AHSRSFOOBTSGHE COÖRASfr JtS 1078. van VRIJDAG, 08 September d863. I)it Blad verschijnt des Dingsdugs en Vrijdags. l)e Abonnementsprijs is 1.50 in dc 3 maanden.Van Advertent! legale Advcrtciiticn per regel 15 ("cuts, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummers f0.10. Brieven franco. Amersfoort, Uur eau A mersfoorlsche CourantLangstraat, Wijk F, Na. 43, over de Oude Vischinirkt, zoo mede bij en, 1 tol G regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents; Bestellingen bij den Uitgever A. van Clceff, te alle Boekhandelaren en l'ost-Dircctcaren in lint Rijk. AMERSFOORT. 17 September 18G3. Verheugde men zich sedert ecnige weken alhier des avonds tusschen Oen 10 ure de des namiddags geschreven brieven en ook de Couranten met de beursnoteringen uit Amsterdam en Rotterdam te ontvangen, sedert gister is groote teleurstelling daarvoor in de plaats getreden, want nu arriveren vele dezer brieven niet vroeger alhier dan des anderen daags ten 10 ure 's morgens aan liet posl- kantoor, zoodat de geadresseerden die tusschen 10} en 11} ure per brievenbestellers ontvangente laat om te antwoorden per beursspoorpost, waarvan de busligting aan hel postkantoor ten H ure geschiedt. Aldus hebben Couranten en brieven een veertien-a zestiental uren noodig oin van Amsterdam en Rotterdam de stad Amersfoort te bereiken, welke op slechts '2 spooruren afstaud daarvan is ver wijderd Of de handelaren enz. alhier zich dal moeten laten welgevallen laten wij aan hun eigen oordeel over. Wij bepalen ons tot die weinige regelen welke onder de oogen des Ministers van Fiuanciën zullen komen en achten daarmede liel onze te hebben gedaan, vooral wanneer wij ons herinneren hoe onze steeds gelukte pogingen voor verbeterd post wezen niet alleen alhier luttel werden gewaardeerd maar wij van sommigen zelfs miskenning daarom trent moeten inoogsten. Onlangs is naar elders geschreven, dat slechts enkele (zijnde een achttal) leden ter jongste ver- gadering der kiesvereeniging Amersfoort waren op gekomen maar waardoor dit is veroorzaakt, werd niet gemeld. Als oorzaak dier beperkte opkomst kunnen wij mededeelen dit dc bode dier kies vereeniging de bezorging van een aantal der con vocatie-biljetten aan een ander had opgedragen, die gemakshalve vele dezer biljetten niet heeft bezorgd waardoor zijdie anders stellig waren opgekomen onkundig van bet houden der verga dering bleven. Voegt men daarbij de stortregens van den vergadérings-avond dan zal thans deze beperkte opkomst wel opgehelderd zijn, en wordt hoofdzakelijk hiervan melding gemaakt, opdat dit tol les strekke, om hel bezorgen van biljetten door boden nu en dan te coutróleren. liet hof van Drenthe heeft 1.1. Vrijdag bij een uitvoerig arrest J. M. B.ontslagen brieven gaarder te lloogeveen schuldig verklaard aan het verduisteren van geld of geldswaarde en hem dien ten gevolge veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van (i jaren 7 kleine geldboeten en in de kosten van het geding. Deze brievengaarder had zich een aangeteekenden brief, met 300.daarin, toegeëigend, verzonden door den lieer N. L. te Amersfoort aan een han delaar in bovengemelde streek woonachtig. Gcrui- men tijd daarna bevond zich deze handelaar te Amersfoort, en het bleek toen, dat hij d'en brief en dat geld niet ontvangen had weshalve door den lieer II. J. LeinweberCommissaris van Policie, onmiddellijk de noodige maatregelen werden aan gevangen die tot gevolg hebben gehaddat de dadernu veioordoeld, in handen der justitie is geraakt. