com AHERSFOORTSCHE M 1062. van VRIJDAG, U July Ó86S. Dit Blad verschijnt des Uings/lag, en Vrifdagt. De Abonnementsprijs is /T.50 in de 3 maanden. Van AdvcrtrntiënI tot 6 regels 60 Centselke regel meerder 10 Cents; legale Advertenticn per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. - Afzonderlijke nummers fO. 10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. II. van CUeff, te Amersfoort, Bureau Amersfoortiche CourantLangstraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Vischmarkt, zoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Dircctearen in het Rijk. D« GEDEPUTEERDE STATEN dek provincie VTRECH1 Gelet op art. 162 der provinciale wet, Brengen ter kennis van de belanghebbendendat het uitvoerig en beredeneerd verslag over 1862 van den toe stand der Provincie, tegen betaling van f 1.ter Pro vinciale Griffie algemeen verkrijgbaar is gesteld. Utrecht, 20 Julij 1863. De Geilepuleerde Staten voornoemd, VAN DOORN. Foorzitter. C. W. MOORREES, Griffier. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Doen le welendat de processen-Verbaal van inlevering en opening der Stembriefjes tot verkiezing van vyf leden voor den Gemeenteraad, in afschrift aan de Waag zijn aangeplakt, en gedurende 14 dagen op de Secretarie voor eenieder ter inzage liggen, alle werkdagen van 10 tot 1 ure. Amersfoortden 22 Julij 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, De SecretarisA. G. WIJERS. W. L. SC1IELTUS. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op nanndag 2ï JuUj e. k. ten Ilaaillmize to Amers foortdes namiddag* van 12 tot "I ure. VAN DE POLL, Secretaris. Provinciale Staten van Utrecht. ZITTING van 14 Julij 1803. Afwezig de H.H. LaanKiende HeusBroers, Slrick van Linscholen, van de Poll en de Beaufort. Na het voorlezen en goedkeuren der notulen van de vorige vergadering zegt de Voorzitterdat mededeeling is ontvangen, dat de Staten van Zuid- Holland de voorgestelde wijzigingen der reglemen ten voor Haanwijk c. s. hebben aangenomenen dat eene gelijke mededeeling is ontvangen van de Staten van Noord-Holland betrekkelijk hel regle ment voor Zeeburg en Diemerdjjk. Aangenomen voor kennisgeving. Daarna worden ingebragt missives van Ged. Staten met adviesen over aangevraagde subsidiën ten behoeve van het lager onderwijs te Vinkeveen en Waverveen, liet verbouwen van het schoollocaal te Locnen en van de onderwijzerswoning te Vrees wijk welke adviezen allen gunstig luiden. De beide eersten worden gesteld in handen der H.H. Boervan Tuijllvan de Pollde Vriesen Ram de laatste in die der H.H. Boer, van Tuijll, de KoekBoschen van Nootcn. Vervolgens worden verschillende rapporten uit- gebragtals: 1°. door den he.>r Wijers over de begrootingen en wat daarmede in verband staat (verpleging van idioten), alsmede over de provinciale rekening, en bet overschrijven van postenstrekkende de conclusie tot goedkeuring met enkele wijzigingen; 2°. door den beer Bosch over de aanvrage van de gemeente Jaarsveld om subsidie voor het lager onderwijs. Advies als voren 3°. door den heer van Reedc over het voorstel tot wijziging van het regiement op de veenderijen strekkende tot verwerpingen over de ontwerp- reglementen voor de waterschappen Polanen en Polsbroekstrekkende tot goedkeuring met enkele wijzigingen 4°. door den beer Pabst over dergelijke ontwer pen voor Zevenhoven en Duitendijks, met gelijke conclusie 6°. door den heer van Noolen over de voorge stelde wijzigingen der reglementen voor Haan- wijk c. s.(conclusie tot goedkeuring)en over een adres van I. Gebhard c. s.ingelanden van de Nieuwkoopsche en Zevenhovensche polders (conclusie om overtegaan tot de orde van den dag) 6°. door den beer van llardcnbroek over de concept-reglementen voor Ecmoes, de drie Zielen cn de Geerenmet conclusie tot aanueming onder eenige wijziging; 7°. door de beeren Bam en Bosch wordt gevraagd diligentverklaring voor het uitbrengen van rapport voor de reglementen der waterschappen Maartens dijk Rijn cn Dyk en anderenwelke wordt verleend 8". door den beer Baslerl over het ontwerp voor het waterschap Westbroekstrekkende bet rapport lot goedkeuring na eenige wijzigingvooral ten aanzien der daariu geuoeinde Binnetilandsche lasten. Al