NIEUWSBLAD lee CENTRAAI^en AHERSFOORTSGHE COURANT, NOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN, Jts 1095. van DICVGSDAG, dO November d863. Dit Blad verschijnt (les Dingsdugs en Vrijtlngt. De I1 lionncmcnlsprijs is 1.50 in de 3 inaanden. Van AdvcrtentiënI tot 6 regels GO Cents elke regel meerder 10 Cents; legale iVdvertenlicn per regel 15 Cents, behalve het Zcgelregt. - Afzonderlijke nummers ft). 10. Brieven franco. -- Bestellingen hij den Uitgever A. II. van Cleeff, te Amersfoort, flureaii Amersfoorlsche CourantLangstraat, Wijk F, N°. 13, over de Oude Vischinarkt, zoo mede hij alle Boekhandelaren en Post-Directcuren in het Rijk. AMERSFOORT, 9 November I8G3. Op heden Maandag den 9 November 1883, des namiddags (en ce'n ure, hield de Raad der gemeente Amersfoort weder eene vergadering, waarin werd behandeld 1°. Rekwest van P. T. van Binnendijk om vrij stelling der betaling van den aanslag in den hoofdelijken omslag van A. F. Donath. Het verzoek afgewezen zonder hoofdelijke omvraag. 2°. Reglement voor het Burgerlijk Armbestuur. Aangenomen met 12 tegen e'éne slem, die van den heer C. Schcllusmet eenige wijzigingen, in de afdeelingen voorgedragen. 3Ö. Voorstel van Burgemeester en Wethouders aan gaande de gasverlichting van de wegen naar het spoorwegstation leidende. Aangenomen na eene discussie. De beide wegen tullen met gaz verlicht wordenelk met 5 lan taarns, voor rekening der gemeente. Omtrent de verlichting van het spoorwegterrein zal later meer licht verspreid worden. 4°. Ontwerp-besluit tot aankoop van het huis naast hel raadhuis. Met algemeene stemmen tot aankoop besloten zullende het worden ingerigt tol lokaal voor het Burgerlijk Armbestuur. Nadat de orde uitgeput was, kwam o. a. ter sprake de pogiogwelke Burg. en Weth.volgens de discussie ter raadszitting van 31 Julij j.l. zouden aanwendenom te bewerken dat de Spoorweg Amstcrdam-Zutphen over Amersfoort zou worden Gelegd. De Voorzitter deelde mede dat door het Gemeentebestuur de noodige stappen daaromtrent waren gedaanmaar dat luidens het antwoord der lleeren VitaliPicard Charles &C0.. namens de concessionnarissen gegeven, de préliminaires indispensables nog niet zoover gevorderd waren om reeds in nadere onderhandeling daarover te treden. De najaarszitting der Provinciale Staten van Utrecht is Dingsdag j.l. door Z.Eic. den lieer Com missaris des Konings tnet eene toepasselijke aan spraak geopend. Te Marseille is dezer dagen een bruidegom, op het oogc-nblik dat hij voor het stadhuis uit het rijtuig stapte, om door den echt met zijne bruid vereenigd te worden, door twee gendarmen gear resteerd en in hetzelfde rijtuig naar de gevangenis gebragt. De man is bij verstek veroordeeld wegens bedriegclijke bankbreuken scheen dit vergeten te hebben. In een brief uit Caprera berigt dr. Albanese, dat hij een bezoek aan Garibaldi gebragt heeft en dezen in veel gunstiger toesland heefi teruggevonden. Hij begint reeds zonder stok te gaan en liep dr. Albanese bij diens komst zonder hulp te gemoet. De geneesheer verwacht, dat de generaal tegen het voorjaar geheel hersteld zal zijn. In eene zilting van den Utrechtschen gemeen teraad meende de heer Karsten de aandacht van het Stedelijk Bestuur te mogen vestigen op eene zaak die vele ingezetenen dier stad tol stoornis en ergenis strekt. Hij bedoelde de straatliederen welke in vele buurten der stad, vooral 'savonds en 's nachts, worden gehoord. In dit opzigt, zeide Sprekermoet men met leedwezen erkennendat onze sleden bij die in den vree.ndc niet gunstig afsteken. Ook daar verneemt men vrolijke, luch tige volksliederen, maar zulke gemeente walgelijke deunen als men thans hier dagelijks hoort zingen, worden daar niet gehoord. Spreker achtte dat verderfelijk voor de goede zeden: de jongen zingen de ouden naen zoo maken zich knapen en meis jes vroegtijdig gemeenzaam met woorden en ge dachten, die later verderfelijk werken voor zielen ligchaam. Duizenden worden jaarlijks besteed aan de openbare scholen en het volksonderwijs, maar het goede zaad dat daar wordt gestrooid wordt door dergelijke straatliederen voor een goed deel verstikt. Spreker vroeg, of men niet op denzelfden grond, waarop handelingen legen de openbare zedelijkheid worden beteugeldook het in "l open baar zingen van dergelijke