Dit Blad verschijnt des Uingtdagt en Vrijdags. De Al: legale Adverlentiën per regel 15 Cents, behalve het Zegel Amersfoort, Bureau sl uiersfoorlsche Courant, Langstraat, Politieke Rcvnc. Veel hoofdenveel zinnen Naauwelijks is het Oostenrijkse!) hervormings-ontwerp van den Duit- schen bond ter tafel der Vorsten- en Ministerver gadering te Frankfort gehragt, of inesdemniscllcs Jalousie en Discorde beginnen de harlen der Vorsten te veroveren, ten einde de eerzame madame Har monie daaruit te jagen. Aan de tafels der smul partijen laten zich echter de Vorsten minder door gemelde jonge dames verleidenwant eene ledige maag en eene verlekkerde tong geven niet hare ooren maar hare kiezen de vereischte bezigheid. l)e smulpartyijcs zijn oin en in Frankfort aan de orde van den dag. De Keizer van Oostenrijk wil vooreerst uit respect voor de meeningen der te Frank,'t vergaderde Vo-sten nog geen concessiën doen met betrekking tot zijn hervormingsplan ten minste zoo zegt hij. De tvare reden zal echter zijn omdat, als hij den een toegeeft, 'tgeen deze eischt, hij gevaar loopt, dat dc ander boos op hem wordt, of wegloopt, dat nog erger is. 't Zal hein nog wel wat moeite kosten eer hij van al die groote en kleine Vorsten en Prinsjes kan verkrijgen, dat zij hunne pootjes onder het groote nieuwe bondsdocument plaatsen, en misschien rekent hij als dal welligt gebeurtnog buiten den waard, dat is, buiten zijnen door von Bismarck betooverden Koninklijken broeder Wilhelm van Pruissen. En/indie 'l laatste lachtlacht het langsten als er te eenigerlei tijd een êénig Dnilscltlantl uit de inktpotten en ectschotels der Frankfurter Vors telijke gasten verrijstzal Europa een wonder belevendat sedert ecuwen beproefd maar nog nooit verrigt is. Wal echter eene waarheid is, de Bismarksche Koning van Pruissen oefent een grooten invloed op het Vorslen-congrcs uit, door cr niet te komen, llij schittert daar door zijne afwezigheid. Dit is zeker, dat zonder zijne medewerking de Duitsche eenheid een doodgeboren kind is. De Koning van Saksen is naar Baden vertrokken om den Koning van Pruissen over te haleu te Frankfort te komen, eene commissie die hij graag op zich heeft genomen vermits hij daardoor zelf cenige dageu vacantie verkrijgt, om zijn hoofd, zijn inaag en zijn buik die ziek waren van het vergaderen, smullen en verteren, weder op stel te krijsen. llij heeft nog een paar andere Vorsten medege nomen, als adjudanten, die ook blijde waren.dat zij al was het maar voor een paar dagen van den Keizer van Oostenrijk konden afscheid nemen die hun geen ailieumaar een au rceoir toeriep. Dat er in Frankfort veel pracht heerscht en de Keizer van Oostenrijk er geld uitgeeftalsof hij nooit hel woordje déficit nopens de Oostenrijkschc financiën gekend heeft; dat er toasten en toe spraken worden gehouden waarop nooit het bravo! ontbreekt en waarbij ineu niet vergeet het gias te ledigendit alles zal men wel begrijpenmaar dat uit dit alles eene instelling zal kiemen, die Duitschland meer éénheid van binnen, meer kracht naar builen geeft, dat wordt erg betwijfeld. Buitendien aan de suppréinatie in Duitschland van een loot uit het geslacht der Habsburgers, daaraan onderwerpt zich een Ilohcnzollern nooit. Koning Wilhelm en Keizer Fran: J. zullen om den Uuitschen heerschersstaf blijven worstelen tot hunnen laatsten ademtogt toe, en hij, die 't eerste den laatsten adem uitblaastzal die veete en dien worstelstrijd als heiligen erfpligt aan zijnen opvol ger opdragen. Neemt Aartshertog Maximiliaan dc Mexicaansche Kroon aan? Ja, wordt gezegd, maar alleen wan neer Frankrijk en Engeland zich verbinden hem in Mexico te ondersteund). Ziedaar echter juist de knoop. Engeland is vol strekt niet gesteld op eenen heerso.her in Mexico op den troon geplaatst door het bon vguloir van Keizer Napoleon. Van den eenen nieuwbakken Vorst naar den ander is dc sprong niet groot en daarom zij ge meld, dat dc nationale vergadering in Griekenland haren nieuwen Koning George de eerstewelligt George de laatste (even als Otto I, Otto laatst was), een half jaar voor het wettelijke tijdstip meerder jarig heelt verklaard. Door dien jongen monarchwiens baard cr echter geen minuut vroeger om groeit, is daarvoor aan die vergadering dank betuigd. llij is met die vervroegde emancipatie zeer in zijn schik even als de speculanten in Gricksche ellecteu- en cou- ponsvoddeu, die op die tijdiug weder ietwat zijn gerezen. onncincnUprijs is ƒ1.50 in dc 3 im.indcn. Van Advcrtenti rugt. Afzonderlijke uimners ƒ0.10. Brieven franco. Wijk F, N®. 