deze uitgebragte rapporten worden achter eenvolgend aan de orde van behandeling gesteld voor de eerstvolgende bijeenkomstenwaarna door de H.H. Baslerlvan Nootcnde VriesBam en Bosch een schriftelijk voorstel wordt ingediend naar aanleiding van het reglement van orde, waar bij zij verlangen, dat de Staten inlichtingen zullen vragen van Gedeputeerde Staten, om te vernemen, of deze bij de benoemingof bij de voordragt tot benoeming van den heer Z. de Klein, lot hoogheem raad van den Lekdijk-benedendams ietsen zoo jawat zij hebben gedaanom art. 7 van bet Reglement voor dat Hoogheemraadschap te doen nalevenwaarbjj alleen ingezetenen der provincie benoembaar worden verklaardbetgeen de heer de Klein destijds niet was. Op voorstel van den heer Pabst wordt besloten de discussion daarover in dc eerstvolgende vergadering te doen plaats hebbenvóór de reeds aan de orde gestelde zaken. Üc vergadering wordt verdaagd tot Zaturdag 18 July des namiddags ten ééa ure. ZITTING van 18 Julij 1863. Nadat door de rapporteurs van eenige Commis sion verslag was gedaan aangaande dc aan baar onderzoek onderworpene onderwerpenheeft de heer Bastcrt het voorstel toegelichtdat in de vorige vergadering door vijf leden was ingediend. Na eenige discussiën heeft de meerderheid der vergadering zich daarmede vereenigden is alzoo besloten van H.H. Gedeputeerden inlichtingen te vragen betrekkelijk bet gebeurde vóór en na de voordragt van den lieer de Klein tot lid van bet Destuur van den Lekdijk-Denedendams. De Voorzitter heeft te kennen gegevendat door Gedeputeerde Staten in de eerstvolgende bijeenkomst de gevraagde inlichtingen zullen worden verstrekt. Verder z(jn behandeld en goedgekeurd de Pro vinciale Rekening over 1861en de Begrooting der kosten van het Provinciaal Besluur. voor zoo veel dit Rijksbestuur is, voor 1864. Met de pro vinciale begrooling is de vergadering gevorderd tot aan bet cjjfer, bestemd voor subsidiën aan de gemeententen behoeve van arme krankzinnigen waarbij tevens in behandeling is genomen het ver zoek van de gemeente Utrecht, en dat van Wou denberg om ondersteuning voor verpleging van idioten. Deze verzoeken zijn afgestemddaar de vergadering geene privilegiën wilde verleenen, waarop werd voorgesteld eene dergelijke aIgemeene magtiging te verleenen aan Ged. Staten voor alle gemeenten, als zij verlangd hadden voor de beide bovengenoemde gemeenten. Over dit laatste voorstel staakten de stemmen, zoodat dit punt andermaal aan de beslissing der vergadering zal onderworpen worden in hare eerstvolgende bijeenkomst, welke zal gehouden worden op Donderdag 23 Julij, des voormiddags ten elf ure. Politieke Revue. Al weder nieuwsschraalte Ia N.-Amerika is slag geleverd, maar hetberigt daarvan is verward en onvolledig. L>e Noordelijken hebben niets verloren en de Zuidelijken niets gewon nen. en toch is er veel gewonnen en veel verloren. Wij zullen dus nadere tijdingen afwachten. Men voorspelt en men hoopt even vurigdat de bataille die nog geleverd zal wordenhet groote pleit beslisse, althans aanleiding zyn zal tot eene verzoening of schikking, of tot eeue tusscheukomst vau Frankrijk en Eugelandopdat het mcnscben- slagleu eindelijk ophoude. Frankrijk is gereed om een verzoenenden slap te doenmaar Engeland weifelt. Welligt neemt bet een besluit als Keizer Napoleon zegt: «ook al volgt mij niemand, dan zal ik le Was hington en te Richmond als bemiddelaar optreden." Het zou die eer en het voordeel niet aliceu aan Frankrjjk gunnen. Polen geeft weinig nieuws, wat gevechten of schermutselingen betreft, maar de geheime Nationale Regering is ter degen actief. Zij heeft weder drie reglbanken ingesteld. Elke regtbank beeft een pre sident, vier regters en een procureur-generaal. Wonderbaar is bet, met hoeveel stoutheid die Regering hare bevelen geeft boe stipt bare beveleu worden opgevolgd. Men zou haast zeggeu dat er geene Russische Regering meer is. De ijverigste Russen-vrienden zelfs gehoorzamen als ben een order van bet Revolutiounair Destuur wordt bctcekcnd. Dc Paus trekt ook met grooten ijver party voor den opstand. Toen hij Keizer Napoleon geluk wensebte me', de inneming van Puebla, voegde hy er by: «Nu Mexico en dan de arme Polen 1" De Nationale Regering heeft nu ook bare Staats courant, dc onafhankelijke genaamd. Uit Weenen schrijft mendat de Conferentie of bet Congres over de Poolscbe kwestie zal ge houden worden te Dresden. Op de Conferentie die de Keizer van Oostenryk vooraf met deo Koning van Pruisseo zal houden bespreekt men gewis, hoe ver Frans-Jozeff zal gaan tegenover Rusland. In Engeland zijn twee partijen. De eene wil ten behoeve Tan de Polen oorlog de andere verzet zich daartegen met alle magL De eene Minister Russell tracht zich populair te maken door paci- viteit de andere door te blazenop de oorlogs- trompet. 