AHIRSFOORTSCHE CO OR AH NIEUWSBLAD der CKM'ltAAm» NOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN Jtë 1091. Tan DJJXGSDAG, 3 November 3863, Dit Blad verschijnt des Dingstlugt en Vrijtlar/s. De Abonnementsprijs is f\ 50 in de 3 maanden. Van Adverlentiën1 tot 6 regels CO Cents elke regel meerder 10 Cents; legale Advcrtcnlicn per regel 15 Cents, behalve het Zegclregt. Afzonderlijke nummers /"0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. 11. van Cleeff, te Amersfoort, Bureau Amersfoorlsc/te CourantLangstraat, Wijk F, N'°. 13. over de Oude Vischinarkt, zoo mede bij alle Boekhandelaren en I'ost-Directeuren in het Rijk. B E R I Gr T. Dït Courantnummcr verschijnt ter dubbele grootte en wordt tevens uitgegeven met een bijvoegselbevattende het verslag der jongste zitting van den Amersfoortsclien Gemeente raad waarin eene uitvoerige discussie nopens het gemeentelijk subsidie aan den Centraal- Spoorweg voorkomt. De Red. der Amersf. Courantlettende op de teekenen des tijdsvoedde steeds den wensch aan de Courant eenige uitbreiding te gevenen meentdat thans het oogenblik is genaderd geleidelijk daartoe overtegaan. Zonder prijsverhooging reeds eenige num mers in dubbele grootte uitgegeven hebbende, zal nu en dan daarmede worden voortgegaan ten einde later definitief deze verdubbeling in werking te kunnen brengen. Nu een spoorweg onze gewesten doorsnijdt, en er alle hoop is voor nog eenen spoorweg zal het velen niet ondoelmatig voorkomen dat de Courant in het vervolg volgens boveu- staanden titel verschijntzullende de Red. zich beijveren door ruimeren en verbeterden inhoud als anderzins haar voldoende aan dien titel te doen beantwoorden. De Centraal— en Noord—Oostelijke Spoorwegen. Den 30en April 1838 werd de concessie Rijn spoorweg" verleend voor eene lijn van Amsterdam langs Utrecht naar Arnhem, en hij de opmelingen van de lijn Ulrechl-Arnhem in 1840 en 1841 werd zij uitgebakendvan Utrechtlangs het kamp van Auslerlit/. op Woudenberg enz. tot Arnhem. Wanneer destijds Amersfoorts soinrniteilen de handen ineen hadden geslagen om rnet vereenigde krachten de rigting dezes Rijnspoorwegs seer nabij Amersfoort te bekomen, dan had men waarschijn lijk reeds toen aan Amersfoort hel genot van eenen spoorweg kunnen verzekeren want opgemelde lijn stond uitgühakcnd nabrj den Spilslteuvcl (2e tol straat weg van Amersfoort uaar Utrecht) en ware, meteen ontworpen station daar ter plaatsealzoo deze spoor weg nog nader hij Amersfoort gekomen, niet voor uitziet ook weldra eene nieuwe lijn direct langs de stad loopende naar het Noorden of Noord-Oosten te verkrijgen. Doch, toen verhieven zich Utrecht, Zeist en omstreken met hunne rijke grondeigenaren om deze lijn (zoo als zij thans bestaat) over Zeist-Driebergen te doen weudenen Amersfoort werd uitgesloten Helaas! velen zagen destijds het onmetelijk nut van eenen spoorweg niet in even als in Wageuingen meende men dat, vermits vader, grootvader en overgrootvader met hondenwagens, snikken, dili gences en dergelijke gereisden zoodoende hun geld verdiend haddenzulks voor hunne nakome lingen ook maar zoo blijven moest. Die verdoolden wilden niet begrijpen: dat stilstand, achteruitgang is; en, wie zijn gewest- en landgenooten ziet pro fiteren van de stoomkracht, voor eigen welvaart het graf delft, als hij niet medewerkt 't versneld vervoermiddel te hekomen. Ja, er waren nog dom- pergcestcn genoegdie wenschten den Rijnspoorweg maar zoo ver mogelijk van Amersfoort verwijderd te houden! Dochlaat ons billijk zijn. Amersfoort telde mede eenige mannendie anders(jansch antlers dachten en allengskcns vond hunne meening in gang, zoodat Amersfoort z(jne dwaling inziende, van af 1843 al het mogelijke deed om een spoor weg te bekomenen in 1845 geschiedden langs deze stad voor het eerst de opmelingen van eenen spoorweg op Zwolle, welke stellig tot stand ware gekomen, indien niet in 1845 vele handelshuizen, welke hunne toezeggingen daarvoor bepaald had den gedaan, door de handelscrisis van dat tijdvak, voornamelijk ten gevolge der mislukking van den oogst in Ierland en elders, verpligt waren geweest hunne toezeggingen inlclrckkcuals niet in staat ddzc gestand te doen. Do aandeden in dezen spoorweg werden reeds ter beurze verhandeld onder den naam van: aandeden