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der artillerie: bij den staf van het wapen tot generaal-majoor en directeur in de Ie arl.-dir., den kolonel J. C. Wagner, kommand, van het regem. veld-art.; bij het legem, vcld-art. tot kommand, van liet corps, den luit.-kol. A. C. W. L. J. F. Ivellncrvan het corps. Naar men verneemt zal de lieer Luitenant-Kolonel Jhr. Witewaal van Stoetwegen te Amersfoort als Gar- nizoens-Kominandant en Kom mandaat van het deta chement van het Regeinent Veld-Artillerie in dc plaats vau den lieer Luit.-Kolonel Kcllner optreden. Men meldt uit Nijmegen van 14 September: Wij melden met leedwezen dal onze geachte stadgenoot, de gewezen Minister van Justitie Mr. .1. J. L. van der Rrtigghenop zijn buitengoed te IJbbergeneene hevigen aanval van apoplexie heelt gehad waardoor hij geheel van zijne spraak be roofd is en in zeer gevaarlijke omstandigheden verkeert. Dc heer Alstorphitis Grevelink, hoofd-inspec- teur van 's Rijks gevangenissen heeft hij gelegen heid van zijne laatste inspectiereis dc gevangenis te Vechlain het groothertogdom Oldenburg, be zocht, en het rapport, daarover hij den Minister van Justitie ingediend is thans uitgegeven. Daaruit blijkt onder anderen dat het stelsel, te Vechta ge volgd is een gewijzigd lersch stelsel. Het hoofd beginsel is eerst cellulaire opsluitingdan gemeen schappelijke arbeid bij aanvankelijke verbetering cn daarna meer vrijheid in een overgangshuisbij voortdurende beterschap en goede gezindheid. Ge meenschappelijke godsdienstoefening onderwijs en arbeidonder goed loezigt en met dc noodige voorzorgen, worden toegelaten. De schrijver is over hel algemeen zeer ingenomen met deze gevangenis. Het N.Dagll. van 's Crav. deelt mede, «dat in de Residentie het berigt uit Japan is aangeko mendat onze consul-generaal aldaar eene aan schrijving van den Mikado (den geestelijken Keizer) heeft ontvangen om dat rijk onmiddellijk met alle Nederlanders tc verlaten. De consul-generaal had dadelijk daarop tegen deze handeling protest aan- getcckcndals in strijd zijnde met het volkenregt en onze gesloten overeenkomsten. Aan het Ministerie van Ruilenlandschc Zaken houdt men zich onledig met instruction voor den generaal-consul op te maken. Naar Indiü zijn bevelen gezonden om vier oorlogsschepen naar Japan te zenden, deze ter be schikking te stellen van onzen consul-generaal inel magtiging om, des noodig, met geweld van wapenen te ageren of, des geraden, met Engeland gemeenschappelijk te handelen." Dezer dagen was uit Japan het hcrigt ontvangen dat door twee Japanschc oorlogschepen eerst op een Amerikaansch later ook opeen Fransch en op een Nederlandsch schip was geschoten. Dat berigt, zegt de N. It. C.vinden wij bevestigd in een par ticulieren brief, die ons welwilllend ter inzage werd toegezonden. Uit dit schrijven blijkt, dat die ver raderlijke handelingen uitgaan van zekeren Prins Siosi, een ijverig voorstander der partij van den Mikado, die. gelijk men weet, bevel beeft gegeven tot verdrijving der vreemdeliugeu uitliet Japansclie rijk. Om nu den vreemdelingen zooveel mogelijk afbreuk te doen heeft genoemde Prins aan de Binnenzee een fort opgeworpen van waar hij die manoeuvres tegen de aldaar passerende schepen bestuurt. Nadat hij op die wijze eerst het Ameri- kaansche en daarna het Fransclie schip genoodzaakt had zoo spoedig mogelijk de wijk