AHERSFOORTSCHfi CODRA M 1051. van DJBGSDAG, d6 Junij dS63: Dit Blad verschijnt des Dingsdags en Vrijdags. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Adverlentiën, 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents; legale Adverlentiën per regel 15 CcnLs, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummers ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. II. tan Cleeff, te Amersfoort, Hureaii Amersfoorlsche CourantLangstraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Vischmarktzoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directearen in het Rijk. 1)B GEDEPUTEERDE STATEN der PROVINCIE UTRECHT, Gezien de missive van den lieer Mr. IV. D. F. Schas van den 8 Junij 1863hondende kennisgevingdat hij zijn mandaat als lid der Provinciale Staten van Utrecht ncdcrlegl Overwegende, dat hierdoor in eene vacature voor het lioofd-kicsdistrict Amerongen behoort te. worden voorzien Gelet op de artikelen b en 7 der provinciale wet Gelet op bun besluit van den 24 December 1857, N°. 29, houdende nadere vaststelling der onder-kiesdistricten ter verkiezing van de leden der Provinciale Stalen (pro vinciaal-blad N°. 93) llebbcn goedgevonden 1°. Te bepalen, dat de verkiezing van een lid der Pro vinciale Stalen in het hoofd-kicsdistriet Amerongen zal Seschicdcn op Dingsdag den 30 Junij 1863 en zoo noodig, c herstemming op Dingsdag den 14 Julij daaraanvolgende. 2°. Dit besluit te zenden aan den Voorzitter van den gemeente-raad van Amerongenen te plaatsen in het provinciaal-blad, ter verdere uitvrcring door de gemeente besturen ieder zooveel hein aangaat. Utrecht, den 11 Junij, 1863.' De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN DOORN Voorzitter. G. A. DE WITLoco Griffier. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien de aanschrijving van den Heer Commis saris des Konings in de provincie Utrecht d.d. 8 Mei j.l., n°. 6, N. M. en S. Provinciaalblad n#. 51); Gelet op art. 139 der Wet van den 19 Augustus 1861 Staatsblad n°.72), betrekkelijk de Nationale Militie Doen te wetendat in het lokaat de Pothop Woensdag den 24 Junij aanstaandedes voor- middags ten elf ure, door den Kolonel Militie- Commissaris zullen worden onderzocht alle Miliciens- Verlofgangers. behoorende tot de liglingen van 1859, I860, 1861 en 1862, voor zoo ver zij vóór den 1 April 1.1. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld. En brengen den belanghebbende in herinnering zijne verpligling, om. in uniform gekleed, en voorzien vau de kleeding- en uitrustingstukken, hem hij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn Zakboekje en Verlofpas, op tijd en plaats voormeld te verschijnen. Amersfoort, den 13 Junij 1803. Burgemeester en Weihouders voornoemd De Burgemeester, De Secretaris. A. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. AMERSFOORT. 15 Junij 1863. Blijkens achterstaande advertentie wordt de prijs van het gas alhier van ƒ6 op /5 de 1000 kub. voeten verminderd, aan te vangen 17 Augustus. Gister zijn weder eenigc proces-verbalen op gemaakt wegens het plukken van bloemen door kinderen in het plantsoen alhier. Zaturdag j.l. 's middags 12J ure is Z. M. de Koning, van hel Loo komende, Amersfoort door gereden, zich begevende naar het paleis van II. K. K. M. de Koningin-Moeder te Soestdijk, ten einde aldaar met de verder aldaar aanwezige leden der Koninklijke familie het verjaarfeest van Z. K. II. Prins Hendrik te vieren. Des avonds ten 9 ure reed Z. M. weder door deze stad op II. I). terugreis van Soestdijk naar het Loo. Zoowel 's middags als 'savonds werd even vertoefd aan het Logement de Zwaan van den Heer Schimmelten einde van paarden te verwisselen. Ds. B. ter Haar te Nijmegen voor de op hem uitgebragte beroeping naar Leeuwarden bedankt hebbende, zoo heeft de Kerkeraad der Ned. Her vormde gemeente aldaar het navolgende twaalftal geformeerd: D.D. Hofstede de Grootte üwingeloo; van Dorsum Waalkeste JoureReilingte Met- zlawicr; Latnrners, te Schei penzeelTerpstra, te Zaandijk; de Boer, te Veendainvan Rogge, te Amersfoort; de Jager, tc Brielle; van Witzenburg, te Bergen-op-ZoomFeilh, te Middel-Becmsler; Weerman, te Giethoorn; Berghage. te Haaksbergen. Het volgende wordt uit ilarlingeu van den 10 dezer ingeschreven Mogt het ons gegeven zyn, bij den terugkeer van het gunstig jaargetijde, den voortgaug tc prij zen van de werkzaamheden aan den spoorweg