COURANT Jfê 1047. rnn DINGSDAG, 2 Junij 3863. Dit Blad verschijnt des üingsdags en Vrijdags. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiën, 1 tot 6 regels 60 Centselke regel meerder 10 Cents; legale Advertentiën per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummers ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. II. tan Cleeff, te Amersfoort, Bureau Ainersfoortsche CourantLangstraat, Wijk F, N°. 13, over de Oude Visckmarkt, zoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directearen in het Rijk. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de Ingezetenen dezer gemeente, dut het door den Commissaris des Konings in deze pro vincie executoir verklaarde kohier van bet Patentregt over het 4de kwartaal van het dienstjaar lB°Ves 3011 den Ontvanger van 's Rijks Directe Bekistingen alhier is ter hand gesteld aan wicn ieder vcrpligt is zijnen aanslag op den bij de Wel bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aan geplakt te Amersfoortden 29 Mei 1863. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 1 Junü 18G3. Gister is weder een proefrid over de gcheele lengte van den Centraal-Spoorweg heen en terug ondernomendie vlug ert volkomen slaagde en waaraan een aantal personen gratis deelnamen. liet 50jarig jubilé van Nederlands herkregen onafhankelijkheid zal te Rotterdam door een gecos* tumeerden optogt worden gevierd. Te 's llage zal in de ridderzaal op het Binnen hof in Augustus een vocaal en instrumentaal mon ster concert worden gegeven. Voor eenigen tijd werd door een jongen te 'sGravcnhage uit eene geplaatste brievenbus, zoo inen verzekert, meer spelende dan rnet boos opzet, door middel van een stokjeeen brief geligt, zonder te weten of daarin al dan niet waarde was. Van dit feit kreeg de policie kennisspoorde den jongen op en er word proces-verbaal opgemaaktde zaak werd aanhangig voor de arrond.-regtb.die thans daarin uitspraak gedaan en zich in deze incompetent verklaard heeltmet verwijzing van de zaak naar den lkroc.-Gen. in Zuid-Holland. Eenigen tijd geleden verkocht een bakker te Haarlem zijn huis en bakkersgereedschap aan een particulier, die kocht voor zijn meester. Toen de dag van transport en die van betaling kwam bleef de koopcr wegterwijl ook geen ander zich als meester deed kennen. Ue verkooperna vruchteloos den kooper te hebben gesommeerddagvaardde dezen daarop bij de arrond.-reglbank (c Haarlem tot ontbinding van den koop met schadevergoeding. De kooper antwoorddedat hij wel gekocht had maar voor zijn meester, en zich persoonlijk niet verhonden achtte. De regthank stelde den verkooper in het gelijkoordeelende dat de bijvoeging van niet persoonlijke aansprakelijkheid slechts eene sub jective ineeuing bevatte, terwijl wijders het koopen voor een meester, iudien het blijkt, dat geen meester opgedaagd is. den kooper niet ontslaat van den koop. Wij vernemendat het prov. geregtshof in Noord-Holland het vonnis der regtbank te Haarlem volkomen bevestigd heeft. Men meldt uit Zwolle van 28 Mei: Eene vreeselijke gebeurtenis is heden morgen in de nahjjheid dezer stad voorgevallen, cn heeft alhier algeineeue ontsteltenis en deelneming opgewekt. De burgemeester der gemeente Genemuiden een man die geëerd jsas om zijne bekwaamheden als staats burger, geliefd wegens zijne hoedanigheden als menschheeft zich door een pistoolschot van het leven beroofd. De Keizerin heeft op de hondententoonstelling onlangs te Parijs gehoudeneen klein Havannah- schoothondje gekocht, dat II. M. den lieven naain van Coquette" heeft gegeven. Het diertje is een feniks van schoonheid in zijne soort. Het heeft haar van acht duim lengtezoo wit als sneeuw en glanzig als zyde. Kop cn ligchaam zijn bijzonder kloin, inaar de pluimstaart is ook bijzonder lang, zoomede de ooren. Coquette woont in een glazen huis. waarvan de vloer met een Perzisch tapijt bedekt is, en heeft een bedje met karmozijn roode zijde overtrokkenwant hel beestje is wat gemakkelijk van aard. Het etensbakje, dat in een hoek van het paleisje staalis een prachtige porseleinen schotel en hel drinknapje een zilveren beker. Wij leven in den tyd der wonderen. Zulk een wonder is de nieuwe telegraaftoestel, uilgevon den door pater Casselliwaaraan hij den naam pantelegraaf heeft gegeven, en die door de Fransche Regering, ter vervanging van den telegraaf van Morge ten gebruike wordt ingevoerd. Verbazing wekkend is hetgeen men met dezen nieuwen toe stel verrigten kan. Een te Parijs