straatliederen zou bo- hooren tegen te gaan. In woelige lijden wordt meer malen het zingen van zekere politieke liedjes verboden: zoude een gelijke maatregel ook niet tegen zedelooze liedjes mogen te werk gesteld wo/den Spreker achtte het wenschelijkdat do straatliederenop eene of andere wijzeaan een loezigteene cou- trdle werden onderworpen dit zou heilzaam zijn voor het jeugdig geslacht en vm de Maatschappij; en maatregelen daartoe slrekkeude, zouden alge meen, zelfs bij het goede deel der lagere volks klassen, goedkeuring en medewerking vinden. De Minister van Oorlog heeft dezer dagen aan de militairen vergunning verleend om ook op de openbare straat te mogen rooken. Naar men verneemt is een ontwerp van wet tot reorganisatie der schutterijen bij het Departement van Binnenlandsche Zaken zoo ver gevorderd dat daaraan de laatste hand wordt gelegd. Het zal dus eerlang aan den Raad van State kunnen wor den toegezonden. Voor zooveel men nu reeds kan nagaan zal de opbrengst der allerwege in het land gehouden collecten en inschrijvingen voor de monumenten ter herinnering aan N'eêrlands herstelling in 1813 niet meer dan gemiddeld 4 a 5 cent per hoofd bedragen. liet Delfsche studentencorpsdat reeds door eene aanzienlijke bijdrage voor het nationaal monu ment zich bijzonder onderscheiden heeftwenschte Z. M. den Koning ook nog eene eerewacht te mogen aanbieden, bij II.Ü. logt naar het Willemspark te 's Gravenhage, tot het op 17 dezer aldaar leggen van den eersten steen voor het gedenkteeken van 1813. Een aantal van zes en twintig studenten heeft zich daartoe reeds gereed gemaakt, en wacht nu 's Konings, zoo men hoopt, toestemmend ant woord met groole belangstelling af. Bij gelegenheid van de groote illuminatie op 17 dezer te 's Gravenhage te houden, zullen ook de paleizen van IIII. KK. IIII. prinsen Hendrik en Frederik prachtig worden verlicht. Aan het laatste zullen in sierlijke trophéën de fraai geschilderde wapens der provinciën in den voorgevel worden aangebragt. De leden van het corps diplomatiek de Ministers, de groote benevens andere sociëteiten enz. zullen hunne gehouwen rijk illumineren. Vele bewoners van 't Voorthout en den Vijverberg zullen hoewel daar van stadswege fraai zal worden geïllu mineerd voor hunne huizen prachtige decoratiëo illumination enz. aanleggen. Naar de teekeningen te oordeelen die men vaD eenige voorgevels aldaar zag, zullen 't Voorhout en de Vijverberg onder meer andere plaatsen een betooverend aanzien opleveren. In Holland is alles Oranje. Men kleedt zich met Oranjemen eetmen drinkt, inen rookt, men snuift Oranje en honderden zitten nog met de hand onder 't hoofd te peinzen, hoe zij door de eene of andere uilvinding naam of geld zullen makenterwijl tal van drukkers bezig zijn, om de regels, die tal van sukkels uit hunne hersens-kast druktenhet leven van ée'n dag te geven. Als men aan drie monumenten soms niet genoeg had dan zou er een vierde zijn op te rigten van misdruk en wel voor een aalmoes. Men zegt overigens, dat in Holland op straat menig bel esprit wordt aangetrolfendoodsbleek van inspanning en in angstige gemoedstemming, wijl hij niet klaar kon komen met zijn Vaderlandse!) vers of gelegenheidsstuk. Men kan daarvan nog wel ongelukken beleven. Te X in deze Provincie ligt althans de heer X, die ook den Parnassus beklom en er afrolde zon der iets meê te brengenal drie dagen bijkans zonder benul. 't Eenigste wat men uit hem kan krijgen, is 0O O en 't was. van alles wat ineu van hem kreeg, welligl nog het beste. Tot geruststelling van belangstellenden kunnen wij er echter, op verzekering van den docter bijvoegen, dat hij onmiddellijk na 17 November, wel weer jp de beeneu zal komen. Hoe zal de bevolking van het platte land het Novemberfeest vieren Waar reciteer- en zanggezelschappen bestaan, zul len die zich wel doen hooren maar dit is alleen avondwerk niet in alle gemeenten vindt men die. Als de jonge lieden zich dorpsgewijze vereenigden cn te paardbehoorlijk aangevoerdeikanderen een bezoek bragtcn. Hoe denkt men daarover Man en paard kunnen het in November wel afdoen en al wordt er geen hoogere rijkunst ver toond, 't zou toch, mits alies in orde geschiedde, vrolijke rijkunst zijn. Ook moest op de dorpen den 17 November 's avonds of 's namiddags de onderwijzer, of een ander der zake kundig persoon, de dorpsgenooteu verhalen wat in 1813 gebeurd is. 