door hel hoofd gejaagd. Hij had boven de deur geplaatst, dat hij een eeuige en laatste voorstelling zou geven. Niets is gedaan oin hem in de volvoering van zijn zelfmoord tegen te gaan. In een werk van den heer II. Rlanc over den zelfmoord vindt mendat de mannen zich vijf en twintig malen meer door verworging en ophanging van het leveu berooven dan door vergif, en dat zij zich viermalen meer door het hoofd schieten dan door snijdende werktuigen dooden. De vrouwen verdrinken zich vier en zestig malen meer dau zij zich doodschieten. De vrouw neemt bij voorkeur iiare toevlugl tot verdrinkende man de zijne tot ophangen en zelden de eerste tot geweer of pistool de laatste tot vergif. Verstikking die men hel bij de vrouwen liet meest gebruikelijk middel acht, komt eerst i.i den derden rang. Dr. Clement, die liet luvaliedenhuis te Bronbeek godsdienstig inwijdde met ei ne leerredezal deze, op oftieiëel verzoek, door den druk ter algemeene kennis brengen. Hebben tentoonstellingen van nijverheid eeu praclisch nul Die vraag, zegt de Parijssche Siècle, zal beslist worden door de tentoonstelling te Parijs in 18G5. Deze zal anders gehouden worden en geeft zy geen beter resultaat, dau moet zij de laatste zijn. De veiligheid op den Centraal-Spoorweg; is Dingsdag j.l. io de Eerste Kamer, hij de behande ling van het wets-onlwerp tol onteigening van per- ceelen ten behoeve van het Spoorweg-Slation te Zwolledoor de lïeer Nobel besproken en wij verheugen ons daarover. Hij vestigde de aandacht op het niet genoegzaam toezigt over den staat der werkzaanheden van den Centraal-Spoorweg. Er liepen geruchten over min goede constructie. Nu wenscht hij dat, zoo die geruchten waarheid behelzen, hel toezigt versterkt worde, of dat, zoo zij niet waar zijn, de blaam worde tegengesproken in bel belang zoowel van de otulernemning als van hel publiek. De Munster Thorbecke heeft geantwoord, dat wat aaugaat het toezigt op den Centraal-Spoorweg hij de verzekering kan geven, dat dit met groote naauwkeurigheid plaats heeft. Niet altoos kan een hoold-ingeuieur tegenwoordig zijn," want hun getal is le klein in verband lot den omvang der tegen woordige werken; maar de minister ontvangt toch elke maand een gedetailleerd rapport en hij inoet zeggen, dal hij van niemand der ambtenaren van den Waterstaat eenige klagt over onvoldoenden aanleg der werken vernomen heeft. Voor het overige zal hij. naar aanleiding van liet door den heer Nobel opgemeikte, eene enquête instellen over alle werken en daarover een rapport doen opmaken dat hij aan de Kamer zal mededeelen." Wij merken op, dat ongetwijfeld de Raad van Administratie en de lleeren Vilali, Picard Co.. aannemers van den Centraal-Spoorweg, al het mo gelijke deden en doen om de goede uitvoeriog der wei ken enz. te verzekeren, doch door deze dis cussie en inzonderheid ten gevolge van het antwoord des Ministers Thorbecke wordt waarschijnlijk nog meer naauwgezet toezigt dan vroeger uitgeoefend en zai alzoo dc openlijke behandeling daarvan stel-

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1