geschreven dépêche wordt b. v. te Marseillezonder de hulp eens schrijvers, door den pantelegraaf autogralisch eu zeer naauwkeurig overgebragt; zoo ook elke beeld- tepis, schets, teekening enz. Onlangs liet de Keizerin haar portret aan eenige vriendinuen in de depar tementen telegraferen, cn pater Casselli telegrafeerde eens de afbeelding cener roos in vollen bloei van het Parijsche observatorium naar het telegraaf bureau. De roos was hoogrood, en de bladeren waren frisch groenen de reproductie door den telegraaf was ook in de kleuren volkomen gelijk aan het oorspronkelijke. Rossini telegrafeerde naar Marseille een melodiedie hij ter eere van den uitvinder had gecomponeerd. De pantelegraaf behoeft niet zulk een sterken electrischen stroom als de telegraaf van Morge en is ook minder aan den invloed van de werking der atmosfeer onderhe vig. Een en ander wordt hier medegedeeld zoo als -het in Fransche cn Eugelsche bladen voorkomt. Het verbruik van Java-koflij in Rusland nam in 1862 af. Dit was hoofdzakelijk toe te schrijven aan de bleeke kleur dier koflij (de bleekste drin ken wij hier op) en aan Braziel-kolïijdie vrjj goed en veel goedkooper werd gepresenteerd. De Amersfoortschc tabak, door de kozakken van den Don bijzonder lekker gevonden, wordt van de Russische markt verdrongen doordeTurk- sche. De heer Stewart, prof. te Edinburg, hield zich onlangs bezig met scheikundige proeven in zijn laboratorium. Daarbij viel eene flesch met salpeterzuur (sterk water) op den grond en door het breken der llcscii stortte hel vocht op den vloer. De heer Stewart riep dadelijk iemand tot hulp en beiden trachtten den vloer van het vocht te zuiveren en een gedeelte van het zuur nog op te scheppen. Gedurende dit wetk waren zij blootgesteld aan de schadelijke gassendie de zaal langzamerhand vervulden, maar op '.iet oogenblik gevoelden zij geen ernstig nadeel daarvan. De heer Stewart ging dineren zouder te vermoeden, dal hij als vergiftigd was. Na verloop van een paar uren begon hij moeijelijkheid in de ademhaling te gevoelen en liet een geneesheer halen, maar zijn toestand verergerde en hij stierf reeds tien uur na hel ongevaj. De persoondie hein had geholpenwerd mede ziek en stierf den volgenden dag. Hoe eerlijk het in Amerika met het werven van soldaten toegaat, moge het volgende uit een New-Yo_rksch dagblad overgenomen, bewijzen: Zekere O'Ncil te Boston haalde voor eenigen tijd een persoon over om dienst te nemen en ontving daarvoor 200 dollars aanbrcnggeld. Toen bepraatte hij hem om te deserlerenschoor hem de knevels af. nam hem op nieuw aan en kreeg weer 200 dollars belooning. wist het nu andermaal met den soldaat klaar te krijgen oin te deserteren, zette hem eene pruik op, en liet hem bij een ar.der regement dienst nemenwaarvoor hij weer 200 dollars opstreek. Maar toen hij den vierde male 200 dollars wilde verdienendoor den man te ontpruikenwerd het bedrog ontdekt, en onze twee knappe jongens in de doos gestopt. Men spreekt er van, dat in de bosschen van Peru eu Brazilië Indianen levendie menschen etenmaar alleen mannen. De vrouwen sparen zij. niet uit sentimentaliteit, maar zeggen zij wijl die wezens eene kwellinge zijn der mannen en bovendien vergiftig. Dat oordeel is onpleizierig voor de schoone sexe aldaar, maar opgegeten te worden, geeft ook geen aangenaam gevoel. In Kanada boorde men in den grondom eene petroleum-bron te vinden. Plotseling had er eene olie-ontspringing plaats en wel 70 vat per uur, zoodat de stroom olie klom tot 61 voet boven de oppervlakte der aarde. Ue eigenaar dier streek stond digt bij die put en werd by de ontplofUng 20 voet ver weggewor pen. Hij stond op en liep nog 15 stappen, maar werd toei in een naburig huis gedragen. Al de kleeren die hij aan 't lijf had waren verschroeid, behalve de vet-laarzen. Ook zijne nagels, oogleden en ooren waren verdwenen, terwyl zijne oogappels verdroogd waren. llij leefde zoo nog negen dagen. (Zegt iemand: «dat geloof ik niet!" dan is ons antwoord dan eischen wij ook niet Die 150 voet van de put stond, voelde dat zijn vel gaandeweg werd als perkameut. De motie des Heeren Groen is afgewezen zoo als te voorzien wasmaar zij heeft aanleiding gegeven tot zeer ernstige discussion en veel geschrijf iü de dagbladen. Dat het veel beter ware geweest tegenover Rus land te zwijgen, wordt door menigeen erkend. Ons heil beslaatin vergeten te koopente ver- koopente fabricerenhel land te bebouwen spoorwegen aanteleggen enz., en