't Zou welligt beletten dat te veel aau Bacchus gcoll'erd werd. De Arroudisscmcnls-Regtbank te Zwolle heeft den 12jarigen K. L. Smit schuldig verklaard aan diefstal en hem te dier zake veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren. Terzelfder teregtzitting stonden twee zusters van den veroordeelde en wel eene van 13 en de andere van 20 Jaar teregtde jongste, wegens niet minder dan tien diefstallen van beursjes en porte-monnaies met geldwaaronder vrij beduidende sommen, op de openbare straat aldaar gepleegd en de oudste wegens medepligligheid aan de meeste dier dief stallen door des bewust het gestolene te hebben geheeld. Vele getuigen zijn in deze zaak gehoord, waarna het Openbaar Ministerie voor de eerste beklaagde eene gevangenisstraf van twee jaren en voor de tweede eene cellulaire gevangenisstraf van zes maan den requireerde. Men meldt uit Middelburg van 4 November: Dezer dagen is bij bevelschrift der Arrondisements- Reglbank van Middelourg naar den procureur-gene raal bij het geregtshof in Zeeland verwezen de persoou van W. C. Braatoud 22 jarenthans gedetineerd te Middelburgter zake van moed willige brandstichting, op den avond van den 3 October j.l.in een schuurtjeslaande aan den Vlissingscben rijweg nabij deze stad. Men verneemt dat eene meid te Ilarlingen. die een en andermaal wegens diefstal reeds straf onderging en thans te Amsterdam in de cellulaire gevangenis is opgesloten, uit eigen beweging heeft verklaard het jongste kind van de lieden, bij welke zij het laatst diende, door middel van luci ferskoppen te hebben vergeven. De reden dezer ontnenschelijke daad zou gezocht moeten worden in de zucht om ongestoord ter kermis te kuonen gaaa, waarin zij anders door dat kind zou zyu verhinderd. Men meldt uit Waalwijk van d Nov: Eenigen tijd geleden las men in een paar binnen landsche dagbladen een relaas over schoenmachines, die vooral te Parijs veel opgaug maakten. Hoewel men destijds meer goeds van dergelijke machines zeide dan zij werkelijk verdienden, heb ben wij ons thans kunnen overtuigen van de waarde, welke zoodanig werktuig voor de schoenmakerij ople vert, daar een der voornaamste schoenmakers in deze gemeente zich eene machine registreeks uit Parijs heeft aangeschaft. Zij draagt den naam van Machine a visser Ia Chaussure, en men kan daar mede in een kwart uur een paar leesvaardige schoenen geheel afwerken. De zool en hak worden zoodanig met eene dikke koperdraad vastgeschroefd, dat het de beste naad met pikdraad verre overtreft. Behalve het soliedcwat door de machine on getwijfeld verkregen wordtis haar werk elegant en fraai te noemen. De koperen schroevendie zij in zoo korten tijd door de zool en hak werkt, geven waarlijk een zeer net oog aan den schoen. Kortom wij zien met vele deskundigen hel nuttige dier uitvinding in eu huldigen de ambitie van den aankooper, den heer D. V.die naar men verzekertde eerste is die in ons land een dergelijk werktuig bezit. Politieke Revue, Wil Europawil Rusland vrede of oorlog zegen of vloek leven of dood Met deze woor den, met deze vragen kan men de troonrede des Franschen Keizers, eenige dagen geleden uitgespro ken en die p. m 70D0 letter grepen bevat, paro- diëeren. De stelling des hinkenden staatsmaus Talleyrand: a Het woord is den mensch gegeven om zijue gedachten te verbloemenpaste thans Napoleon III in ruimen zin in zijne troonrede toe. alk wil de Polen gaarne, o! zoo gaarne helpen maar ik durf niet alleen" zou nader bij de traar- hcid zijn geweest dan al de gezwollen pltrases welke over de Poolsche kwestie loopen. Oostenrijk heeft mij gefopt en Engeland kan wel tegen Rusland grommen, maar wil niet bijten," is de andere waarheid in de Troonrede opgesloten «en zonder deze compagnieschap is de oerlogs- ail'aire tegen Rusland zeer insolide." 't Zijn echter allemaal zaken die wij welen welke Keizer Napoleon vertelt, maar Europa moet een pleistertje hebben en de dagbladpers heeft in lang niets te herkaauwen gehad. Mooi gesteld is die troonrede, dat moet men be kennen; waarlijk 'i moet moeite hebben g:kost in zóóveel woorden eigenlljjk zoowat ricls te zeggen.

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1