COÜRAJf Jts 1080. Tan VRIJDAG, 15 September ó86ï Dit Blad verschijnt des Dingsdagt en Vrijdags.— De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advcrtentien, 1 tot 6 regels GO Centselke regel meerder 10 Cents; legale Advcrtenliën per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. - Afzonderlijke nummers ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. van Oeeff, te' lede bij alle Bickliiu L-l ïrcu en l'oU-Dirccteuren in het Rijk. Amersfoort, Bureau Amersfoortsche CourantLangstraat, Wijk F, N®. 40. over de Oale Vischmirkt, i KENNISGEVING. BURGEWEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Brengen ter kennis van de Ingezetenendat de Commissie, die zich gedurende verscheidene jaren heelt belast met de verzorging van spijzen aan behoeftigenzich wederom heeft bereid verklaard, om gedurende den aanstaanden winter hare pogin- gen lot leniging vau de armoede voorltczellon. Burgemeester en Wetboudereopenlijk hunnen dank betuigende zoo wel aan de bovengenoemde Commissievoor hare bclaoglooze en edelmoedige werkzaamheid als aan de Ingezetenen, voor hunne milddadige medewerking maken tevens bekend dat de Commissie voornemens is om op Maandag den 28 September e. k. aantevangen met hel openen der Inschrijvingen, aan de huizen der Ingezetenen, tot deelneming in de uitdeeling van spijzen gedu rende den aanstaanden winter; terwijl zij de Inge zetenen dezer gemeente dringend aansporen, orn door ruime inteekeniog de heilzame pogingen dier Commissie te ondersteunen en daardoor hunne belangstelling in deze zoo nuttige inrigting te toonen. Amersfoort, den 24 September 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, De Secretaris. A. G. W1JERS. W. L. SCIIELTUS. POSTKANTOOR TB AMERSFOORT. I) i o ïi s t w ij 'L i g i ii g aanvangende 16 September 1883, in verband met de winterdienst op de Spoorwegen. Ilrt limit oor 1st geopend- s morg. tot 8 I Des Xondai/s more. van II tol 12 u .i.i snaiiiicld.» 2 2 s naiiiTdd. 2 3 's avonds 5'/. 7'/.» 's avonds n 6 7 „II 11'/. Voor tnnteekeiiing en Frnitkerliig, afgifte van PoNlzegels enz. woedt gevaceerd 's morgens van 9 tot 12»/® uur. 's namiddags 2 3 's avonds 57'/. li uy, l'otitn hsclfl worden afgegeven eu uitbetaald 'sinorgens van 9 tot 12'/s uur, (behalve 's Zondags.) De Busliglingeii aan het kantoor voor de verzendingen «ver den Gunt raai-Si het v diligen 21) i poorweg hebben plaats 30 minuten elke trein eu vóór de verzendingen ten vóór dc aangeduide of bekende De ijzeren brievenbus aan de Oude Viscluuarkt wordt geligt 's morgens 8 en 10s/4 en 's avonds S1/, en 10 uur. tic bricvcnbostrllingcn hebben plants: 's morgein uiddags 9'/, 12'/, 3 (De Bed. heeft hedi bovenstaande dicnslwijzigiug ter opname ontvangen behalve des Zondags. behalve des Zondags. Postdirecteur Carbasius SPAARBANK. liet Bestuur zal zijtic eerstvolgende zitting houden op ülaandag 28 September e. k. ten Kaadhuize te Amersfoortdes namiddags van 12 tot 1 ure. VAN DE POLL, Secretaris. STAT EN-GENERA AL. VEREENIG DE ZITTING DER BEIDE KAMERS, op Maandag 21 September ter opening van het zittingjaar 1863 1864. Dc beer Mr. J. A. l'hilipsevoorzitter, opent, nadat de leden der beide Karqers zich in de zaal, beslemd voor de vergaderingen van de Tweede Kamervereenigd hebbentegen half een ure de vergadering, en laat een Koninklijk Besluit van 19 September j.l.houdende zijne benoeming tot voorzitter der Eerste Kamer gedurende het zitting jaar der Slaten-Geueraaldoor den griffier dier Kamer voorlezen. De Voorsittcr, aan wien dientengevolge, over eenkomstig bet voorschrift van art. 103 der Grondwet, het bestuur der vergadering is opgedragenbenoemt eene Commissie van achttien leden, die Z. M. den Kouing. bij IID. aankomst in het gebouw der Staien-Generaalonlvangeu en in- en uitgeleide doen zal. De Ministers, Hoofden van Ministericele Depar tementen de Kanselier der Orden en de Leden van den Baad van State vervoegen zich leu een ure in de vergaderzaal. Z. M. de Koningdie zich met Z. K. II. Prins Frederik. op de in het programma voor de opening der zitting omschreven wijze naar het gebouw der Staten-Geueraal begeven