omtrent diploma tische zaken, als 'i niet hoog noodigis, geen plaats te nemen in het Europeesch orchest, vooral wanneer Napoleon III orchcslmecster is. Diplomatische conversatie met den Russischen beer, den Gallischen haan en den Britschen luipaard geeft ons niets dan nuwrf-eyeren, zoo niet iets ergers. Het Russische antwoord op onze nota is ganscb niet vleijend voor onze bemoeizuchtkomende het daarop neder: «wat gij omtrent Polen geschreven hebt. hadt gij best ongeschreven kunnen laten en bevalt mijn meester den Czaar niet, wat de woorden betreftmaar daar gij zegtdit uit eene goede bedoeling te doenzal mijn meester alleen op de bedoeling lettenen u wegens de woorden maar niet de ooren wasschen." De Russische Minister van Buitenl. Zaken heeft dus tot den heer van der Maesen eene waarheid gezegddie hij niet van den beer Groen wilde hooren. Politieke Revue. De Poolscbe kwestie, althans de politieke zijde dier kwestie, sluimert. De Europeeschediplomatie, zelfs de Nederlandscbe daaronder begrepen bewees haar de behoorlijke attentie de Russische gaf antwoordde wederzijdsche nota's worden ber- kaauwd en onderwijl schieten de Russen en Polen elkander dag aan dag dood. In Noord-Amerika doel men als in Polen, maar drijft men in Polen de slagtersalfaire in 't klein, aan gene zijde des Oceaans wordt zij in bet groot uitge oefend. Men loopt daar op elkander toevecht schiet, steekt, worstelt, tot dat beide strijders of een van beiden gewond of dood neervallen. Men vecht er, zou baron von Munchausen zeggen, tot dat er van niemand iets overblijft Op het einde van den Poolschen oorlog is nog eenige berekening te makeo doch op dat van den Amerikaaoschen is volstrekt geen peil te trekken. leder hoopt, dat Engeland en Frankrijk tezamen tot de Amerikaansche vechters zullen zeggen: «tot zoo ver nu is hel genoeglaat ons nu eens met eikanderen over de boomwol spreken De Wetgeveude Magt in Pruissen heeft vacanlie. Zij had er ook lang om gedwongen. Nadat Koning Wilhelm het adres van het Huis der Afgevaardigden had gelezenzond hij zijn Minister naar de Ver gadering en deed hem daar allezen: Wij kunnen niet meer met elkander teregt komen. Gij kunt dus heengaan. Ik hoop echter op de eene of andere uitvinding, waardoor het mogelijk zal worden, dat wij te zamen kunnen werken. De loopende zaken zal ik wel regelen zonder u Nadat de Minister dit, in andere bewoordingen, doch de inhoud blijft eigenlijk dezelfde, had voor gelezen aan de 400 Afgevaardigden, ging hij, zonder meer praatjes te maken of te willen hooren lieénen daar het sluiliDgs-besluit niet door een der Ministers geteekend was kon het Huis daar over niet in discussie treden. De Heeren Afgevaar digden konden dus niet anders dan naar huis gaan om aan eigen tafel en haard en met de kiezers, af te wachten wat er verder op constilu- tionneel terrein in Pruissen zal voorvallen. Nopens Pruissen's Koning loopen allerlei geruch ten. De een zegt, dat Z. M. mijmert; de ander, dat Z. M. zenuwtoevallen heeft; een derde, dat hij de kroon, die hem wat zwaar wordt, wil afzetten. Wij gelooven geen hunner. Wilhelm van Pruissen begrijptdat zijne liberale onderdanen hein een zuiver constitutionneel Koning willen doen zijn, dat is zoo wat een speelpopen dat wil hij niet wezen. Hij wil regerenen zoo weinig mogelyk mede-regeerders in zijn Rijk dulden. Ziedaar de kwestie. De tijd zal leeren of de constitutionneele partij in Pruissen kracht genoeg zal hebben om den Koning te dwingen datgene te zijnwat hjj niet wil worden. Eindelijk zal Frankryk zijn landbouw-welboek erlangen. Reeds meer dan tien jaren is de Raad van State rnet het ontwerpen hiervan bezig, en thans is hij van wege den Keizer aangeschreven de voltooijiug te bespoedigen. Het nieuwe wetboek telt ongeveer drie honderd artikelen en zal in December, bij de opening dei Wetgevende Zitting, aan het Wetgevend Ligchaam worden voorgelegd. Koning Victor Emmanuel zegtnaar men zegt hard-op: «in dit jaar ben ik te Rome." Als't waar is. dat hij zoo spreekt, dan spreekt hij stout; als het zoo wordtis het een wonder. Garribaldi houdt zich doodstil. Ook schryft by weinig en dat is verstandig. De Paus, die steeds reist, ziet zoo weinig mo gelijk door deu bril van anderen. Ilij geeft voort durend aan de behoeftigen niet naar zyn hart, want dat is goed en mild en zou veel meer geven maar naar zijne kas, en die is op dit oogenblik niet zeer gespekt.

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1