naar Leeuwarden thans moet het tegendeel bcrigl wor den. Vooral ten gevolge van de menigvuldige afkeu ringen van materialen, voortspruitende uit gloeijcnden ambtsijveris het den aannemer niet mogelijk een slag tc doen, althanswat er gedaan wordt mag geen naam hebben. Deskundigen beweren, dal de afkeuringen zoo rijksmatig geschieden, dat men het bij de marine niet acliver kon verlangen. Er wordt hout afgekeurd, dat kenners als buiten gewoon goed prijzenalthans zoo zegt men. Men verlangt steenzooals die niet te leveren is. Uit een en ander is duidelijk te zien het groote belang van een groot getal scherpzinnige opzigters. Geen wonder, dat een Engelschman dezer dagen zich meende een ongeluk te lagchentoen men hem vertelde, dat men hier in twee jaren vier en een half uur spoorweg, zonder viaducten of tunnels, kofi klaar krijgen. En nog is geen enkel perceel van het werk geheel gereed DqVeend. Cl. acht het. ter bevordering van de spoorweghelangen in die streken hoogst wenschelijk, dat de ingezetenen door eene petitie op uitgebreide schaal aan de Regering een doorslaand bewijs geven van het hooge belang, dat de Veenkoloniën bij spoediger en goedkooper middelen van gemeen- schap en meer bepaald bij de rigling van de spoor- weglijn Groningen-Winschoten hebben. o Zulk eene demonstratie, zegt dat blad, wordt te meer noodzakelijkjaeen durepligt, wanneer men let op de pogingen van die gemeenten in ons gewest, wier belangen omtrent die rigting met die van deze omstreken strijden. Zou een onpartijdige al naar degelijke rnulievcn moeten zoeken, die voor eene noordelijke rigting pleitenvoor de zeevarende en nijvere gemeenten in de Veenkoloniën liggen de krachtigste argumenten voor de hand om haar ten zuiden van liet Winschoterdiep gelegd te krijgen. Maar dan nog 800 zeeschepen voor de Atlantische vaart toch behooren er met hunne be manning, te zamen tneer dan 4000 zielen tehuis, waarvan het beroepzoo door het jaarlijksch vertrek en te huis komen als anders, aanleiding geeft tot een druk verkeer van personen en goederen. De belangrijke hier gevestigde ambaclits- ea fabriek- njjverheid voelt daarenboven al met den dag be hoefte aan een beter en vooral sneller middel van aan- en afvoer. «Nog is bet lijd, dat de volksstem zich omtrent die ingrijpende belangen met hoop op een goeden uitslag kan laten hoorendat men dus niet drale en liet ijzer smede nu het nog heet is De regering moet ziendat het een volkswenscb is en dat ieder van het hooge belang is doordrongen." Donderdag is te Amsterdam de derde .verga dering gehouden van de plaatselijke commissie voor een nationaal gedeokteeken voor 1813. Daarin is onder anderen besloten om eerst nadat de hoofd commissie zal hebben bepaald, waaruit het gedenk- teeken zal bestaan eene algeineene collecte tot dat doel te doen houden. Verder is lot afgevaardigde ter hoofdcommissie benoemd de heer Mr. J. Heems kerk Az., ter vervanging van den heer Mr. A. Brugmansdie vroeger daartoe was gekozendoch daarvoor heeft bedankt. Die werkt en slooft voor 'tvolk, oogst dikwijls ondank"is eene oude waarheid die bevestigd wordt in de Lamartine, den dichter, die in 1848 Frankrijk behoedde voor regeringloosheiddie meester was over de schatkistdoch zich met geen penning verrijktenu betrekkelijk arin is en aan wienzelfs bij de verkiezingenniemand dacht. Maar toch was er iemand, die een woord tot hein rigtteniet over het «vergeten" des volks, maar over den dood van de echtgenoot des dichters en wel in den volgenden brief: Waarde Lainarlineeen groot ongeluk heeft u getroffen; ik moet mijn hart in het uwe uitstorten. Haar, die gjj bemindet, vereerde ik. Uw verheven geest blikt tot aan gene zijde des horizonsgij ziet duidelijk het toekomstige leven. U behoeft men niet te zeggen: «hoop!" Gij behoort tot hen, die weten en wachten. Zij is steeds uwe gezellin onziglbaar inaar toch aanwezig. Gij hebt de vrouw, maar niet de ziel verloren. Waarde vriendlaat ons in de dooden leven Eu wie schreef die brief? Een balling Victor Hugo. De lieer Thiers zal voor cenige maanden de hoofdstad en het land verlaten. Hij gaat eene reis doen in Oosleurijk en Bejjeren. liet Engelsch Hoogerhuis heeft Dingsdag avond, na ecnige beraadslugiugzonder stemming besloten tot de tweede lezing der onlangs door het Lagerhuis aangenomen wet, waarbij, in het belang der open bare veiligheid, ook ennegecselstraf opgeweldadige