43. over de Oude Visoh.nirkt, zoo mede l.ij Voor 't overige is cr in de oude en nieuwe wereld niet veel belangrijk nieuws opgedaagdde oor logstrom is voorbijgcrolfeldde Noordelijke en Zuidelijke broeders Jonathan blijven steeds aan het avanceren retireren en bataillcren Keizer Napoleon blijft met 't eene oog scherp in zijnen binnen- landschen en met het andere in den buitenland- «chen brouwketel kijken John Buil wacht voortdu rend op katoen, dat brood geeft; de Paus, Victor Emmanuel en Garribaldi vinden het te warm om zich thans met staatszaken te hemoeijen de Keizer van Ilusland dicteert aan Prins Gortschakoll nota's, terwijl hij Kroonstadl blijft versterkende Polen worden zwak van inspanning; en de Turksche Groote Heer amuseert zich met he' aanbrengen van verbeteringen in zijn administratief en linan- ciëel beheerlaat zich door zijne haremdarnes liefkozen, cu drinkt een llesch verboden wijn meer per dag nu de Turksche effecten al meer en meer het vertrouwen van tie Europcesche beurzen ver krijgen en zijn rijk van binnen rustig is. Alzoo steken wij onzen puntigen degen in de schede, want onze revue is weder geëindigd. AMERSFOORT, 27 Augustus 1863. Dc Amersfoortschc regtbank had onlangs vrij gesproken W. v. D.die het lijk van een dood geboren kind had doen begravenzonder verlof van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. liet provinciaal geregtshof in Utrecht had die vrijspraak der Amcrsfoortsche regtbank vernietigd en W. v. D. veroordeeld. Tegen dat arrest had W. v. D. cassatie aange- geteekend en twee bezwaren ingebragl: 1 dat hel immers hier gold een doodgeboren kind (geen individu décédé), waarvoor geene vergunning noodig zou geweest zijn, en 2". dat de req. niet strafregtelijk vervolgbaar was. omdat hij niet ver- pligt was te begraven. De llooge Raad heeft zich met geen dezer beide gronden vereenigden wel eerstelijk, omdat in casu niet uitgemaakt is of bet kind vóór, in of na de geboorte gestorven is daar het was een voldragen kindd. i. een ycorgu niseerd wezen, belioorende lol het inenschclijk geslacht, en alzoo niet heimelijk mogt begraven wordenen wat het tweede punt aanbelangt, dat de req. heeft gehandeld als uitvoerder van zijn eigen wilzonder eenige lastgeving, en hij dus als de dader de ver antwoordelijke persoon is. Eergister heeft dus ook de llooge Raad der Neder landen in die zaakeen veroordeelend vonnis ge veld, zoodat het oordcel der Atnersfoorlsche regtbank geene goedkeuring bij de twee gemelde hooge reg- tcrlijke collegiën heeft kunnen ondervinden, zoo als ligtelijk te begrijpen en te voorspellen was. Ter jongste bijenmarkt zijn aangebragt: aan de Klomp, nabij het station Vcenendaal. 3G wagen vrachten met 2597 bijenkorvenaan de Nieuwe Weg 41 wagenvrachten met 20P') bijenkorven de prjjs heeft gevarieerd van 2.30 tot ƒ4.enkele zijn verkocht tot 4.H0. F.en reiziger die dezer dagen des avond; te half elf van Groningen gereisd is met de diligence op Meppol cu van daar op Zwolle, berigt, dat de diligence tot Meppel zeer goed wasmaar van daar tot Zwolle kwnn hij in een rijtuig voor ne gen personen met slechts één paardzoodat hij te Zwolle aankwam toen de omnibus voor deu Centraal-Spoorweg reeds vertrokken was. llij vraagt, of dit behoorlijk is? en of het met opzet is, dat de communicatie inct den Centraal-Spoorweg be lemmerd wordt? In elk geval was hel van belang, dat eene nieuwe diligence-dienst zich vestigde in onmiddellijk verband met den Centraal-Spoorweg. Zonder dat zal Groningen enz. niet veel nut hebben van deze anders zoo gewigtige verbetering in de reis naar en van Holland en Utrecht. Ter benoeming van een lid in den gemeente raad te 's Gravcnhage zjjn ingekomen 130.3 billelten van onwaarde 7, geldig 121)0; volstrekte meerder heid 649. Gekozen Jlir. Mr. NV. Quarles van Ulïurd met 758 stemmen; Jlir. Mr. II. G. C. L.Janssens, aftredend lid en wethouder, bekwam 332 stemmen. De collecte voor het nat. monument voor 1813 enz., heeft te Delft naauwelijks ƒ300 opgebragt. Z. M. de Koning heeft gratie van de doodstraf verleend aan J. II. van Miltenburg, bij arrest van bet Hof in Noord-IIollandwegens brandstichting daartoe veroordeelden die straf veranderd in tuchthuisstraf