AMERSFOORTSCHE COURAN Jti. 1046. viVi VRIJDAG, 29 Mei J863. TE Koegelen" Dit Blad verschijnt des üingsdags en Vrijdags,. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advcrtcnticn, I tot 6 regels CO Cents, elke regel meerder lOCenls; legale Advertentien per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummers 10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. U. van Cleeff, te Amersfoort, Bureau Amersfoorlsche CourantLangstraat, Wijk F, N®. 43, over de Oude Vischinarkt, ioo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directenren in het Rijk. Wegens de verkiezing bij lior- slemniing zul liet volgend niiiniiior der Courant, in plaats Maandag avond I Junij, Maandag middag tiissclieu 12 en 1 ure verschijnen. Advortenliëii enz. worden tijdig mogelijk verzocht. AMERSFOORT. 28 Mei IS6J. Gisteren is door de Remonstrantsch-Gereformeerde gemeente te Amersfoort eene nominatie van vier predikanten gemaakt, waarop alpliahetisch gesteld werden de 11.11.11. W. Kalff. II. L. Krnseman W. A. ilattinga Raven en J. W. G. van Maanen predikanten Ie Boskoop, Nieuwkoop. Waddingsveen en Moorddrecht.'Dit viertal werd terstond geredu ceerd tot eeu tweetal, bestaande uit de beide eerst genoemde». Rij Koninklyk Besluit is de Remonstrantse!)- Gereformeerde gemeente te Amersfoort gemagligd een eigen predikant te beroepen, opeen traclement van f I20Ü, waarvan /40G van het Rijk. De leden van de vercemging Metalen Kruis afdeeling Amsterdam, Je sectie, wenschende ge zamenlijk bij te dragen tot de stichting van een gedeiikleeken van de gelukkige omwenteling van 1813, en om blijk te geven zoowel van hunne belangstelling in die heugelijke gebeurtenis als van hunne achting voor Z. K. II. prins Frederik <lie zich wel aan het hoofd heeft willen plaatsen, hebben te dien einde bijeengebragt «ie soin van 350waarvan thans aan Z. K. II. prius Frederik regtstreeks kennis i3 gegeven. Donderdag 1.1. werd in den Gemeenteraad van Groningen eene voordrag! van den Burgemeester betredende het gebruik van petroleum en gasolie ingediend waarin de volgende bijzonderheden voorkomen: Het toenemende gebruik dezer oliën en de verordeningen elders gemaakt om liet ge vaar daarvan te voorkomenhebben den Burge meester bewogen inlichtingen te vragen van de plaatsel. geneeskundige commissie. Die inlichtingen zijn hein verstrekt iu een uitvoerig rapport, dat hij aan den raad overlegt en waaruit blyken zal dat er onder de in den handel voorkomende soor ten van petroleum, phologène, gasolie enz. zeer ontvlambare soorten voorkomendat audere soor ten echter weinig ontvlambaar zijn en de onder zochte petroleum o. a. eerst bij eene hitte van 185° Fuhr. outbrande; dat de meest ontvlambare oliën het minst lichtgevend en het duurst in prys zyu dal alzoo de minst gevaarlijke soorten het meest worden verkocht en hel gevaar voor de algemeene veiligheid dus niet zoo groot kan zijn als wel eens wordt beweerd. Met het oog hierop is de burge meester lot het besluit gekomengeen voorstel te doen om iets te verordenen waardoor de vrijheid van handel zou worden belemmerd, maar de zorg voor de veiligheid over te laten aan de particulie ren, die in deze wel hun eigen belang zullen weten te behartigen. Men ineldl uit Vlissingen van 23 Mei: «Gisteren ten 1 ure kwam de elegante stoomboot Zuid-Bcveland van Antwerpen hier aan. De deel nemers aan dezen pleiziertogtten getale van 130 personen waaronder leden van de regeringden handelstand en officieren der Belgische infanterie, werden in den Prinsentuin met hoffelijkheid ont vangen, en door de schoone hoornmuziek van het 2e regentent infanterie met de Brabancoune ver welkomd. Vele nolabiliteiten waren daar aanwezig, ook de generaal-inajoor van Moei Schilthouwer welke den gasten vele beleefdheden betoonde. Ten vier ure vertrok hel gezelschap weder naar Antwer pen, door eene ontzaggelijke volksmenigte uitgeleid, inaar, helaas! de train de plaisir werd spoedig een train de misère. Op de hoogte van het pas van ter Neuzen, te iniddeu van gebraad en champagne, by vrolijk gezang en aangenamen tafelkoutbrak er iets aan de machiueen de boot bleef bewe gingloos geen middel om tc seinen of te ont schepen. Te vergeefs werd beproefd om zich ie ter Neuzen hulp te verschaffen. De kreten der damesde verslagenheid van al de gastendie zich voorgesteld hadden ten 8 ure te Antwerpen te zijnCindelijk kwamen er sloepen van Vlis singen, waar men inet verrekijkers iels had