heeft, wordt, na een kort tijdsverloop aldaar aangekomenter vergaderzaal binnengeleid. Z. M. de Koning plaatst zich op den troon en houdt, terwijl Z. K. II. de Prins aan HD. zijde gezeten is, de navolgende openingsrede: «Mijne Heeren De voldoening, waarmede Ik Mij in uw midden bevinde, is gepaard met dankbaarheid voor het vele goededat aan ons land in het vorig jaar weder mogt te beurt vallen. «De vriendschappelijke betrekkingen met andere Mogendheden bleven ongestoord. De goede verstand houding met België werd door de oulangs gesloten tractaten op breeden, hechten grondslag gevestigd. Zee- en landmagt beantwoordenzoo in bet moederland als in de overzeescbe bezittiugen lof felijk aan bare roeping. De weerbaarheid des lands moet worden ver hoogd door de nieuwe regeling der schutterijen waarvan het ontwerp u zal worden voorgelegd. De aanleg van spoorwegen op Java zal nieuw leven en vertier ook ouder de inlandscbe bevolking verspreiden. De neger-bevolking in onze West-Indische be zittingen beeft aanvankelijk blijk gegevenhare vrijverklaring op prijs te stellen. o Onder de wetsontwerpenwelke onze koloniën betrellen en aan uwe beraadslaging zullen onder worpen wordeu, behooren die tot regeling van het beheer en de verantwoording der Indische geld middelen en die tot vaststelling der reglementen op het beleid der regering in West-Indië. «Rij de toenemende bevolking des Rijks, vordert art. 77 der Grondwet, dat bet getal leden van de Tweede Kamer der Staien-Generaal worde ver meerderd. Oprigting van instellingen van middelbaar onder wijs, in overeenstemming met de Wel, wordt ijverig voorbereid. Ter voorziening in de opleiding van hen die zich voor Indië bestemmen, moogt gij eene voor- dragt verwachten. De ontwerpen tot regeling van het geneeskundig staatstoezigt zullen u weder worden voorgelegd. De landbouw schijnt zich in het algemeen over eene ruime opbrengst te mogen verheugen. Ook waren de uitkomsten der zee-, rivier- en kust- visscherijen in menig opzigt bevredigend. De vooruitgang onzer nijverheid is blijkbaar. Het gebied der werken van algemeen nut, van rijkswege of door provinciën, gemeenten en andere besturen of vereenigingen ondernomen, breidt zich steeds uit. liet plau der staatsspoorwegwerken voor het volgende jaar zal u worden onderworpen. Binnen kort kan, krachtens de regeling der exploitatie, in de vorige zitting tot stand gebragt, de dienst gedeeltelijk worden geopend. Voor den bouw van lijnenwelke bet tiet zullen aanvullen, zijn concessiën verleend of in overleg. Van de wetten welke strekken moeten om de Wet op de Reg'erlijke Inrigting in werking te kunnen brengen zullen u de ontwerpen ter vervanging van bet tegenwoordig Wetboek van Strafvordering, spoedig worden aangeboden, liet ontwerp van een nieuw Wetboek van Burgerlijke Regtsvordering na dert zijne vollooijing. De toestand van 's Rijks geld middelen blijft gunstig. Hoewel tot krachtige voort zetting van den aanleg der staatsspoorwegen grooterc sommen dan de gewone worden gevorderd kan daarin worden voorzien zonder tot buitengewone maatregelen de toevlugt te nemeneu zonder liet amortiseren van schuld te staken. Onderscheidene wetsontwerpen, betrekking heb bende tot het plan eener geleidelijke lieiziemng van ons belastingwezen zullen u worden voorgesteld. Moge de vervulling der taak welke u mijne heeren, in dit zittingjaar waclu, onder Gods zegen tol heil van het vaderland strekken Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal geopend." Z. M. de Koning verlaat, na liet uitspreken dezer troonrede, met Z. K. II. den Prins, begeleid door de Commissie, de vergaderzaal, om zich op de bepaalde wijze naar het koninklijk paleis terug te begeven. De voorzitter sluit, nadat de leden der Commissie van in- en uitgeleide in de vergaderzaal zijn terug gekeerd de vcrcenigdc zitting. AMERSFOORT, 24 September 1863. Van goederhand kan worden medegedeeld, dat, inzonderheid ten gerieve van den handel en het postwezende dienstregeling op den Cenlraal- Spoorwegden 16 September j.l, aangevangen, vermoedelijk eeoe wijziging zal ondergaan, komende p. rn. op het volgende neder zal de trein N®. 