voor den tjjd van twintig jaren. II. M. de Koningin zal zich, gelijk het voor nemen was, niet naar het Loo begeven, dool) vóór den winter nog eene buitctilandsche reis doen cn, 1 tot C regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents; - Bestellingen bij den Uitgever A. 11. van CUeff, te alle Boekhandelaren cn l'ost-Dircctcurcn in bet Piijk. naar men verneemtdan ook België bezoeken. Zondag morgen werd te Hoorn gevankelijk binnen gebragt een nog jeugdig varensgezeldie zich te Amsterdam uit eigen beweging bad aan gegeven als vroeger te Hoorn een moord te hebben gepleegd. Bij zijn verhoor aldaar gaf hij echter voor, dat dit niet het jjeval was, maar dal hy toch werkelijk een zijner makkers had vermoord gedurende eene reis op de Oostzee, en de eerste opgave te Amsterdam slechts te hebben gedaan om naar Hoorn te worden getransporteerdten einde zijne ouders nog eens te kunnen ziendie te dezer slede woonden. Ofschoon hij voorloopig naar bet huis van arrest is overgebragt, twijfelt men echter of bier niet aan krankzinnigheid moet worden gedacht In de vorige week zijn in de provincie Fries land wederom drie boerenhuizen inct schuren afge brand ten gevolge bet broeijen van bet hooi. De aandacht der landbouwers kan dus niet genoeg gevestigd worden op het gevaar, dat hen bedreigt, wanneer zij niet naauwletlend loezigt houden op het hooi in hunnen schure. De feestpartijdoor den heer Moritz von Bethmann. consul-generaal van Pruissen te Frankfort, Zaturdag avond aan de daar vertoevende Souvereinen gegeven, was zeer schitterend, en werd door meer dan vier honderd genoodiaden bijgewoond. Aan het landhuis van den gastheerwaar hij zijne ge kroonde en andere gasten onthaalde, zijn vele historische herinneringen verbonden: Blucher bragt er een nacht door, Napoleon I vertoefde daar na den slag bij Ilanaukoning Frederik Willem III zag er voor de eerste maal prinses Louisede groote mannen der vrijheidsoorlogen hadden daar hunne plaats van bijeenkomstGülhe arbeidde er zeer dikwijls, enz. enz. De kok van bet huis, bijna 70 jaar oud, maakte de opmerking, dat hij nu in dat liótel voor drie keizers gekookt heeft: voor Napoleon I, Alexander I van Ruslani en Frans-Jozeff van Oostenrijk. Het examen van aspiranten voor het registratie- surnumerairschap is te Utrecht gehouden ca afge- loopen. De examinatoren waren zeer poliet, maar vroegen veelzoodat zijdie er door zijn geko men", welligt spoedig op de voordragt komen bij professorale vacatures. INGEZONDEN. Ontwaard hebbende, dat er veel belangstelling bestaat omtreut het spoedig tot stand brengen van een Spoorweg van Amsterdam langs Hilversum Amersfoort uaar Nijkerk enz., zoo schijnen evenwel velen onder het publiek te meenendat. voor die spoorlijn eene nieuwe brug over de rivier de Eem zal moeten worden gemaakt, omdat de thans nabij de Koppelpoort beslaande spoorwegbrug aan de Nederl. Centraal-Spoorweg-Maatscbappij toebehoort. Dat is eeae verkeerde meening, want als de Spoorwe^ van Amsterdam langs Amersfoort naar Nijkerk gereed iszal de Centraal-Spoorweg-Maalschappij gemelde brug ook in gebruik moeten afstaan voor evengemclden Spoorweg. liet is te hopen, dat weldra die nieuwe spoorweg zaak tol stand komt, waardoor, vooral voor dea handelnieuw gerief zal ontstaan. X. De Anna Paulona Bewaarschool te Amersfoort. Op Vrijdag 14 Aug. j.l. had alhier deAlg. Verg. plaats der by Kon. Besluit van 14 Maart 1862 erkende Vereeniging tot instandhouding der Anna- l'aulawna-Bewaarschool. Jammer was het, dat vau deze gelegenheid reeds de tweede na de tegenwoordige vestigin" door 11.11. Leden, als Donateurs en Begunstigers, geen algemeen gebruik is gemaakt, ten ciudc uit de rapporten cn besprekingen met den toestand cn de werking van eene zoo wenschelijke Inrigting van nabij bekend te zijn. De Bewaarschool nam haren oorsprong in ons werkzaam Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, dat in den jare 1842 tot hare oprigting besloot, cn werd na bet tc bovenkomen van velerlei bezwaren, op den 6 Dec. 184.3 ge opend. Een paar giften van weldadige Siadgenootco, benevens eene van wijlen Z. M. de Graaf van Nassau maakten zulks mogelijk terwijl weinige dagen vroeger, 26 Nov., II. K. K. Majesteit, onze Geëer biedigde Koningin, thans Koningin-Moeder, het l'atrcuaat uauuam, en II.D. naam aau de sdtool

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1