opge merkt. Aan ontscheping inet booten in den avond viel niet te denken. De burgemeester van Schaar- bcke, die onder de gasten behoorde, schreef eene dépêche aan den burgemeester van Vlissingen, om de stoomboot Baron Osywelke van Londen in den vroegen morgen van heden eeuige oogeublikken voor onze haven zou stil houden met liet ongeluk bekend Ie maken. Daarna is hot de boot gelukt met noodzeil de haven van ter Neuzen te bereiken, alwaar het gebrek aan de machine eenigzins is hersteld en de passagierswelke ontscheept waren en een bekoorlijken lentenacht te ter Neuzen hadden doorgebragt, hebben zich ten vier ure in den morgen geeuwend inaescheepten zjjnzoo wij hopen, met de Zuid-Bcveland behouden, maar door de ondervinding veel afdingend van hel schit terend programma dat men hun vóór de afreis had opgedisclit, in Antwerpen aangekomen." De Antiverpschc I'récurseur maakt de opmer king dal terwijl prins Gortschakolf in zijn antwoord aan Denemarken op de nota betreffende Polen zeer hoffelijk is, het antwoord van dicu Russische» Staatsman op de Nedcrlandscbe nota terzelfde zake zekere minachting verraadt, ter plaatse n.l. waar hij zegt dat hij «het practischc nut in dezen stap der Ministers van Koning Willem III Diet wil onderzoeken." De verkiezingsstrijd wordt in Frankrijk hoe langer zoo heviger. De prefecten in de provinciën gaan met de grootste gestrengheid te werk om alle niet officiële candidatcri te weren. Zij hopen daar voor zeker eene onderscheiding te ontvangen van hunnen chef, den minister de Persignydie hen zoo uitnemend voorgaat in het uitoefenen van ad ministrative willekeur tegen de candidaluur van den beroemden Thiers en nu ook de achtenswaardige aanhangers van eene vroegere regering wil hebben geweerddie bij de laatste verkiezingen voor 6 jaren nog uitdrukkelijk door hem werden aanbevolen. Maar toen was hij door zijn verkeer in Engeland ook nog door een geest van vrijheid bezield nu predikt liij niets dan blinde onderwerping aan den wil van keizer Napoleon. Het is een opmerkelijk teeken des tijds, dat zoovele mannen, die zich gedurende de laatste Jien jaren geheel van liet staalkundig tooneel hebben verwijderd gehouden zich thans uit hunne rust verheffen om nog de laaUe overblijfselen van vrij heid te bewaken, die onder bet keizerlijk regeriug- stelsel zijn overgebleven Sommigen zien in dete wederoptreding van mannen, die liet schoonste sieraad van Frankrijk uitmaken het voorteeken dat het keizerryk zijn einde nadert. Zij meenen dat de hoofden van alle partijen nu juist weder op den voorgrond worden geschoven om op den dag der overwinning beter bij magte te zijn zich van de overblijfselen der verwonnen regeling meester te maken. Maar wanneer men de tegenwoordige beweging in Frankrijk ook al niet in dien ziu kan uitleggen moet men daarin toch eene uiting zien van de levenskracht, die nog in het land schuilt. «De edele gevoelens zegt een correspondentwaardoor het verlichte deel der bevolking bezield iskunnen gedurende eenige jaren worden versmoord, maar men kan ze onmogelijk voorgoed ten onder brengen en juist daarom zien wij na tien jaren zwijgens het verlichte, het liberale Frankrijk het hoofd weder opsteken, gereed om zyne regtcn terug te eischen. Wij hebben herstelling der orde gekregen en krijgsmansroem laat ons hopendat wij ook eenmaal vrijheid zullen hebbenen voor zulk eene schoone uitkomst is het wel de moeite waardig dat alle uitstekende talenten huune uiterste krachten aanwenden." Zalurdag avond jl. begaf zich een winkelier te Devonport met eene brandende kaars naar zijn kelder, om zijn buurman aan eene llescli petroleum te helpen. Naauwclijks bevond hij zich daarof er volgde eene geweldige ontplolling waarbij oogeu- hlikkelijk een zoo lievige brand ontstond dat dien ter gevolge vijf gebouwen vernield zijn en al het daarin aanwezige grootendeels verbrand is. Naar men verneemt, bad de bedoelde winkelier Emmet genaamdslechts één vaatje petroleum in huis. Vermoedelijk is hy met de vlain der kaars ledigt bij de opening gekomen en is daardoor hel ongeluk ontstaan. Deo volgenden morgen vond men zjjn lijk in een akeligen toestand op den grond. De hoofd commissie voor het monument van 1813 blijft vooreerst bomvrij want zjj staat nog even pal en yzervast als toen zjj zich het mandaat opdroegdat zij blijft vastklemmen in weerwil van de ontelbare blyken van afkeuring haar door de Natie tegengeknelterd. Gedekt door een schild