Ic nemen, besloot hij ook een kans te wagen op het Nederlandsche oorlogsvaartuig Medusa. Dit bekwam hem evenwel minder goed aangezien de bevelhebber hein on middellijk het hoofd bood en een gevecht aanging, met het gevolg dat het geschut op het fort to: zwijgen gebragt en een Japansch oorlogsvaartuig in den grond geboord werd. Men meldt uit Rotterdam Houders en speculanten in petroleum zijn in de laatste dagen door een panischen schrik over vallen. Bij eene steeds vooruitgaande markt waren gedurende de maanden Mei, Junij en Julij belang rijke partijen in entrepot opgeslagen en toonden de fusten niet de minste teekenen va n lekkage. Sedert eenige dagen echter bemerkte men. dat liet water in do havens voor de pakhuizen waar die partijen lagen, als met petroleum overdekt was, cn hoewel telkens de eb die tweemaal duags weg voerde. steeds was petroleum op hel water te zien, zoodat de bewoners in den omtrek hel water niet meer als drinkwater konden gebruiken. Nu werden dezer dagen cenige partijen inet ca. 20 pCt. winst op den prijs gerealiseerdmaar hoe groot was de teleurstelling, daar men in plaats van winst te behalen, tot 40, 50 ja zelfs op enkele partijen meer dan 00 pCt. wigtverlies heeft geconstateerd waardoor kapitale verliezen geloden worden. Het schijnt nu, dat de petroleum terstond in den grond zakt, om na eenigen lijd weder naar het water uit tc loopen, waarvan de sporen langs de kaden voor de pakhuizen zeer goed zigtbaar zijnen dat het artikel 't welk zeer gasrijk is, tevens vervliegt; zeker is het niet geëigend om hel op speculatie op te doen. Naar men te Hardenberg uit goede bron verneemt, hebben dezer dagen zich een honderdtal ingezetenen van stad Ommen per rekwest tot Z. M. den Koning en tot den Minister van Binuenlandsche Zaken gewend, houdende verzoek, dat ook zij (als niet bevonrregte burgers) insgelijks van de verdeeling der marke-gronden mogen profiterenof indien hierin niet kunde worden voorzienalles te laten zoo als liet vroeger was. Men zal zich welligl nog herinneren de veel gerucht gemaakt hebbende regls/.aak tegen D. Kramer, burgemeester van Urk cn zijne zuster Jannetje Hak- voort, welke voor het prov. geregtshof van Noord- Holland, in December 18(52. tereglstondenbeschul digd van valschheid in onderhandsch geschrift. De burgemeester werd destijds veroordeeld tot één jaar eenzame opsluiting, zijne zuster werd vrijgesproken. Die zuster was echter door de arrond.-regthank te Hoorn lot 14 dagen correciionneele gevangenisstraf veroordeeld, wegens het aanzetten tol wederspan- nigheid aan de openbare magt, by gelegenheid der arrestatie van haren broeder, ten gevolge waarvan de arrestatie is misluktcn eerst later rnet hulp van de bemanning van bel oorlogschip de Cycloop is kunnen worden ten uitroer gelegd. De Urkers toch hadden zooveel genegenheid voor hunnen bur gervader, dat zij hem niet dan noode in handen der justitie overgaven. Jannetje Hakvoorl kwam echter van dit ten haren laste gewezen vonnis in appel. Dit appèl werd evenwel niet behandeld, dan na den definitive!) afloop van de criiriineele regts- zaak waarvoor zij negen maanden in voorloopige hechtenis werd gehouden. In de vorige week werden de motieven van het vonnis eo de daarbij aau deze ten laste gelegde feiten gegevene kwalificatie, door den advocaat A. S. van Nierop bestreden. Het pro vinciaal geregtshof van Noord-Holland heeft zich echter bij arrest van eergister met dit vonnis volko