aanrandingen van personen en op met geweldple ging volvoerde diefstallen gesteld wordt. Dezer dagen kreeg een der waggons van den sneltrein tusschen York en Londen, op ongeveer7 mijlen afstand van Doncastcr een schok, waardoor een der portieren opensprong. Een meisje van vijf jarendat tegen dit portier geleund stondstortte van 6 voet op den weg neder. Men denke zich de wanhoop der moeder! In hare vertwijfeling, niet bedenkende dat zij hulp noch redding kon aanbren gen wilde ook zij zich uit den waggon werpen, en niet dan inet groote moeite gelukte het haren reisgenooten haar van dezen wanhopigen en vruch- teloozen sprong terug te houden. Te Doncaster hield de trein stil, en de stationschef, het gebeurde vernemendeseinde onmiddellijk naar de nabijge legen stationsdat men geen treinen zou laten vertrekken vóór dat het kind of wel het lijkje ge vonden was. Een locomotief werd alsnu afgezonden om te zoeken. Wie schetst de verbazing van de personeninet die treurige taak belasttoen z|j ter plaatse van het ongeluk gekomenin plaats van een vreeselijk verminkt cadaver te ontdekken, waarop zij zich natuurlijk voorbereid hieldeohet meisje gerust en wel in het gras zagen zitten, zonder het minste of geringste letsel van den val bekomen te hebben, hoewel de trein met een snel heid van 50 mijlen per uur liep. toen zij er uitstortte. Mevr. Philips, eene dame 65 jaren oud, te Penn 'nabij Wolverhampton, is door het in brand geraken van haar uitstaand neteldoeksch gewaad, in de keuken, zoodanig gebrand dat zij den vol genden dag overleed. De Amstcrdamsche Courant eenige artikelen wjj- dende aan het nieuwe ontwerp van wel op de per sonelc belasting des Ministers van Financiënsluit die artikelen met eene gansch niet onaardige op merking, luidende als volgt; «Dat het Latijn uit de mode is, en dat een Minister geen Latijn meer behoeft te verstaan, ia een uitgemaakte zaak. Maar wanneer een Minister Latijn schrijft, dan moet hij het zonder fouten schrijven, of het laten nazien door iemand die Latijn verstaat. In de M. v. T. nu, bl. 15, vinden wij achter art. 2, tusschen twee haakjes genoemd het daarmede overeenstemmende art. 21 der wet van 1833, en vervolgens bij de aanhaling van soortgelijke artikelende vier laatste woorden ver vangen door id. Dit id. zal zeker moeten beteeke- nen idemmaar nu is ongelukkig het Hollandsche woord wet, zoowel als het Latijnsche lex, vrou welijk. en behoorde er dus niet id. (em) maar cad (em) te staan. De aanmerking scbijne beuzel- achtig; maar bij Financiën vooral wordt wel eens voor 25 cent aan papier verschreven over de waarde van een centen aan dat departement mag meu dus niet klagen over eenige weinige regels, uit een welmeenend doel aan het aanwijzen van een abuisje gewyd." 't Stukje is ook leerrijk voor onze Latjjnsche jongens. In Nederland is eene nieuwe magt opgetreden, die der geld-Maatschappijen. De wonderen door den Mammon in andere rjjken vooral in Frankrijk verrigt en die, naar 't schijnt', goede winsten hebbcu afgeworpen, zullen nu, hoewel op kleiner schaal, in ons Land oo.staan. Men brengt millioenen bijeen om te doen, wat het kapitaal van enkelen niet vermag. Men vereenigt zich, ook oindat het verstand, collectief, meer en beter ziet dan dat van e'én individu. En wat zullen nu die millioenen ondersteunen, scheppen l)at is nog onbekendtrouwens inea organiseert zich nog, ten einde straks met kracht optetreden. Men ziet rondwaar hulp te verleenen is. die rente geeft. En te regt; millioenen zijn ook zoek te makeu. Men vertrouwt echter spoedig te zullen vernemenwelke soliede ondernemingen door zooveel schatten zullen ontstaanof gesteund worden. Er zal vraag genoeg komen. Politieke Revue. Puebla is eindelyk ingenomen meldt de tele- graaf. De Spaansche bevelhebber had meermalen po gingen aangewend om in onderhandeling te treden, maar generaal Forey, wel wetende dat met den val van Puebla zjjn roem gemoeid was, weigerde en eischtc onvoorwaardelijke overgave. Ortegadie zich dapper heeft verdedigdmoest hieraan voldoen en stelde zich met 18000 mau ter beschikking van den Franschen generaal. Of nu terugroeping, waartoe, zoo als men reide, besloten isook zal plaats hebbenmoet nader blijken. M. de Keizer tan Oostenrijk cn Z. M. de Koning van Penissen hebben linnncn gekroonden Broederper telegramgefeliciteerd.

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1