waarvoor men eerbied heeft, schijnt zjj zich te verbeelden dat zij toch niet ten allerlaatste getrof fen zal worden. Evenwel als de tyd daar zal zijn om tc handelen, dat is om 1813 als volks-herin nering der Natie voor oogen te stellenzal het getal dergenendie tegenover de commissie staan zullengrooter zijn dan dat hetwelk naast baar staat. Tot zelfs in de kleinste gemeenten worden sub- com missiën benoemd met de burgemeesters tot voorloopige voorzitters, en ten bewjjze, dat vele leden dier landelijke commissie» nog niet volkomen op de hoogte der zaak zijn, strekkê: dat zekere boer. die van den burgemeester had vernomen, dat hij tot lid was benoemdaan zjjne vrouw dat nieuws vertelde, zeggende: dat bij benoemd was tol lid eeoer soepcommissie. INGEZONDEN. De winkels te Amersfoort. Dikwijls hoort men bier de klagtdat vele gegoede lieden iu Amersfoortin plaats van hier hunne inkoopen te doennaar Utrecht of Amsterdam gaan, en dat ditToorde Amersfoortsche winkeliers zeer nadeelig en onaangenaam is. Het laatste is niet te loochenen en het ware wenschelijkdat hierin verandering kwam. Mei.igeeu vreest echter dat wanneer de spoorweg gereed is en gebruikt wordt, dit buitenaf koopen nog zal vermeerderen, en daardoor de Amersfoortsche winkels groole schade zullen Ijjdeo. Wat is hiertegen te doen? Het publiek laat zich nietdwiogen. En bovendien, is dat buitenaf koopen zoo geheel zonder reden? Indien het alleen aan eenen gril te wjjten was. aan het bijgeloof, dat alles beter buitenaf dan in de plaats onzer woning te krijsen is ja dan ware er moeijelijk iets anders tegen te doen dan geduldig wachten lot die gril weer overgingmaar ik vraag ieder die met den staat der zaken bekend isof het hem nooit is gebeurd dat hij in Amersfoort liet een of ander niet kon krijgen wat in Utrecht of Amsterdam voor de hand lag. Het antwoord hierop is natuurlijk, dat de Amersfoortsche winke liers, bij het inslaan van zulke artikelen die maar zelden gevraagd worden, geen voordeel hebben; maar bet wederantwoord is. dat zy dan niet moeten klagen wanneer huune kalanten naar Utrecht of Amsterdam gaan, en eens aldaar teregt gekomen zulks herhalen, ook al konden zij in Amersfoort geholpen worden. Wie heeft lust by alles wal by koopt eerst de Amersfoortsche winkels rond te gaan, of hy het daar welligt krijgen kanen dan eerst naar Amsterdam of Utrecht te schrijven, waar by dadelijk geholpen wordt? Willen dus de Amers foortsche winkeliers dat dit buitenaf koopen ophoude en door den spoorweg niet oog erger wordedan moeten zij by de hand wezen en zelf met den spoorweg hun voordeel doen om door dit versnelde en verbeterde middel van communicatie zelf meer in staat gesteld te worden om aan de eischen des publieks te voldoen en hunne kalanten vlug te bedienen. Hoe dit geschieden moet behooren zjj zelf te weten, hel is hunne zaak maar zij hebben liet in huune magt den spoorweg tot een zegen of tot een vloek voor Amersfoort te doen worden. Amersfoort27 Mei 18G3. D. B-r. (Het bovenstaande stuk voldoet aao alle ver- eischten ter opname en bovendien heeft de geachte Inzender feiten in handen, waarmede Hy bewyzen kandat Hy de waarheid heeft gezegd. Belang stelling in de stad zijner inwoning deed Hem het bovenstaande schrijven. De Bed. mag llern echter niet ouopgemerkt laten 1°. dat vele zaken alhier in de winkels even goed en billyk enkele bil lijker en in ruimer sorteering te vinden zijn dan te Amsterdam, Utrecht enz. 2°.dat echter voor vele artikelenvooral die aan mode onderhevig zjjn het winkel-debiel alhier te beperkt is om daarvan ruimen of regelmatigen voorraad na te houden zoodat, als de winkeliers zich daarin voortdurend sorteren, vele hunner gevaar loopen zich daardoor allengskens te ruïnerendaarvan zijn stellige voor beelden aan te voeren. Niettemin ontzenuwt dit geenszins het door den geachten Inzender aangevoerde: dat winkeliers er zich niet over mogen beklagen als elders wordt ge kocht, wat alhier niet, of niet naar genoegen gevonden wordt, en vervolgens elders als onwillekeurig meer dan dat wordt gekocht. Moge dus het eene en het andere hier geschreven ten prikkel voor koopers en winkeliers strekken, voor de eersten om bier te blyTen koopen, en voor de laatsten om, als de spoorweg in vrerking treedt, door oordeelkundige» voorraad en vlugge bediecing de eerstgenoemde» daartoe in de gelegenheid ie stellen. Bed. Amcrsf. Ct.)

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1