2 uil llattem, than3 des mor geus ten 7 ure 35 min. vertrekkende, vroeger vertrekken namelijk ten ongeveer 3 ure des morgens; en zal de trein N°.6 uit llattem, van 's avonds 4 ure 23 min., waarschijnlijk alsdan later vertrekken; zal de trein N°. 5 uit Utrecht, thans ten 6 ure 5 min. 's avonds vertrekkende, ten ongeveer 8 ure 's avonds vertrekken. Vooral laatstgenoemde treinde brieven en cou ranten van den namiddag uit Amsterdam en elders vervoerende, zal veel gerief aanbrengen. liet antwoord van den Raad van Administra tie der Ned. Ceniraal-Spoorweg-Maalschappij op de missive der Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Amersfoort is eergister door de Kamer ontvangen en behelsde in hoofdzaak, dat met het oog op de voorhanden locomotieven en het mate- riëel geen gevolg aan het door de Kamer uitge drukt verlangen kan wordeu gegeven. De andere punten der Kamer en ouk dc dienstregeling zouden punten van onderzoek bij den Raad van Admini stratie uitmaken. Bij den Hoogen Raad. kamer van strafzaken, is 21 dezer o. a. behandeld de zaak van F. S. J. Molmanwinkelier en koopmanrekwirant van cassatie tegen een arrest van het provinciaal "e- regtshof in Noord-Hollandin hooger beroep gewezen. In eersten aanleg was de rekwirant gedagvaard voor de arrondisseuients-regtbank te Amsterdamter zake dat hij aau iemand die zich bij hein vervoegd en een half poud gemalen peper te koop gevraagd had. in stede daarvan had ter hand gesteld ea verkocht een mengsel, gedeeltelijk uitpeper, doch voor ongeveer de helft uit meel bestaande. Hij werd te dezer zake schuldig verklaard aan bedrog in den aard koopwaar en veroordeeld tot eene gevangenis straf van 45 dagen, in eenzame opsluiting te ouder gaan 25 boete en iu de kosten. In hooger beroep is dit vonnis geheel en volkomen bevestigd. De advocaat Mr. J. van Gigch heeft voor den rekwirant bij pleidooi drie middelen van cassatie tegen het beklaagde arrest aangevoerd en ontwikkeld. Het nemen van conclusie door het openbaar ministerie is bepaald op 29 September. In den avond van 21 Sept. heeft te 'sGra- venliage een allerhevigst onweder, uit het zuid westen gewoed dat zeer storend inwerkte op het feest in den zoölogischen tuin, ter gelegenheid van de sluiting der tentoonstelling van metalen voor werpen enz. Talrijk was er de zamengevloeide incuigte; de muziek in den tuin was reeds aan gevangen toen het hevige onweder over de slad en omstreken losbrak; alles ijlde uit den tuin naar de zaleu, die op zich zelve reeds vol waren, waar door eene niet geringe verwarring ontstond. Doch deze zou zich wel spoedig hersteld hebben, ware het niet dat door liet wijken van eenig houten lijstwerk onder de zware regenvlagen en dreuning eenige glazen van bet koepeldak stuk vielen. Eenige dames, hierover en bij liet hevige licht ontsteld, slaakten een kreetdie uadelijk door tal van andere kreeten gevolgd werd. Eene panische schrik beving de menigte; uien waande dat het onweder was ingeslagen; gelukkig was dit bet geval niet, doch de verwarring vermeerderde, daar alle aanwezigen op eens een goed heenkomen zocliteu. Men kwarn wel persoonlijk met den schrik vrij doch menig kleedingslnk werd bedorven of raakte zoeken vooral de kastelein had groote schade door het omvallen van stoelentafels enz.waardoor tal van serviezen verbrijzeld werden. Door wijlen den lieer I'. Klein (R.-Catholick) zijn aan de Diaconie der Hervormde Gemeente te Abcoude vermaakt 6 certificaten 3 pCt. Nationale Werkelijke Schuld. Dr. W. II. Krjjt, predikant te Hardenberg heeft een beroep ontvangeu Daar de Hervormde Gemeente te Abcoude. -- Op twee marktdagen werd te Hoorn voor twee ton gouds aan mosterdzaad verkocht. Te Hoorn worden de sladsriolen door stoom kracht gezuiverd. De gevolgen van dronkenschap, hoewel ver schillend, zijn toch doorgaans hoogst treurig. Zoo verhaalt men, dal zeker persoon, te Smilde. des avonds iu beschonken toestand van de kermis kwam. Hij werpt zich op het bed, terwjjl de vrouw, bezig met het vee zijnde, juist afwezig was. Bg hare

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1