men vcreenigd. Men schrijft uit Ylissingen van 13 Sept. De Engelsche schooner Lord Nelsongevoerd geweest door kapitein L. Fevre van Antwerpen geladen met rijst, bestemd naar Engeland, die gisteren naar zee is gezeild is iu den afgeloopen nacht, omstreeks 12 uur, aau den grond geraakt op de rassen, Westkapelle in peiling Z. O. ten O., cn omstreeks 2 uur in den morgen aldaar gezonken. Drie rnan der equipage, zijnde üe stuurman en twee matrozenzijn lieden morgen alhier met hunne eigene sloep aan wal gekomende kapitein die, terwijl de schooner begon te zinken, nog iels uit dc kajuit wilde halen is daarbij verdronken. Hoe weuschelijk is bel nietiu het belang der zee varenden cn om den wille der menschelijkheid dat liet ontworpen planoin aan Walüiercns kus ten reddingsmiddelen te Lebben ten spoedigste verwezenlijkt worde." De Spoorweg Meppel—AssenGroningen zal, volgens de betrekkelijke wet, eerst aangelegd wor den wanneer de lijn Harlingen naar de Ilannover- schc grenzen gereed zal zijn. Men berekent nu, dat in hel laatste van 1865 de spoorweg van Harlingen tot Groningen gereed zal zijn. Stelt men verder, dat er twee jaren noodig zullen zijn voor de lijn van Groningen tot de Hannoversche grenzendan zal in 1868 eerst met de lijn MeppelAssen—Groningen begonnen kunnen worden Een Fries, die goed schrijft, zegt in d» «Leeuwarder Courant," dat eene gedenknaald te Scheveningentegenover de onmiddelijke zee, tegenover het trolsche duinzal zijn een mie- renwerk. De kermissen hebben haar lijd gehad!" zegt men. Leest in het Handelsblad in de Amsterdamsche Courant en in 't Effectenbladwat de Amsterdam sche kermis daarop antwoordt. Die overal wilde komen waar hij, met onbeschrij- felijken bluf of met gemoedelijke beleefdheid wordt verzocht, zou een aanmerkelijk deficit in zijne Seplember-rekecing-courant vinden, en moest al eens een ijzervast hoofd hebben, om niet van de wijze te geraken. De vreemdeling kan er geen greintje zielsverdriet bespeuren over de droevige Holland opzijn smalst- historie" en dat Amsterdam zonder dat kunst-kauaal verloren is, schijnt op dit oogenblik een sprookje. Dat hij die Hancy's cn IJlcnnow's paardenspel Rappos tent cn Frascali niet bezocht, zich een ongelukkig sterveling acht dat zou men wel kunnen gelooven. De bevolking der hoofdstad zwemt thans iu een oceaan van pleizier. Da; het haar wèl bekome De Keizer van Frankrijk beeft in den laatstcn tijd veel moeite gedaanom liet lot der onderwij. zers op de openbare scholen te verbeteren. Hun jaarlijkse!) inkomen dat vroeger ten minste (500 IV. bedragen moest, werd met" 1 Jan. 1863 opeen minium van 700 fr. gebragt. De Keizer wil ook, dat dc 47jj onderwijzeressen, die nu 400 frs.ge nieten, te beginnen met 1803. 500 frs. zullen be komen. liet inkomen der hoofdonderwijzers aan dc normaalscholen voor lager onderwijs wordt van -000 tot 301)0 op 2400 tot op 3(500 fr. cn «lat der hulponderwijzers van 1000 tot 1800 fr. op 1200 tot 2000 fr. verhoogd. Het schoolgebouw niet onder wijzerswoning zal op het platte laud naast do pas torie het u modelhuis des dorps" zijndoor doel matige» bouw, netheid, zindelijkheid cn luchtigheid. De gemeenten zulleneven als de staat300 fr. bijdragen tol aanschaffing van meubilairtclkeus- als zij een nieuwen onderwijzer bekomen. Zoo noodig zal de departementale cas baar to hulp komen, üe regering zal daartoe 200,000 francs bij dragen.

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1