't Is de Morning-Post, die voor den tempel van Mars staat, en schreeuwt: «insluiting van de Russische vloot te Kroonstadt door de Britsche en Fransche zeemagt een Oostenrijksch observatie- corps in Gallicië." 't Kon zijndat de Russische vloot gedwongen werd werkeloos te blijvenmaar dat observatie corpsAls Rusland eens het koene besluit nam om dat corps aan te tasten ea Pruisseo zich gereed maakte om den Czaar bij te staan Keizer Frans-Jozeff zal zich wel bedenken. Pruissen geeft weinig belangrijks. De liberale partij organiseert zich in baar con- stitutionneel verzet tegen de Regering en gaat daarbij met groote behoedzaamheid te werk. De Kroonprins houdt zich stil en zijne positie is waarlyk niet benijdenswaardig. Meadedoor niemand gekenddoor velen als generaal en chef van het leger dat Lee het hoofd zou bieden bespot, heeft zyn oppercommando goed ingewijd. Aangevallen door Lee, versloeg hy dezen en nam 15.000 Zuidelijken gevangen, terwijl het aantal dooden en gekwetsten op 30.000 mao werd geschat. De Noordelijken zouden 20,000 dooden en gekwet sten hebben. Volgens sommige berigten zwerft bet leger van Lee in de gebergten. Volgens anderen staat bij weder overeindom de bataille te hervatten en zoo mogelijk zijn «kaartje" terug te halen. Vijftig duizend dooden en gekwetsten en geen stap verder welligt lot den vrede. Inlusschen de vice-President der Zuidelijke Staten zou een onderhoud met President Lincoln gevraagd hebben en dat wel te Washington. Wat hij le boodschappen heeft Lincoln echter antwoorddeZeg wat gij op 't hart hebt, langs den gewonen weg. Zoo veel om slag is niet noodig." Hoogstwaarschijnlijk zal de telegraaf ons straks meldendat het gansche verbaal verdicht is. De inlogt vaa het Fransche leger in Mexico moet zeer schillerend zijn geweest en heeft gewis een grooteu zedelijken invloed gehad op het volk. De Meiicaansche dames hebben de galante Fran- scben want ook de Zouaaf is galant met geestdrift ontvangen. Het regende bloemen op de hoofden der krijgers, zoo erg zelfs, dat een dich terlijk correspondent de vrijheid nam te schrijven: «enkele soldaten, die het klimaat trotseerden en alle kogels ontliepenzijn verpletterd onder de kransen en ruikers." Een zachte dood maar dood is doodzei een snorbaard ik leef liever." Men wacht in Frankrijk grooie feesten. De Keizer strijkt de knevels op. Wie zal het nu moeten lijden Keizer Alexander van Rusland heeft geantwoord op de nota's der Mogendheden en verklaard: «hoe toevallig wat gij wenscht wilde ik doen. Maar op een ding moet ik weigeren, namelijk een wapeustilstand sluiten. Onderhandelen is goed maar 't vechten gaat zijn gangals de Polen er lust toe hebben. Dit moeten zij zeiven weten. En wat een Congres betreftwaartoe dat. De kwestie kan langs den gewonen weg worden behandeld." Heeft dit antwoord de eer Mogendheden te bevallen Geenszins zegt men en voegt er bijdat hrankryk en Engeland en Oostenrijk onmiddelijk met nieuwen aandrang tc St. Petersburg zullen verschijnen, 't Gerucht wil dat de Czaar veel moeite heeft aangewend, om Oostenryk van Rusland te scheldenmaar de Heer Rechberg was doof aan dat oor. Keizer Frans-Jozeff meent thans mede aan 't hoofd der liberale party te moeten marche ren. Is dat zijne overtuiging, wat zal h(j dan zeg- gen tegen Koning Wilhelm van Pruissen? Of liever wat zal deze hem in 't oor fluisteren Hoogst- warrschynlyk dit: als de Czaar te velde moet trekkendan zal ik hem ter zijde staan. Reken daarop en denk er bij dat iemand die in 't gedrang komt, Iceiyk geknepen kan worden,

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1