Zuiderzce-spoorweg. Desniettemin ware die spoorweg tot stand geko men wanneer inen rijks-subsidie en de verdere medewerking der Regering had kunnen bekomen doch deze ondersteunde de Overijssdsche spoor wegen, destijds ook geconcessionneerd. Zij hadden de voorkeur hij de Regering, welke, even als opvol gende de Eemlanden co de Veluwe steeds stief moederlijk behandelde. In het tijdvak van 1843 tot 1857 waren eenige voorname ingezetenentegelijk met de Kamer van Koophandel en Fabrieken, werkzaam gebleven om aan Amersfoort eeoen spoorweg te verschaffen iels dat evenwel niet mogt gelukken, toen in 1857 door den Minister van Binnenl. Zaken een plan aan de Staten-Generaal werd voorgelegd oin voor het aanleggen van sommige spoorweglijnen eenige kosten te vergoeden en het exploiteren derzelve te ondersteunenverdeelendc die in volstrekt nood zakelijke, welke het eerst, en in nuttige, welke na de oiTstgnrnclde zouden tot stand komen. Bij dit plan was de lijn Uirechl-Amersfoori-Zwollc onder de nuttige gerangschikt. De Tweede Kamer der Staten- Generaal vereenigde zich niet daarmede. Ook de Rijnspoorweg-Maatschappij was steeds bedacht eene lijn in de rigting van Amersfoort te leggen, doch tot hel degelijk aanvatten der zaak werd niet overgegaan. In 1858 werd door den baron van Lockliorsl c. s. hij den toenmaligen Minister van Binnenl. Zaken van Tets de concessie voor eenen spoorweg Utrecht- Amersfoort-Zwolle met klein aangevraagd; welke werd toegewezen bij kahinetsrescripi N°. 76 van 17 Julij 1858, inet bepaling dal de weg binnen 4 jaren gereed moest zijn. Na vele tegenspoeden zoowel hij het opmaken der plannen als anderzins, en weinig sympathie van zijde der Regering genietende, ging de concessie over aan de Amsterdamsche lleerendie de Neder- landsclie Centraal-Spoorweg-Maatschappij vormden zijnde de betrekkelijke acte toen goedgekeurd hij cabinelsrescripl N°. G6 van 27 Maart 1360. liet was aan deze Maatschappij voorbehouden de lijn lot stand te doen brengen, nadat de heeren Delettrez Père Gis als aannemers werden vervangen door de lleeren Vitali, l'icard C".welke aannemers hoewel met vele moeijelijldieden te kampen heb bende, met énergie en vlugheid den weg zoover hebben voltooid dat reeds sedert eenige maanden hel spoorwegvervoer van Utrecht tot Hittem kan plaats hebben, terwijl dit in 1864 tot Zwolle zal kunnen geschieden. Heeft men dus de zekerheid dat de Centraal- Spoorweg voor onze streken zal worden, wal in bil lijkheid daarvan mag worden gevorderdmen dieut echter de handen niet werkeloos in den schoot le leggen en is het nu pligt te zorgen, dat de nieuw geconcessionneerde Noord-Oostelijke Spoorweg ,'Am- sterdum-Nijkerk-Zutpheii) tnede langs Amersfoort loopt. In één woord, de sommiteiten te Amersfoort cn omgelegen plaatsen, inzonderheid ook te Bjrneveld, zullen ongetwijfeld alle krachten inspannen om in hel belang hunner gemeenten dat doel le hereiken, cn vermoedelijk daartoe weldra hij den Raad van Admin.der Cenlr.-Spoorwcg-Maalschappij en hij liet Ministerie van Binn. Zaken zoowel de noodige schrif telijke als persoonlijke pogingen aanwenden, ook niet schromende daarvoor namens hunne gemeenten geldelijke ondersteuning loetezeggen waartoe deel name in het kapitaal der onderneming meer gewigt in de schaal legt, dan voorwaardelijke subsidie. Die ondersteuning zal sehoone renten voor den bloei dier gemeenten afwerpen voornamelijk spoor- gemeenschap met d« hoofdstad des Rijks en onder ling bevorderen; dan is te herwinnen, wal in zoo veel jaren van stilstand werd verloren dan zal de groole route voor reizigers cn goederen in en over onze gemeenten en gewesten als van zelve gegrondvest worden van en naar Noord-UuitsehlanJ cn de Noordelijke provinciën van Nederland. De lessen van liet verleJenc (men lette op hoven- staande schets) zijn waarschuwingen voor de toekomst. Men smeede liet ijzer, terwijl hel heet is; men wachtc niet tot liet te laat zij; eenmaal te laat, zal vrelligt voor altijd ie laat ziju. Men drale dus niet, Tcrcenige zich. heredenere, besluite wat er gedaan moet worden eu hrenge spoedig het besloteno tot uitvoering, opdat elk die daartoe liet zijne bijdraagt in zijnen werkkring, even als wij in onzeu werkkring, de voldoening mogen erlangen het pligtmaiige te hebben aangewend tot bevordering van den bloei, de welvaart en den vooruitgang onzer gemeenten cn gewesten. AMERSFOORT, 2 November 1863. Door He inwoners van lieerde, Wezep en omstreken zijn rekwesten aan den Baad van Administratie der Ned. Centraal-Spoorweg-Maatschappij gerigt, om het station Oldebroekaldaar geplaatst op verzoek van een der voornaamsten uit die strekente verplaatsen naar Wezep, aan den straatweg van Wezep naar llattem moetende thans de inwoners van lieerde Wezep en omstrekendie van den Centraal-Spoorweg gebruik maken zich van het station llattem bedienen zijnde Oldebroek moeijclijk le bereiken. Naar wij vernemen zal binnen een paar dagen bij dc bewoners der Langstraat alhier, van af de Kamperbinnenpoort tot aan de Varkenmarkt, worden aangeboden eene lijst ter deelneming tot bet luisterrijk cn fcslocnsgewijze illumineren der gansche Langstraat even als zulks tc Rotterdam cn elders plaats heeft cn waartoe vooral de fraaije en ruime Langstraat zich inzonderheid leent, zoodat men zich daarvan een be- tooverend gezigt mag voorspellen. Ongetwijfeld zal dit sehoone plan algeinecne toejuiching en medewer king erlangen. Te Oegstgeest wordt het feest van Neêrland's herkregen vrijheid cn onafhankelijkheid, onder anderen gevierd door hal-knuppelen en haan-sabelen. liet eerste zal de benaauwdheid voor oogen stellen, waarin de Fransche lijd ons volk deed verkeeren cn het tweede Dr. Broers te Utrecht roept hulp in vooreen oud gediende, die hij zijne soldij als lid der Militaire Willemsorde, geene genoegzame bedeeling ontvangt, om met zijne vrouw te leven. Genoemde geneesheer ontmoette dien ouden mili tair wel eens in dorpen, en ontdekte dan, dat hij de militaire Willemsorde zorgvuldig verborg. Was hij le armelijk gekleed voor die decoratie? Of verbergde hij die, om haar geen oneer aan te doenterwijl hij bijstand vroeg In 't laatste geval zou die orde een bitter ver wijt zijn voor onze Regering. Men denke hierbij aan het millioen voor een paleis der Volksvertegenwoordiging De Ilooge Raad der Nederlanden heeft 29 October een belangrijk arrest gewezen in zake W. A. Willing, als eisclicr, contra den Staat der Nederlanden als gedaagde. De toedragt der zaak is deze: J. Galinan aannemer le Amsterdam heeft ter dienste van het departement van Oorlog aange nomen te leveren inlaudsch gekeperd lentendoek voor een bedrag van /2722, welk bedrag door den aannemer werd gecedeerd aan den cischer Willing. Toen deze ten bepaalden tijde de aanne- mingssoin van het Rijk vorderde, werd hem dit geweigerdop grond dat gemelde aannemer J. Gal inan vroeger in gebreke was gebleven eene door hem insgelijks ter dienste van liet departement van oorlog aangenomen leverantie van veldllessclien te bewerkstelligenten gevolge waarvan liet Rijk een aanzienlijk geldelijk nadeei leed, hetwelk het thans als tegenvordering wensclit te verhalen. In strijd met de conclusie van den procureur-generaal heeft de llooiie Raad den Slaat der Nederlanden in het ongelijk gesteld en dezen veroordeeld tot uitbetaling aan den cischer van het volle bedrag van f2121. Hel motief van den Hoogen Raad be- rustte hierop, dat de tegenvordering niet als eene dadelijk ve rellen ba re schuld kan worden beschouwd omdat zij niet zeker en ontwijfelbaar, maar eene betwiste vordering is. De schoolkwestie le Vlcddcr blijft voortdurend tot onaangenaamheden cn strijd tusschen den Minister van Binnenlandsche Zaken eouorzijds en den gemeen teraad van Vlcddcr niet Ged. Stalen van Drenthe anderzijds aanleiding geven. Nu weder bevat de Staals- Ct. een Kon. Besluit van 22 Octoberwaarbij op de voordragt van den Minister van Binnenlandsche Zaken en op grond dat Ged. Staten van Drenthe zwarigheid maken om voor de behoorlijke inrigting van liet lager ouderwijs voor de kindoren der kolo nisten in dc gemeente Yledder een subsidie van f 1424 bij te dragen, overeenkomstig het Kon. bevel van den 0 Augustus 11. dc Commissaris des Konings in de provincie Drenthe gemagtigd wordt in do uitvoering van dat bevel le voorzien. Uit Leeuwarden schrijft men van 28 October: Het verkeer op den Spoorweg naar Harlingen, dat van de opening af op Dingsdag j.l. reeds zeer druk wasbeeft lieden (marktdag) ieders verwachting over-

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1